Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2123 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Podle mě nejlepší Gordon,židovství ,lékařství,exotika a ještě krásně zfilmováno.

Mercatino
26.06.2017 4 z 5

Ze začátku docela nuda, ale jakmile dorazil do Ishafánu tak to tempo nabralo takové obrátky, že jsem ty dojmy a emoce nestíhal zpracovávat. Závěr byl důstojným zakončením, které mě naplnilo hlubokým vnitřním mírem a pocitem, že se zavřením knihy se ve mě něco muselo změnit.

+ závod chatir, kde zavodník běžel podle mě snad 100 km, tak byl skvělý a měl jsem chuť hned potom si zaběhat
+ líbilo se mi vylévaní vařícího oleje do otevřených ran, to bylo super

- roztahaná,

- hrdina se choval i po vystudování jedné z nejlepších škol tehdejšího světa jako blbec

Shui-Xian
25.06.2017 5 z 5

Když u knihy trpím - v noci nespím ze strachu o postavy, přes den myslím na jejich situaci a spřádám představy, jak by mohl příběh pokračovat - je to dobrá četba. S Ranhojičem jsem se natrápila mimořádně. Nejen pro tu poutavost a napínavost děje, ale i pro autentickou atmosféru a bohaté myšlenky. Gordon si dal neobyčejně záležet, aby mohl čtenář nasát esenci doby a míst, postaral se o to, aby ožili nezapomenutelní hrdinové a dojem z četby zůstával dlouho silný.
Těšilo mě sledovat ty vydřené úspěchy a radovat se z každé Robertovy radosti v tom marastu drsné reality. Zamilovala jsem si jeho blízké a obdivovala jejich odhodlanost v cestě za touhami, posláním. Fascinovala mě sama medicínská praxe té doby. Není víc, co bych ještě mohla od Ranhojiče očekávat.

akdar72
23.06.2017 5 z 5

Krásná kniha, moje již třetí od Gordona. Je to skvělý vypravěč a moc se těším na druhý díl.

TerezV52
17.06.2017 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře.

p.svatka
16.06.2017 5 z 5

Naprosto perfektní. Dlouhé, ale vůbec jsem se nenudila. Klidně bych mohla pokračovat a číst, jakým směrem se budou ubírat děti hlavního hrdiny. Doporučuji.

szusanne
06.06.2017 5 z 5

Historicky bohatá, velice napínavá kniha, která strhne čtenáře a provede ho po světě počátků lékařské vědy a životem jednoho sirotka, který svou touhou po poznání prohrává i vyhrává.

Acamar
01.06.2017 4 z 5

Obsáhlý epický příběh z pro mne méně obvyklého období...také se neubráním srovnávání se Sinuhetem. Čte se báječně, je asi více soustředěný na příběh a psán přímočařejším jazykem, bez nějakých zbytečných odboček.
Sinuhet ve mně zanechal silnější dojem, díky svému specifickému jazyku, díky přesahům do světa náboženství starého Egypta, jejich rituálů...je takový sofistikovanější, ale i náročnější na čtenáře.
Ale ranhojič se mi také líbil moc, přestože je psán jednudušeji. Autor má opravdu dar popsat plasticky a věrohodně hlavní postavy, jejich emoce a vzájemné vztahy (jen malá výtka - postavy svou psychikou na mne působí příliš moderně na tu dobu) a jako bonus se člověk dozví spoustu zajímavostí o dané době a světě středověkého léčitelství.

sioux
27.05.2017 4 z 5

Moje setkání s Ranhojičem bylo kouskované. Začal jsem to číst na doporučení kamaráda a po osmdesáti stránkách mě to přestalo bavit. Pořád jen jezdili po tom anglickém venkově a bylo to pořád stejný. Pak jsem se k tomu asi po roce vrátil, protože jsem tady na databázi pořád četl, jak je to úžasné, tak jsem tomu chtěl dát druhou šanci. Pokračoval jsem tedy a asi po 300 stránkách přestal, protože mě to nebavilo. Pořád jeli s karavanou a nic se tam moc nedělo a bylo to pořád stejný. No asi po měsíci jsem si řekl, tak už to jen prolistuji, prostě to není kniha pro mě. Ale zrovna v tu chvíli skončilo to nudné putování a začal opravdový příběh, kde byli kladní i záporní hrdinové a bylo to super.

Janapek
10.05.2017 5 z 5

Vynikající kniha, od které se těžko odchází :-).

Stuart6
20.04.2017 5 z 5

Geniální, čtivé, lidské a dojemné dílo. Výborná kniha.

Torrnet
16.04.2017 5 z 5

Skvělá knížka, i když může svou tloušťkou odrazovat, určitě stojí za to si ji přečíst. Čte se sama a je téměř nemožné ji odložit. Po přečtení jsem si pustila i film, který je celkem dobrý, ale za svou předlohou pokulhává.

lukino41
11.04.2017 5 z 5

Po přečtení prvních pár stránek mě kniha tak strhla, že s výjimkou spaní jsem jí přečetl jedním dechem. Děj hlavní postavy byl natolik neobyčejný, že na prosťounkém konci se mi chtělo řvát, že to mělo skončit jinak a že některá z mých oblíbených postav mohla žít a nemusela umírat. Ale v podstatě jsem spokojen a rád, že jsem si knihu přečetl, protože za to stála.

gvaldin
09.04.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Poutavý a neopakovatelný dej, který vás do děje vtáhne. Doporučuji všem věkovým kategoriím.

Boženka2
07.04.2017 5 z 5

Krásná kniha, autor je úžasný vypravěč, dokázal věrohodně vykreslit vzdálené časy a spoustu lidských charakterů a osudů.

milena8281
26.03.2017 5 z 5

úžasná kniha. Četla se velmi dobře, děj má spád a je velmi napínavý. Hrdinovi jsem fandila až do konce. Příběh o lidském odhodlání a vytrvalosti, hledání vlastní cesty a statečnosti. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj podívám.

JaKa1974
13.03.2017 5 z 5

Krásná kniha o počátcích zdravotnictví. Byl to opravdu nelehký boj pro člověka, který chtěl zachraňovat lidi, současně se nechtěl dostat do rozporu s tehdejšími zákony a náboženstvím a kterému šlo neustále o život. Viděla jsem i stejnojmenný film, je taky krásný, stojí za shlédnutí, i když se s knihou trochu rozchází, ale to asi každý film natočený podle knižní předlohy.

Vlasta155
06.03.2017 5 z 5

Krásný historický román o úžasném člověku. Kéž by takových lidí bylo víc! Konečně kladný hrdina, kterého člověk může obdivovat a vzhlížet k němu jako ke vzoru lidskosti. Film se mi taky moc líbil, ale knížka je snad o trochu lepší. Rozhodně stojí za přečtení. Určitě i opakovaně. Člověk v ní vždycky najde zase něco dalšího inspirativního.

xelzax
02.03.2017 5 z 5

Jednoznačně doporučuji. Velmi čtivý příběh s hlavním hrdinou, kterého nejde nemilovat. Autor v doslovu píše, že přečetl mnoho historických pramenů a i přes některé faktické chyby (kterých jsem si náhodou všimla) je obraz tehdejšího světa, vztahu mezi kulturami a náboženstvími vykreslen velmi věrohodně. Konec mě trochu zamrzel, tak velký člověk a takový konec mu autor přichystal

Adliczka
24.02.2017 5 z 5

Tak za mě rozhodně celých 5 hvězdiček. Čtivý příběh, děj plynul celkem rychle. Ač je to historický příběh z 11. století (což není úplně můj šálek kávy), tak jsem knihu zhltla jedním dechem. Každopádně dobrý vhled do tehdejšího rozvoje zdravotnictví kdesi v Persii a Anglii. Z filmu jsem viděla pouze trailler, abych se pocitově a atmosférově navnadila. Doporučuji k přečtení.