Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7296 1103

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

Gabi13
27.07.2022 5 z 5

Je úžasné, jak jedněm je kniha tak milá a druhým k chuti nepřišla. Ta rozmanitost se mi líbí. Já ji pořád odkládala a pak ji četla do výzvy. A ano je to přesně ta doba o které moc ráda čtu. 19.stol., kdy zdvořilost, úcta a noblesa byla důležitá, stejně jako konverzace, dopisy a plesy. Člověk se může ponořit do takové doby a na chvíli si zkusit být s ...lidmi. Na odpověď čekat třeba týden. Zkrátka je hezké být bez technologií, ale s lidmi a to mě na tom přitahuje. Komunikace, lidi a jejich život.

klaraj093
23.07.2022 4 z 5

Přiznám se, že jsem knihu četla v podstatě rok,protože začátek mě moc nezaujal a nutila jsem se do čtení,takže jsem jí potom odložila.Teď jsem se ke čtení znovu vrátila a knihu jsem dočetla a musím uznat že jsem udělala chybu když jsem jí nedočetla hned, protože byla opravdu skvělá.Styl psaní je sice staroanglický,ale když se tomu člověk poddá tak si na to zvykne ale ve finále si přečte krásný příběh.

martina.culik
22.07.2022 4 z 5

Podařilo se mi vyhnout se všem filmům a rozborům této klasiky, takže jsem vůbec nevěděla, co mě čeká. Děj mi trochu připomínal běžné divadelní komedie: páry se mají vzájemně rádi, jen si to kvůli různým nedorozuměním neřeknou a proto je všechno trochu zamotané, ale nakonec se samozřejmě rozmotá.
Musím přiznat, že komunikační bariéry mezi jednotlivými postavami mi chvílemi šly dost na nervy, ale chápu že to patřilo k ději a hlavně k tehdejší době.
Každopádně konečně chápu lecjaké narážky odkazující na pana Darcyho a předpokládám, že se časem pustím i do některé z dalších autorčiných knih.

_Knihomolka_
16.07.2022 3 z 5

"Čeká tě strastiplné rozhodování, Elizabeth. Ode dneška ztratíš jednoho z rodičů. Nevezmeš-li si pana Collinse, nesmíš matce na oči, a vezmeš-li si ho, nesmíš na oči mně."
Na druhý pokus jsem už knihu dočetla. Musím přiznat, že se s nějakým tím odstupem let můj pohled na Pýchu a předsudek, jak jsem očekávala, opravdu trochu pozměnil. Z dříve nudné a ne moc zajímavé knihy se pro mě stala milou a příjemnou oddechovkou, která by rozhodně neměla chybět v žádné knihovně. Tímto se chytám na další romány od Austenové :)...

KateřinaKK
07.07.2022 5 z 5

Úžasná knížka, není to překombinovaná romantická slátanina, pohodové čtení :)

ludek.n
04.07.2022 4 z 5

Tahle literární klasika začíná jako salónní krasořečnění, za nějž by málokdo dal ruku do ohně, jenže posléze nadobude tak úžasnou dynamiku a živost, že nelze neocenit brilantní dialogy, jež na svá bedra převezmou celou tíhu kompozice. Namísto dlouhých opisů, stačí jedna trefná věta a všechno je jasné. Lehká, citlivě dávkovaná, satira oživuje statičtější pasáže. Přestože Pýcha a předsudek neohromí prudkými nebo nečekanými zvraty a klidně by se mohla odehrávat na scéně s jedněmi kulisami, děj je dostatečně poutavý, aby nenudil. Protože je autorkou žena, mají v sobě ženské postavy více plastičnosti a působí přirozeněji, než jejich mužské protějšky. Pánové Bingley, Bennet, Collins, Wickham, dokonce i pan Darcy představují spíše archetypy, než osobité hrdiny, kteří by byli dámám rovnocennými partnery. Na přitažlivosti díla to však nic neubírá. Je čtivé i po více jak dvou stech letech, a to bez pardonu klobouk dolů.

Vknihách
10.06.2022 5 z 5

Pred 2 rokmi som sa s obavami,ako sa mi toľko ospevovaná kniha bude páčiť,pustila do čítania. Predsa len,ten štýl písania bol v roku 1813 iný,aj keď preklad mohol byť prispôsobený dnešným čitateľom. Keďže nečítam v angličtine (ani iných cudzích jazykoch),toto posúdiť neviem. Ale vskutku, MILUJEM knihu Pýcha a predsudok. Od prvých riadkov, až po posledné vety. Austenová bravúrne dokázala podchytiť ľudské povahy a ich rôznorodé charaktery predviesť v tomto diele. Už sedem členná rodina Bennetovcov je, čo sa týka pováh, rôznorodá. Otec je inteligentný,humorom prekypujúci chlapík. Matka,na to, že pochádza z dobrej rodiny,jej pán Boh (resp.Austenová)nenadelil do vienka rozumu, veď krása stačí. Čo sa týka jej detí, správa sa ako bordelmamá v každom nevestinci-podsunúť dievča tomu,kto má\dá viac…Proste hrôza! To, akú hanbu robila svojim dcéram,je pre mňa neodpustiteľné,no napriek tomu ju dcéry ľúbili a rešpektovali. Práve svojou otvorenou povahou a podrezanému jazyku si ma získala Lizzy. To ,s akou noblesou dokázala poslať niekoho do prdele,bolo na nezaplatenie. Čo sa týka najmenej obľúbenej postavy, myslím, že nikoho neprekvapím. Bratranec, pán Collins bol jeden tupý,nechutne vtieravý degeš! Jeho posledné dva listy adresované pánovi Bennetovi ma nenormálne naštvali.
Ausenová píše perfektne! Zachytáva triedne a majetkové rozdiely, ktoré sú verejne prepierané a najdôležitejšie nielen pri potencionálnych sňatkoch. Taktiež plusom je, že sa nevenuje len hlavným postavám. Tak,ako v bežnom živote, keď vieme o ľuďoch v našom okolí (aj to, čo nechceme)sa Jane povenovala každému. Nečakajte žiadne šokujúce zvraty či turbulentné zápletky…Dej plynie so všetkými radosťami a starosťami postáv okorenené zdvorilostnými dialógmi a kvetnetými opismi. Pridanou hodnotou tohto diela sú krásne myšlienky,nad ktorými si isto radi podumáte.
Ja by som dokázala čítať túto knihu donemoty.

marti7729
03.06.2022 3 z 5

Já se přiznám, že jsem to po dlouhé době zase nedala a nedočetl. Půl knihy nudy mi stačí. Nechci dávat úplně špatné hodnocení, protože je to psané čtivě, je to úžasně popsané do detailu. Dokonce si člověk představí, že stojí u každého rozhovoru, krásný popis této doby a ty postavy jsou napsány bravurně, ale já to nedávám. Tímto s s červenou knihovnou končím, není to nic pro mě a přenechám těm, kteří si to naplno užijí.

Pine
29.05.2022 5 z 5

"Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

Je mi jedno, že Pýcha a předsudek má předvídatelný děj, protože o ději to tentokrát není. Tady jde o postavy. A ty Austenová dokázala pro čtenáře mistrovsky zpracovat. S panem Benettem byla sranda, Elizabeth mě potěšila trefnými glosami a pan Darcy... ach pan Darcy! Vlastně nechápu, proč jsem se té knize vyhýbala až do svých pětatřiceti, když působí jako pohlazení na duši.

"Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení."

ArkAngel
09.05.2022 3 z 5

Pýcha a předsudek je bezpochyby dobře napsaný titul, který poukazuje poměry dobové společnosti a především ženský svět, který bývá kontrolován rodinou a vlastně i všemi ostatními. Čtenář se seznamuje s tím, jak to vlastně fungovalo a probádá všemožné pletichy a vztahy mezi jednotlivými postavami. Bohužel to ale nebyl úplně můj šálek kávy, což neznamená, že Austenové nedám další šanci. Její nástupkyně Charlotte Brontëová mě ale bavila více.

katka134
04.05.2022 4 z 5

Klasika ke které se ráda vracím. Ať už v podobě knižní, audio nebo filmové. Ale vždycky se nejvíc těším na pohodového pana Benneta a jeho sarkasmus.

Starmoon
23.04.2022 5 z 5

Už chápem, prečo toľkí (toľké) zbožňujú tento román. A už k nim patrím aj ja :-).

Thalin
19.04.2022 5 z 5

K téhle knížce se jednou za čas ráda vrátím. Mám zkrátka ráda tenhle styl a tu dobu, v které se děj odehrává. Ze všeho nejraději mám vždycky ty momenty, kdy pan Bennet nějakou oklikou setře svou ženu. Elisabeth je podle mě skvělá postava s charakterem, je chytrá, pohotová a lehce hádává, což se v tu dobu moc nenosilo, ale k ní to zkrátka sedlo. Darcy mi nikdy zase tolik nesedl, ale jejich neustálá setkání a rozhovory ano. Mám tu knížku zkrátka ráda.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Hoci sa Pýcha a predsudok už dlhé roky radí k nesmrteľným klasikám, ja som sa jej až donedávna vyhýbala ako čert krížu a ani za nič na svete som si nedokázala predstaviť, že by ma niekedy zlákala si ju prečítať. Dobová romantika priam prekypujúca mizogýnnym, respektíve patriarchálnym zmýšľaním, ktoré bolo pre to obdobie dejín príznačné? Ech, nie, vďaka. Ako sa však hovorí, "človek mieni, Pán Boh mení", a tak sa aj v mojom prípade nepredstaviteľné stalo skutočnosťou a ja som po nej (síce s poriadnou dávkou predsudkov) predsa len siahla... a ostala som milo prekvapená

Štýlovo si ma Austenová podmanila od prvých stránok, získala si ma mimoriadne príjemným, no zároveň sofistikovaným prejavom so štipkou svojského humoru (hoci ťažko povedať, do akej miery za to mohla sama autorka a do akej zase preklad či dobová aktualizácia), zato príbehu samotnému i toľko ospevovaným postavám to istý čas trvalo. Dobrú polovicu knihy mi pripadali viac-menej triviálne - do istej miery sympatické (i nesympatické), no nie prehnane zaujímavé - a ja som stále čakala na nejaký zlomový bod, moment, kedy konečne pochopím, prečo sa Pýcha a predsudok stala nezabudnuteľným príbehom lásky.

Nuž popravde, nijaký taký konkrétny okamih nenastal, Pán Darcy a slečna Benettová (ich príbeh a príbeh ľudí ich srdcu drahých) sa mi do priazne votreli len tak akoby náhodou, celkom nenápadne, no zrazu ma mali, držali ma a nechceli pustiť. A ja som aj napriek tomu, že už som vopred vedela, ako to celé skončí (nevýhoda nesmrteľných príbehov), hltala stránku za stránkou (no nie nenásytne, ale elegantne, s istou pózou vyhovujúcou spoločenskému dekóru).

Austenová mimoriadne trefne zachytila pravú tvár vtedajších sociálnych pomerov i problémov, ktoré z nich vyplývali (spoločenské očakávania, triedne rozdiely, manželstvá z rozumu či dobiedzaví príbuzní) a hoci sa ani toto dobrodružstvo neobišlo bez zádrheľov v podobe mimoriadne otravných vedľajších postáv, musím konštatovať, že Pýcha a predsudok si ma predsa len získala. Príjemný príbeh, ktorý ma presvedčil, že po knihách Jane Austenovej musím niekedy siahnuť znova.

Maanna
04.04.2022 5 z 5

Další z mých návratů k již prověřeným knihám a opět jsem si ověřila, že Pýcha a předsudek je prostě klenot se spoustou pečlivě propracovaných motivů. takže při každém čtení si člověk může užít nějaký další detail - tentokrát to pro mě byly Wickhamovy manipulace a lavírování poté, co byly odhaleny jeho podvody a záměry.
Hlavní dějová linka přináší romantiku s patřičnými happyendy, ale pro mě jsou mnohem zábavnější vedlejší postavy a lidské slabosti a malichernosti, které Jane Austen brilantně zachycuje. Pokud by se odstranil dobový kolorit, klidně by se mnohé situace mohly odehrát i dnes.

Jenny055
30.03.2022 5 z 5

Nemôžem dať menej ako 5 hviezdičiek. V mladosti som knihu so záujmom prečítala, za posledné roky som niekoľko krát videla film (pán Darcy a " pirátka" Elisabeth sa mi ozaj páčili - čistá romantika", a teda som sa rozhodla otestovať audioverziu. Bola skvelá, Dana Černá číta výborne a ja som si vychutnávala úžasné schopnosti vyjadrovania autorky.

Xemerius
28.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Rereading Pýchy a předsudku byl snad ještě lepší než moje prvotní četba, poněvadž jsem si mohla více užít nedocenitelné a šílené nájezdy na (chudáčka) Bingleyho, doslova ze všech stran, hlavně ze strany matky Bennetové. Wickham rozehrává svoji hru. Dojde dokonce i na velké odhalení.
Elizabeth to pak vše krásně vyrovnává svou racionální povahou, Jane zase tou svou nekonečně laskavou.
Úhlavní nepřítel alias ten-jehož-charakter-byl-odhalen BYL prostě....no co vám budu povídat :) .

Rozlehlá sídla, blyštivé plesy, anglická krajina - krásná to představa.
Intriky, pomluvy, pohrdání - to už tak moc dobře nezní, no má to Elisabeth těžké.

Dostala jsem, co jsem očekávala = zkrátka milé pohlazení po duši.
(Jo a taky velkou dávku sarkasmu :D, ještěže tam jste pane Bennete)

Pro "prvočtenáře" PaP : Povinná četba není hrůza - osobní zkušenost. Vážně, běžte do toho :)

"Úsudek lze vyvrátit, předsudek nikoli."

bookemma
13.03.2022 4 z 5

Očekávání jsem neměla, od střední školy jsem se téhle knize vyhýbala jako čert kříži, ale když jsem před rokem zhltla Wuthering Heights najednou, řekla jsem si, že dám Jane šanci. Oprávněně. Vtipné, hezké a milé počtení :).

JoMia
09.03.2022 4 z 5

Od této knihy jsem očekávala hodně a o to větší zklamání pro mě byla. Dočetla jsem jí ze zvědavosti ale znovu už bych se k ní asi nevrátila...možná časem.

DarieReed
27.02.2022 5 z 5

Tahle kniha se pro mě stala zlomovou, co se klasické literatury týče. Předtím jsem měla několik oblíbenců (Shakespeare, Kerouac…), ale na určité autory jsem nahlížela skepticky - tohle Jane Austen zvládla tímto dílem dokonale zbořit. Děj mě chytil od první stránky a nepustil až do konce. Celou tu dobu jsem se mohla kochat nádherným jazykem a hádkami Benettových. Vytáčela mě hloupost, kterou byly mnohé postavy nasáklé a naopak rozvaha těch, které to musely snášet. Byl to příběh pouze o vztazích a o lidech - možná právě kvůli těm lidem mě uchvátil.