Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7318 7318

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

DarieReed
27.02.2022 5 z 5

Tahle kniha se pro mě stala zlomovou, co se klasické literatury týče. Předtím jsem měla několik oblíbenců (Shakespeare, Kerouac…), ale na určité autory jsem nahlížela skepticky - tohle Jane Austen zvládla tímto dílem dokonale zbořit. Děj mě chytil od první stránky a nepustil až do konce. Celou tu dobu jsem se mohla kochat nádherným jazykem a hádkami Benettových. Vytáčela mě hloupost, kterou byly mnohé postavy nasáklé a naopak rozvaha těch, které to musely snášet. Byl to příběh pouze o vztazích a o lidech - možná právě kvůli těm lidem mě uchvátil.

džejnyy
26.02.2022 5 z 5

"Ten Darcy, co si o sobě jako myslí?
No hele, jako má svoje chyby, ale to máme všichni.
A přece jen je skvělej."

I když víte, že v knize má být pan Darcy a víte, že má být pyšný a nepřístupný a nakonec se z něj vyklube zlatíčko, stejně to s Elizabeth prožíváte.
Kniha je to krásná, určitě doporučuju všem.

ladyxx
25.02.2022 5 z 5

Náhled do mezilidských vztahů a společenského bontonu vyšší společnosti v 19. století proložený o romantické linky. Žádné z postav však není láska a štěstí dáno bez utrpení, jelikož v cestě stojí pýcha a různorodé předsudky ostatních. Kniha je čtivá, má skvěle vykreslené postavy, a naprosto zaslouženě zaujímá jedno z předních míst klasické literatury.

Veber
22.02.2022 5 z 5

Miluji film i seriálové zpracování od BBC, ale dosud jsem si nepřečetla knihu. A vůbec nechápu proč jsem to neudělala už v rámci povinné četby, když se to čte tak snadno!:-) Moc se mi líbily uštěpačné poznámky pana Benneta. Mít takové dvě mladší sestry a matku, skončím asi v Bohnicích:-D

MonikaŠ94
18.02.2022 5 z 5

Nestárnoucí klasika. Obrovsky výrazná postava Elizabeth oproti době, její názory a opovážlivost, pecka.

iveta3689
11.02.2022 2 z 5

Nechápu všeobecné nadšení z této knihy. Pokud by to byla satira na dívčí románky, pak by byla na 5/5*. Ale obávám se, že ji autorka myslela vážně. Je to jednoduchá červená knihovna, která mě neoslovuje. Ženské postavy jsou ukvokané drbny, které řeší jen kdo s kým a co nového na sebe. Muži jsou povýšení, všechny postavy černobílé. Dočetla jsem, protože jsem byla zvědavá, co na knize ostatní vidí, ale byla pro mě zklamáním.

Malýmedvěd
10.02.2022 4 z 5

Je to milé, krásně se to čte a v kategorii "klasika" je to naprosto právem. Hlavní postavy jsou propracované, boční naopak schematické, což není chyba, je to prostě takový styl a do oddychové literatury krásně zapadá. To, jak to tak pomalu plyne, je něco, co dnes může někomu lézt na nervy, ale já jsem si to vysloveně užíval a z této "pohádky" jsem si odnesl dobrý zážitek.

TaNya_
05.02.2022

Tak tuhle jsem četla opravdu hodněkrát, myslím že to vlastně byla první knížka, kterou jsem přečetla anglicky a od té doby už jsem se k překladům nevrátila. Zbožňuju ten příběh, pokaždý v něm najdu něco, co mi zabrní u srdce.

alabra
02.02.2022 5 z 5

Vyslechnuto podruhé jako audiokniha, příjemný poslech, děj plyne pomalu jako líná řeka, ale nevyhnutelně. Kdo co řekl, jak se u toho tvářil, společenská omezení, charaktery postav předem rozdané jen s jednou výjimkou, tou je hlavní hrdina. Jak dalece jsou tyto hodnoty vzdáleny dnešní uspěchané době, leč snobství, omezenost a blbost jsou věčné.

aktijnov
01.02.2022 5 z 5

Příjemné odpočinkové čtení...

zdenaR
29.01.2022 4 z 5

Příjemné čtení i poslech.
Austenová je klasika, která nezklame.

Sanny_happ
10.01.2022 4 z 5

Krásná kniha. Po přečtení chápu, proč se všem tak líbí už po staletí. Nádherný příběh, který mi utkvěl v paměti.

Mrshodan
04.01.2022 4 z 5

"Přečetla" jsem jako audioknihu, namluvenou Danou Černou. A bylo to poslouchání příjemné a milé.

Jana K
30.12.2021 4 z 5

Klasika :-)

Terezkasaccount
29.12.2021 4 z 5

Nejoblíbenější kniha od Austenové

Firstovka
26.12.2021 5 z 5

Ke knize se pravidelně vracím kdykoli je mi smutno, příběh miluju a četla jsem taky zajímavé pokračování příběhu od P.J.Jamesove. Líbí se mi i film ale mnohem radši mám starší seriál BBC s Colinem Firthem ...

Gordonlord
26.12.2021 3 z 5

Ona ta Kochanská v seriálu Červený Trpaslík měla v podstatě pravdu. Svět Pýchy a předsudku je skutečně plný "kultůry a nyáncí". Kulturou se rozumí krásné vyobrazení strojeně šosácké doby, svázané přísnými dogmaty, bez kterých by se lepší střední třída neobešla, a bez kterých by byl nejen život zbohatlických dcerušek mnohokráte lehčí.

Nyáncemi se poté rozumí dovedně zašitý humor a sarkasmus, který je možno při méně pozorné četbě často minout a také detailní, zřejmě dobře promyšlený a velmi čitelný spisovatelský styl. Nevím, do jaké míry je tohle dílem moderního překladu, ale na to, že se jedná o 200 let starou knihu, čte se velmi lehce, poutavě a nenudí ani přesto, že se většinu času prakticky nic neděje.

Vše se točí kolem rodiny Bennetových, kteří potřebují výhodně provdat svých pět dcerušek a vyzískat věno, aby zabezpečili rodinu, které hrozní vystěhování z vlastního domu kvůli nevýhodné smlouvě. Nikde není sebemenší vzruch či napětí, Jane Austinová neumí napsat dobrý dramatický oblouk, zvrat, či gradaci děje, na které je čtenář u moderních, nebo alespoň současných románů zvyklý. Píše přesto kulturní, nonšalantní a poutavou formou, kterou dokáže podat šosáckou zbohatlickou nudu jako nejpoutavější literární ovoce.

Nebýt z dnešního pohledu trestuhodných nedostatků v budování dramatu, byla by to fakt pecka. Ale takhle je to aspoň dobré, lepší a kulturnější čtení v podání červené knihovny.

Termaap
11.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno v rámci čtenářské výzvy… jsem rada, že mě výzvy občas donutí přečíst něco, co bych nejspíš donekonečna odkládala. Já mám s klasikou všeobecně problém; myslím, ze mi to trochu zkazila škola. Snad krom Orwella mě bohužel z povinné četby nic moc nenadchlo. Rozhodně si teď dokážu představit jiné knížky, které by mě jako nactiletou bavily více, které by se možná zaobíraly tématy mne v té době bližší a aktuálnější a které by ve mne probudily lásku ke knihám a čtení obecně. Troufám si tvrdit, ze pokud by se poslední zmíněné podařilo uskutečnit u většiny studentů, do budoucna by ze zvídavosti po klasice přece jen sáhli. Jako třeba já právě teď. Cítím, ze klasická literatura je něco, o čem bych měla (a chci) mít alespoň základní povědomí a hlavně myslím, že jí v tomto pozdějším věku dokážu lépe porozumět.
Knihu jsem četla poměrně delší dobu, potřebovala jsem se na text více soustředit. Bůh ví proč jsem si myslela, že příběh skončí nešťastně, takže přišlo příjemné prekvapeni v podobě happyendu.
Zhlédla jsem krátce po přečtení i film a nedokážu se ubránit srovnání. Film se mě dotkl trochu více, především závěr mi přišel v knize tak nějak okleštěný a nepřenesl na mě příliš emocí. Je to asi první film, který se mi zdál o fous lepší než kniha.
Příběh mě ale nejspíš zasáhl víc než bych si byla myslela. Je pravda, že se mi už pár dní drží v myšlenkách.

JointlieKat94
09.12.2021 5 z 5

Bože! Nesnášim, když se mi vymaže komentář! Pak se už nedokážu stejně vyjádřit.

Knihu jsem tedy dlouho odkládala, ačkoliv nevím proč.. hvězdičku jsem ubrala proto, že jsem se zachytila při občasným přeskakování slov a neúplné soustředěnosti..

Kniha je prostě skvělá, romantická a se spoustou nepochopených slov a záludností. Kdyby Elizabeth více mluvila s panem Darcym, byli by spolu už mnohem dřív. On je charakter teda! :) moc se mi to líbilo a ráda vyzkouším i jinou knihu autorky.

P.S. Dodávám, že jsem včera skoukla i film, který se mi libil asi o něco více. Tomu bych dala 5*. Nejkrásnější byl konec, který byl v knize naprosto jinak, a tak mě neokouzlil. Pan Darcy byl i ve filmu úžasný, a skvěle vystihnutý. Obsazení taky dobré. :)

Nemám.jméno
27.11.2021 4 z 5

Jedna z nejlepších knih v povinné četbě.