Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7332 7332

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

Bebe2004
26.09.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek je dokonalá knížka. Skvělý příběh, skvělé postavy, skvělý děj, prostě všechno skvělé. Jednoduše nemám slov

Suzanne05
25.09.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek je moje největší srdcová záležitost, a nemůžu uvěřit, že jsem ji tak dlouho nečetla a téměř na ni zapomněla! Učaroval mi styl psaní autorky, prostředí anglického venkova 18. století a samozřejmě postavy. Například Elizabeth Bennetová je pro mě nedocenitelná postava a pamatuji si, že při svém prvním čtení jsem chtěla být přesně jako ona. I přes tehdejší poměry, kdy nejspíš jediná možná odpověď na žádost o ruku, a zvlášť od majetného muže, si Elizabeth dokázala jít za svým a odmítla hned dva potencionální nápadníky. Samozřejmě ale nebyla bezchybná, což vždy u postav ocením a více se s nimi dokážu sžít. Eliza byla velmi tvrdohlavá a plná předsudků, jak už ostatně vyplývá z názvu knihy. Pana Darcyho odsoudila téměř ihned. Ze začátku mi byl taky nepříjemný, ale když ho Bennetova rodina poznávala blíže, pomalu se mi vloudil do srdce. Jako postava se během knihy vyvíjel a myslím, že na tom má svůj podíl právě Elizabeth. Nemůžu nezmínit také přelétavou paní Bennetovou, jejíž jediným cílem bylo své dcery co nejvýhodněji provdat často i na úkor jejich vlastního štěstí, a za kterou jsem se někdy cítila dost trapně kvůli jejím nevybíravým poznámkám. Velmi jsem soucítila s jejími dcerami. Jane pro mě byla postava, kterou jsem neměla možnost poznat blíž, vlastně se o ní čtenář má možnost dozvědět jen to, že má mírnou povahu, je nejkrásnější ze sester Bennetových a je Elizinou důvěrnicí. Což mi přijde docela škoda, že nedostala víc prostoru. O Lydii jsem nedávno četla článek, že její útěk s Wickhamem byl vlastně odvážný a na tu dobu až feministický, protože ženu v té době společnost odsoudila za nejmenší drobnosti. Mně ale byla Lydia spíš otravná, nerozvážná a protivná. A Mary a Kitty jsem taktéž neměla šanci poznat podrobněji, stejně jako Jane.
S každou další stranou jsem se víc a víc dostávala do příběhu a moje srdce nepřestávalo plesat. Až najednou byl konec a já chtěla víc, ale zároveň jsem byla ráda, že není děj příliš přeplácaný. (Doufám, že mi je rozumět!) Někde jsem viděla pokračování od jiné autorky, kde je nastíněn život pana a paní Darcyových (ááá, to zní tak dobře!) po několika letech, ale nechci se do toho pouštět, abych si nezkazila tuhle mojí milovanou klasiku. Ani nedokážu slovy popsat, jak moc jsem teď šťastná, že jsem se do ní znovu pustila a nezapomněla na ní. S každým dalším přečtením mě tahle kniha mění.

Karol23
23.09.2021 2 z 5

Autorka i kniha mi přijdou hodně přeceňované. Dočetla jsem knihu jen z důvodu vnitřního ukončení.

PetrazÚstí
14.09.2021 5 z 5

Až s věkem jsem pochopila sílu toho textu. Definice jemnosti a preciznosti.

Šebestová3
06.09.2021 5 z 5

Ach...tohle se dá číst pořád!

Zoe111
28.08.2021 5 z 5

Ano, KLASIKA. Když vezmu v úvahu, že vznikla na přelomu 18. a 19. století, je svěžet vyprávění a vůbec celý styl psaní příjemným překvapením. Očekávala jsem škrobenost, upjatost a nudu. Jsem ráda, že jsem tyto předsudky překonala. Byl to krásný čtenářský zážitek.

8211
24.08.2021 5 z 5

klasika, nádherná knížka a příběh

Knihomolka97
23.08.2021 5 z 5

Myslím, že příběh pana Darcyho a slečny Elizabeth Bennetové zná snad každý. Já jsem viděla filmové i seriálové zpracování, ale ke knize jsem se odhodlala až nyní.
Byla jedním slovem úžasná, upřímně ještě předčila má očekávání. Četla se skvěle, bavil mě styl vyprávění, několikrát jsem se ze srdce zasmála a pana Darcyho jsem si neskutečně zamilovala.
Neuvěřitelné otravná byla paní Bennetová a pan Collins byl taky kapitola sama o sobě.
Příjemným překvapením byl pan Bennet a jeho sarkasmus. :D
Nemám snad jedinou výtku, bylo to opravdu perfektní a jistě jsem tento příběh nečetla naposledy.

Fallenyard
14.08.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem dlouho odkládala a musím podotknout, že jsem dostala něco dost odlišného od své představy! Příběh byl svěží, vtipný (jízlivý tatínek hlavní hrdinky je top) a úžasně napínavý! Některé zvraty jsem nečekala a uznávám, že jde o právem oceňované dílo, které je v mnoha ohledech nadčasové.

Anavi8912
14.08.2021 3 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem si vybrala tuto knihu a vrátila se tak do svých studentských let. Po psychotrilerech a detektivkách odpočinkové čtení.

Izu
12.08.2021 1 z 5

Záživnější by byl snad i návod na instantní polévku.

Ivanka83
01.08.2021 5 z 5

Netušila jsem, že se mi ti bude až tak líbit. Elizabeth jsem si hned oblíbila. A Darcy? Waw. Tolik jsem jim fandila.
A i když nejsem fanda filmů, ta tento se asi i kouknu.

Lennuse
26.07.2021 5 z 5

Román vyšel poprvé v roce 1813 a dodnes baví. Nadčasové dílo, které se čte jedním dechem. Autorka skvěle zachycuje vnitřní charakteristiku jednotlivých postav. Moc se mi líbily sarkastické a vtipné poznámky pana Benneta, ty prostě neměly chybu. Hlavní hrdinka Elizabeth mě zaujala svou bezprostředností a názory. Poté, co odmítla pana Darcyho jsem s napětím sledovala, jakým způsobem si k sobě najdou cestu. Prostě romantika na úrovni. Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu a vůbec to nevadilo. Naopak mám pocit, že herci v hlavních rolích přesně odpovídají knižnímu profilu. Ke knize se určitě ráda znovu vrátím.

Munchkin451
26.07.2021 5 z 5

Miluju jak knížku, tak film!!

Martina157
24.07.2021

Moje nejoblíbenější...

espesita
24.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Poprvé se mi tahle kniha dostala do ruky před šesti lety a vybavuji si jen, že mě příliš nenadchla a brzy jsem ji do knihovny zase vrátila. Tenkrát to bylo jedno ze starých vydání ze 70. let, proto jsem tentokrát sáhla po tom nejnovějším s novým překladem Kateřiny Hilské. A jsem nadšená! Nechápu, co se mi tehdy napoprvé nezamlouvalo. Líbila se mi lehkost děje a stylu vyprávění, poměrně rychlé (někdy až příliš) posouvání v ději i vykreslení postav. Přirozeně jsem se neubránila srovnávání se seriálem z r. 1995, ale snad poprvé nejsem zklamaná ani jedním – ani seriálem, ani knihou. Ač se v něčem liší, přesto zůstávají v podstatě stejné. Musím ale přiznat, že nový překlad mi nesedl. Některé pasáže, především v přímé řeči, na mě působily kostrbatě, nesrozumitelně, někdy až nesmyslně. Některé výrazy se podle mě do této knihy vyloženě nehodí, např. vyjádření paní Bennetové, že ji dcera „podrazila“, když odmítla pana Collinse, nebo slova pana Darcyho, že si Elizabeth zjevně přeje, aby „už zmizel“, po přečtení dopisu od Jane.

Danka555
21.07.2021 5 z 5

Romantická klasika, která je ale chytře a vtipně napsaná, knížka, kterou jsem v životě měla v ruce už mockrát, neboť sem tam asi každá žena dostane náladu na čtení tohoto typu. Mnohé recenze zmiňují filmová zpracování, na obálce je fotografie z filmu z roku 2005 (Keira Knightley + Matthew Macfadyen, krásná hudba Daria Marianelliho), pro mně je ale nepřekonatelná šestidílná britská série z roku 1995 (Jennifer Ehle + Colin Firth), která dle mého soudu naprosto dokonale vystihuje atmosféru knižní předlohy. Kdo neviděl, vřele doporučuji.

MíšaS.
20.07.2021 5 z 5

Tak jsem opět po nějakém čase dostala chuť na romantiku a tato kniha je přesně to pravé. Hravé dialogy mezi hlavními postavami jsou geniální. A i když někdo může knize vytknout, že se v ní nic neděje, tak já se bavím při popisech přírody a střídání období a při dokonalém vykreslení lidské povahy. Takže opět krásně strávený čas. A teď ještě repete Rozumu a citu a bude romantička ve mne na nějaký čas znovu spokojená...

Vendy1993
19.07.2021 5 z 5

Knižní Pýchu a předsudek jsem si přečetla až po tom, co jsem viděla film. Většinou to nedělá dobrotu, ale tady jsem si dokázala udržet film stranou a velmi jsem si četbu užila. Jane Austen byla skvělá spisovatelka (podobně jako sestry Brönteovy).

Fiddis
13.07.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Ačkoliv jsem kdysi dávno viděla film, už jsem si ten příběh přesně nepamatovala. Myslela jsem si, že mě to v knižní podobě nebude bavit, ale opak je pravdou, bylo to moc hezké :-)