Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7332 7332

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

HoneyH
01.07.2021 5 z 5

Láska na první pohled/po prvních pár stránkách. Austenová je dobrá borka, když stvořila v podstatě šablonu pro dokonalého, nedostupného sexy gentlemana, do kterého jsou ženy zamilované dodnes.

iveta0549
29.06.2021 5 z 5

Nejdříve jsem viděla filmové zpracování a to jsem si velice oblíbila. Rozhodla jsem, že zkusím i knihu a jsem ráda, že jsem to udělala. Knížka je mnohem lepší. Mám strašně ráda příběh Elizabeth a pana Darcyho.

kedlis
27.06.2021 4 z 5

Za mě je toto tedy klasika, která mě příjemně překvapivě a bavila, jelikož jsem měla ze začátku strach, že půjde o nudné tlachání. Příběh je to velice čtivý, až na občasné popisné pasáže.

martinka1751
19.06.2021 5 z 5

Po dlouhé době mě strašně mrzí, že jsem dočetla knihu... Prostě za mě dokonalost

novotna465
10.06.2021

Byla jsem zvědavá jestli mě kniha bude vůbec bavit, protože jsem nevěděla do čeho jdu. Ale byla jsem příjemně překvapená! Celý příběh mě neskutečně nadchnul, bohužel jsem se o knížce dozvěděla až po zhlédnutí filmu :( Knížní verze byla mnohem lepší než filmová verze! Postavy byly dost zajímavé! Dost oceňuji, jak autorka dokázala zachytit myšlenky hlavní hrdinky. Po dočtení si tak říkám že mě autorka dostala, ke konci jsem každou stránku hltala a už jsem chtěla vědět jak to celé zkončí! Je zkrátka román, který má kouzlo v samosobě. Rozhodně bych knihu moc nedoporučovala, lidem kteří nemájí rádi romány, avšak pokud chtějí přejít do něčeho nového, rozhodně knihu doporučuji jako rozehřátí. Musím přiznat že je to obdivuhodné, hlavně protože jsem zjistila, že autorka neměla vlastní pracovnu a knihu psala v salóně, kde ji mnoho lidí vyrušovalo. Mohu jen doporučit, a pro lidi co neradi čtou, doporučuji filmovou verzi.

AriaLovesBooks
08.06.2021 5 z 5

Hned na začátek bych chtěla napsat, že mě celý příběh neskutečně nadchnul! Dříve jsem o tomto díle mnoho slyšela, ale nikdy mě to nějak nezaujalo. Ale díky mé sestřenici jsem se podívala na film a ten mě natolik okouzlil, že jsem si knížku prostě musela přečíst. A rozhodně toho nelituji. Příběh byl tak poutavý, že se to četlo samo, postavy byly různorodé a mnohdy dosti zajímavé, což se mi hrozně líbilo a ty jejich dialogy člověka dokázaly přenést do té konkrétní doby. Knížka byla opravdu čtivá, ačkoliv se nejedná o jazyk, který bychom v dnešní době používali při běžném rozhovoru. Je to zkrátka klasický román, který v sobě skrývá jakési kouzlo.

Myslím si, že se najde hodně lidí, kterým se kniha líbit nebude, kvůli zdlouhavosti rozhovorů a vleklejšímu ději, ale také si najde své příznivce. Mně to vůbec zdlouhavé nepřipadalo, ale vím, že spousta lidí by z toho mohla být na nervy.

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří rádi čtou klasickou literaturu a romány zasazené do dřívější doby.

makyla
27.05.2021 5 z 5

Jé, tak tohle se mi moc líbilo. Ano, já ostuda jsem si ji přečetla až teď. Ale vím, že rozhodně zůstane doma a určitě se k ní zase vrátím. A tuším, že to nebude jen jednou. :)

Metroušek
25.05.2021 4 z 5

Zdejší hodnocení je jednoznačně přehnané, a plně je chápu, a proto také přidávám jednu hvězdičku za ten nádherný, citlivě natočený a naprosto dokonalý film (2005), jehož byl tento román předlohou. Knížku můžete klidně pominout. Forma je opravdu beznadějně zastaralá. Leckdo z nás má to štěstí, že podobnou zápletku i vyústění v nějaké podobě zažije, protože láska je věčná, a pořád ji baví hrát své staré kusy s novými herci a herečkami, kteří si to také vrcholně užívají.

zimolka
24.05.2021 4 z 5

Asi to není úplně můj šálek kávy,ale nechci kvůli tomu ubírat hvězdičky.Chtela jsem knihu přečíst ze zvědavosti, zůstanu radši u detektivek.Jako příjemné počtení na dva večery je kniha fajn.

regulax
24.05.2021 4 z 5

Sladká a hořká zároveň, pýcha a předsudky nestárnou, jen kdyby ta galantnost a zdvořilost u pánů se nevytrácela!

Alto98
19.05.2021 5 z 5

Doporučuji nový překlad Kateřiny Hilské, Slovart 2017. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

LuiCJ
18.05.2021 3 z 5

Myslím, že keby nie je predmetu "britská a americká literatúra" na gymnáziu, ktovie kedy by som sa bol k tomuto dostal.

Knižku som mal ako povinné čítanie na gymnáziu. Neviem, prečo som to predtým celkom ignoroval. O samotnej Jane Austen a o tom, akou veľkou klasikou Pride and Prejudice je, som sa dozvedel až tento rok.

Po prečítaní prerozprávanej verzie od Margaret Tarner musím zhodnotiť, že sa skutočne jedná o "must-read" svetovej literatúry. Romány a predovšetkých historické romány tohoto typu dokážu ponúknuť celkom realistický pohľad do diania v danej dobe. Veľmi atmosfericky vykreslené Anglicko 18. storočia ma musím povedať, vtiahlo do deja a vedel som si to predstaviť.

Zhliadol som si aj film a musím povedať, že práve ten mi možno ešte viac pomohol pochopiť príbeh samotnej knižky a lepšie oceniť tento klenot anglickej literatúry. Romantiku mám rád, v literatúre obzvlášť. Aj keď sa zdá, že ide o knihu napísanú skôr pre ženy, mám pocit, že dokáže rozprávať k obom pohlaviam. Sám som sa tam niekde našiel.

Spoločenské a historické romány sú určite ďalšou skupinou kníh, ktorej by som chcel venovať väčšiu pozornosť. Tak pekný príbeh ako Pride and Prejudice od Jane Austen ma o tom presvedčil.

“What are men to rocks and mountains?”

knihomolkaMist
09.05.2021 4 z 5

Knížka velmi fajn. Jediné, co mi vadilo byla ta neosobnost. Nedokázala jsem nějak soucítit s postavami, neprožívala jsem to tolik, jako jiné knížky. O tom ale tahle doba v literatuře byla. Neosobní vypravěči.
Je to ale velmi dobrá klasika. Určitě nelituju přečtení :)

baji42
02.05.2021 5 z 5

Klasika, do které se mi příliš nechtělo, ale nakonec musím říct, že jsem byla nadšená. Z dnešního pohledu by si kniha zasloužila asi méně popisných pasáží a svižnější tempo, ale když uvážím, kdy byla napsána, musím dát plný počet bodů.

lenkaBajza
29.04.2021 3 z 5

Jsem příjemně překvapená, četba mě bavila:) Líbí se mi příběh, ta ironie, kterou se tam autorce podařilo šikovně dát, líbí se mi kontrasty v charakterech hlavních postav.
V mé verzi knihy bylo však docela dost překlepů. Způsob psaní... no, moc mi to nevyhovovalo, na mě trošku archaicky poskládané věty. Z toho důvodu mi dělalo problém se pořádně začíst.

vercas945
29.04.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už asi třikrát, poprvé jako povinnou četbu na střední a pak jsem se k J. Austenové po asi 10,12 letech vrátila a přečetla jsem celé její dílo. Pro mě je to takové oddechové příjemné čtení a až právě při té pozdější četbě jsem tam objevila a ocenila vtip, drobné narážky a ironii, kterých jsem si dřív nevšimla. A ráda si knihu přečtu zase znovu.

Ivan F
26.04.2021 2 z 5

Kniha o povrchnosti, k tomu jednoduchý príbeh, ktorý sa pod jej nánosom stráca. Okrem toho, kto má koľko majetku a kto ako vyzerá v knihe nič nie je. Vlastne je: ohováranie. Vyššia a vyššia stredná trieda asi nemala v tom období nič iné na práci a tak len mleli pántom o tom, kto je aký škaredý, povýšený, aká je tamtá hnusná a hentá protivná. K tomu si takmer naložili do spodničiek pri predstave o vojakoch. No a neustále rozhovory o šatách, vydávaní sa alebo plesoch mi tiež čitateľské blaho nepriniesli. Kedysi sa tak žilo, ale som rád, že som vtedy na svete nebol, čudujem sa, že pri tomto druhu literatúry ľudstvo dosiahlo pokrok. Takisto hlavné postavy príbehu sú také ako z červenej knižnice - on drzý, pyšný a bohatý, pritom rozhľadený a samaritán, ona plná predsudkov, jemne trafená a pritom intelektuálne na výši. Všetci sa správajú ako snobi, hoc im často trčí slama z topánok. Suma sumárum: nebavilo ma to, hoci autorka chcela napísať mierne ironickú kritiku vtedajších pomerov, za mňa raz prečítať stačilo a nepotešilo ma prečítané.

nsebestova
19.04.2021 5 z 5

Přečteno jako kniha z maturitní četby před dvěma lety, ale zanechalo to ve mě tak silný odkaz, že jsem si knihu teď koupila a plánuju se k ní vrátit. Občas se tam nachází nudnější popisové pasáže, ale i tak je to jedna z mých nejoblíbenějších knih.

rebciatko
18.04.2021 4 z 5

klasika je proste klasika... :)

Denisa525
17.04.2021 4 z 5

Knížku jsem si přečetla pouze proto, že byla v maturitním seznamu, ALE neskutečně mě bavila. Asi jako jediná knížka z povinné četby. V knize se sice objevuje pár slabších míst, ale autorčin styl psaní mě vůbec nenudil.