Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7318 7318

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

INCOGNITOREADER
21.11.2021 5 z 5

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.

Andrea81
20.11.2021 5 z 5

To bylo ták hezké. A to jsem se schválně vyhýbala tomuto žánru, v domnění, že to nebude nic pro mě. Ach ty předsudky...

Zuna1990
17.11.2021 5 z 5

Pýcha a predsudok je nádherný príbeh slečny Elizabeth a pána Darcyho, príbeh o prekonávaní ich vlastnej pýchy a zbavovania sa predsudkov, ktoré, bez toho aby to sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná láska. Nie je naivná, ani presladená. Je plná obety a snahy bojovať aj napriek rozdielnym sociálnym vrstvám, kedy ani spoločenské konvencie neprekonajú city dvoch ľudí. Celý zážitok doplňuje autorka skvelým humorom na pozadí vznikajúceho feminizmu v 18.storočí v Anglicku, ktorý do knihy pretavila prostredníctvom hlavnej postavy čerpajúc zo svojho života. Či už ide o odmietnutie ponuky na vydaj, dokonca dvakrát, alebo o formovanie individualizmu. Určite je kniha obľúbená aj kvôli budovaniu ženskej integrity a uvedomovania si dôležitej úlohy žien v spoločnosti, ich vzdelania a slobody slova. Jane Austen mi učarovala a rozhodne si prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Doteraz som bol presvedčený, že poézia lásku živí," poznamenal Darcy. "Možno dokonalú, pevnú a zdravú lásku. Tomu, čo už je silné, všetko padne na úžitok. Ale ak ide len o drobnú, slabú náklonnosť, som presvedčená, že ju jeden vhodný sonet utrápi hladom."

Han-nah
14.11.2021 5 z 5

Kniha, ke které se ráda vracím. Opět jsem viděla Tv zpracování, proto jsem po ní sáhla. Prostý příběh ze staré Anglie mě vždy něčím osloví. Pak zavřu oči a snažím se z knihy čerpat.
Předsudky byly, jsou a budou a mohou být prakticky vůči čemukoliv. Jsou to negativní pocity vůči někomu nebo něčemu. Některými si ulehčujeme svůj život, některými kritizujeme, aby ten náš život dával smysl.
Pýcha - povýšenost, opakem je pokora, která mnohým z nás chybí.
Já mám taky se svou povahou někdy problém, protože říkám pravdu , jsem ráda, když mluvím s lidmi na rovinu. Pravdu přijímám, ale taky ji někdy musím v sobě zpracovat. Dnešní doba v lidech utlumuje city, málokdo vyjadřuje své opravdové emoce, požaduje se empatie. Je to ale vždy dobře? Podívejme se na malé děti, proč nám u nich ta dětská upřímnost nevadí?

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.

Danago
10.11.2021 4 z 5

Vznešená romantika z prostředí Anglie 19. století. Nebylo to špatné, ale já romantiku moc nevyhledávám , i když je to klasika, je to velice podobné současným romantickým knížkám. Trocha humoru byla velice příjemným obohacením tohoto příběhu.
Ještě se určitě podívám na film.

Lessana
10.11.2021 5 z 5

Dala som si po čase repete tohto nestarnúceho príbehu Elizabeth a pána Darcyho, Jane a pána Bingleyho... Mala som totiž chuť jednak na romantiku, no najmä na vycibrený autorkin štýl, jej briskný vtip, skvelé dialógy a krásne psychologické drobnokresby postáv. Som opäť mimoriadne spokojná a zo svojho niekdajšieho 5-hviezdičkového hodnotenia neuberám ani ň. Naopak, keby sa dalo, ešte pridám, keďže tentoraz som si Pýchu a predsudok vychutnala v skvelom českom preklade (minule šlo o nevydarený slovenský s ľahostajnou redakciou...).

Lenas2412
09.11.2021 5 z 5

Mě k Pýše a předsudku dostala povinná četba, jako asi mnohé. Tou dobou jsem se setkala s různými názory, jak to u klasik asi bývá, když jsou často čtené z povinnosti. Bylo mi řečeno že jde o nekonečnou nudu, ale i že je to fajn kniha. Po přečtení můžu říct, že mě si Jane Austenová svým románem kompletně získala.

Jakkoli zajímavou povinou četbou jsem se zabývala, vždycky jsem nakonec četla z povinnosti, ne ze zájmu. Tady jsem ale naprosto obrátila a prakticky hltala každé slovo a každou situaci, kterou autorka na stránkách vykreslovala. Neuvěřitelně mě zaujmul styl psaní, vtip a nadsázka se kterou Jane Austenová popisovala děj příběhu. V knize mi nechybělo drama, ale i když se zrovna řešil jen ples, večeře nebo procházka městem, já se dostatečně zabavila samotným čtením. Když mi teď někdo přednáší v čem všem je Pýcha a předsudek nudná a nezajímavá musím se ptát, četli jsme vůbec stejnou knihu? Protože dílo je z první poloviny 19. století a Jane Austenová mě stejně dokáže svým psaním lapit navzdory těm dvěma staletím mezi námi.

Jestli knihu zvažujete jako volbu do povinné četby, máte moje doporučení. Četba není náročná, ale zaujme, jde o klasiku, prapůvodce legendárního enemies to lovers, a vyčíst jí můžete asi jen fakt, že svým vlivem určitě z části ovlivnila i existenci literatury typu After.

Andyinbooks
07.11.2021 4 z 5

Poměrně dlouho jsem se odhodlávala začít knížku vůbec číst. Asi to bylo tím, že přestože jde o klasiku, měla jsem velká očekávání a bála jsem se, že na konci budu zklamaná.
Musím přiznat, že na začátku jsem se ztrácela ve jménech, titulech a vztazích jednotlivých postav, ale když jsem si konečně urovnala, kdo je kdo, začalo mě to bavit.

Abych to shrnula je to velmi krásná kniha, ve které se mimo romantické linky a nádherného prostředí Anglie v 19. století, dá taky najít poučení platné i do dnešních dnů.

Dominika76
05.11.2021 5 z 5

Knihu som prečítala jedným dychom a naozaj ma uchvátila. Z knihy si okrem dobrého pocitu a romantickej nálady beriem poučenie, že niekedy sa pre pýchu oberame o šťastie a, že nie je dobré mať predsudky len kvôli pýche. Odporúčam všetkým romantickom.

kedlubajz
03.11.2021 5 z 5

Bible všech romantických snílků. Jó mít tak takové Pemberley, možná by se dívky i na moje málomluvné mručounství dívaly smířlivěji..

Lucie_1986
01.11.2021 5 z 5

Knihu jsem si uz dlouho chtela precist a konecne se mi dostalo prilezitosti. Krasny romanticky pribeh z pocatku 19.stoleti v Anglii. Cetla se mi lepe jak kdejake soucasne knihy. Az budu chtit sahnout po nejake "vznesene romantice", vim kde hledat.

Market116
29.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla poměrně delší dobu...rozhodně ne proto, že by byla špatná, spíš bylo málo času...
Moc často nečtu historické romány, vlastně jsem tuto knihu četla především kvůli ČV a jsem za to opravdu ráda.
Už konečně chápu ty narážky na Darcyho ve filmech...
Každopádně příběh se mi velice líbil...ten předsudek byl tak výstižný...protože určitě každý si někdy o někom udělal vlastní názor, aniž by toho dotyčného znal...i tady dost platí nesuď knihu podle obalu. A i když byl konec trošku předvídatelný, tak jsem se na něj právě proto těšila.
Musím říct, že Darcyho jsem si oblíbila od samého začátku, zvláště pro jeho tajemnost, nepřípustnost a namyšlenost...a i přes tyto vlastnosti byl nakonec dobrosrdečný, vstřícný a laskavý. Elizabeth s Jane měly také své kouzlo, oproti jejich sestrám a hlavně matce.
Tuto knihu velice doporučuji, je vážně krásná.

Lovana
26.10.2021 4 z 5

Konečně jsem si odškrtla jeden rest a přečetla tuto klasiku... Přiznám se, že na střední jsem moc nečetla a většina klasik mě tím pádem minula obloukem... Ale jsem ráda, že jsem se rozhodla to napravit a první z těchto klasik byla rozhodně krok správným směrem.
Knížka mě bavila, četla se mi dobře a za polovinou jsem stránky doslova hltala, abych věděla, jak to bude dále.
Líbilo se mi, jak autorka vykreslila charaktery některých postav (někdy vyhnané až do extrému, ale to si myslím, že bylo záměřně) a u některých postav jsem se nestačila divit, co jsou schopny vypustit z pusy a podobně... Asi nejzářivější příklady tohoto byla paní Bennetová a Lýdia... Pan Darcy mi ze začátku lezl podobně na nervy jako Elizabeth, ale postupem času, když jsme ho více poznávali, tak jsem si ho moc oblíbila. Velmi sympatičtí mi mezi všemi postavami také byli teta a strýc sester Bennetových.
Velmi se mi líbilo, jak autorka vylíčila prostředí, kde se příběh odehrává, ať už to bylo Pemberley, ale i další místa.
Určitě si přečtu i nějakou další knihu autorky.

Hodnocení: 4,25*/5*

AlcaLou
25.10.2021 3 z 5

Většinou nejoblíbenější dílo od Jane Austenové. Ale já si nemůžu pomoct, mně je prostě postava Elizabeth nesympatická. Mám raději jiná její díla.

Klarkare
18.10.2021 5 z 5

Zo začiatku som deju nerozumela, no po nejakých 20 - 30 stranách som sa úplne začítala a nevedela som sa od knihy odtrhnúť.

Janule164
16.10.2021 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst, připadalo mi, že na podobný romantický příběh už nemám ten správný věk. Pak mě ale začala bavit ironie hlavní postavy a nakonec jsem si příběh užívala do pozdních nočních hodin :-)
Jednotlivé postavy jsou perfektně vykreslené, především jejich povahy. Bavilo mě sledovat hloupost a pokrytectví venkovských paniček, stejně jako skromné a neokázalé vystupování těch skutečně urozených postav (a vůbec to nemuselo souviset s jejich společenským postavením nebo finanční situací).

Wolfo
12.10.2021 5 z 5

Krásná kniha. Patří mezi moje nejoblíbenější.

1271
02.10.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek je moje srdcovka už od 15ti let. Nádherná klasika, ke které se vždy ráda opakovaně vracím a pokaždé v ní dokážu objevit něco nového, co mě inspiruje. Elizabeth je klasická Austenovská hrdinka - silná, emancipovaná a inteligentní. No a pan Darcy je prostě pan Darcy, hrdina mého srdce :)

Bebe2004
26.09.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek je dokonalá knížka. Skvělý příběh, skvělé postavy, skvělý děj, prostě všechno skvělé. Jednoduše nemám slov