Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Prvok, Šampón, Tečka a Karel https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118080/bmid_prvok-sampon-tecka-a-karel-7nf-118080.jpg 4 5316 1210

Román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů. Autorem knihy je Patrik Hartl - autor a režisér divácky úspěšných her. Příběh je o čtyřech kamarádech, kteří si dvacet let po maturitě položí otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, pokusí se to změnit.... celý text

IvaKo
28.12.2021 3 z 5

Chtěla jsem zkusit něco od tohoto autora, i když jsem tušila, že to asi nebude úplně můj žánr. Příběh je sice napsán svižně, celkem vtipně, ale asi v polovině mě přestal bavit, také mi vadila přemíra zbytečných vulgarit. Dočetla jsem jen ze zvědavosti jak dopadnou jednotlivé postavy.

i.stefany
27.12.2021 2 z 5

Tak jsem si na adventní čas naplánovala něco pohodového, aby se ten předvánoční stres trochu rozptýlil, ale byla to špatná volba. Je mi líto, že nesdílím s ostatními to nadšení, ale vůbec mě to nebavilo. Ani mi to nepřipadalo nijak extra vtipné a těch zbytečných vulgarit bych se také klidně ušetřila. Je to již druhá kniha od Patrika Hartla, první jsem nedočetla vůbec a to vlastně ze stejného důvodu. Nebavila mě. Takže teď konečně nastal ten správný čas na vánoční dárky a doufám, že to bude lepší volba :-)

Paulmain
27.12.2021 3 z 5

Od P. Hartla jsem ještě nic nečetl a asi neviděl ani žádný film, jen jsem ho viděl (spíš slyšel) v nějakých rozhovorech. Dlouho trvalo, než jsem knihu začal číst. Asi jsem podvědomě tušil, že to nebude úplně můj šálek a to se i potvrdilo. Kniha není úplně špatná, příběh pochopitelně dost nereálný, místy i vtipný, ale po dočtení ve mně z něj nějak nic nezůstalo. Mohu doporučit jen jako úplnou oddechovku.

irena2486
26.12.2021 2 z 5

Oddechovka...

MagicKleeo
19.12.2021 5 z 5

Bavila jsem se od začátku do konce. Kniha se mi líbila, je to příjemné čtení před spaním. Jak v životě dál, když zrovna muž řeší krizi středního věku...

Ales.BD
19.12.2021 4 z 5

Bylo mi řečeno, že to není zas až taková sláva. Ale ona je. Sice místy lehce nereálná, ale jinak zábavná jízda. Myslím, že lepší než třeba Okamžiky štěstí. Excelentní audiokniha, kterou načetl filmový Karel, Martin Hofmann. Film jsem zatím neviděl, ale určitě na něj mrknu.

burei
18.12.2021 1 z 5

Bylo jí všude plno, tak jsem si koupila audioknihu. Ze začátku dobrý, bavil mě popis všedního života mužů středního věku a jejich rodin. Ale pak jsem byla zklamaná, knihu jsem ani nedočetla, protože takové blbiny by snad ve skutečnosti nikdo nemohl realizovat. Neskutečně nereálné, přisprostlé a jednoduché.

klarik
14.12.2021 3 z 5

Čtivá oddechovka, která mě tedy nijak zvlášť nenadchla.

Sarkablahova1
14.12.2021 1 z 5

(SPOILER) Já opravdu nevím, co všichni na Hartlovi mají. Vtipné mi to nepřišlo skoro vůbec. Autor líčí ženy vždy jednoduše a povrchně. A ty vulgarismy. Myslím, že dobrý autor dokáže napsat vtipnou scénu i bez zbytečných vulgarit. Hartl na tomto staví a možná proto je i tak oblíben. Za mě takto ne.

honZic
13.12.2021

nedokázal jsem to dočíst... nějak jsem se nemohl začíst... raději jsem kouknul na film.

veronika8887
12.12.2021 5 z 5

Moje první knížka Patrika Hartla. Musím říct , že jsem si ji půjčila na základě doporučení a jsem ráda , že nakonec nezklamala. Začátek knihy mě bavil a živé jsem si představovala hlavní hrdiny jak překonávají krizi středního věku. Oddechové čtení , určitě si přečtu i něco dalšího.

kamibe
10.12.2021 4 z 5

Viděla jsem nejprve film a teprve pak si zapůjčila v knihovně i knihu, abych se podívala, nakolik se liší od filmu. A liší se. V jednom ohledu bylo pro mě příjemné číst knihu, protože do hlav a dalšího uvažování všech těch různých postav film jít nedokáže. V jiném ohledu se mně osobně film líbil více, především co se zakončení týče, ale i jiných míst, třeba ohledně jinak zpracovaného pohledu na Tečku. Musím říci, že bylo dobře, že jsem film viděla dřív, protože při čtení se mi jednotlivé scény míhaly před vnitřním zrakem a u některých sekvencí jsem se opět smála nahlas, podobně jako v kině, kde se smál celý sál.
Nejprve jsem kamarádce slibovala, že jí to budu číst, ale po dočtení jsem jí řekla, že bude dobré, když se podívá na film. Rozhodla jsem se tak ne proto, že by knížka byla horší, ale proto, že se v ní vyskytuje tolik míst s docela hrubým vyjadřováním. To bych snesla ještě tak při vypravování příběhů za dlouhých tmavých večerů u ohně, ale tady mi to jako psaná řeč vypravěče na mnoha místech bylo nepříjemné.
Musím však hlavně říci, že nejvíc se mi celý příběh líbil pro ony úkoly, které si ti čtyři přátelé na sebe vymysleli. Je to vlastně jakási dospělá obdoba Foglarových "bobříků". Myslím, že jeden z nich by se nám vyplatilo vyzkoušet ve svém životě také.

Katecake
07.12.2021 2 z 5

Patrik Hartl a pro mě druhá kniha, kterou od něho čtu. A asi víc už ne. Opět velmi čtivé, ale vlastně je to takové psaní o ničem. Hartl nejde ani u jedné z postav do hloubky, ženy jsou zde totálně ploché (ostatně jako vždy u Hartla) a styl psaní mi asi úplně nevyhovuje a to zvlášť ty četné a mnohdy zbytečné vulgarismy. Věřím, že si i takové čtení najde své čtenáře, ale já to rozhodně nebudu.

Petiz
07.12.2021 3 z 5

Taková čtivá oddychovka

Superzakova
06.12.2021 4 z 5

Zábavná a čtivá knížka, určitě stojí za přečtení.

jitka3027
05.12.2021 5 z 5

Audiokniha, úžasný přednes M. Hofmanna. Doporučuji :)

nikola3989
04.12.2021 5 z 5

Tohle byla moje první audio kniha - a musím říct, že to byla pecka! S Hartlem jsem se počínaje touhle knížkou setkala poprvé a určitě to není naposled! Vtipné, zajímavé, ze života. Fakt! Skvělý!

katynka78
29.11.2021 5 z 5

Vím, že svůj komentář píši v době, kdy je znám již film a hodně se o tom mluví. Ale já tu knihu četla dávno předtím než film vznikl a až teď uzrála chuť k tomu něco napsat.
Tato kniha mi přivedla do mého seznamu spisovatelů pana Patrika Hartla. Na základě této knihy jsem skoupila pak všechny ostatní knihy, protože jsem je zkrátka potřebovala mít v knihovně.
Stala jsem se fanynkou tohoto autora, protože mi sedí jeho povaha, jeho smích - ten mě vždy dostane, no a hlavně mi sedí jeho styl psaní.
Má perfektní vyjadřování, které sedne jak zadek na hrnec. Rozumí tomu všichni. Je to jako by byl vedle vás a ty historky hlavních hrdinů vykládal. Čte se to rychle, plyne to, žádné dlouhé popisky okolí, prostě rovnou na věc.
Je to mistr vyjadřování jak mužského, tak ženského světa a to mě baví. Když píše o ženách, tak jim snad vidí do hlavy či co. I když toto svoje umění pravda rozjel více až v dalších knihách. Ale tady to bylo poznat. Vůbec jsem neměla pocit, že by z žen dělal trdla, jak to někdo naznačoval.

4 kámoši, naprosto každý jiný, v jiném svém světě a ten je naprosto dokonale vysvětlen. Bavila jsem se, smála jsem se, dojímala jsem se, chápala jsem je a velice mne bavilo, že díky této knize mě pan Hartl pozval do chlapské duše. Paráda!

P.S. filmové zpracování mé nadšení z této knihy ještě více vynesl do výšin.

Další doplnění 23.1.2024
Knihu jsem dala jako audio a bylo to perfektní!
Akorát jsem si všímala víc, co je ve filmu jinak, ale nic z toho mi nevadilo.
Tato kniha je u mě top a zvládla jsem ji ve všech variantách.

Eicherik
27.11.2021 5 z 5

Tenhle román přináší humor podle mého gusta. Čtveřice kamarádů prožívá krizi středního věku. Někdo tuhle knihu popsal jako Sex ve městě z mužského pohledu, s čímž naprosto souhlasím. Velmi se mi líbilo, jak Prvok nazýval své malé dcery harpyjemi. Tohle je moje třetí kniha Patrika Hartla, opět dávám plný počet hvězd a autora si dávám do oblíbených.
Citace: "Já muzikály miluju. A na divadle ještě víc, než ve filmu. Máte rád muzikály, Pavle?"
Tečka vzhlédl od talíře.
"Ne."
Irenu to znejistilo ještě víc.
"Ne? A proč?"
"Nevím. Připadají mi debilní."

Jiparis
27.11.2021 5 z 5

Zajímavý pohled na to, co muži ve středním věku mohou prožívat. Je to vtipné, výstižné a poučné. Co udělat se životem, aby nám jen neprotekl mezi prsty. Chtěla bych vidět i film.