Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2968 2968

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

Mycak
08.04.2014 4 z 5

Pro mě zatím nejslabší. Trvalo dost dlouho než jsem se začetla, oproti prvním dvěma dílům, které jsem hltala. Možná zbytečně moc dějových linií. Ale celkově počtení dobré.

Titi
06.04.2014 5 z 5

Byla jsem napnutá jak kšandy a díky Asadovi a Rose jsem se i parádně pobavila. Super kniha!

LPG
05.04.2014 4 z 5

Další zajímavý příběh Carla Morcka. Opět se budu opakovat, ale postava Asada je mi stále sympatičtější. Bohužel jsem po Ženě v kleci sáhla po Vzkazu v láhvi, takže lituju prvního setkání s Rose, ale těším se na Zabijáky, až zjistím, jak to bylo. Pro milovníky krimi, především severských, určitě doporučuji přečíst. Velmi čtivé a poutavé.

VladkaBU
02.04.2014 5 z 5

... čtu postupně, jak v sérii jsou za sebou. I tahle se mi líbila. Čtivý příběh, člověk s napětím čeká, jestli pachatel čin dokoná nebo ne. Od autora jeden příběh lepší než druhý

ritta
30.03.2014 5 z 5

Kniha me nadchla,přečetla jsem jedním dechem.Autor píše stylem,který má spád a hlavní hrdina vyšetřovatel Morck je sympatický chlápek, s popisováním jeho soukromí to autor nepřehání,soustředí se na napínavý případ,který vyšetřuje.Je to moje druhá kniha a chystám se na další.

lucie2057
10.03.2014 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele četla a musím říct, že se s ním nevidím naposledy :)

michaela1838
08.03.2014 5 z 5

Jedním dechem...senzační !!

Culinka
05.03.2014 3 z 5

Zajímavé počtení.

DejnaDee
05.03.2014 5 z 5

Na Vzkaz v láhvi jsem se moc těšila. Opět je tu zajímavý příběh nám již známé trojice detektivů s dalšími postavami s dokonale vybroušenými povahami. Nechybí zde humor, děj má spád a je napínavý od začátku až do posledního řádku. Olsen pro mne začíná být nejzajímavějším autorem severských detektivek.

Yorika
04.03.2014 4 z 5

Slušná severská detektivka.Olsen nepotřebuje jako jiní severští autoři popisovat krvavé, nechutné scény vražd, přesto je jeho příběh čtivý, ironický se špetkou humoru a udržuje svého čtenáře v napětí až do samého konce.Jen tak dál pane Olsene!

efka.saf
18.02.2014 5 z 5

Jussi Adler-Olsen je vážně pecka. Už velmi (ale opravdu VELMI) silný dojem na mě udělala jeho prvotina Žena v kleci, a to především svojí rafinovaností a fascinující touhou po pomstě, Zabijáci nebyli, co se příběhu týče, o nic horší, ale Vzkaz v láhvi, ten se vyhoupl ještě o kusanec výš. Jestli to tak pude dál, je otázka, kam se s tímto autorem dostaneme :).

Stěžejní zápletkou této knihy jsou příběhy vždy dvojice sourozenců, kteří pocházeli z poměrně početné rodiny, jež byla součástí jedné z uzavřených církevních komunit – nebo spíše sekt, z nichž se čas od času ztratili právě dva sourozenci navzájem si velmi blízcí. Jednomu z nich se ovšem podařilo napsat vlastní krví vzkaz, ten zašpuntovat do láhve a láhev odhodit do moře. Jednoho krásného dne byla láhev vylovena a nakonec se dostává až na pracovní stůl Carla Mørcka, který spolu se svým spolupracovníkem Asadem a držkatou spolupracovnicí Rose dávají postupně všechny střípky dohromady (v tomto případě i jednotlivá písmenka), která je postupně zavádí na stopu regulérnímu šílenci, který si z únosů sourozenců udělal zajímavě prosperující bussines :).

Celý příběh je opět skvěle konstruovaný a linie vyšetřování je doplněna o linii, kde sledujeme krok za krokem i onoho vyšinutého únosce. Seznamujeme se s jeho osobou, myšlením, jednáním a samozřejmě také důvody, které k jeho chování vedly a které pramení – jak už to tak bývá – hluboko v dětství. Příběh se odvíjí poměrně pomalu, jsme svědky i dalších psychických výstřelků sveřepé Rose a Asada, kteří patří asi mezi nejsvéráznější Watsony dnešní doby, a rozhodně nemám pocit, že by jednotlivé indicie vedoucí až k závěrečné kontroverzi Mørcka a únosce působily nějak vyloženě nepravděpodobně.
Je sice pravdou, že onen případ žhářství, který se řeší v pozadí, je opravdu hodně nadbytečný a celkově mi do děje zrovna dvakrát nezapadal, ale čert ho vem, když si člověk spočítá klady této knihy, tento jakýsi „zápor“ se dá docela obstojně přežít :). Celkově se jedná opravdu o výbornou knížku, kterou nelze jinak, než doporučit.

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Výborná detektivka , sice jsem četl déle než je zdrávo , povinnostem se člověk nevyhne .Děj je originální , svižný do poslední stránky . Pachatel je svým způsobem také oběť . Z příběhu je jasné že násilí plodí zase násilí..... . Carl s Asadem jsou skvělá dvojka , vtipná sehraná a vzájemně si doplňují osobní humor. . Líby se mi že se Carl na Asada nepovyšuje že je jiného vyznání atd. Pokud chcete dobrou detektivku s dobrým příběhem , rozhodně doporučím .

Moňa69
12.02.2014 5 z 5

Ještě o něco lepší, než předchozí díl z oddělení Q. Carl i ostatní postavy nabývají zřetelnějších obrysů a seznamujeme se s nimi lépe. Carl je velmi sympatický lenoch, jeho schopnost ustlat si mezi plátky hovězího mi je blízká a Asad je prostě k popukání se svou neohrabaností, co se týče obratů v dánském jazyce a s pořekadly, kde se prostě musí vyskytovat něco o zadku nebo hovnech, a pak je tady šlehnutá Rose...a Morten, a Jesper, Vigga... Zkrátka, jsem ráda, že Adler-Olsen plánuje dílů celkem deset:)

MoncaKa
10.02.2014 5 z 5

Nemá chybu, napětí až do konce, zajímavý příběh, jednoznačně doporučuji, jedna z nejlepších detektivek za poslední rok.

Peris
07.02.2014 5 z 5

Výborné, skoro se mi chce říct: Lepší než Nesbo :-) Jeden z top severských autorů.

matas888
01.02.2014 5 z 5

Vynikají! Zajímavá zápletka a styl psaní, díky němuž jsem hltala slovo za slovem. Těším se až si od autora přečtu další počin.

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Vzkaz v láhvi je ze všech 4 knih nejlepší. Hltala jsem ji jedním dechem a nyní to bude jeden z mých cenných pokladů v knihovně, ke kterému se rozhodně zase jednou vrátím!

LG73
27.01.2014 5 z 5

Olsen nikdy nezklame. Miluji jeho detektiva Carla Morcka, který působí dojmem, že ho detektivní práce značně obtěžuje v jeho oblíbeném šlofíku během pracovní doby a jeho asistenty Assada a Rose, kteří jsou tak rozdílní, že působí až komickým dojmem. Kromě toho je třetí díl zatím nejlepším příběhem. Při četbě mě někdy až mrazilo v zádech a byla jsem ráda, že narozdíl od hlavních postav se nacházím na útulném a bezpečném místě.

Lindulinek
27.01.2014 5 z 5

Skvělá a napínavá kniha. Těším se na další knihy tohoto autora!!!

Ereniss
21.01.2014 5 z 5

Tento díl se náramně vydařil. 550 stran jsem slupla jako malinu.