Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

mariposka
06.03.2013 5 z 5

Super, čtivé od začátku do konce! Nemohla jsem se odtrhnout. Trochu jsem měla problém s tématem unesených dětí, nedělalo mi to moc dobře, ale to je jen můj problém :-) Detektiv Carl normální chlap, bavil mě jeho asistent Asad i ujetá Rose - Yrsa. Záporák zase pěkně děsivý tím jak byl pro své okolí vlastně normální!

evasamankova
01.03.2013 5 z 5

X-tá variace na téma, jak jedna zrůda plodí další zrůdu. A nutno podotknout, že hodně zdařilá variace. Klasický krimiromán, který líčí jak průběh pátrání Oddělení Q po seriovém únosci a vrahovi dětí od momentu nalezení jisté staré láhve s téměř nečitelným vzkazem uvnitř, tak i jednání samotného vraha. Ale tady rozhodně není na škodu vnímat děj očima více osob. I tak jsem byla neustále více než napnutá. Adler-Olsen tuto knihu napsal opravdu jako krimiromán, i přesto že téma je šílené (dětské oběti vraha), nelíčí tu žádné krvavé scény, ale pouze detektivní pátrání. Detektiv Morck se svým nabroušeným jazykem i sarkastickými myšlenkovými pochody rozhodně nezklamal. Po průměrných Zabijácích výrazné zlepšení-)

kamilen
23.02.2013 5 z 5

Skvěle gradované napětí, propracovaná zápletka a hlavně vtip. Vtip! Nemohu se dočkat další přeložené knihy. Jussi Adler-Olsen zatím vede v tolik oblíbené severské krimi....

bramburka
12.02.2013 5 z 5

Naprosto strhujici az do posledni stranky! Precteno jednim dechem

asterixka
06.02.2013 5 z 5

Chtěla bych jen číst a číst a číst ....:-) Excelentní, napínavé, vtipné, s gradujícím dějem a ještě k tomu s mými oblíbenými postavami. Jussi Adler-Olsen si si zaslouží deset hvězdiček, ne jen pět a já se neskutečně těším na vydání další jeho knihy (na kterou nebudu čekat několik měsíců v knihovně a ihned si ji kupuju ;-)

Juliette
06.02.2013 4 z 5

Tak tahle kniha byla o moc lepší než ta předchozí. Skvělý děj i zápletka. A dosti zajímavě-děsívý exkurz do světa sekt. Jen tak dál :-)

čef
17.01.2013 5 z 5

Vzkaz patří ke knihám, od kterých se dá odtrhnout jenom velmi těžce. V motivu věznění oběti trochu připomíná Ženu v kleci a je rovněž tak napínavý, ironicky vtipný a objevný - tentokráte v popisu života fanatických sekt v Dánsku. Sériový vrah je rovněž jiný - jeho motiv a jednání je mnohem více racionální a systematické. Kniha patří určitě k tomu nejlepšímu co nám severská krimi dosud přinesla - nepřibarvená realita je naší mentalitě mnohem bližší než např. thrillery Pattersona, Morella nebo Deavera.

Eidalon
13.01.2013 4 z 5

Kniha začíná prologem, který Vás ihned vtáhne do děje, ale záhy zjistíte, že popisovaná situace dvou bratrů vězněných a trýzněných po jejich únosu od rodičů krutým věznitelem je již dávnou minulostí. Minulostí, o které zůstalo jen zoufalé volání o pomoc v podobě vzkazu, který umístil jeden z bratrů do lahve a hodil z okna loděnice do moře. Volání o pomoc, které nebylo vyslyšeno, ale dalo podmět k vyšetřování a které nakonec splnilo svoji úlohu.

Láhev se vzkazem prožívá vlastní osud, nejdříve se toulá ve vodách Severního moře, aby zachycena v rybářské síti byla předána na policejní stanici v nejzazším koutě Skotska, kde shodou okolností zůstává „trčet“ několik let, než je vrácena osudem zpět do středu dění. Zvláštní láhev a vzkaz napsaný vlastní krví, to vše dánsky a první slovo je volání o pomoc.

Legrace, romantika a nebo krutá realita? Z prvotní nejistoty se stává jistota, neznámý pisatel volá o pomoc! A proto se po mnoha peripetiích a letech láhev se vzkazem dostává na stůl oddělení Q Carla Mørcka, oddělení zabývající se odloženými případy zvláštní důležitost ve státě Dánském.

Pokud je Vzkaz v láhvi první Vaší knihou Adlera Olsena, trochu tápete v postavě Carla Mørcka, Asada a Rose a celého oddělení Q. To totiž vzniklo včetně vykreslení charakterů hlavních protagonistů v jiné Adlerově knize – Žena v kleci.

(Komisař Carl Mørck prožije velmi traumatickou událost na oddělení vražd. Při vyšetřování je na místě činu zabit jeho kolega, další nejbližší spolupracovník postřelen tak, že ochrne na celém těle a sám Carl vyvázne jen s lehčím zraněním. Vše si klade za vinu, je v depresi, neumí vyjít s kolegy, ztrácí sociální cit, stává se pro své kolegy a nadřízené nepohodlným. Zároveň je ale skvělý vyšetřovatel a tak, když vznikne polilický tlak na vytvoření celostátního policejního oddělení, které by se věnovalo starým nevyřešeným a odloženým případům (oddělení Q), jeho nadřízení umě využijí situace a Carla povýší na vrchního komisaře oddělení Q. Uklidí Mørcka do sklepení policejní bodovy, přidělí Asada, později Rose a nechají vlastnímu osudu v záplavě nevyřešených případů . . )

A právě na stůl tohoto oddělení (mezí tím již několik let řešícího zapeklité případy) se dostane láhev se svým vzkazem, který za léta ve vlhkém prostředí zanechal jen málo čitelných slov. Carl a jeho tým se ihned dají do práce a skládají skládanku neuvěřitelného příběhu. Postupně se dostávají k rozluštění celého vzkazu, zjišťují identitu pisatele a s hrůzou se dovídají celý příběh, starý přes 16 let. Okolnosti případu ukazují velikou rafinovanost únosce a Carl si uvědomí, že příběh bratrů a vzkazu v lahvi může mít celou řadu dalších pokračovatelů a to až do dnešních dnů.

Adler ve své knize však sousledně popisuje a sleduje děj knihy vedle „roviny z pohledu Carla“ i „pohled očima tajemného únosce“, jehož identitu se dozvíte až na závěr knihy. Z pohledu čtenáře se zcela bezcitný a chladnokrevný vrah postupně stává osobou, která si za svůj život taktéž prožila své. V úryvcích a glosách z jeho dětství a dospívání se v přesných dávkách dozvídáte motivy a pohnutky, které vedou k tomu, proč je z něj dnes člověk takový, jakým je. Chápete jeho pohnutky, jeho rozhodnutí, jeho cílevědomost a přesnou sofistikovanost chování.

Chápete, ale určitě nesouhlasíte. Přesto nám všem prostřednictvím této postavy Adler předává mnohem větší sdělení. Upozorňuje, jak zrůdně záludný může být náboženský fanatismus, pokud je přenášen na děti od jejich nejútlejšího dětství. Jak je snadné přesvědčit „čistou dětskou duši“ o správnosti konání a to jak vymýváním mozků, tak hrubou silou. Upozorňuje na bezpočet náboženských sekt vyznávající mnohdy nepochopitelné životní hodnoty, na ta drobná jednotlivá uskupení několika desítek lidí, kteří ve jménu Boha konají na Zemi zlo, jaké si snad ani neumíte představit. Drobnými sektami to začíná a končí Vírou s miliardou věřících, kterým kromě víry život mnoho nedává.

Těžko se pak divit, že v takovémto prostředí vyrostou lidé charakterově a citově naprosto pokřivení, v tom horším případě připraveni vykonat ve jménu Božího rozhodnutí sebezničující teroristický útok na bezvěrce a zabít jich co nejvíce; v tom „lepším případě“ se z prostředí osvobodit a zbytek života se mstít na všech, kteří tak konají, kteří věří a nutí k víře ty nejvíce bezbranné – své děti.

Obě dvě roviny, od sebe ze začátku knihy hodně vzdálené, se postupně dějově přibližují a vrcholí v závěr, který Vás nenechá vydechnout.

Kniha se rozbíhá pomalu, pokud se s oddělením Q setkáváte poprvé, ze začátku trochu tápete, nerozumíte, ale v druhé půli knihy se vše již rozběhne tak jak má a gradaci románu se nedá již nic vytknout.

Mám-li knihu hodnotit a spravedlivě dodržet srovnatelné hodnocení např. s mým posledním hodnocením – Spasitelem, pak bych Vzkazu v láhvi dal tři a půl hvězdičky, to však nejde a tak dávám čtyři, především za to něco navíc, než jen dobré počtení – za ono upozornění, jak je nebezpečné být lhostejný a přehlížet rostoucí náboženský fanatismus, který se k nám do Evropy tiše, ale zcela neúprosně v podobě balkánských komunit vkrádá.

Vzkaz v láhvi si své ocenění zaslouží, ale pokud ho čtete po Spasiteli od Jo Nesba jako já a máte bezprostřední srovnání, pak musíte konstatovat, že Spasitel je prostě lepší kniha.

JarcaBobes
11.01.2013 5 z 5

Knihu jsem dostala a je naprosto úžasná .... už mám i předchozí dvě ... abych dohnala co mi uteklo :o))

Luca287
03.01.2013 5 z 5

Skvělá jako ty dvě první... napínavé...kdyby to šlo jen číst a číst... a nemuset do práce... :-))) Vřele doporučuji!!!

Ormos Atalia
01.01.2013

Tuhle knihu jednoznačně řadím do kategorie těch lepších děl. Mohu jen doporučit.

dalimoni
28.12.2012 5 z 5

Do třetice a opět výborné. Tentokrát pomalejší rozjezd, ale druhá polovina strhující. Opět známé postavy z předešlých dílů, které jsou velmi dobře vykresleny a tentokrát je velmi dobře zpracován i profil pachatele, jeho uvažování, pohnutky, motivy, takže opět hodnotím 5 hvězdami a těším se na další díl série. Velmi oceňuji i vtipnost dialogů a nadhled hlavního hrdiny + aspoň pro mě výborný překlad (i když originální znění neznám, protože dánsky neumím :-))

misssicccka
15.12.2012 4 z 5

Jussi Adler-Olsen opět nezklamal :), vřele doporučuji rovněž

marqetka
06.12.2012 5 z 5

Všem Vám doporučuju přečíst!!! :D

makke
04.12.2012 5 z 5

Geniálni, excelentní, úchvatné. Je umění napsat knihu tak, že vás osloví hned první stranou a do konce nepustí. Jen nevím, co budu číst teď,neboť laťka je nasazena opravdu vysoko.

Selinute
03.12.2012 5 z 5

Výborná detektivka od které jen tak neodejdete. Napínavá od začátku do konce. U mě Olsen jednoznačně vede před Nesbo. Proto jsem taky při koupi dala přednost "Vzkazu v láhvi" před "Sněhulákem". Ale na něj se taky ještě do Vánoc chystám. Dávám 5*.

jasmína
27.11.2012 5 z 5

Už u mě nic nepředčí Ženu v kleci, ale i Vzkaz v láhvi byl velice napínavý a jsem ráda, že to celkem dobře dopadlo..

jaroslav63
09.11.2012 5 z 5

Ani ve třetím případu Carl Mørcka z oddělení Q Adler-Olsen nezklamal. Naopak, děsivý příběh ztracených dětí, náboženských sekt je napínavý až do konce a nedá vydechnout. Pocit hrůzy je podobný jako v Ženě v kleci, spád děje naopak připomíná Zabijáky. Pro mě spolu se Sněhulákem dvě nejlepší detektivky roku.