Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2359 465

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Raada
21.04.2019 5 z 5

ROzhodně stojí za přečtení. Kniha vtáhne do děje a jen nerada jsem dělala přestávky ve čtení. Neotřelý nápad a zajímavý exkurz do historie.

Olava
28.03.2019 5 z 5

Jussi se mi dostal pod kůži. Carl s Assadem jsou tak správně nesourodá dvojka, kterou doplňuje lehce švihlá Rose. Tahle kombinace mě neuvěřitelně baví. Knihu doporučuji, napínavý příběh s výborným námětem, který Vás donutí přemýšlet...

DericCaster
27.03.2019 5 z 5

Po přečtení předchozích třech dílů, jsem ani nepochyboval, že tato bude skvělá. Autorův styl mi prostě sedí. Moc se mi líbil styl vyprávění kdysi/teď. Také mne baví sledovat osobní životy aktérů a tak jsem byl v závěru velmi napjatý, jak to dopadne, I když je pravda, že se to dalo předvídat. Pokud mohu, tak celou sérii jen doporučuji.

frantisek8863
24.03.2019 3 z 5

Začal jsem s tímto čtvrtým dílem a jsem z tohoto příběhu v rozpacích. Příběh u skandinávské krimi je silný, s čím jsem měl problém byly osoby okolo Carla Morcka. Mám rád, když příběhem nese i osobní linie okolo hlavních postav. Zde se to nepovedlo, tato osobní vrstva v románu mě rušila a dráždila hlavně svými dialogy. Ke konci jsem je všechny vzal na milost, ale mám pocit, že bez nich bych si tento smutný příběh lépe užil. Nápad napsat knihu o skutečném Dánském ostrovním ústavu pro "jiné" ženy řízeným vládou a lékaři bylo dobře zvolené. Trestání a izolace dívek byla vydávána za cestu k nápravě. Neskutečné, že politici, státní úředníci a lékaři zde opakovaně selhávali až do šedesátých let minulého století. Propojením historie ostrova Sprogo a lékařů s politickým hnutím co se křečovitě drží svých eugenických dogmat se povedlo.

Ivan F
12.03.2019 4 z 5

Od oddelenia Q som mal oddych asi rok. A keď som sa po roku vrátil k "bručounovi" Carlovi Morckovi a Asadovým kávovým "dryjákom", tak som dostal príbeh, ktorý je zatiaľ ich najlepším. Príbehu možno vyčítať všeličo (komentáre predo mnou), ale napriek tomu je to príbeh, ktorý na rozdiel od kravín dvojice Lars Kepler prináša čitateľovi severskú detektívku so všetkým, čo k nej patrí. A tak to má byť, čitateľské takmer blaho.

Klaaarka
12.03.2019 5 z 5

Chytlavé,dobře čtivé

Jancajanc
11.03.2019 5 z 5

Poté, co jsem dočetla Nesba jsem se vrhla na tuto sérii a musím říct! Jsem nadšená! kniha se čte lehce a nemohla jsem se od ní odtrhnout!

stoun25
10.03.2019 5 z 5

Doopravdy nejlepší z celé série a jelikož jsem ji nedopatřením přečetl jako první, tak teď po přečtení těch předchozích dílů čtu znovu. Zajímalo by mě jestli je skutečně v originále napsáno, že Carl Morck by byl raději v klášteře v Bratislavě...

Audreyh
10.03.2019 5 z 5

Zatím nejlepší z celé série.

lenysek69
04.03.2019 5 z 5

Musím se přiznat, že začátek mi moc nebavil, ale pak se to rozjelo a dělalo mi problém knihu odložit. Nakonec dost promyšlený příběh se zajímavým vyústěním.

Michaeles
27.02.2019 5 z 5

Kniha byla prostě pecka! Podle mě zatím nejlepší kniha od tohoto autora. Velmi promyšlený příběh.

gabriela7145
22.02.2019 5 z 5

Tak tenhle román mě naprosto rozsekal, takové zvraty jsem vůbec nečekala, ani by mě ve snu nenapadly!
Myslím že Adler Olsen je opravdu Pan Spisovatel!

knihomolka525
19.02.2019 5 z 5

ze začátku jsem si říkala co to, sakryš, je?Kniha mě nebavila.Po čase jsem se k ní vrátila,začala jsem číst od začátku a udělala jsem dobře - zhruba po první třetině nabrala spád ,když se mnohé objasňovalo.Konec nebyl překvapivý protože autor se ani nesnažil o nějakou komplikovanou zápletku

jan8106
07.02.2019 5 z 5

Strhující krimi

Briv
06.02.2019 5 z 5

Tento díl mě opravdu hodně zaujal, bylo to pro mě velmi zajímavé téma, které mě nutilo k zamyšlení i v průběhu četby. Vždy, když jednu knihu dočtu, říkám si, že další už nemůže být lepší a ono je :).
Carl, Asad i Rose jsou pořád skvělí. Mám je hrozně ráda a moc jim fandím.
Za mě je Adler-Olsen nejlepší severský spisovatel. Jeho knihy se mi čtou doslova samy. Už teď se začínám děsit chvíle, až od něj všechno dočtu - co potom budu dělat? :)

encyklopedie
19.01.2019 5 z 5

.....tohle mi leželo ladem, neobdělané.... ted jsem se dočetl, že jde do kin od 24.1. film podle tohoto krimi románu.... a film se stal v Dánsku nejúspěšnějším filmen domácí produkce všech dob.....
Tak jsem se na to vrhl.... a docela rychle....jízda vysočinou, jinak se to nedá nazvat. Adlera mám docela rád, jen toho času není.....
Takže tohle krimi je hodně dobře čitelné a zaslouží si 100% a ještě něco navíc ....

kapitan9556
17.01.2019 5 z 5

Čtvrtý díl rozhodně nezklamal. Perfektní vypravěčský um a téma, nad kterým zůstává rozum stát. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Jussi RULEZ !

Warden
11.01.2019 3 z 5

Moje třetí kniha ze série a pro mne zřejmě poslední. Autorovy příběhy nejsou vyloženě špatné, i když zbytečně zdlouhavé. Hlavní problém je v Oddělení Q. Spolek tak nepříjemných a nesympatických hlavních hrdinů, jsem už dlouho neviděl. Vyloženě mi tahle trojka leze na nervy a kdyby tam někoho z nich zabili, tak je mi to putýnka, což by u hlavních postav asi být nemělo. Takže s Oddělením Q zatím určitě pauza.

SPOILER! SPOILER! SPOILER!
Jak tady všichni píšou o nečekaném a překvapivém konci...Čekal jsem, že nepřežije ani Assad, ani Carl...to bych asi hvězdu přidal. To, jak to skončilo, aspoň pro mě žádné extra velké překvapení nebylo a něco jsem čul.

Marta08
09.01.2019 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha o oddělení Q. O chlup níže hodnotím předchozí díl, který byl rovněž výborný. Skvěle zpracované téma nucených sterilizací a ten zvrat na konci? Nemám slov, jen tak dál!

Braenn
21.11.2018 5 z 5

První tři díly série jsem viděla nejdřív jako film. I ty byly skvělé, silné a některé tak temné a zlé (hlavně Zabijáci), že jsem se k jejich četbě dostala až po přečtení dílů následujících.

Tento díl byl tedy mojí knižní prvotinou série, a předpokládané nadšení se dostavilo.
Dělení děje bylo nenásilné a přehledné, autor se jako v minulých dílech zaměřil na temné skvrny severského sociálního systému, ze kterého hodně těží ve svých thrillerech i Švédové a Norové. Ne, nechtěla bych tam žít v pěstounské péči před koncem minulého století, děkuji za optání.
Knížka je svižná, nemá potřebu glorifikovat osudem a životem vláčeného hrdinu, který je přes to všechno géniem detektivní práce. Taky jste si všimli, jak to má spousta autorů v oblibě, že? Tady je hrdina taky životem a osudem vláčený, ale místo tklivých scén k tomu může říct jen "no tak do prdele, co už s tím" a přidat pár ironických vtípků. To zaručuje určitou lehkost, plynoucí z popisu děje kolem Carla, udržuje nás to v příjemném očekávání, aby tím intenzivněji zasáhly scény třeba z minulosti Nete. A ohledně jeho geniality třeba poznamenat, že všichni dobře víme, kdo oddře většinu práce dole ve sklepě, že!

No nebudu prozrazovat děj, jen si přisadím, že pokud se v dalších dílech nedozvím víc z minulosti a současnosti Asada, budu velmi, velmi rozzlobený čtenář.
Pět hvězd jak vyšitých.