Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1767 365

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

Jajaneu
10.02.2020 3 z 5

Zatím nejslabší dil...přitom stále čtivé

tlllk
06.02.2020 4 z 5

To je detektívka , ktorá mohla skončiť na tretej strane keby Marko urobil hneď na začiatku to, do čoho ho všetci čitatelia tlačili očami.

MilanCFC
04.02.2020 3 z 5

Tak tady pro mě už docela o dost slabší. Natolik, že jsem od série upustil. Toho kluka jsem měl plné zuby :D Ale vzhledem k letošní výzvě se ke Carlovi opět vrátím.

Vilma232
03.02.2020 4 z 5

Naposloucháno! Tak jako v každém díle série je i tady "téma", které se dotýká hlavního vyšetřování. Tady se příběh dotýká organizované kriminality imigrantů a zneužívání pomoci rozvojovým zemím. Jenom by ta hlavní postava nemusela být až takový superman.

hana1705
03.02.2020 5 z 5

Od Adlera-Olsena jsem přečetla všechny knihy, baví mě Carl Morck, jsem zvědavá na Oběť 2117, kde se snad dozvím, kdo je Asad.

Ivan F
25.01.2020 2 z 5

Čoraz viac ma diela zo Škandinávie presvedčujú o tom, že nie je o čo stáť, a to ani v literárne hodnotnom svete, ani v nápadoch, ani v šetrení papierom (všetko sú to tlstopisy), ani v udržaní čitateľa v napätí, ani v ... skrátka v ničom. Adler-Olsen bol (teda stále je) pre mňa akousi svetlejšou výnimkou z tohto ničím nepodloženého boomu "severskej krimi", avšak oddelenie Q, na ktoré som sa tešil, hrá v románe Marco druhé husle. Menovaný Marco hrá husle prvé, ale hrá falošne. Vlastne spisovateľ hrá falošne, ošulil nás čitateľov príbehom o niekom, v koho som neuveril. Neuveril som tomu, že je tak bystrý a ostatní tak tupí (vrátane Carla a Asada) a v podstate každého "preští" a to aj v smere proti vetru, neuveril som tomu, že by pod ťažbou komunity, v ktorej vyrastal a žil, sa nezlumpačil natoľko, aby zostal chlapcom dychtivým po vzdelaní atď., to bolo príšerné. Kniha je stále výborne čítavá, Jusi nevybočil zo svojho štýlu, no ako celok je to také nejaké nedomrlé.

Postupne vo mne narastá averzia voči krimi zo severu a dúfam, že bude nákazlivá aj pre ostatných. Tento fenomén raz odznie a potom sa budeme hanbiť, že sme týmto dielam venovali toľko svojho vzácneho času.

Faila
24.01.2020 4 z 5

Zajímavý příběh plný nečekaných zvratů a odhalení a otevírající mnoho důležitých témat. Hlavní hrdinové jako obvykle skvěle zpracovaní, lidští a velmi uvěřitelní. Jako celá tato kniha, další skvělá práce autora!

marris
13.01.2020 5 z 5

Byla to moje první kniha od tohoto autora, předchozí díly jsem viděla pouze ve filmu. Kniha mi přišla skvělá.

terimila
22.12.2019 3 z 5

Tohle bylo zatím bohužel nejslabší z celé série. Vypovídá o tom i to, že jsem poprvé knížku (v audio podobě) poslouchala letos na jaře... a teď, po asi osmi měsících, jsem si ji dala znova v rámci celé série, a přitom jsem si skoro vůbec nepamatovala, o co tam šlo. A když mi severská detektivka takhle proklouzne mezi prsty, tak to je něco špatně.
Tady mě ta detektivní linie ne a ne chytit. Marco mi nijak zvlášť k srdci nepřirostl, je to nešťastnej zlodějíček z nesympatický a zdeformovaný famílie zlodějíčků a žebráků, kterejm šéfuje jeden bezpáteřní a primitivní strejda kriminálník. Marco byl v rámci rodiny takovej jednookej mezi slepejma králem, ale nebyla to postava, které bych držela palce od začátku do konce. Navíc mi přišel dost nevěrohodnej - vysoce inteligentní kluk se zájmem o celej svět, kterej se vyloupne v takovýhle povedený famílii, a vydrží mu to až do puberty? A když po něm začnou všichni jít a hon na kluka poblázní celý podsvětí, fakt se mu bude dařit utíkat podobně mazanejm pouličním syčákům a později i profi vrahounům? Takovej malej Chuck Norris. No, tak jo, ale nechtějte po mně, abych tomu tleskala.
Linka s africkou rozvojovou pomocí, korupcí a souvisejícími zločiny mě taky moc nebrala. Většina postav byla protivná, podobná, splývali mi dohromady a všichni mi byli celkem ukradení. Až mi té Afriky a Afričanů přišlo svým způsobem líto, jak jsou v knize líčeni jako nezajímaví, bezpáteřní, líní, a všehoschopní, prostě ideální podhoubí pro nenažraný vychcánky - jak lidi, tak tamní prostředí.
Ani linie s Carlem, Rose a Asadem tentokrát moc neuchvátila. Šéfem oddělení vražd se stává protiva, nasadí jim veš do kožichu, veš nejprv rozvrací, co může a pak si najednou dá říct... Asad pořád dělá blbý překecy - jsem jediná, komu to rve uši a nervy? Poté, co v prvních dílech mluvil celkem normálně? Nebo je to součást jeho smyslu pro humor spolu se zadkama a velbloudama? Achjo, vtípky jsou fajn, ale co je moc, to je moc.
Co mě na linii vyšetřovatelů aspoň lehce zaujalo, bylo poodhalování Asadových tajemství a minulosti, doufám, že o tom se časem dozvíme víc. Dalším pozitivem bylo zjevení Lisbeth, ta ženská je mi mnohem milejší než chladná a manipulátorská Mona. Pokud se má Carl s někým zahazovat, tak ať je to ona! A v závěru mi udělal radost pokrok Hardyho. Takže malý bezvýznamný plus v konečným zúčtování. Ale výš to tentokrát nevytáhnu. Nicméně těším se na další díly a doufám, že se zase vrátí ke starému dobrému Olsenově standardu.

iLuciferie
04.12.2019 4 z 5

Knížka se mi líbila, série si dle mého názoru “kvalitu” drží. Respektive trošku mě přestává bavit linie s vyšetřovateli, tak uvidíme, co přinese další díl.. Ale linie s Markem mě bavila jako obvykle.

Pája699
02.12.2019 2 z 5

Miluju oddělení Q, ale tako kniha je pro mě menším zklamáním. Ať jsem se snažila sebevíc, tak jsem tomuhle dílu nepřišla vůbec chuť. Děj byl nudný, zdlouhaví a nebavil mě. Po celou dobu jsem se nemohla pořádně začíst. Autor má určitě lepší knihy. Tím nechci odradit další čteřáce, každý máme jiný vkus :-)

Lavender756
27.11.2019 3 z 5

Pro me mírné zklamání. Čtivost a styl autora se nedá popřít, ale 180 stran, než se dostanete k jádru knihy, o co má vlastně jít. A ještě k tomu celkem nudných stran. Marcovo příběh byl chytlavý tak první dvě jeho kapitoly, dále bohužel rušivý element. Tato kniha mě nezaujala.

Janicga88
12.11.2019 4 z 5

Trošičku slabší kniha, ale opět parádně napsány..

allebra
28.10.2019 5 z 5

Navzdory slabšímu hodnocení oproti prvním dílům Příběhů oddělení Q jsem pokles čtivosti nezaznamenala. Nenašla jsem hluchá místa a Asad se svými hláškami nezklamal ani tentokrát. Kniha mě bavila a těším se, až si přečtu další pokračování série.

surikata246
06.10.2019 3 z 5

Tato kniha z této série byla zatím nejslabší až jsem myslela,že ji ani nedočtu. Zdlouhavé a místy hodně nudné.

Neopol
30.09.2019 2 z 5

Číst knihu která jde vyřešit za 10 sekund mě teda moc nenadchlo.

vera4669
23.09.2019 4 z 5

Zatím pro mě nejslabší díl, ale přesto mě knížka moc bavila, místy jsem se smála, místy jsem čekala jak to všechno dopadne, určitě stojí za přečtení

nicolettkaa
11.09.2019 5 z 5

Asad a jeho stádo velbloudů je prostě top! Z této série řádím Marca mezi ty nejlepší (prozatím). Je to možná ale tím, že knihu nemám "zkaženou" filmem. Samozřejmě by se našli nějaké drobnosti, které by se dali autorovi vytknout (Marcovi supermanovské schopnosti), ale ve výsledku mi to vlastně ani zas tak moc nevadilo. Baví mě také Hardyho linka, hodně jsem jeho pokrok prožívala s ním, stejně jako Carl. Teď chvíli pauza a pak hurá na Nesmírného.

Skalara
06.09.2019 2 z 5

Tento autor se mi neskutečně líbil, ale bohužel tato jeho kniha mě vůbec nenadchla a přišla mi nejslabší.

Marfiel
01.09.2019 4 z 5

Další čtivá příjemná detektivka od Olsena. Perfektní bylo to střídání adrenalinové jízdy s Marcem a volnější pasáže s hláškující vyšetřovací trojicí (vlastně teď již čtveřicí). Jen ten poněkud komiksový závěr s všemožnými padouchy na každém rohu si možná mohl autor odpustit.