Ztracený svět

Ztracený svět https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45078/ztraceny-svet-podivuhodna-vyprava-profesora-challengera-do-praveku-45078.jpg 4 533 88

Dobrodružný vědecko-fantastický příběh o výpravě profesora Challengera do Jižní Ameriky, na území, kde se zachovaly pozůstatky druhohorního života. Čtyřčlenná výprava ve složení profesor Challenger, profesor Summerlee, lord John Roxton a novinář Edward Malone se vydává do Jižní Ameriky na území "Neznáma", aby zde prozkoumala místo, kde dosud žijí druhohorní živočichové. Jejím hlavním cílem je přivézt do Londýna dostatečně přesvědčivé důkazy o existenci tohoto života. Zprávu o výpravě přináší reportér deníku Daily Gazette Edward Malone, který posílá po místních Indiánech průběžné zprávy do redakce v Londýně. Cesta opravdu není jednoduchá, výprava zažije mnohá dobrodružství a několikrát se ocitne v ohrožení života. Všichni se však vrátí v pořádku zpět do Londýna a podaří se jim splnit cíl své cesty... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Lost World , 1912

Rawar
01.08.2016 5 z 5

Asi každý kluk by si přál zůčastnit se podobného, senzačního dobrodružství. Do posledního jedince sympatická čtveřice dobrodruhů, se vydává do samotného srdce neprobádané, tajemné krajiny, kdesi v Jižní Americe, kde je údajně stále možné spatřit ohromné prehistorické ještěry v celém jejich majestátu. V divokých končinách, této evolucí nepolíbené země, se odehrají neuvěřitelné příběhy a čtenář dobrodružné letory se bude jen s lítostí s tímto místem loučit.

Knihu jsem dočetl právě teď a byl to pro mě překrásný výlet do dětských let, kdy mi z ní předčítal otec a já potom marně, ať už v lesích jesenických, nebo beskydských, pátral po jakési indícii, jenž by mě přivedla na stopu onoho světa.

A abych řekl pravdu, dětská léta jsou pryč...nikoliv však skutečnost, že zrovna nedávno jsem na blíže nespecifikovaném místě v oblasti neurčité polohy objevil podivuhodnou stezku, kterou musel vyšlapat ohromný tvor...

AllyKumari
15.07.2016 4 z 5

Kdysi jsem strašně milovala australský seriál, který si vzal tuto knížku za předlohu, a tak jsem byla trochu překvapená, když jsem zjistila, že s ní nemá téměř nic společného. Dnes mohu říci, že láska k seriálu mi zůstala, ale vůbec nepřekáží mé náklonnosti ke knize, která je napsaná velmi zábavně a příjemně.

Ikkju
01.07.2016

Příjemné čtení, často jsem porovnával s velmi živými vzpomínkami na komiks (Toman?), a občas si vzpomněl na knihy pana Mareše.

Fantasysvet
07.01.2016 5 z 5

A napriek tomu, že sa historka o veľkých jašteroch a malých ľuďoch neodohráva v sychravom a hmlou opradenom Londýne, tak, ako sme navyknutí pri iných Doylových knihách, získa si vaše sympatie práve tým, čím je sám Doyle známy – svojou sviežosťou, vtipnosťou, pasívnou akciou i aktívnou pasivitou, detektívnou zápletkou a fantastickým rozuzlením, ktoré si neužije ani svojich povestných 5 minút slávy, pretože skončí úplne všedne.

Ak teda máte radi tvorbu sira Arthura Conana Doyla, vedzte, že túto magickú expedíciu si nemôžete nechať ujsť. A to aj práve z toho dôvodu, že je prinášaná z pohľadu novinára Edwarda D. Malona, formou krátkych reportáží, neskôr zápiskov v denníkovej podobe či šťavnatých anekdot, ktoré vás nenudia zbytočne málo dôležitými faktami.

Dej preto rezko plynie, prirodzene sa stupňuje a ešte prirodzenejšie vrcholí. Napriek tomu, že sa toto dobrodružstvo odohralo v roku 1912, teda v dobe, kedy veda začala pomaly naberať na objeme a technika rásť z plienok, takže o modernom spôsobe lovu prehistorických tvorov nemohla byť reč, Doylov "Stratený svet" vás o nič neukráti. Ba čo viac, dovolí vám snívať o tom, že si možno raz naň nájde čas aj sám Steven Moffat, aby práve jeho pričinením ožil Stratený svet priamo pred vašimi oknami!

Lilith1
27.12.2015 4 z 5

Ačkoliv tomuto dobrodružnému stylu moc neholduji, tak se mi knížka velice dobře četla a pobavila mne. Připomněla mi staré komiksové příběhy na toto téma. Spíš pro mě bylo překvapením, že autor S.Holmese vůbec napsal něco tak v žánru odlišného. Určitě stojí za přečtení.

Jury
22.12.2015 5 z 5

Kam se hrabou ty dnesni fantasy sracky...tohle byl majsterstich...tesim se az se mi do ruky dostanou dalsi dve pokracovani...A.C.Doyle napsal vazne neco skveleho jako vzdy...doporucuju ;)

petym
07.10.2015 5 z 5

viděl jsem zfilmováno. dávali to o prázdninách a nevynechal jsem jedinej díl. super 5*

konicekbily
05.10.2015 5 z 5

Dobrodružná literatura první kategorie!

mulderka
26.08.2015 5 z 5

Dobrodružná SF klasika, která baví i po 100 letech od napsání - a kam se hrabou všechny filmové a seriálové zpotvořené verze!!

woodward
15.08.2015 5 z 5

Je to k nevíře, ale tuhle knihu jsem poprvé přečetl v ruštině. Hlavní hrdina se tam jmenoval Meloún a jeho děvče bylo Gledís (azbuku vykouzlit neumím).

HonzaT
03.07.2015 5 z 5

Doylův majstrštych.

stopař
14.03.2015 5 z 5

Při čtení této knihy jsem v dětství doufala,že se možná někde opravdu najde ztracený svět a i dnes je ta představa lákavá.

Madax
15.02.2015 5 z 5

Absolutní klasika. Doyle je vynikající vypravěč, a pokud na chvíli vymění detektivní žánr za žánr dobrodružný, vznikne z toho právě Ztraceny svět.

vitek.sk
21.10.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších fantasy knih. Když jsem ji před pár lety poprvé četl, moc jsem od ní nečekal, ale upřímně řečeno jsem byl velmi příjemně překvapen. Kniha je čtivá a napínavá. Moc se mi líbil také autorův humor a sebeironie ("Kmen Kukamů je přívětivý, ale degenerovaný. Jejich rozumové schopnosti sotva překonají inteligenční kvocient průměrného Londýňana."). Na rozdíl od mnoha předchozích komentářů mi ani nevadil úvod knihy a závěr mne jako nepříliš romantickou duši nadchnul.
Tentokrát nechávám stranou takové věci jakože průměrný doba trvání jednoho druhu je kolem 3 milionů let, takže v dnešní době by rozhodně žádní Tyranosauři neexistovali a podobně tak, že mezi dobou kdy žili Stegosauři a dobou Tyranosaurů je větší časový rozdí než mezi dobou Tyranosaurů a dneškem. Nakonec i to, že by přežívali na náhorní plošině v tak malém počtu a prostoru je taky úsměvné. Ale jak říkám, v tomto případě mi to nevadilo, nápad je to zajímavý, po úvaze dávám 5 hvězd.

lucie.8
22.08.2014 5 z 5

Velmi povedená kniha, výborný nápad.

kokos1
31.07.2014 3 z 5

V některých pasážích knihy se autor až moc věnoval popisu okolí hlavních hrdinů na úkor dějové linie. Ale na svou dobu to asi byla pecka.

1972Sixo
31.01.2014 5 z 5

Niekoľkokrát čítané od SK vydania v 1984. Parádna jazda - cesta do praveku a všetko čo k tomu patrí. Zamilovaný hrdina, trhlí profesori, odvážni objavovatelia, primitívni domorodci, všade samé jašterice. Pre 12 ročného neodolateľné.

Ivan F
17.12.2013 5 z 5

Veľmi zaujímavý výlet do sveta dinosaurov z pera autora, ktorý stvoril Sherlocka Holmesa. Myslím si, že kvalitne natočené dobrodružné filmové spracovanie s poriadnou výpravou by zaujalo aj dnešného diváka. Veľmi dobre si pamätám vydanie v edícii "Stopy", ktoré mi aj vďaka ilustráciám učarovalo.

Dovolím si ešte jedno malé rýpnutie: nemám nič proti najznámejšiemu literárnemu detektívovi S.H, ktorý je zároveň predlohou všetkých tých detektívov a kriminalistov, čo prišli po ňom, ale ak by sa sir Arthur venoval viac dobrodružnému a sci-fi žánru, mohli sme mať viac dobrodružstva a menej vyriešených záhad. Mne by to určite nevadilo.

Mako123123
29.11.2013 4 z 5

Celkom dobré... síce som od toho očakával trocha viac že sa to bude dlhšie a obsiahlejšie vyvíjať, že tam budú popisované tie dni v pravekom svete, niečo na spôsob seriálu, kde sa odvíja mnoho dejových liniek, možno až trocha zdĺhavo a zbytočne... no nestalo sa tak, teraz neviem či je to na škodu alebo nie. V každom prípade mi to prišlo veľmi krátke. No čo už, predsa len sa jedná o veľmi starý príbeh kedy sa ešte autori nemuseli snažiť predlžovať dej ale stačilo im napísať niečo stručné. To je len dnes taká doba že sa všetko preťahuje pre finančný zisk na úkor kvality a v tomto ma táto kniha tak prekvapila. Skutočne neviem či je to dobré alebo nie :D V každm prípade niesom žiaden romantik a preto ma i posledné stránky určitým divným spôsobom potešili. (to tá časť o Gladys) Mrcha jedna. :D U mna 4/5. ale!- príliž krátke. zišla by sa dlhšia verzia alebo nejaké za vlasy pritiahnuté pokračovanie... :P

petrn
11.11.2013 5 z 5

Moc pěkná kniha! :) Krásný popis šlechetného jednání můžu té doby a krásný popis o cestovatelích do exotických zemí. Doyle nádherně popisoval přírodu pralesa i náhorní plošiny. Pořád jsem měl pocit, jako bych byl součástí výpravy. Také mě mile potěšil jemný humor v knize, zejména týkající se osoby proferora Chalengera (indiáni se před námi klaněli v úctě a já, lord John Roxton i profesor Sumerlee jsme se cítili nepříjemně ze studu. Profesor Chalenger ale zářil jako právě kvetoucí květina.) Navíc profesoři vysvětlovali jevy, se kterými se při jejich putování setkali, tak důvěryhodně, že by jim člověk i uvěřil, že někde kdesi v amazonii něco takového může opravdu existovat.
Příběh je taková klasika, že i když jsem se o ní dozvěděl teprve nedávno, tak při čtení, jako bych části knihy už znal, (SPOILER!) například jsem měl takové nepříjemné podezření, že to nezůstane jen u dinosaurů, ale že se objeví něco jako planeta opic a ono fakt jo! :)))