Ztracený svět

Ztracený svět https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45078/ztraceny-svet-podivuhodna-vyprava-profesora-challengera-do-praveku-45078.jpg 4 533 88

Dobrodružný vědecko-fantastický příběh o výpravě profesora Challengera do Jižní Ameriky, na území, kde se zachovaly pozůstatky druhohorního života. Čtyřčlenná výprava ve složení profesor Challenger, profesor Summerlee, lord John Roxton a novinář Edward Malone se vydává do Jižní Ameriky na území "Neznáma", aby zde prozkoumala místo, kde dosud žijí druhohorní živočichové. Jejím hlavním cílem je přivézt do Londýna dostatečně přesvědčivé důkazy o existenci tohoto života. Zprávu o výpravě přináší reportér deníku Daily Gazette Edward Malone, který posílá po místních Indiánech průběžné zprávy do redakce v Londýně. Cesta opravdu není jednoduchá, výprava zažije mnohá dobrodružství a několikrát se ocitne v ohrožení života. Všichni se však vrátí v pořádku zpět do Londýna a podaří se jim splnit cíl své cesty... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Lost World , 1912

RemiBlack
07.05.2018 3 z 5

2018/22
Jednoduše mi to nesedlo. Považuju se za člověka, který v knihách rád čte popisy. Ale toto bylo strašně roztahané, nezáživné a prakticky bez přímé řeči. Možná za to může vydání omega. Nebo prostě styl autora, co mě nebaví.
Co se týče příběhu, zase k tomu mám jenom rozpačité 'ehm'. Na konec jsem čekala jako na smilování, dočetla jsem to jenom ze setrvačnosti. Vlastně nevím, za co dávám ty tři hvězdičky. Jedna za obálku, jedna za Challengera, třetí... je tak napůl. Přece jenom, každý příběh má světlé chvilky.
Za mě tedy ne. Třeba jindy, pane Doyle...

Baruse11
30.03.2018 4 z 5

Tato kniha se mi moc líbila. Obsahovala více i méně čtivé části, ale ty zajímavější a dějově překvapivé úryvky knihy převažovaly. Podle mého názoru jsou zde reálně a dopodrobna popsané postavy, které v knize vystupují, což je veliké plus. Nelituji toho, že jsem si tuto knihu přečetla. :)

Uroborus
12.03.2018 5 z 5

Tejto knihe som dal prednosť, pred autorovými detektívkami,...veľmi podarene napísané dobrodružstvo pre mládež.

Nomia
07.03.2018 4 z 5

Ztracený svět je už v podstatě celkem obstarožní šílenost, která je ale neuvěřitelně zábavná a čtivá. Nevím, jestli to dělá ta skvadra zajímavých chlápků, nebo prostý fakt, že by se člověk sám rád mrknul do takového tajemného světa plného dinosaurů, ale tahle kniha je, i po víc než sto letech od prvního vydaní, stále naprostá bomba.

Doyle psát umí a nejen detektivy, Ztracený svět je narvaný akcí, výbornými dialogy, příjemným humorem a hlavně skvělými svéráznými postavami. Profesora Challengera a Lorda Roxtona jsem si naprosto zamilovala. Těch sto stránek slupnete jako malinu a ještě se u toho královsky pobavíte.

OldFirehand
17.02.2018 5 z 5

Dielo vnímam ako autorove najhodnotnejšie.
Skvelý príbeh, výborná fantázia a úžasné opisy.
Čitateľ je tam doslova s nimi.

Detektívkar? Až v druhom rade.

Ondrášeček
15.11.2017 4 z 5

Kniha mě zaujala jako celek a dokazuje, že Arthur Conan Doyle měl na to psát více literárních žánrů než „jen“ detektivky. Postavy jsem shledal poutavými, děj byl na dnešní dobu sice poněkud předvídatelný, za to obsahoval zajímavé nápady. Zaujalo mě opakované nastínění několika možností řešení problémů, z nichž nakonec jen jeden byl použit. Román shledávám velmi zdařilým a záživným.

Ladys
11.09.2017 5 z 5

Nedávno (jaro 2014) jsem to oprášil v komiksové podobě od Tomana a stejně mě to bavilo jak malého kluka.
A právě (11.9. 2017) jsem dočetl románovou předlohu a návrat do dětských let dopadl ku podivu dobře.
Sice jsem se místy usmíval nad naivitou děje, ale jen trošku a spíš mě překvapilo, že i v dávno dospělém věku si můžu s radostí přečíst dobrodružnou sci-fi klasiku.
Takže prostě 5/5

Jennkie
17.08.2017 4 z 5

Zabavna a dobrodruzna kniha

Cipi
05.08.2017 5 z 5

Tohle je prostě božské dílo. Profesor Challenger je týpek:-)

Alizon
26.07.2017 4 z 5

Dobrodružná klasika, kterou jsem kdysi jako dítě četla jako komiks - a vůbec netušila, ze je autorem A. C. Doyle, kterého mám spojeného pouze s Holmesem. Letos mi na pláži došlo vlastní čtivo tak jsem "z nouze" sáhla po této knize a nakonec se příjemně pobavila. Nevím co by na to řekla dnešní mládež, ale čtivá je kniha dost a má své starosvetské kouzlo.

Petruse21
17.06.2017 4 z 5

Co ty ženské nedokážou, dostanou chlapa i mezi dinosaury :). Arthur Conan Doyle je můj oblíbenec od Sherlocka Holmese - mám ráda jeho humor. Malone byl sympaťák a lord John Roxton jakbysmet.
Líbila se mi i linka s Claudií - "..lépe býti milencem zamítnutým, nežli přijatým bratrem."

Ninjer
26.05.2017 3 z 5

Novinář E.D. Malone z Daily Gazette se snaží dokázat jedné dívce, že není žádné párátko, a tak se přidává k partě dobrodruhů, kterou vede excentrický profesor Challenger - s tím, že objeví ztracený svět plný dinosaurů a další prehistorické havěti.

Poměrně dlouho trvá, než samotná výprava začne, a musím říct, že mě tato část nakonec bavila s přehledem nejvíc. Challenger je super postava. Namyšlený vědátor, který květnatou řečí uráží své názorové oponenty a nemá ani daleko k tomu vyřídit si to s někým, kdo ho urazí, ručně. Hlavní dobrodružná část mě bohužel tolik nebavila, a to i přes to, že se Arthur Conan Doyle tolik nevyžívá v popiscích a některé části cesty vypráví velmi stručně.

Ztracený svět určitě umí být působivý. I když pro mě byla působivá jen ta část odehrávající se v civilizaci.

Šest dinosaurů z deseti.

natkaf
22.05.2017 4 z 5

Moc pěkná knížka. Čtivá a velmi dobrodružná. Děj byl překvapivý a napinavý, vykreslení charakterů se mi hodně líbilo. Bála jsem se, jak se mi bude líbit Doylův příběh bez detektivní zápletky, ale obavy byly zbytečné. Jediné, co mě mrzí je, že jsem očekávala o trochu víc dinosaurů. Ale jinak je celkový dojem skvělý.

MayB2
12.05.2017 4 z 5

Příjemné dobrodružství starosvětského střihu vyprávěné s jemným humorem.

konicekbily
21.04.2017 5 z 5

Autor postavy asi nejslavnějšího knižního detektiva se neztratil ani ve science fiction. Dobrodružství popsaná v knize (neviděl jsem žádnou verzi filmového zpracování tohoto příběhu) mi připomíná jiný, tentokráte český film mého dětství - Cesta do pravěku. Kniha se mi moc líbila a dokonce jsem se k ní vracel.

chodícírohožka
10.02.2017 2 z 5

Nalákaná seriálem svého dětství a skutečností, že byl natočen podle knihy jednoho z mých oblíbených autorů, jsem se pustila do četby, ale byla jsem zklamaná. Příběh je víceméně fajn, jednoduchý a oddechový, ale místy nudný a fádní. Navíc postrádá veškeré ženské postavy (čemuž se ovšem vzhledem k době vzniku díla není proč divit), které mu dodávaly šmrnc. Proto se (alespoň v mém případě) jedná o docela zapomenutelné dílko skvělého autora.

Lessana
01.01.2017 5 z 5

Stratený svet je dokonalým oddychovým, dobrodružným čítaním na dlhé zimné večery! Pre mňa bol zároveň prvou knihou od Doyla bez (mojej najobľúbenejšej literárnej postavy) Sherlocka Holmesa. Majster ma nesklamal, štýl príbehu mi trochu pripomínal Verna, čo mi nijako neprekážalo, keďže i on je mojím favoritom :).

RiverSong
05.09.2016 5 z 5

Kniha, která se mi hrozně moc líbila. Dokonce jsem ji přečetla i podruhé, což se u mě stáva ve vyjímečných případech. Vážně super!

Kozel
29.08.2016 3 z 5

Tři hrané seriály jsem jako dítě miloval: Buffy, Lovci pokladů a Ztracený svět (nejen kvůli Jennifer O´Dell). Otázka proč jsem si knižní předlohu ke Ztracenému světu přečetl až teď po tolika letech, které uběhly od dopoledního sledování seriálu, zůstane nezodpovězená. Protože je TV pořad předlohou inspirován hodně volně, a tak už jen čistě k Doylově knize.

Jakmile jsem začal číst, nebylo možné se odtrhnout od strhujícího dobrodružství čtvěřice průkopníků hledající skrytá tajemství přírody. Způsob vyprávění prostřednictvím reportáží a k tomu dva páry tak protikladných (Summerlee/Challenger, Malone/Roxton) a přitom se doplňujících (Summerlee/Challenger, Malone/Roxton) charakterů má v prostředí divoké Amazonie a moderním člověkem netknuté náhorní plošiny moc čtenáře upoutat na pár velmi napínavých, humorných, veselých, děsivých hodin. Musím však jedním dechem dodat, že Doylova dobrodružná science fiction nakonec nedosáhne v mém srdci takové místo jaké má třeba Wellsův Ostrov dr. Moreaua, na nějž sem si kolikrát při putování Ztraceným světem vzpomněl

Israha
02.08.2016 5 z 5

K přečtení Ztraceného světa mě ze všeho nejvíce motivovala geekovská povinnost přečíst si předlohu pro filmová zpracování, která jsem viděl kompletně všechna. Kniha je podle očekávání lepší než kterékoliv z nich, Doyle vytvořil nádherný dobrodružný příběh, který je napínavý, strhující (a na čtivosti mu neubírá ani to, že je psán formou článků a zápisků jedné z postav), a především plný fantazie a nadšení z objevování neznámých světů. Nijak nudná není ani úvodní pasáž v Londýně, v ní se pěkně načrtnou charaktery hlavních postav, které jsou dobře vypointované a sympatické (a také zábavné, humor, spočívající v neustálém špičkování se profesorů Challengera a Summerleeho, je jedním z největších kladů knihy). Jenom mě trochu mrzí, že jsem se ke knize nedostal ještě v dětských letech, kdy jsem takovéto dobrodružné příběhy zbožňoval nade vše a prožíval je spolu s postavami v knihách...