Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1708 406

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

makn
02.05.2013 5 z 5

Naprosto skvěle odvyprávěný příběh jednoho malého městečka, kde vypukne boj o křeslo po zemřelém radním. Ta atmosféra mně doslova pohltila a při čtení posledních stránek jsem byl smutný, že se ten konec tak rychle blíží...

bookcase
02.05.2013 4 z 5

Trošinku zklamání. Moc postav a podrobného děje, ze začátku jsem se hodně ztrácela. Pak to chytlo spád a švih a děj byl hodně překvapivý.

Honey19
25.04.2013 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Přeci jen Harry Potter to není :). Ze začátku byla kniha vcelku čtivá, ale dost matoucí bylo velké množství postav, ve kterých´jsem se ztrácela a několikrát jsem se musela ve čtení vrátit do předchozích kapitol abych si ujasnila kdo je kdo. Druhou třetinou knihy jsem se prokousávala velmi těžko, ale konec byl strhující. Nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla. Takže kniha se mi vcelku líbila, ale s největší pravděpodobností ji ostatním nedoporučím. Jsou lepší knihy.

Lestat19
21.04.2013 5 z 5

V knize najdete celou řadu postav a s jistotou o nich můžete říct, že nejsou černobílé. Spíše se pohybují v odstínech šedi. Zkrátka působí opravdu uvěřitelně. Těžko se určuje, která postava je hlavní, protože všechny dohromady určují příběh a dostávají svůj prostor. Asi nejvíce pozornosti upoutává Krystal Wheedonová (a její rodina). Zčásti je to kvůli tomu, že byla úzce spjata s plány Barryho Fairbrothera a také tím v jakém prostředí vyrůstá. Její příběh je velmi silný. Dále jsou tu například Mollisonovi, Jawandovi, Wallovi, Priceovi a Bawdenovi. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na pozůstalé po Barrym Fairbrotherovi. Pokud bych mohl jmenovat postavy, který mi byla opravdu proti srsti tak je to Simon Price, ale také Obbo (ten sice není v hlavních postavách, ale přesto má jeho konání určitý vliv).

Přestože je postav celá řada, během první stovky stran se lehce zorientujete. Pohledy postav se po sobě střídají takže pěkně uvidíte jaké má jednotlivá věc vliv na ostatní. Rowlingové se opravdu povedlo vystihnout náturu lidí na malém městě (ale s lehkostí by se to dalo aplikovat i na vesnici). Dobře je to vidět, když se stane nějaká novinka a "drbny" se mohou přetrhnout, aby to právě ony mohly říct někomu dalšímu. Ale to je jenom špička ledovce. Čin, který by se mohl zdát jen jako drobnost má na ostatní velký vliv a může narůst do velkých rozměrů. Ačkoliv příběh nikam nespěchá a poctivě vykresluje psychologii jednotlivých postav tak vás pohltí a vy budete zvědaví jak bude pokračovat. Kniha se věnuje závažným tématům jako jsou například drogy, ale i dalším, které nebudu prozrazovat abych vás nepřipravil o zážitek ze čtení. V textu narazíte na celou řadu vulgarit, ale i sexuální scény.

Po dočtení Harryho Pottera jsem byl zvědavý s čím přijde Rowlingová příště. Jakmile byl ohlášen nový román, nedočkavě jsem vyhlížel datum vydání. Samozřejmě jsem měl obavy jestli to bude dobré. Teď už mám knihu přečtenou a můžu s klidným svědomím říct, že jsem opravdu spokojený. Dostal jsem 544 stran o malém městečku a hlavně jeho obyvatelích. Podrobné vyprávění mi nevadí a naopak si bez něj knihu nedovedu představit. Musím se přiznat, že závěr mě opravdu dostal. Kniha je skvělá a nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček (především za ten závěr).

Tom Riddle
28.02.2013 4 z 5

Neobsahuje žádné spoilery vyjma premisy.

V případě The Casual Vacancy jméno J.K. Rowling sice prospívá prodejům, ale škodí hodnocení. Očekávání udělají hodně, po fantasy sáze, která prý naučila celou generaci dětí a puberťáků zase číst, kdo by od autorky nečekal zase něco obrovského. Nic takového se ale nekoná.

Zatímco v HP šlo o boj dobra a zla s potenciálním dopadem na celý svět, v TCV se řeší osudy lidí malého městečka se všemi jeho pleticháři, drbnami, malichernými maloměšťáky, nezvládnutelnými puberťáky i dobrými dušemi. V Pagfordu smrt prominentního obyvatele městské rady Barryho Fairbrothera rozehraje boj mezi společenskými vrstvami o jejich představách, jak by měla budoucnost městečka vypadat.

Víc než cokoli jiného J.K. Rowlingová prostřednictvím několika tragických figurek (přičemž možná nejvíc ve středu reality samotného problému stojí bojovná puberťačka Krystal Weedon) prezentuje svůj názor na celou problematiku jako ten správný (liberální Dr. Parminder Jawanda je ze všech členů rady zdaleka nejsympatičtěji vykreslená, oproti tomu konzervativní Howard Mollison i s celou svojí rodinkou (vyjma mojí favoritky, jízlivé znuděné snachy Samanthy) připomíná snad ještě odpornější (nicméně neméně zábavné) Dursleyovy), přesto i v případech padouchů dokáže vykreslit charaktery, které jsou pochopitelné a živoucí.

Největším kamenem úrazu se stává prakticky celá první polovina knihy. Hned v úvodu dochází k Barryho smrti, a minimálně následujících sto stran čtenář nesleduje nic jiného než reakce ostatních postav knihy na onu smrt. Postav je v TCV hodně, a ač jsou ve výsledku zajímaví všichni (i když samozřejmě někteří víc a někteří míň), chvíli trvá se ve všech vyznat (tím spíš, že jména jako Howard, Miles nebo Simon nejsou zdaleka tak barvitá jako řekněme Snape a Dumbledore) a navrch se téměř nic neděje.

Až teprve skoro v polovině knížky přichází zlom, děj konečně začne nabírat na obrátkách a řítit se nezadržitelně do emocionálního finiše. Ten je ovšem bez pochyby vynikající a stojí za "protrpění" úvodního zmatku.

Od počátečního rozčarování přes nefalšovaný zájem až po bezesnou noc po dočtení knihy, TCV má svoje mouchy, ale nehodlám J. K. Rowling bičovat za to, že nevytvořila dalšího Harryho Pottera. Vytvořila totiž knížku, ze které sálá její rukopis a její magická schopnost vyvolat ve čtenáři soucit a zájem i o sebenesympatičtější zatracence.

Byla by škoda, kdyby si svět zapamatoval TCV jenom jako tu knížku, ve které se J.K. Rowling vypsala z frustrace vzniklé potlačováním nadávání a sexu při Harry Potterovi, to je totiž jenom trocha koření na vydatném jídle.

R´Hell
11.02.2013 3 z 5

JK Rowling je skvělá vypravěčka, když si umane, že čtenáře přenese do typického anglického městečka, popíše jej takovým způsobem, že máte pocit, že se město rozprostírá přímo před vámi spolu se svými, na první pohled skrytými, tajemstvími. Paradoxní je, že tato pečlivost při vykreslování charakterů a prostředí je zároveň největší slabinou knihy. The Casual Vacancy má příliš mnoho postav, z nichž je spousta i naprosto nezajímavých a pro děj ne příliš důležitých, a proto číst o nich desítky stran je celkem únavné, až hraničící s nudou.Na druhou stranu, JK Rowling je také mistryně konců. Tak jako v HP se zdá, že vše měla velmi dobře promyšlené od začátku a to, co se stane na konci, udeří plnou silou.

Moc nechápu, pro koho je tato kniha určena a podle mě jí tato nevyhraněnost škodí. Míchají se zde osudy mladých a starších lidí, těžko si představit, že patnáctiletý, kterého by mohly zajímat snahy o vztahy středoškoláků, bude stejně zaujat rozpadajícími se manželstvími čtyřicetiletých a naopak. A pokud na konec tohoto komentáře čekáte srovnání s Harrym Potterem, tak na to raději (kvůli zmařeným očekáváním) zapomeňte, je to naprosto jiný druh četby určený pro jinou skupinu čtenářů. Knihu se vyplatí přečíst především pokud máte rádi popis opravdových životů lidí okolo, protože taková je, se všemi klady i zápory, které maloměstskost přináší.

Čteno v angličtině.