Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1713 1713

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

kessey
28.08.2013 3 z 5

Mně se kniha vážně líbila, je to nenáročné zábavné čtení, ideální na léto. Rowling má podmanivý vypravěčský styl, dokáže vytvořit postavy od nichž se člověk nemůže odtrhnout. Ale je pravda, že Pottera už zřejmě neřekoná

Kate.S
23.08.2013 2 z 5

Prázdné místo jsem měla vyhlídnuté už delší dobu a moc jsem na něj těšila. Poté, co jsem četla díly Harryho Pottera, jsem čekala něco opravdu stejně kvalitního, i když tady se jedná o román pro dospělé. Bohužel, byla jsem zklamaná. Zprvu tu bylo hodně postav a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala. Navíc se mi nelíbilo, jak s Adrewem jeho otec mluví. U puberťáků to chápu, ale otec a syn? Dokonce jsem se sama sebe ptala, jestli je to ta stejná Rowlingová. Pár posledních stran bylo asi nejzáživnějších. Takže s hlubokým zklamáním hodnotím 30%.

iresim
23.08.2013 4 z 5

Nebyla to špatná kniha, určitě je dobře popsané místo i lidi, ale téma mě moc nezaujalo. A i když jsem se snažila sebevíc nemyslet na to, že to napsala ta Rowlingová, co napsala Harryho Pottera, asi jsem tam podvědomě hledala tu dynamiku, spád a napětí, které tady chyběly. Prostě nuda.

magnolia
17.08.2013 5 z 5

Kniha byla pro mě velmi příjemným překvapením (od autorky je to moje první přečtené dílo). Postav je více, ale tím je to zajímavější - povahy skvěle zobrazené, úplně jsem je viděla (některé mi i leckoho připomněly, třeba z našeho městečka). Takový náhled do chování a myšlení lidí, rodin a jejích členů. Výborné čtení, ne rozvleklé, ne zrovna veselé ale i s nějakou tou nadějí - já jsem si s ní dobře zakončila dovolenou a budu knihu doporučovat.

Jančislava
16.08.2013 5 z 5

Právě jsem jí dočetla a musim říct, že se mi bude stýskat :-) Zvykla jsem si na ně. Moc se mi kniha líbila. Postav tam bylo dost, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Děj je poutavý a dobře napsaný. Na konci to vzalo sešup, že jsem se nemohla za boha odtrhnout!!! Klidná, oddechovější, zajímavá, prostě o lidech a jejich povahách. Zajímavé, co vše se může stát, když umře jeden hodný a schopný člověk.
Knihu můžu s klidem doporučit

TerezkaV
16.08.2013 2 z 5

Tato knížka mě moc nebavila. Hodně mě mátlo tolik postav a ani na konci knihy jsem doopravdy nebyla zorientovaná a pořádně nevěděla, kdo je kdo. Hodně pasáží jsem přeskakovala, ale nakonec jsem knihu dočetla. Závěr se mi líbil.
Ale na Harryho to prostě nemá ani omylem.

Hella
07.08.2013 3 z 5

Líbilo. Sice hodně postav a ze začátku trochu zmatek, kam koho zařadit, ale bylo to čtivé a postavy fantasticky vykreslené.

Radzha
29.07.2013 5 z 5

Abych pravdu řekl, na tuhle knížku jsem se těšil, jen co jsem se dozvěděl, že vyjde, protože díky Rowlingové jsem se dostal zpátky k četbě.
Všude je psáno, že díky smrti hlavní postavy, a tudíž vzniklému prázdnému místu, vypukne válka mezi obyvateli ideálního městečka. Což se mi zdá přehnané, protože děje a jejich zvraty, které se v knize odehrávají s tímto prázdným místem nemají převážně co dělat. Další výtkou je asi mnoho postav, které se zdají ze startu zmatené a mohou se i plést, ale po čase se člověk zorientuje a všechno běží jako po másle. Ale to je tak všechno z mých negativ. U mě převládají plusy a to s velkou grácií.
Po prvních několika desítek stránkách jsem si myslel, že kniha je opravdu jenom POKUS Rowlingové začlenit mezi autory i jiných žánrů, i když popisný talent je její silnou zbraní. Ale můj názor se změnil před půlkou knihy, kde se ukázal její talent zaujmout čtenáře a nepustit až do konce. Posledních cca 200 stránek jsem dočítal se zatajeným dechem a nemohl jsem se nabažit.
Zvraty a hlavně propojenost hlavních postav mě dokonale fascinovaly. Humor byl mírný, ale trefný. Rozpory v rodinách a mezi obyvateli byly reálné a pravdivé.
Takže za mě dokonalá kniha.

Azizi
28.07.2013 1 z 5

Už sa mi niekoľko krát stalo, že som čítala knihu na takú tému, ktorá ma vôbec nezaujíma a nakoniec som bola nadšená, no tento krát sa bohužiaľ nič také neudialo. Okrem teda toho, že život, vzťahy, politika, pomery a klebety v malom mestečku, o čom vlastne bola celá kniha, ma vôbec nezaujíma, by som ešte vyzdvihla niekoľko vecí, ktoré mi tam chýbali. V prvom rade sú to emócie. Nie pocity postáv, tých bolo dosť, boli však podané akosi neosobne, len ako ich strohá reprodukcia. Myslím tým emócie, ktoré by som pri čítaní pociťovala ja. Pre mňa sú totiž v knihách prvoradé emócie alebo kvalitný humor. A Prázdne miesto skutočne nie je humorný román. Absencia napätia a priveľmi pozvoľný dej bez nejakých väčších prekvapení a zvratov sú už skôr len také drobnosti, ktoré však tiež zavážili. A nakoniec mi chýbala aspoň jedna postava, s ktorou by som sa mohla stotožniť, bolo to celé len také pozvoľné rozprávanie o rôznych ľuďoch a ich živote. Verím, že práve to sa niekomu môže páčiť, ja som si však v knihe nenašla nič, čo by ma zaujalo, inšpirovalo a pod.

Andulino
27.07.2013 5 z 5

Úžasné! Všimla jsem si, že knihu Prázdné místo čtenáři buď milují nebo nenávidí. Já určitě patřím k první skupině. Knihy o Harrym Potterovi byly vydány v období mého dětství a dospívání, tato kniha v období mé dospělosti, tudíž jde o naprosto přirozený vývoj pasující na moje stárnutí, kterým mě Joanne naprosto dostala! Co se týká některých kritik, že se kniha snaží obsáhnout všechny problémy od prostituce, drog, přes snobství a pomluvy až k politice a je tedy zbytečně překombinovaná, myslím si, že kritika opravdu není na místě. Vždyť o tom ten život přece je! Jeho různorodost, odlišné vlastnosti lidí a společenské vrstvy jsou v této knize opravdu skvěle popsané. Mnoho postav mě neodradilo, naopak - miluji složité vztahy a rodokmeny, a když si v tom člověk udělá jasno, je potom úžasné sledovat osudy tolika lidí. Průběh knihy mě bavil, čtení jsem si užívala a stránky rychle ubývaly. Ovšem posledních dvacet stran mě neskutečně překvapilo a šokovalo. Nebudu prozrazovat, nicméně děj se začal odvíjet světelnou rychlostí... Po dočtení poslední stránky a zaklapnutí knihy jsem si uvědomila, jak moc mi postavy přirostly k srdci a jak mě kniha dojala, pobavila a ohromila. Mrzí mě, že už se nedozvím více věcí o Mollisonových, Weedonových, Priceových a dalších rodinách. K této knize se určitě ještě vrátím!

Lenny33
26.07.2013 4 z 5

Od této knihy jsem nic moc neočekávala a byla pro mě příjemným překvapením. Bála jsem se hlavně hodně postav, ovšem překvapivě mi to žádné problémy nedělalo. Začátek byl pomalejší, autorka nás skvěle seznámila s postavami a držela se toho vlastně celý děj knihy. Poslední třetinu jsem četla se zatajeným dechem.
Kniha není úplně dokonalá, pár věcí mi tam vadilo, ale jsem ráda, že jsem si jí přečetla. :)

Brabikate
23.07.2013 4 z 5

Začátek knihy se mi zdál trochu náročnější a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a opravdu se začetla. Jakmile jsem ale touhle fází prošla, čtení jsem si užívala. Je to román o ironii a krutosti života, o hloupých chybách, které mají neodčinitelné následky, o nechutných, ale i ryzích povahách, které jsou zkrátka jen vedeny špatným směrem. Plné hodnocení nedávám jen proto, že autorkou je J. K. Rowlingová, která si Harry Potterem nasadila laťku ještě o něco výš.

Belatris
21.07.2013 2 z 5

Hned na začátku jsem cítila, že mi na téhle knize něco vadí. Trvalo to ještě desítky stran, než jsem si uvědomila, že to není jedna věc ani pár věcí, ale celkové pojetí. Možná je to tím, že autorku znám a čekala jsem od ní hodně, ale Prázdným místem mě zklamala.
Cítím z toho, jako by se snažila něco dokázat jak sobě, tak i celému světu. Snaží se nacpat do románu všechno - psychologii (lidí středního věku, puberťáků), humor (na můj vkus dost neobratně a násilně používaný), zločin, vykreslit maloměsto ve vší tradičnosti atd. atd.
Vadí mi křečovitost, velký tah na branku, násilnost.
Nemyslím, že zvládnu PM dočíst. Alespoň ne v nejbližší době. Harry Potter je o dost přirozenější práce a zůstává u mě nepřekonaný.

Mattie78
20.07.2013 5 z 5

Kniha mě mile překvapila. Přiznávám, po "Harrym" bylo mé očekávání veliké, a s Prázdným místem ho Rowlingová splnila. Kniha mě zaujala od začátku a držela až do konce - a že to je tlustá kniha. Jediné, co mě dalo dost zabrat (a co tu zmiňují i přispěvovatelé přede mnou) bylo množství postav. Stalo se mi poprvé, že jsem se musela vracet a přemýšlet, kdo že ke komu patří a kdo kde s kým :) Rozhodně doporučuji....maloměsto jak vystřižené, se vším, co k němu patří.

Sarka14
15.07.2013 4 z 5

Prvních 60 stránek bylo utrpení. Posledních 60 stránek dech beroucí. Chápu, že v knize vystupuje velké množství postav, které je potřeba představit. Ale bylo to poměrně únavné a nezáživné. Nicméně později k představování postav přišel i děj a knížka začala být mnohem zajímavější. Jde skutečně o neobyčejné vypravěčské umění. Jak jedna událost vyvolá takové množství událostí dalších. V běžném životě si to člověk vůbec neuvědomí, jakou roli někdy hrají náhody a maličkosti. A to je to, co je na téhle knížce tak fascinující. Určitě doporučuji přečíst.

Patw
12.07.2013 5 z 5

Možná proto, že jsem nečetl její knihy o Harrym Potterovi jsem nemohl tato díla navzájem srovnávat. Kniha o malém městečku, která nemá pořádně začátek a ani konec - spíš jen popisuje jednu důležitou událost v životech 'Pagforďanů' - se mi líbila.

Ze začátku jsem měl problém s postavami. Bylo jich moc a nevěděl jsem kam je zařadit, ovšem to se v polovině změnilo. Vytvořil jsem si k postavám vztah a názor, který se neustále měnil, a také jsem si jich pár oblíbil.
Dějově se mi kniha líbila, i to počáteční a pro někoho zdlouhavé točení kolem smrti Berryho Fairbrothera. A hlavně, opravdu se mi u této knihy líbil konec. J.K. si své finále v Pagfordu užila (jsou knihy, jejíchž konec mě zklamal - ale ne Prázdné Místo).
Pravděpodobně kdyby to nenapsala Rowling tak bych si knihy nevšiml, ale ona to Rowling napsala, a mnoho lidí očekávalo nějaké velké 'boom' srovnatelné s Harry Potterem. Z mé strany jde o spokojenost. U děje jsem pocítil jak vztek tak lítost, a o to přeci spisovatelům jde, ne?

Četl jsem víc knih napínavějších než tato, ale i tak jsem nebyl nucen knihu odkládat a určitě si ji rád ještě přečtu.
"...You can stand under my umbrella / neautentická kniha s autentickým dějem."

Po menší pauze zvyšuji hodnocení knihy na pět hvězdiček. Děj knihy mám stále v hlavě. Občas se přistihnu jak přemýšlím nad životem lidí v Pagfordu. Zařazuji i do doporučených. Kniha ve mě cosi zanechala, a pokud by tento pocit mělo víc lidí, bylo by to lepší.

Petulla
12.07.2013 2 z 5

Hm, celkem mě to zklamalo :/ Děj trochu o ničem, hodně postav, člověk se v tom ztrácí... nedočetla jsem...

cepice
12.07.2013 4 z 5

Autorka umi skvele psat o nicem. Precizni vypravovani nezachrani ubohy dej, ktery je o tom, jak smrt jednoho muze,dokaze zmenit osudy celeho mesta Pagford.

hrabenka
12.07.2013 3 z 5

Depresivní kniha,nelíbila se mi,jsem ráda,že jsem jí měla jen půjčenou.

Cyanine
10.07.2013 4 z 5

Realismus a psychoanalýza na každé stránce. Bez cenzury, která do této knihy nepasuje. Na začátku mě zarazilo větší množství hlavních postav, ale později jsem se divil že nepřibývají další. Naplněné křivdami, lží, nenávistí, tužbami mezi sebou interakují. Rowlingové patří obdiv za tak mistrovské prokreslení. Je to kniha postavená na charakterech, ne na ději. Kniha se může někdy zdát depresivní, ale cítit tu jde i naděje - prostě realistické pojetí. Jazykově bohatá a opravdově čtivá, rozdělená do malých kapitol.