Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1713 1713

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

Ellesime
30.10.2013 4 z 5

Rowlingová je prostě výborná vypravěčka. Do čtení jsem šla s tím, že mě žádný další Harry nečeká a bylo to dobře. Od knihy jsem moc neočekávala a ještě tak 70 stran před koncem jsem si říkala, že je to takový dobře vyprávěný, i když malinko náročnější, průměr. Závěr knihy mě ale dostal a musím hvězdičku přidat. Znovu jako Harryho to číst asi nebudu, ale i tak se mi kniha líbila. I když mohla být trochu kratší.

MiaVanAcid
28.10.2013 3 z 5

Bohužel jsem se nechytla, ale fakt jsem chtěla...J.K.Rowling pro mne zůstane skvělá spisovatelka Harryho Pottera a je blbost od ní očekávat další takový fenomén....

Zireael
15.10.2013 5 z 5

Žádný "velký" příběh. Malé městečko s malými lidmi a jejich malými životními příběhy. Jenže ty malé příběhy vás prostě chytnou a nepustí. Perfektně napsané, Rowlingová je fakt vypravěč.
Trochu pomalejší rozjezd (pro mě cca 150 stran, ale co by za to jiné knihy daly), než si zapamatujete množství jmen a jejich vzájemnou provázanost (prostě kdo je kdo), ale pak vás to chytí a nepustí. Když se celou pracovní dobu těšíte domů, až si budete moct číst, tak to něco znamená.
Rowlingové škodí v tomto případě velká očekávání dalšího Harryho Pottera. To tahle kniha není. Ale pořád je to úžasně napsaný příběh.

mysterygirl
13.10.2013 2 z 5

V půlce už jsem neměla sílu knihu dočíst, jen jsem ji tak z běžně proběhla, jak to dopadne..konec nic moc...v celé knize moc jmen, proto mě nebavila, ztrácela jsem se v tom, kdo je kdo a kdo ke komu patří.

tandula
12.10.2013 4 z 5

Ze začátku mě kniha poměrně nudila, nebavilo mě si ani jednotlivé postavy pamatovat. Za polovinou jsem se do děje dostala a kniha mě konečně chytla. Trochu mi ty postavy a propletení připomínalo Johna Irvinga. Dalo by se ve stručnosti říci, že "nic se neděje nahodile. Každá akce má svou reakci." Každopádně závěrečné kapitoly byly strhující, probrečela jsem několik kapesníků.

ivasou
02.10.2013 5 z 5

Četla jsem jedním dechem, příběh byl zajímavý a celkem rychle plynul a byla jsem zvědavá, jak bude pokračovat. Nejsem čtenářka Harryho, i proto mě vypravěčský styl Rowlingové příjemně překvapil. Mnohé postavy románu nejsou čtenáři sympatické, jsou to slaboši, agresoři, závisláci, nikdo zde není kladným hrdinou. Na malém městě se všechno provalí, každý útočí na druhého, prostě není tam moc příjemné žití. Bylo mi líto dětí, které měly těžké postavení ve svých rodinách. Tragický závěr-co dodat? není to kniha pro léčbu deprese...

danuska
30.09.2013 5 z 5

Perfektne, nemam slov.

dzafik
30.09.2013 3 z 5

Zezačátku jsem se musela nutit číst - myšlenky lítaly jinde, moc postav, děj nezáživný. Ale jakmile se člověk trochu zorientuje, objeví i děj. Hodnotím jako průměr, ale znovu asi číst nebudu..

Lost Soul
27.09.2013 4 z 5

Příjemné překvapení - nečetla jsem na tento román přívětivé kritiky, ale líbil se mi. Mohl být sice o pár desítek stránek kratší, například Samanthin osud mě vůbec nezaujal, ale nakonec všechno do sebe zapadlo jako skládačka. Velmi přesně popsaný život na malém městě. Čekala jsem pořádnou vraždu, protože jsem se omylem domnívala, že se jedná o detektivku.

Jitulisko
26.09.2013 1 z 5

Tahle knížka je rozporuplná. Výborně, podrobně napsané, ale po přečtení je jaksi jen přečtená... Nenechala ve mě žádné pocity, nic co by mi okouzlilo a nutilo ji doporučit dál.

Domuly
26.09.2013 4 z 5

Knihu jsem nejprve rozečetla a odložila. Obrovské množství postav mě velmi mátlo a nebavilo mě se tím prolouskávat. Knihu jsem ale musela vrátit a tak jsem si řekla, že to dočtu. Sedla jsem a pořádně se začetla. Nemohla jsem se odtrhnout. Kniha není to nejlepší co jsem kdy četla a rozhodně je to něco jiného než HP sága. Ovšem do odpadu bych ji neřadila. Mně se líbila, jen nesmíte mít přehnaně vysoké očekávání.

Temný snílek
24.09.2013 2 z 5

Od této knihy jsem čekala všechno možné, jen ne to, že se u ní budu užírat nudou. Na začátku umřel nějaký chlap a zbytek knihy se o tom postavy jen baví a rozebírají to, to je vše. Na to mi stačí si pustit zprávy z naší politiky a pobavím se víc, než že nějaký trotl usiluje o prázdné místo v radě.
Je to velký román, a kdyby byl o polovinu kratší, tak by se možná i dal číst. Jak na tuhle knihu může někdo napsat pochvalnou recenzi, kde ji vyzdvihuje do nebe, vážně nepochopím. Do knihy jsem se pustila mimo jiné i kvůli autorce a lituji toho. Četla jsem jí šest nekonečných dní a stala se u mě rekordmankou - nejdéle čtenou knihou.
Myslela jsem, že ji ani nedočtu. Pořád jsem si říkala, že se tam přece musí něco stát, že se tam bude něco dít, ale ono nic. Takové vlekoucí vyprávění o několika rodinách, kteří se navzájem nesnáší, dělají si naschvály a pomlouvají se. Hrůza a děs. Byl zázrak, že jsem ji dočetla. Spíše jsem se modlila pro sílu jí vůbec dočíst.

Děj tu není, stejně tak hlavní postava, tady jde o osudy lidí různých rodin. Každý má stejnou váhu a reagují na vzniklé situace. Tím se rozehrají komplikované vztahy mezi bohatými a chudými, manžely a manželkami, rodiči a náctiletými dětmi, učiteli a studenty, nebo studenty a studenty.
Na každého se dostane. Nikdo nepřevyšuje, i kdyby sebevíc chtěl, autorka ho zarazí. A tak všechny postavy (a že jich tady je) mají stejnou roli, a to pouze čeřit vodu.

Weasley
20.09.2013 5 z 5

Musím říci, že nechápu kritiky, které jsou na tuhle knihu. Rowlingová nám ukázala, že dokáže psát i jiné žánry než fantasy. Kniha mě ihned pohltila do svého děje, i když musím přiznat, že mě chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách. Nesnášela jsem Simona Price, který ničil život svým synům a nechápala jsem, jaktože se od něj manželka ještě neodstěhovala. Soucitila jsem s mladou Sukhvider a nenáviděla Tlusťocha, který jí donutil k hrozným činům. Nikdy mě nenapadlo, že by se jedna kniha mohla zabývat tolika tématy, ale popravdě, bych si ai Prázdné Místo bez těhle problémů nedovedla představit. Když jsem někdy přemýšlela o tom, jak by mohla taková kniha skončit, nikdy mě žádný dobrý závěr nenapadnul. Rozhodně by mě ale nenapadnul závěr, který nám spisovatelka připravila. Četla jsem s otevřenými ústy a hltala každé natištěné slovo...
Někdo si myslí, že Rowlingová se do téhle knihy neměla vůbec pouštět a měla zůstat u svého magického světa, já si však myslím, že je dobře, že Prázdné Místo napsala...
Rowlingová prostě patří ke skupince spisovatelů, jejichž díla stojí za přečtení.. :)

kofee
20.09.2013 4 z 5

Pagford by mohlo být městečko roku, ALE... je tady jeden malý kaz na kráse - špinavé sídliště. Je třeba se ho zbavit, za KAŽDOU cenu, třeba i tu nejvyšší.
A tak svléká malebné městečko svůj neposkvrněný šat, obnažuje prohnilé tělo a zkaženou duši.
Nakonec je vše naopak, prostě "sovy nejsou, čím se zdají být".

kacaaba
18.09.2013 5 z 5

Úžasný, Rowlingová zase ukázala, že umí psát. Příběh byl srdcervoucí a docela reálný.. Vystihla životy mnoha lidí. Fakt hezký, můžu jen doporučit.

Kisinka
15.09.2013

Rowlingovou si všichni spojili s Harry Potterem a už ji nemůžou ze škatulky "Kouzelný svět" dostat ven. Je to škoda, protože kdyby spousta lidí v knize nehledala kouzla a známý fakt, že dobro vždy vítězí nad zlem, zjistili by, že kniha je skvělá a Rowlingová znovu dokazuje, že psát prostě umí.
Mně osobně se ale kniha líbila a přečetla jsem ji během dvou dnů. Nemohla jsem se od děje odtrhnout a chtěla jsem vědět jak to dopadne - a skončilo to tak, jak jsem vůbec nečekala - bod pro Rowlingovou!
A pokud žijete na vesnici, cítíte se v knize jako "doma" :-)

kytikyti
13.09.2013 odpad!

Ne, ne, ne. Toto není autorčin cup of tea. Jakmile nejde o kouzelné věci, kdy se může zapojit fantazie J.K. Rowlingové, není to ono. Čekala jsem pořád něco senzačního. Úžasný a převratný konec ale nic takového se nekonalo. Do čtení jsem se celou knihu vyloženě nutila a četla jsem tuto knihu 2 měsíce (!). Přišlo mi, jako kdyby autorka již očekávala, že se její kniha zfilmuje a podle toho psala (myslím, že jako film by to bylo relativně zajímavé). Navíc některé lékařské záležitosti byly nepřesné (simvastatin není na srdce ale na cholesterol), což se mi jako zdravotníkovi nelíbilo. (Také se mi nelíbilo, jak posuzovala autorka efekt marihuany, měla by si načíst více informací, pokud o něčem píše). Pro mě naprosto nudné! 30%

Paulhunterspet
08.09.2013 3 z 5

Nemyslela jsem si, že tato kniha bude mít nějaký velký potenciál po tom, kam jsme si Rowlingovou všichni zařadili. Nedá se svítit, i když jsem se snažila dívat na Prázdné místo jako na zcela odlišnou věc, hned při slově "přemístit" mi cukaly rty a představovala jsem si postavu, jak se příštím okamžikem ocitne v Prasinkách (v Bradavicích je přemísťování studentů zakázané, jak všichni víme).

Ale to nejspíš přeháním. Nakonec kniha potenciál opravdu má, jsou nám představeny nesčetné a zajímavé postavy, jejichž osudy se začínají proplétat či se naopak velmi vzdalují naším očekáváním. Měla jsem stoupající a naopak klesající zájem o celý děj, v polovině knihy na mě přišla krize, zda se pouze nenatahuje čas drobnými příhodami, které nejsou vůbec důležité. Pak se můj zájem zvedl a s napětím jsem čekala na finále, které někoho uspokojí, jiného zarazí, ale bez výrazu vás určitě nenechá.

Jsem ráda, že jsem si knihu mohla konečně přečíst. I když se tvářila díky reklamě jako velká senzace, která mnoho lidí mohla odradit, myslím, že rozhodně stojí za to. Pokud neočekáváte nic víc než velmi peprný život maloměsta, nebudete zklamáni.
A zaručeně budete překvapeni, ať už očekáváte cokoliv.

Daniela19
02.09.2013 4 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Bavila mě, o tom není pochyb, ale něco té knize chybělo. Neodehrával se tam žádný fantastický děj.

AnneEyre
30.08.2013 4 z 5

Kniha, ve které se osudy různých lidí z různých vrstev proplétají, přitom se vše týká jen křesla v obecní radě. Krásná kniha se spoustou veselých situací, ale neuvěřitelně smutným koncem.