Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1714 1714

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

Barbastelle
13.03.2014 3 z 5

Knize musím přiznat jedno veliké plus - řemeslně je velmi dobře zpracovaná. Rowlingová je bezpochyby výborná vypravěčka, ať už píše cokoliv. Donutí mě to tedy dočíst také téměř všechno, co napíše.
Jinak mě ale kniha až zas tolik nezaujala. Téma mi nebylo nijak blízké, ocenila bych, kdyby byly postavy víc autentické - nevěřím tomu, že je nutné se zaobírat jen těmi nepěknými pohnutkami a špatnou stránkou osobnosti. Ano, bylo mi z té knihy špatně, ale nevěřím, že lidé takoví doopravdy jsou.

mysiacik
06.03.2014 2 z 5

No.... Som v rozpakoch. Autorka píše síce čtivo, ale rozvláčne. Niekoľkokrát som sa musela nútiť, po tom, ako som knihu na chvíľu odložila, aby som sa k nej vrátila.

Listicka3253
04.03.2014 5 z 5

Kniha me neskutecne mile prekvapila! Ze zacatku jsem mela problem se zorientovat v trochu vetsim mnozstvi postav (kdo kde s kym:-), ale postupne jsem zjistovala, ze me autorcino pisatelske umeni vtahuje do deje a nuti me cim dal vic premyslet nad tim, jak to asi dopadne. To vse doprovazeno temer neustalymi malymi prekvapenimi v deji. Postavy a jejich vzajemne propletene vztahy na malomeste jsou dle meho dokonale vykresleny. A misty je kniha az realisticky drsna!:-) Jen me to ted po docteni nuti premyslet nad tim, jako osoby ziji okolo nas a ze mozna i v mem okoli ziji podobne "charaktery" jako v Pagfordu...bohuzel:-(

střapatá
26.02.2014 4 z 5

Ač je děj roztahaný a určitě by se mohlo hooodně škrtat, kniha mě bavila a přečetla jsem ji rychle. Co mi vadilo, bylo velké množství postav, které jsem si zpočátku musela zapisovat a připadala si tak poněkud retardovaně.

Martina139
26.02.2014 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Prolínání osudů různých rodin bylo zajímavé a kniha tím získávala neustále spád. Bohužel jsem ale nečekala tak pesimistický a depresivní konec. Žádná z rodin vlastně nebyla šťastná. Kniha je opravdu výborná na zamyšlení.

fruitbueno
26.02.2014 4 z 5

Na ne-potterovskou knihu od JKR jsem se hodně těšila, byla jsem zvědavá, jak se popere s námětem zcela mudlovským ze současnosti. Panoptikum maloměsta, které stvořila, mě docela zasáhlo ve smyslu, že bych všechny ty postavy nechala postřílet :) na druhou stranu tím asi autorka dokázala, co chtěla: vylíčit znuděnou střední třídu maloměsta, pro kterou je nejdůležitější komunální politika a spory o kořeny města. Vedle hrdinů (hrdinů?) mě taky vytáčel ten bolestný rozpor mezi dospělými a pubertálními postavami. Na druhou stranu mi teď došlo, že to je právě to, co autorka chtěla - vzbudit jakékoli, i když negativní emoce. Tak či tak, nic z toho nemění fakt, že je Rowlingová vynikající, opravdu bravurní vypravěčka a odvedla mimořádnou řemeslnou práci.

elverys
22.02.2014 5 z 5

Knihy jsem se trochu bála ale vše bylo přečteno jedním dechem. Zakázala jsem si srovnávat Prázdné Mistot jakkoliv s kouzelným Harrym a díky tomu jsem se zamilovala jak do prostředí malého Pagfordu tak také do různorodých obyvatel. Našla jsem si tam i svou oblíbenou postavu, škoda jen, že je na dvou stránkách z 544.

konformita
19.02.2014 4 z 5

Kniha se velmi dobře čte. Závěr je dost smutný a je velmi zajímavé sledovat, jak utrpení jednoho pomůže jinému. Jako matce malého dítěte se mě obsah knihy velice dotkl. Konec mě téměř srazil na kolena.

SSkatu
16.02.2014 5 z 5

Výborná kniha!

mijala
12.02.2014 3 z 5

Už jenom proto, že je to Rowlingová, jsem si knížku nemohla nechat ujít. Začátek mě hodně navnadil, ale další stránky mě trošku zchadily. Popisovací část pro mě byla trošku nudná a nemohla jsem se knížky začíst. Pak už se tam alespoň něco začalo dít a chytla jsem se. Rowlingová se nezapře, ale Harry Potter to není. I tak jsem si knížku užila.

Grafoy
11.02.2014 1 z 5

Bohužel mě tento výtvor mé oblíbené autorky zklamal. Nevím, jestli jsem očekávala Harryho Pottera, ale věděla jsem, do čeho jdu. V prvních pěti stránkách knihy zemře člověk a celý zbytek knihy je o tom, kdo co dělá za povolání, koho zná a jestli měl zemřelého rád... Kniha mě nezaujala, takže dávám bohužel jen dvě hvězdičky. Jedna za obálku, která se mi líbí a druhá za nápad, který je sice zajímavý, ale podle mne špatně zpracovaný.

Siraelxy
01.02.2014 5 z 5

Mám ráda Harry Pottera a nějak jsem si nedokázala představit, jak se Rowlingová postaví k dílu výhradně pro dospělé. A musím říct, že se jí to povedlo a to tak, že hodně.
Rozehrát několik různých příběhů, které se vzájemně proplétají a prolínají a pŕitom to psát tak, aby se v tom čtenář neztratil....to se musí umět.
Všem kdo ješte váhá, můžu jednoznačně doporučit.

zpevSusannah
30.01.2014 3 z 5

Kniha ze začatku celkem nudná a roztahaná. Na můj vkus až moc postav. Chvilkami jsem si musela říkat "kdo to sakra zase je?". Konec je ale překvapivý a v člověku zanechá melanchonické pocity.

DarkFireflies
20.01.2014 4 z 5

Ačkoliv jsem veliký fanoušek knih o Harrym Potterovi, mám takový pocit, že porovnávat tyto dva příběhy snad ani nejde - tohle je úplně jiný šálek čaje. Ale rozhodně byl i tento její román výborný.
Ze začátku jsem měla pocit, že si všechna ta jména nikdy nezapamatuji, že se v příběhu nezorientuji, ale to mě po první třetině knihy přešlo a dál už se to četlo samo. Některé příběhy mě bavily více, některé méně, ale každý měl něco do sebe, za což patří autorce obdiv - je těžké vyprávět jeden příběh, ale je mnohem těžší snažit se jich rozvíjet víc najednou.
A ani bych neřekla, že byl závěr nečekaný, celá kniha se nesla v takovém... pochmurném duchu. :)

VercaPa
19.01.2014 3 z 5

První třetina mě příliš nezaujala a téměř jsem knihu odložila, nicméně do zbytku jsem se začetla velmi rychle a ke konci mi dokonce ukápla i slza. Líbí se mi, jak autorka dokázala ze zdánlivě obyčejného příběhu obyvatel maloměsta stvořit poměrně napínavý román.

amysa
17.01.2014 3 z 5

Včera večer jsem knížku dočetla a nelituji svého času, Joanne psát umí. Jen jsem tedy dlouho nečetla tak smutnou a tak hodně depresivní knížku. Tolik osudů a není tam snad nic, co by dopadlo dobře - tedy možná pár střípků, ale to je prostě málo, já pořád tak doufala a cítila naději... Ke knížce se už vracet nebudu, ale i tak mi napomohla ujasnit si, co je vlastně v tom našem životě důležité. A těším se určitě na autorčinu detektivku Volání kukačky!

rencovav
12.01.2014 3 z 5

Zvláštní závěr...

LordKubas369
11.01.2014 5 z 5

Je přijemné zistit, že Rowlingová umí napsat i něco jiného než fantasy.

hadak
04.01.2014 2 z 5

Bohužel mě kniha nějak neoslovila. Přečetl jsem ji celou, nemohu napsat, že by mě nudila, ovšem jsem si jistý, že po založení do knihovny tam zůstane s pouze maličkou šancí, že bych po ní znovu sáhl.

DianaR
03.01.2014 5 z 5

Já zklamaná nebyla. Ze začátku mi chvilku trvalo se zorientovat ve všech postavách a jejich vztazích, ale brzy mě to vtáhlo do děje a já si byla naprosto jistá, že čtu práci paní Rowlingové. Opět ukázala svůj obrovský talent a dokázala, že umí psát více než jen dětské fantasy knihy. Úžasně ukázána společnost a všechny její rozdílné vrstvy. Především mě naprosto ohromila postava Tlusťocha a jeho vnitřní monology jsem si pročítala několikrát. Nebylo to nudné, často jsem se zasmála, probděla pár nocí a za 3 dny měla bez problému dočteno. Především posledních 100 stránek jsem přímo zhltala a konec mě vážně ohromil a já dočítala s pusou dokořán. Jo si prostě pomoc nemůže a musí někoho zabít :).
Musím přiznat, že jsem po románu takového typu sáhla jen kvůli jménu Rowling na obálce, ale co bych to byla za věrnou obdivovatelku, kdybych nedala 5 hvězdiček, tady naprosto zaslouženě.