Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1713 1713

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

Ivadus
10.07.2013 4 z 5

Čtivě napsané, ale plné beznaděje... trochu depresivní kniha

*Lucias*
10.07.2013 4 z 5

Stezejni tema o nicem, osudy jednotlivych rodin se celkem daly, i kdyz jsem porad uvazovala, kdo je kdo. Chtela jsem dat jen 3 hvezdicky, ale za ten zvrat a rychly spad na konci davam jednu navic.

Barbarela.
07.07.2013 4 z 5

Nějak nechápu to neustálé připomínání Harryho Pottera. Nepřijde mi správné srovnávat dva úplně odlišné příběhy. Na druhou stranu mi ale přijde úžasné, že po tolika kvalitních knihách se Rowlingová rozhodla napsat román a není to nic, za co by se měla stydět. Není to sice podle mne kniha po které si člověk řekne přímo Wauu, tak tohle je úžasné, ale také si neřekne: tohle nemělo cenu číst. Na knize se mi líbilo, že můžeme postavy zkoumat z několika pohledů ostatních lidí. Ano, postav je možná hodně a člověk si nemůže žádnou pořádně oblíbit, ale zároveň nemůžu říct, že by mne některá z nich nudila. Potěšilo mě jak autorka nastínila problémy a životy v odlišných skupinách jak věkem nebo postavením. Řekla bych, že si v tom každý najde svoje.

pidalka777
04.07.2013 5 z 5

Kdo čekal, že to bude něco jako Harry Potter tak se šeredně spletl. Je to prostě kniha pro dospělé, kde jsou perfektně vyjádřeny vztahy na malém městě kde se každý s každým zná. Dokonce to je i místy humorné. Paní autorce se to velice povedlo.

nikolryskova
03.07.2013 2 z 5

Od knihy jsem hodně očekávala, ale vůbec mě nenadchla. Nakonec jsem ji založila a přestala číst.

luciye
03.07.2013 2 z 5

Pro mě velké zklamání. Nenapsat JKR Harryho, tak po této knížce už bych jí jako autorku nevyhledávala. Ani mi tolik nevadilo to rozvleklé popisování postav, mám ráda když se můžu koukat na postavy různými náhledy a to nejen z pohledu "hlavního hrdiny". Za to tedy má plus, jak to co je vlastně dobré je v očích někoho odsouzeníhodné. Ale knížka, která mě za celých 600 stránek nerozesměje, nerozpláče, nezvedne obočí ani nezpůsobí jinou citovou újmu, ta prostě rozhodně nestojí za to aby mi stála v knihovně abych se k ní někdy mohla vrátit.

ŽabákDokvákal
30.06.2013 3 z 5

Jako celek je to takové nemastné, neslané.
Povrchní problémy občanů malého městečka v Británii mi nepřišli nějak zvlášť zajímavé (tedy až na ty skutečné problémy Kristal a její rodiny). Ani jsem si žádnou z postav vyloženě neoblíbil, což je dle mého názoru důležitý aspekt dobrého příběhu. Je to spíš taková Kronika jednoho městečka..
Nicméně mi kniha poměrně svižně uběhla.. Takže takový lepší průměr.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Myslela jsem si po 150 str. že tu knihu vážně odložím .... jsem ráda, že jsem ji dočetla. Ana to, že je to od p. Rowlingové první kniha pro dospělé čtenáře - tak smekám!

Kakajko
25.06.2013 5 z 5

Zajímavý román, naštěstí jsem neočekávala, že to bude jako HP, takže nejsem zklamaná. Neuměla jsem si pomoct a pořád jsem to prostředí přirovnávala ke ghettům v ČR. Nejvíc mi bylo líto Krystal, i když vím, že je to jen literární postava.

Lily96
24.06.2013 3 z 5

Od začátku jsem věděla, že k této knize nebudu a nechci přistupovat jako k "dalšímu" dílu J. K. Rowlingové. Zakázala jsem si jakékoli srovnání s Harry Potterem, protože jsem nechtěla, aby můj názor ovlivnilo její předchozí skvělé dílo.

Prázdné místo je velmi zvláštní kniha. Měla jsem pocit, jako by autorka přišla do malého města, bez jakéhokoliv úvodu popsala, co se tam za určitou dobu stalo a zase odešla - bez závěru. Není to úplně můj šálek kávy - mám radši, když se dozvím, jak všechno dopadlo a že "spolu všichni žili šťastně až do smrti". Toho jsem se ale nedočkala.

Trochu mi vadilo, že v průběhu knihy jsem postupně zjistila, že v podstatě žádná postava není úplně kladná - všichni měli alespoň jednu malou zápornou vlastnost. Měla to být knížka o opravdovém životě, o životě, jaký doopravdy je, ale přesto se mi tomu nechce věřit. Měla jsem pocit, jako by byl život záměrně zhoršován. Tak špatné to přece není. Osobně bych tedy vytkla (podle mě) přílišnou snahu ukázat opravdový, drsný a krutý život, protože už to potom není uvěřitelné.

Někdo by mohl vytknout spoustu postav a složité propletence jejich myšlenek, ale to mi žádný problém nedělalo. Po prvních pár stránkách jsem už měla jasno v tom, kdo je kdo, a po zbytek knihy nebyl žádný problém s rozlišováním.

Přestože někteří lidé vyčítají předvídatelný konec, já jsem tedy takové rozuzlení rozhodně nečekala...
Za největší plus této knihy bych označila obrovskou poutavost - těch cca 500 stránek jsem přečetla jedním dechem a dokonce i když se řešilo něco pro mě nezajímavého, po celou dobu jsem byla hrozně napnutá a vůbec jsem se nenudila.

Moje celkové hodnocení - nadprůměrná kniha, ale ne můj oblíbený žánr. Už se k ní asi nevrátím.

neta
15.06.2013 5 z 5

Rowlingová je prostě skvělá vypravěčka, ať už se jedná o čaroděje nebo o maloměstské problémy. Přečetla jsem jedním dechem.

bosorka
11.06.2013 4 z 5

J.K. Rowling se po sérii Harryho Pottera (kterého jsem já téměř nekritickým fanouškem) dostala do vcelku svízelné situace, kdy na její další knihu bylo kladeno dost velké očekávání a tudíž se u některých dostavilo i zklamání. Ne tak u mě, její Prázdné místo je skvělý román o jedné vesnici, jejích obyvatelích, vztazích, problémech, které prožívají obyčejní lidé. Zajímavé je, že téměř polovina knihy v podstatě nemá žádný děj, spíše jen uvádí na scénu a seznamuje s postavami, a přesto se čte velice dobře. Charaktery a vztahy umí Rowling perfektně, jak už se dalo vyčíst z HP. Ke cti jí také slouží to, že zvolila úplně jiné téma, že se dokázala odklonit od potterovského světa, i když její rukopis je samozřejmě znát. Druhá část knihy se pak rozjíždí a běží do docela hořkého finále, žádná selanka, ale co také čekat od autorky, která se nebála "zabít" tolik oblíbených postav v HP. Ač jsou některé události v Prázdném místě vcelku předvídatelné, hodnotím knihu pozitivně, moc dobře se četla. Myslím, že s první "nepotterovskou" knihou se J. K. Rowling popasovala se ctí.

MahulenaK
10.06.2013 3 z 5

Jak se dalo čekat, je to hodně čtivá knížka. Možná místy trochu rozvleklá. Trochu mě zklamal konec, autorka ho v podstatě vzala hodně zkrátka. Bylo sice zřejmé, jak jednotlivé postavy "dopadly", ale asi by se tomu závěru mohl nechat větší prostor. Jsem ale ráda, že jsem si ji půjčila z knihovny a nekupovala, protože za ty peníze to zase nestojí.

MagdaS
05.06.2013

Příjemná kniha na dovolenou, která překvapí svým závěrem. Můj obdiv patří spisovatelce za to, že se i přes velkou úspěšnost Harryho Pottera rozhodla pro zcela jiný druh literatury a nemá potřebu vydávat další vysvětlující knihy k Bradavicím a čarodějnictví.

Wichita
26.05.2013 3 z 5

Upřímně řečeno - neměla jsem problém s přijetím zcela nového žánru od Rowlingové. Opravdu jsem ke knize nepřistupovala jako k druhému Harrymu a kdo tak učinil, nemůže se divit, že je zklamaný.
Já doufala, že Prázdné místo bude v jistém slova smyslu velkým příběhem.

Toho se mi dostalo tak napůl. Myslím, že zápletka má větší potenciál, nehledě na to, že děj byl velmi předvídatelný (i když autorka si jistě myslela, jak nás ohromí svými náhlými zvraty).

Kniha je navzdory tomu všemu čtivá a velmi vhodná pro milovníky líčení života takového, jaký opravdu je. Ne vždy ideální.

Medusa
25.05.2013 5 z 5

Je zcela pochopitelné, že pro jednodušší čtenáře je Prázdné místo oříškem, avšak já jsem si čtení tohoto románu velice užívala a nedokázala jsem ho přestat číst. Ano, když jsem si tuto knihu kupovala, měla jsem jisté pochybnosti, ale po přečtení prvních pár stránek, jsem věděla, že to bude boží. Děj byl velice komplikovaný, ale lze se v něm velice lehce orientovat, pokud jste zvyklí na styl Rowlingové. Nelituji toho, že jsem si knihu koupila a dokonce se těším, až si přečtu další román pro dospělé od Rowlingové. Prázdné místo je vyjímečné, a pokud někomu nesedne, měl by se ten dotyčný zaměřit na jednodušší romány, které snad už pochopí.

Bookslover
12.05.2013 3 z 5

Z Prázdného místa mám trošku rozporuplné pocity. Měla jsem od této knihy velké očekávání, a tak jsem svým způsobem zklamaná. Věděla jsem, že nepůjde o druhého Harryho Pottera, ale asi jsem si představovala něco jiného. Přijde mi, že je strašně těžké se v této knize zorientovat, jelikož je zde spousta postav a zápletka, která vlastně ani pořádnou zápletkou není. Přijde mi, že se v knize něco pořádného děje jen na začátku a na konci. Mezitím je zde spousta kapitol, které popisují absolutně běžné dny obyvatel Pagfordu. Kdyby neměla J.K. Rowling tak svělý psaný projev, asi bych knihu znuděně odložila. Takhle jsem ji přečetla a celkem mě i bavila. Rozhodně z ní ale nejsem nadšená. Pokud ale máte rádi realistické knihy, které mluví o běžném životě, asi se vám bude líbit. Souhlasím s komentářem pod mým hodnocením. Díky autorčiných schopnostem se čte kniha dobře, ale jinak nic moc.

kneslova
10.05.2013 3 z 5

Autorka je opravdu dobrá spisovatelka, takže se čte dobře, ale jinak průměrná kniha.

babyboar
07.05.2013 3 z 5

Autorku nemám příliš ráda, HP jsem po pár stránkách odložila. Byla jsem zvědavá jak se autorka poprala s reálným světem a navíc ještě světem dospělých. Moje pocity v průběhu četby byly podobné jako u ostatních čtenářů. První polovina knihy je panoptikum postav a postaviček a je velmi složité rozpoznat, kdo je kdo (Samanta a Shirley se mi pletly až do konce knihy). Určitě je zajímavý a moderní postup vyprávění, kdy je příběh v každé kapitole nahlížen z perspektivy jiné postavy, ovšem příliš jsem nepochopila dělení na dny, číslované kapitoly a pak jakési výňatky ze samosprávy. Druhá polovina knihy a především závěr ukazují, že přeci jen vše do sebe zapadá a odvíjí se jakýs takýs příběh.Kniha neurazí, ani nenadchne. Je to kniha "takyumímpsátprodospělé", což znamená prsknu tam pár souloží. Ano, je to šokující, také Rowlingová napsala knihu, kde je dokonce i sex! A nejen sex, jako bojovnice za lidská práva (včetně toho, že kdysi cítila potřebu promluvit i do klecových lůžek v našich psychiatrických léčebnách) nám na knize ukazuje veškeré problémy současného světa (drogově závislé, bezprizorní mládež, rozpadající se manželství a dysfunkční vztahy, rasovou nesnášenlivost a multikulturalismus, náboženskou odlišnost, korupci, internetovou kriminalitu, šikanu,...). Ano, svět je ošklivý a zlý, ale přesto se v knize objevují i vtipné momenty (třeba když ženu ve středním věku okouzlí popová kapela).Pokud by to nebyla ta nová kniha od té Rowlingové, asi bych si knihu ani nepřečetla. Hodnotím jako průměr.

rakytnik
05.05.2013 5 z 5

Jsou lidé na malém městě osoby černobílé? Věřím, že ne! Spíše se jedná o přehlídku 50-ti odstínů šedi v reálném provedení. Musím říct, že jsem po ukončení geniální fantasy ságy byl trochu skeptický. Bylo to ovšem zbytečné.

Kniha prázdné místo ve vás po jejím dočtení zanechá prázdných míst hned několik. Dalo by se říct, že příběh popisuje tragédii všedního dne, která většinu z nás bohužel nechává lhostejnou k okolí.

Vyvrcholení knihy v podobě posledních 50-ti stran už nelze zbrzdit ani zastavit v překotném pádu s těžkým zadostiučiněním a pocitem viny, který je v každém z nás.