Čtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pes

Čtyři po půlnoci II. - Policajt z knihovny / Sluneční pes https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19387/ctyri-po-pulnoci-ii-policajt-z-knihovny-slunecni-pes-19387.jpg 4 718 74

Čtyři po půlnoci série

< 2. díl

Povídky a novely série

4. díl

Tento svazek je druhou částí knihy Čtyři po půlnoci, která u nás vyšla rozděleně. Obsahuje novely Policajt z knihovny a Sluneční pes. Policajt z knihovny je příběhem Sama Peeblese, realitního a pojišťovacího agenta, který si kvůli projevu v rotariánském klubu vypůjčí k knihovny v Junction City dvě knihy. Ale knihovnice je zlý přízrak a když Sam knihy včas nevrátí, pošle na něho knihovního policajta... Závěrečný souboj dobra se zlem je přesně ve stylu Stephena Kinga v té nejlepší formě. Kevin Delevan, hlavní hrdina novely Sluneční pes, dostane k patnáctým narozeninám vytoužený dárek - polaroid Sun 660. Jaké je ale jeho překvapení, když polaroid fotografuje stále stejný snímek - obrázek ošklivého psa. Překvapení se ale brzy začne měnit v děs, když s ukáže, že snímky nejsou až tak úplně stejné. Pes se totiž neustále přibližuje...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Four Past Midnight , 1990

mareksevc
22.12.2019 5 z 5

King opäť nesklamal

UcimSeOtocky
29.09.2019 4 z 5

Druhá část série Čtyři po půlnoci. Téma Policajta z knihovny bylo opravdu zajímavé, samotná myšlenka mi přišla velice nevšední a opravdu se mi líbila. Narozdíl od většiny autorových děl byla povídka napínavá již od začátku a nebylo třeba se prokousat úvodem. Sluneční pes byl také zajímavý, ale neoslovil mě v takové míře. Nejoblíbenější povídkou série ale nadále zůstávají Časožrouti.

Taralcielle
04.09.2019 3 z 5

Moje první setkání s Kingem - Čtyři po půlnoci.
Policajt z knihovny a Sluneční pes jsou zajímavé příběhy, u obou jsem se bála až do konce. Nicméně nejvíc se mi líbí Časožrouti.

Lenka.Vílka
22.07.2019 3 z 5

Přestože základ těhle dvou povídek je stejný (no, asi bude i u první části Čtyři po půlnoci), Sluneční pes mě bavil mnohem víc.

No, jako vždy. Komentáře k povídkám logicky u povídek. Jo, tam taky hodnocení povídek. Hodnocení knihy je tedy čistě orientační ;)

Update 15.12.2020: jelikož se nejedná o povídky, ale novely, raději hodnocení a komentář kopíruji sem. Pro jistotu ;)

Policajt z knihovny 2/5
Nešlo mi to. Povídku jsem četla až moc dlouho. Je to rozsahem skoro jako kniha a já se s textem prala celou dobu. Nápad dobrý, ale mě to celé nesedlo. Policajta si určitě repete nedám :(

Sluneční pes 5/5
Děsivé, napínavé a na konci silně uspokojující. Líbilo se mi, jak děs postupně vystřídala úleva, aby se při uvědomění děs vrátil. A poslední stránka byla vyloženě...no...bu bu bu.
A členové rodinky Kevina pobavili. Hlavně jeho táta. Nejdřív takovej odtažitej a potom jak se do toho zabral!

verjan2
10.06.2019 2 z 5

Policajt ***
Pes *

Motorhead
21.04.2019 1 z 5

Dva neliterárne rodokapsy do vlaku, predstierajúce literatúru. Určite nemusím.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

JelloBiafra
08.12.2018 3 z 5

Druhá časť zbierky Four past Midnight je o poznanie slabšia aj keď prvý príbeh stojí za to. Prvý príbeh s názvom Sun Dog, pojednáva o chlapcovi, ktorý zistí že zbrusu nový polaroid značky Sun pri každej fotke vyhodí stále tú istú fotku - hrozivo vyzerajúceho psa, ktorý niekam smeruje. A každou ďalšou fotkou sa hrozivý hafan približuje bližšie a bližšie. Rozhodne sa teda celej záhade prísť na koreň, ale je tu aj jeden chamtivý zberateľ, ktorý by si rád polaroid nechal pre seba a predal ho ako senzáciu. Následne sa roztáča mrazivý príbeh s veľmi strašidelným záverom. Druhý príbeh s názvom "Policajt z knižnice" je suverénne najslabší príbeh aký som kedy od Kinga čítal. Autor tu až príliš používa deus ex machina momenty a záver príbehu pôsobí ako z nejakej rozprávky pre deti. Hlavne z tohto dôvodu si myslím že druhá časť zbierky je len ľahký nadpriemer.

ktulu
04.12.2018 3 z 5

Slabší oproti první části...na čemž se zde asi všichni shodneme. Na druhou stranu Policajt z knihovny odráží niterný strach, který v sobě někdo může nést, pokud má u sebe něco, co jemu nepatří. Co se týče Slunečního psa - řekl bych, že autor vykradl trochu sám sebe - pohyblivé obrázky jsou již v "To".

anezka.mrz
02.09.2018 3 z 5

Čekala jsem víc, ale přesto mě kniha bavila.

Posi
29.08.2018 3 z 5

Neurazí a ani nenudí. Super jednoduché čtivo.
Polda z knihovny pohádkovější.
Sluneční pes jak příběh ze záhrobí.
Dobrá kniha na noční službu.

Lily101
30.07.2018 2 z 5

Policajt z knihovny *
odůvodnění:
-proč se právě onen muž zjevoval jako policista (motiv ublížení vůči hlavnímu protagonistovi)-za mně nechutné a šlo vymyslet něco méně pobuřujícího
-z počátku opravdu pomalý rozjezd(jak již píší recenzenti pode mnou), ale místy i v průběhu (např. mě nezajímalo, proč něco dluží Davovi za míčky) a na konci také rozvleklé(posledních cca 5stran by šlo zkrátit, ale asi chápu záměr-vykreslení atmosféry)
-považuji se spíš za bojácného člověka, ale tato novela se mnou cca od poloviny moc nehla v tomto ohledu (možná na filmovém plátně by to bylo jiné)
=jedna * za snahu

Sluneční pes***
-při četbě jsem se bála skoro až do poslední stránky (ale jsem spíš bojácná)
-zajímavý námět a dobré zpracování
-závěr asi trochu zklamal
=moc fajn četba, leč na plný počet to není

Jedná se o mou první knihu od autora a nejspíš ne poslední :-). U této knihy (za mě) převažuje pocit spíše na dvě hvězdičky(kdyby to šlo, dám nekompromisně 2,5) a bohužel z toho důvodu víc dát ani nemohu, protože by to bylo nespravedlivé vůči všem dosavadním knihám, jež jsem ohodnotila třemi hvězdičkami.

Monnyska
28.06.2018 4 z 5

Slabší oproti prvnímu dílu, ale i tak čtivé a dobré. Myslím, že se.mi o krapet více líbil policajt z knihovny, ale Sluneční pes také nebyl špatný :)

caroline.aiko
12.06.2018 5 z 5

Narazila jsem na ní v knihkupectví úplně náhodou a zaujala mě hlavně upoutávka na Slunečního psa. Neodolala jsem a knihu si koupila, čehož nelituji. Policajt z knihovny se mi četl dobře, ale pro mě byl trochu předvídatelný, ale napětí tam taky nechybělo. Ale Slunečního psa jsem četla jedním dechem a podle mě jedna z nejpovedenějších povídek pana Kinga. Skvěle popsaná a úspěšně mě vtáhla do děje. Tyhle příběhy mě nikdy neomrzí..

jiri77
21.05.2018 2 z 5

Po přečtení této knihy se mi potvrdilo,že mám radši od Kinga rozsáhlejší knihy. Novely mě nějak moc nezaujali. Kdybych se mě rozhodnout ,která se mi líbila více ,tak bych hlasoval pro Policajta z knihovny,který měl dobrou atmosféru.Jinak musí s lítostí říci, že je to slabší průměr.

MichalHoráček
10.05.2018 5 z 5

Opět mě Pan King nezklamal! Obě novely se mi líbily. Policajt z knihovny trochu delší začátek, ale pak se rozjel pěkně a bavil mě až do konce. A Sluneční pes, napínavej po celou dobu ;-)
Za mne doporučuji!

Ivan Kučera
09.05.2018 3 z 5

Starý dobrý King. Na jednej strane ohromná nostalgia (toto sa ku mne dostalo ešte ako ku školákovi v r. 1993 vďaka vydaniu v Slovenskom spisovateľovi, k bratom Čechom prekvapivo tieto príbehy prvý raz prišli až v r. 2002), na strane druhej predsa len jedna z tých slabších kingoviek. Ako Slnečný pes, tak Policajt z knižnice vychádzajú zo supernápadov. Tie sú však zároveň totálne uletené, bizarné a absurdné. Tak ale zas treba dodať, že na svete je len málo autorov, ktorí vedia bravúrne spracovať aj blbý nápad (povedzte si to nahlas: nevrátite knihy do knižnice a vyrazí po vás knižničný policajt... máte?). King medzi nich určite patrí, ale dané nápady sú miestami príliš naťahované, postavy ma nijako extrémne nebavili a povedal by som, že to stojí naozaj skôr na skvelých námetoch, než na nejakom mimoriadne kvalitnom literárnom spracovaní. Je to napísané typicky kingovsky zručne a pútavo (Slnečný pes samozrejme môže na prvú dobrú evokovať legendárneho Cuja, ale v skutočnosti s ním samozrejme nemá temer nič spoločné), ale na štvrtú hviezdu to nevidím. V r. 2023 v češtine vyšli všetky štyri novely (teda okrem Slnečného psa a Policajta z knižnice ešte Časožrúti a Skryté okno do skrytej záhrady) v ucelenej knihe nazvanej stroho Čtyři po půlnoci.

ahojda
19.04.2018 5 z 5

sice začátek příběhu policajt v knihovně nebyl moc záživný a musela sem se nutit čist dál. Naštěstí se to potom změnilo a příběh mě vtáhnul do děje. Další příběh sluneční pes mě vtáhnul do děje již od začátku.

Disease
21.03.2018 4 z 5

Policajt z knihovny je super navzdory přítomnosti standardního kingovského Zla. Sluneční pes slabší takový průměr. Nicméně stylisticky v pohodě a nezkazil mi to ani překlad, který fotoaparát setrvale nazývá kamerou.

lin24
30.12.2017 3 z 5

Policajt z knihovny se mi celkem líbil. Do Slunečního psa jsem se nemohla pořádně začíst. Celkové hodnocení - spíš průměr.