Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1611 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

klaraj093
05.01.2020 5 z 5

Tohle bylo wow! Díky mistře.. Jakože povídky moc nemusím, tak tohle mě hrozně bavilo.. Doslov perfektní, super popis jak nápad na každou povídku vznikl.

BStone
02.01.2020 5 z 5

King má v této sbírce čtyři drsné povídky, které svou hrůznou atmosférou dokáží jít až na dřeň.

MamaKnihomolka
01.01.2020 5 z 5

Má druhá kniha od Mistra Hororu a rozhodně ne poslední. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout jak čtivě autor píše. Rada: Nezačínejte číst večer. Má bujná a detailní představivost si s mojí myslí pěkně pohrávala a kreslila i ty nejmenší detaily autorova popisu.
1.povídka mě ze začátku pohltila, ale chvílemi mě nudila než se propracovala ke konci.
2.povídku jsem hltala od začátku do konce. Nezachovala bych se jinak..
3. povídka čtivá a i když se nezdá tak pro mě hoodně děsivá. Člověk si uvědomí,že vše má svou cenu. Ale čekala jsem lepší závěr a ještě nějakou zápletku. Dle mého to King zbytečně brzy uťal.
4. povídka Bože tak děsivá!! Opravdu jsem se zamyslela jestli ten můj co vedle mě spí je opravdu jen podlahář...
"Vinna ve všech bodech!"

Cestovatel91
10.12.2019 4 z 5

No, komentářů je tu už více než dost, tak se zaměřím pouze na jeden zvláštní aspekt, který jsem v této kingovině objevil. Možná jsem jediný, komu to tak připadá... ale k věci! Knihu tvoří celkem čtyři povídky, které jsou neúmyslně (aspoň myslím ;-) ) seřazeny od nejlepší po nejhorší. Ne, to ještě není ten objev, čtěte tento komentář dál. Prostě jsem přečetl první povídku - ta je moc čtivá, nedokážete přestat hltat příběh, nejsou žádná hluchá místa, všecko až mrazivě uvěřitelné. Nicméně mi přišlo, že co bylo pozitivem té první, tak už nebylo tak velkým kladem u povídky druhé, až jsem se dostal k té poslední povídce, které jsem zkrátka vůbec nevěřil. Prostě mi přišlo šílené, že by se hlavní postava takhle zachovala, její partner jakbysmet, nedokázal jsem se přes to přenést. Snad úplně samotný závěr tu povídku zachránil, takže z maxima ubírám jen jednu hvězdu.

Svamburger
09.12.2019 5 z 5

Vynikající dárek k Vánocům od mé ženy. Nejlepší povídka je bezesporu 1922. Když King popisuje mordování matky v posteli, to je něco děsivého; pro mě nejsilnější část celé knihy. A pak samozřejmě studna. Ani filmové zpracování nebylo vůbec špatné, ale síla psaného slova od Mistra, ta se nedá překonat sebelepším režisérem. Další dvě už mne tolik nenadchli. Povídka Prodlužování času měla pak ke konci překvapivě uspěchaný závěr, ale možná to tak i být mělo. Třeba by další prodlužování povídky čtenáře akorát jen nudilo. A poslední příběh musím ocenit pro tu myšlenku .Chudák vzorná manželka… a to je právě ono. Kolik takových žen žije s podobnými zrůdami? A prozatím o jejich tajném životě netuší vůbec nic. A až to na ně praskne...

Susan94
20.11.2019 4 z 5

Velká škoda, že celá kniha nebyla v duchu prvního příběhu. Ten byl naprosto geniální, mrazivě děsivý, no top! Další mi už tak dobré nepřišli. Přesto se mě také čte King daleko lépe v povídkách.

AnoMANder
11.10.2019 3 z 5

Pro mě osobně na Kinga slabší kniha, čekal jsem hororovější děj. Příběhy mě nijak nevtáhly do děje, chyběla mi lepší atmosféra
Náměty zajímavé, takové všední a uvěřitelné popisující lidské nitro schopné všeho.

natalie8531
23.09.2019 5 z 5

Zatím nejlepší kniha, co jsem od Kinga četla. Příběhy o vychytralosti lidí. O zlu, které se možná ukrývá v každém z nás.

weisbach
20.08.2019

Sychravý večer, vítr za okny, šálek dobrého čaje a Stephen King....

Astonius
19.08.2019 5 z 5

Tohle bylo něco! King vyprávěl příběhy o obyčejných lidech a během pár prvních vět mě chytil a nepustil... Sice jde jen o povídky, ale úplně rozsahově stačily, obsáhlé byly tak akorát. Každá z nich čtenáři uvízla v hlavě a vyvolala plno dalších otázek - nejen o vině a trestu, ale o životě vůbec, o manželství, o vztazích, o tom, co je pro člověka důležité a k čemu musí sebrat odvahu, o tom, že někdy nelze překročit vlastní stín anebo i o tom, že účel světí prostředky. Byly to prostě vyprávěné osudy obyčejných lidí, kteří byli v určitém okamžiku dohnáni k velkému rozhodnutí a následně i činu. Nejprve člověk četl o poklidném životě hlavního hrdiny - překvapivě nijak nudně podaný - a pak vše nabralo otáčky a to už vůbec nešlo knihu odložit. Právě proto, že šlo o obyčejné lidi, se kterými se čtenář mohl dost dobře ztotožnit a pochopit je, tak pak prožíval i jejich další trápení a kriminální (zprvu až nemyslitelné) východisko z něj velmi realisticky. Skvělou tečkou byl doslov autora obsahující krátký komentář ke každé povídce, ve kterém bylo čtenáři poodhaleno, jakým způsobem se v hlavě spisovatelově rodí nápady. Skvělé to bylo...

zbožňuju_knihy
19.08.2019 5 z 5

Vyborne psana kniha, vcetne doslovu. Zaslouzenych 5*

sharik
06.08.2019 5 z 5

Pár knih od Kinga jsem už přečetl, nicméně jeho povídky jsem vzal do ruky poprvé. A jaké setkání to bylo? Čtyři příběhy (z nichž minimálně dva první bych označil spíš za novely než povídky), všechny temné, plné zvratů a napínavé. Hned úvodní "1922" je vážně silný kus - farmář se v dopise vyznává z vraždy své ženy, vysvětluje (a vy mu skoro až fandíte) okolnosti, důvody a především důsledky. V těch dokázal mistr King opět překvapit. Ovšem pakliže první povídka mi přišla skvěle postavená, odvyprávěná a zároveň mrazivá, nevím, co říct o následující. Při čtení "Velkého řidiče" se mi stalo, co už dlouho ne. Nemohl jsem se odlepit, málem jsem křičel nahlas, aby se proboha té nešťastné spisovatelce (která je tu hlavní postavou) nestalo ještě něco horšího, než na začátku. Tahle povídka je kupodivu o poznání drsnější než předchozí, číst ji znamená opravdu prožít si celou škálu emocí... Třetí a nejkratší text jménem "Prodlužování času" byl bohužel slabší. Tedy, nápad i zpracování super, jen ten useknutý konec tuhle miniaturu o muži, který dostane extra čas žít a zároveň žít lépe (na úkor jiného) - ten konec je trochu rychlý a nedořečený. Knihu uzavírá "Dobré manželství" - zdánlivě obvyklé téma děsivého tajemství jednoho z manželů. Nebyl by to ale King, kdyby nedokázal ze všeho vyrazit trochu víc.
Všechny čtyři povídky totiž (opět) spojuje neuvěřitelně propracovaný a realistický psychologický rozměr. Plastičnost a uvěřitelnost postav je tím, co dělá z Kinga velmistra vyprávění. Stejně jako jeho oblíbený motiv: Nikdy nevíte, čeho jsou schopní lidé ve vašem okolí, včetně toho nejbližšího. Jako vždy, nakonec King ukazuje, že největším monstrem je člověk. A to dělá z jeho hororů skutečně strašidelné čtení.

Mark68991
03.08.2019 4 z 5

Tahle povídková kniha se dle mého názoru dost povedla. Nejlepší z povídek je podle mě hned ta první 1922 spolu s tou poslední (Dobré manželství). Prodlužování času bylo fajn, ale nejslabší byl bohužel Velký řidič, kde se mi moc nezamlouvala jak hlavní hrdinka, tak příběh, ale jinak opravdu povedená kniha.

Laylak
29.07.2019 5 z 5

Skvela kniha. Poviedky sa mi pacili vsetky. King uzasne zachytil skutocnu tvar ludi a diane vo svete, zachytil to, aki sme my ludia za maskou, niekde vo vnutri. Brutalne poviedky, ktore sa mi dostali pod kozu.

Luciáš01
22.07.2019 2 z 5

Kniha Černočerná tma mě vůbec nezaujala, do jejího čtení jsem se musela občas i nutit, kromě pár stránek, které byly opravdu zajímavé a napínavé. Přiznávám, že S. King píše zajímavým způsobem a osobitě, ale tato kniha mě prostě neokouzlila, a to horory miluji :-)

Breadfish
21.07.2019 5 z 5

Čtyři skvělé povídky mistra hororu a napětí. Těžko rozhodnout, která se mi líbila nejvíc. Mám Kinga možná o něco raději jako povídkáře, takže za mě plný počet hvězd!

Rolada88
13.07.2019 4 z 5

Povídka 1922 neměla chybu fakt pecka o těch dalších už to tak slavný nebylo ale přece jenom pěkný svazek povídek :-)

Česneksmedem
20.06.2019 5 z 5

Je trochu zvláštní, že přes všechnu tu špínu a hrůzy v těch povídkách je člověk s přečtenou knihou velice spokojený. Asi za to mohou ty tři šestky někde hluboko v každém z nás.
Souhlasím s názorem, že nejlepší je hned ta první (1922), ze které si budu dlouho pamatovat přirovnání se starou pannou a nočníkem. Je to Král.

wlado
23.05.2019 4 z 5

Skvelé poviedky, niektoré v rozsahu noviel.

Hanina61
26.04.2019 5 z 5

"V Černočerné tmě jsem se snažil co nejlépe zaznamenat, čeho jsou lidé schopni a jak se můžou zachovat za jistých strašlivých okolností..." Jinými slovy, jaké hrozné věci dokážou páchat, ať už z pudu sebezáchovy, v zájmu vlastního prospěchu, ze strachu, či z "obyčejné" pomsty. Lidé, kteří by jinak "neublížili ani kuřeti". Možná je ta černočerná tma v každém z nás a ani o tom nevíme, dokud nejsme (a aspoň za sebe doufám, že nikdy nebudu) vystaveni určitým okolnostem. Věru nelehké čtení o nás lidech... a další superkingovka.