Po otřesech

Po otřesech https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50202/bmid_po-otresech-rnH-50202.jpg 4 785 114

Roku 1995 postihla Japonsko dvojí katastrofa: v lednu zemětřesení v Kóbe a o dva měsíce později sarinový útok v tokijském metru. Povídky tohoto souboru se odehrávají právě v čase mezi těmito událostmi. Setkáme se s mladou dívkou, která se zakoukala do staršího muže, máme tu bohatou podnikatelku cestující po Thajsku, kde je konfrontována s láskou i smrtí, čteme o obřím Žabákovi, který se pokouší zachránit město. I zde využívá Haruki Murakami stejná témata jako ve svých slavných románech.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

神の子どもたちはみな踊る (Kami no kodomotači wa mina odoru) , 2000

Marekh
09.02.2018 4 z 5

Povídky se mi líbily.

Citát, který se mi líbil:

Naše srdce přece nejsou z kamene. Kámen, ten se dost možná dřív nebo později rozpadne na prach. A pak už asi nikdo nepozná, jak vlastně vypadal. Lidská srdce se ale nerozpadají. Nemají žádný tvar a my je, ať jsou zlá anebo dobrá, můžeme bez omezení sdílet.

Taťka Hraboš
15.11.2017 5 z 5

Moje první setkání s autorem coby povídkářem a nezklamalo mě. I tenhle formát mu zjevně sedí. Přiznám se, že jsou mi blízcí autorovi hrdinové, ale jen v tom to není. Jen škoda, že jsem neznal více z japonských reálií a historie, leccos mi docvaklo až po přečtení doslovu. Zvláště ta promyšlená provázanost s japonskými událostmi na počátku roku 1995.

elleyne
12.11.2017 5 z 5

Haruki prostě umí. I krátké povídky. Nejvíc se mi asi líbila povídka Medovníky, ale každá ve mně něco zanechala. A jak jsem se bála, že se mi nebude líbit povídka se žabákem, tak i ta mě upoutala.

pajaroh
02.11.2017 4 z 5

Tak trochu "šedí" hrdinové potýkající se s vnitřní prázdnotou a příjimající osud přemýšlivě a neakčně, problémy ve vztazích, nedokončený sex a nevysvětlitelné sny a přestavy, uklidňující Murakamiho styl. Jak typické. Pěkné, přemýšlivé povídky (jen teda ta o Žabákovi mě vůbec neoslovila).

bekule
13.10.2017 5 z 5

Zase skvělý Murakami, on to ani hůř neumí.

Amazonka72
27.08.2017 4 z 5

Konečně zase jednou kniha, která se vejde do kabelky a dá se číst i během cesty do práce či do přírody :-). Tentokrát pan Murakami nenapsal román, ale celá kniha je složena z kratších povídek, které vycházely původně v japonském literárním měsíčníku. Pro mě je tato kniha klasická "Murakamovská". Velmi příjemně se čte, člověk musí trochu číst mezi řádky, a pokud se mu to podaří, smysl a poselství v textu určitě najde. Všechny povídky jsou tak trochu o samotě. V různých podobách. O opravdové samotě, té, kterou si neseme hluboko v sobě i přesto, že se často pohybujeme mezi spoustou lidí. A možná vypadáme i šťastně a spokojeně. Každý s ní svádí boj po svém, neexistuje žádný univerzální lék na samotu. Džunko z povídky "Krajina s žehličkou" útěkem ke smrti, doktorka Sacuki v povídce "Thailand" přiznáním si svého "kamene" v srdci, kterého je potřeba se zbavit. A tak přemýšlím o tom, kolik kamenů si nosím ve svém srdci a jak nejlépe se jich zbavit...
Malá pozvánka k přečtení pro všechny z Vás, kteří při pohledu do ohně máte stejné pocity, ale možná jste je nikdy nedokázali popsat:
"Oheň má tvar, který není ničím omezený. A právě proto v něm člověk, který se naň dívá, može zahlédnout, co má v tej chvíli na srdci. Dyž proto začne mít při pohledu na oheň pocit klidu, je to proto, že sa klid, co je v tobě, odráža v tom ohňu."
Z povídky "Krajina s žehličkou."

MadamC
02.08.2017 5 z 5

Povídky se mi moc líbily. U některých jsem se zamýšlela více u jiných méně. Určitě se ke knize ještě vrátím jako k většině knih od Murakamiho.

Měňavka
19.07.2017

Jáááááááj, velké zklamání :(

braunerova
02.06.2017 1 z 5

Můj milovaný Murakami, tohle přece nemůže být tvé dílo. Možná je autorem tvé alter ego, zatímco jsi přepisoval Kukly ze vzduchu ve světě, kde na noční obloze plují dva měsíce. Nebo tě Strážný zavřel za vysokými hradbami Města a tyhle povídky napsal tvůj Stín. Ať je to jak chce, mě beznadějně nudily.

Lukyy
01.05.2017 4 z 5

Jedním slovem:
KRÁSA!

Sighisoara
09.10.2016 4 z 5

Už je to hodně dávno, co jsem knihu četla. Moc se mi libila. Tenkrát mne tam zaujal jeden příběh o lasce.

Irsaf
28.09.2016 odpad!

Mela jsem chuť knihu odložit. Přečetla jsem ji, ale nelíbila se mi.

anoti
09.08.2016 2 z 5

Nepochybuji o tom, že kniha má mít nějaký hluboký podtext, který jsem jistě nepochopila a tudíž je mou vinou, že se mi nelíbila..ale nemohu si pomoc.Jen jedna jediná povídka mě zaujala a jedna se dala prostě přečíst, ale ty ostatní mě vyloženě obtěžovali.Jestli lituji pěněz co jsem za knihu dala?Ano.Lituji, protože mi absolutně nic nedala, jen mi vzala nějakou tu hodinku času.Zbytečné popisování detailů, které mě absolutně nezaujali by klidně mohli nahradit poutavé a dobře psané řádky jako dovedou jiní a mnohem lepší autoři.Nechápu, leč bych ráda pochopila všechny ty, co jsou autorem a knihou vůbec, tak nadšeni.

AdamMez
10.06.2016 5 z 5

Pro novelisty je podle mne povídková kniha takové nekompromisní veřejné literární cvičení. Je třeba zvolit několik vhodných námětů, každý pojmout trochu jinak, zvolit jiné výrazové prostředky a literární postupy a zároveň zachovat jistou konzistenci, aby čtenář po dočtení neměl stejný pocit, jako když se na spuštěném kolotoči pokouší prohlížet si Vogue. S takovým úkolem se p. Murakami popasoval skvěle. Fantaskní prvky, ve kterých si autor libuje (Afterdark), a které nechává bohužel eskalovat za neúnosnou a nelogickou hranici v 1Q84, jsou zde použity citlivě a s důrazem na svůj filosofický podtext.

gersie
11.04.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, takže moc nerozumím mnohem vlažnějšímu přijetí čtenáři. Autor mistrovsky zachycuje atmosféru příběhů.
Mnohé zřejmě zaskočil styl zdánlivě nevyřešených konců příběhů.Já jsem to naopak ocenil a bylo to pro mne stejné jako příběhy, které prožíváme ve svém životě. Taky se stále dál vyvíjí svojí cestou a my nevíme jak budou pokračovat , přesto je to pro nás normální a přijímáme je tak jak přichází a mnohé jsou stále otevřené ( u některých se ani jejich konce nedočkáme ) tak jako je to v této knize.

allebra
02.04.2016 4 z 5

Příjemné čtení se zvláštní atmosférou. Moje první setkání s autorem a určitě nebude poslední!

Jonny
14.03.2016 2 z 5

Murakami má o dost lepší díla! Soubor těchto povídek je zkrátka průměrný.

kdu
22.02.2016 1 z 5

První (a asi i poslední kniha), kterou jsem od Murakamiho četla. Nevím jestli mi prostě nesedí jeho styl nebo je to tak filozofické a s nějakou hlubší myšlenkou, kterou nevidím..ale mě to prostě nebralo.. když už se příběh konečně jakž takž rozběhl, tak skončil, z ničeho nic, prostě uprostřed.. nevadí mi otevřené konce, ale u těchto příběhů mi připadalo, jakoby někdo pár stránek vytrhl.. říkala jsem si, že možná objevím rozřešení v nějaké další povídce, ale když to takhle dopadlo už i se čtvrtou povídkou, tak jsem knihu definitivně odložila..

Geenie
13.01.2016 5 z 5

Murakami nezklamal. Je to pan povídkář s velkým P.
Zdánlivě zvláštní kniha, jejíž obsah spolu příliš nesouvisí. Snad jen tou tenkou dějovou linií, kterou jsou jednotlivé povídky propojené. Zemětřesení v Kobe však není jedinou červenou nití děje. Tou hlavní a podstatnou nití je muž - otec. Autorita, která v tomto případě někdy chybí, jindy je neznámá, ale pokaždé je tím společným jmenovatelem každé povídky. Autor se snaží nalézt vhodný model otcovství, a také způsob jak se s mužským prvkem vyrovnat. Kniha je psána formou putování - cesty, jejíž konec je čtenáři otevřený k zamyšlení. A to je pro Murakamiho tak typické. Při putování jednotlivých postav ve snaze nalézt otcovský vzor, mužský vzor se jednotlivé postavy ocitají na dlouhé cestě jejich životem, kdy se snaží vyrovnat především sami se sebou a nalézt sebe sama.
Jedním slovem krásná kniha.

DomYume
09.01.2016 5 z 5

Právě jsem dočetl tuto knihu... Je to vlastně podruhé, co jsem tak trochu rozčarován.... Není to tím, že by to bylo špatně napsáno, nebo že by to bylo celkově špatné. Spíše mám problém se vžit do děje. No to je vlastně možná trošku špatně řečeno. Já se do toho děje, do každé povídky jsem se vžil, Jenže jsem se k ní vždy tak připoutal a četl a četl. Najednou konec...
Nejvíc se mi líbila povídka "Medovníky" To je prostě téma(témata), která mám hrozně rád. Murakami je taky většinou popisuje. To je možná jeden z důvodů, proč na Murakamiho tvorbu nedám dopustit....
Jako vždy, má úctá, pane Murakami... :-)