Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5861 5861

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

Jabberwock
10.12.2013 3 z 5

Fascinovaně ale s mírným odporem jsem sledoval macešskou krutost s jakou autor zachází se svými postavami - nejprve se s nimi piplá a dá si práci aby je čtenáři co nejvíc přiblížil a pokud možnu mu je vnutil do obliby, potom je nechá udělat něco nepěknýho a v zápětí je nechá úplně obyčejně chcípnout. Dlužno uznat, že "hlavních" postav má Martin jako v bibli a rozhodně s nimi nešetří, a když se mu začnou nedostávat v dalším díle se objeví nové. Musím říct, že tohle je nevíc originální prvek který na celé sérii shledávám.
Líbí se mi některé fantasy nápady, ale celková odfláknutost vyprávění a nepřirozená stimulace napětí (podobně jako u Dana Browna), která je podobně jako u DB roztažena na nespočet stran mi vadí - holt moderní americká škola. Přiznám se že by mě zajímalo jak příběh dopadne, ale k dočtení zbývajících dílů (až budou, zatím jsem četl 5) se budu muset trochu nutit.

Jinými slovy, mám podobný názor jako Bobšule. Tuhle sérii řadím na roveň Harryho Pottera (HP má ode mě 2 *), možná o kousek výš, protože je to přecejen trochu lépe napsané, celkově je to ale slabota.

Nickky
29.11.2013 5 z 5

Sto lidí, sto chutí.
O této knize toho bylo již spoustu řečeno. Většina si ji chválí, považuje ji za jednu z nejlepších ve svém žánru. Najdou se ovšem i tací, které zase až tolik neohromila.
Po přečtení patřím do té první (početnější) skupiny.
Musím se přiznat, že doteď jsem v žánru fantasy přečetla "jen" Odkaz dračích jezdců. Tato série stála na jakémsi pomyslném žebříčku tohoto žánru. Všude jsem ji vyzvihovala. A to i přesto, že mě některé části nebavily - např. autorovy rozsáhlé popisy. prostě jsem si myslela, že to k tomuto žánru patří. Nemohla jsem se více mýlit. Až po přečtení Hry o trůny jsem pochopila, že v tomto žánru nějaké delší popisy sice být musejí, ale když jsou napsány poutavě, tak to vážně stojí zato.
Snad stačí když řeknu:
Přečtěte si to. Ať už jste fandy tohoto žánru či nikoliv. ( Odložit knížku můžete vždycky. Ale nezkusit ji - to by byla podle mě chyba).

Knize dávám pět hvězdiček. Protože je to něco většího než fantasy. Ukazuje nám, že svět není černobílý a také to, že bychom měli být stateční. Odvahou totiž není projevit se za každou cenu a být co nejvíc slyšet.
Pravou odvahou je mít strach a dokázat se mu postavit.

Bobšule
18.11.2013 3 z 5

Tak pořád nějak nevím... Vždycky to má chvíli nádech překrásné, čistokrevné fantasy a vždycky, když to začne být opravdu zajímavé, zvrtne se to v cosi, co nápadně připomíná Dallas a jiné televizní laskominy z Nového Světa. A vždycky se pak ptám "Proč?!" Takže to čtu, ale stále bojuji s tím, jestli bych neměla skončit, jestli to není jen zabíjení času. Pak mi ale zase zvědavost nedá, na chvíli se navnadím a pak zase spláču nad výdělkem. Jestli budu takhle číst nakonec celou sérii, mám do poloviny století o zábavu postaráno.

fotopaja
04.11.2013 5 z 5

Nejprve jsem viděl seriál - a byl jsem nadšený... Kniha jej ovšem předčí...

Lenny33
16.10.2013 5 z 5

Opravdu úžasné čtení, propracované do nejmenšího detailu, i když občas až moc zdlouhavé.

Chogori
11.10.2013 5 z 5

Definitivně řadím Martina po bok Sapkowského a Tolkiena. Nechala jsem se strhnout povykem kolem knih i seriálu, pochvalnými recenzemi a komentáři, vysokým hodnocením...a sakra dobře jsem udělala! Perfektně napsané a uvěřitelné postavy, na fantasy poměrně reálně působící svět, nečekané zvraty a nepředvídatelnost děje (nikdy nevíte, kdo z hlavních postav v příští chvíli umře) - to jsou důvody proč si myslím, že je tahle knihy naprosto a bez výhrady geniální! Ze seriálu jsem viděla zatím 3 díly a knížce se nemůže rovnat...
(pozn. četla jsem v originále a jsem za to ráda - český překlad mi přišel místy nemotorný)

Šošana
08.10.2013 3 z 5

Musím přiznat, že od této knihy jsem čekala trochu víc... Nedokážu posoudit, nakolik se na mém celkovém dojmu podílel fakt, že jsem nejprve viděla seriálové epizody, ale u knihy jsem se chvílemi nudila. Dělení do kapitol dle jednotlivých postav mi bránilo vžít se do příběhu a u knihy jsem vydržela jen díky tomu, že mě nadchlo seriálové zpracování a jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Chystám se na další knihu, snad bude o něco lepší...

kniper
20.09.2013 2 z 5

Předem musím upozornit, že jsem knihu nedočetl. Skončil jsem asi ve dvou třetinách. U téhle knížky jsem totiž přišel na jednu věc - knihy kde se jen tak plácá a vymýšlí co nejvíce komplikovaný příběh s co nejvíce postavami a propletenostmi nejsou četba pro mne. Jsou to knihy, kde se vymýšlí nějaký imaginární svět jen pro ten svět. Odvádějí přitom čtenáře od reality každodenního života a poskytují mu jiný - imaginární svět, kde se může schovat a zapomenout na své trable. Já ale chci žít tento, reálný svět a ne nějakou umělou napodobeninu, protože vím, že je daleko lepší. Při četbě jsem měl podobný pocit jako když koukám na nějaký 250. díl tuctového seriálu či telenovely. I když čtení nebylo vyloženě nudné a občas jsem se docela dobře bavil, přesto jsem musel knihu odložit s vědomím, že u toho jen ztrácím čas - totiž že jeden z důvodů proč ji čtu je, že se nemůžu odhodlat dělat důležitější věci, které více souvisejí s mým životem.
Nevím jestli je to překladem, ale umělecky kniha dle mne také velice pokulhává. Jak jsem zvyklý z fantasy literatury (např. Tolkien), popisy krajny světa na mne silně působí a ve fantazii se mi to hemží různými obrazy. To jsem velmi postrádal u Martinova díla. Řekl bych, že jeho popisy krajiny jsou velice primitivní.

Standa Šebek
18.09.2013 5 z 5

Láska na celý život. Jde o jednu z těch knih, při jejichž čtení skutečný svět kolem vás mizí. Realita vašich každodenních životů zcela ztratí barvy a ty se vrátí, až když se opět ponoříte do příběhu z drsného a krásného Západozemí.

Hra o trůny a všechny další díly Ságy ledu a ohně mají zajímavé postavy (desítky a stovky postav!), spletitý, ale přehledný děj a spoustu nečekaných a skutečně šokujících zvratů, které činí příběh skvěle nepředvídatelným. Promyšlenost Martinově sáze rozhodně nechybí a vše funguje jako perfektně seřízený hodinový strojek, který nenechá čtenáře ani na chvíli knihu odložit.
Jde o fantasy, která hlavně ze začátku připomíná spíše historický román a je proto vhodným odrazovým můstkem pro ty, kteří nikdy tento žánr nečetli. Fantasy prvky hrají druhé housle, o to více však vyniknou.

No, prostě si to kupte a ponořte se do toho, tenhle příběh musí uchvátit každého příznivce skvělé literatury.

Zima přichází!

Kormorán
18.09.2013 5 z 5

Strhující úvod do jedné z nejpropracovanějších fantasy sérií, jaké kdy byly napsány. Nesmírně životné postavy, fascinující svět míchající středověkou drsnost s fantasy prvky, špičkový příběh plný zvratů... Píseň ledu a ohně bude jednou stejně zásadní dílo jako Pán Prstenů, protože kombinace populární a skvěle napsané knihy je stále vzácnější.

Lanci69
15.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepší fantazi jakou jsem četl.

lachy
13.09.2013 5 z 5

Uf, dočtena první kniha této báječné ságy. Skoro bych řekl, že jsem to sfouknul na jeden zátah a s oroseným čelem jsem hltal další řádky, abych už věděl co bude dál. Dostal jsem se tak daleko, že jsem četl ve vaně, o přestávkách v práci a i za chůze cestou do práce... Divím se, že mě ještě nic nezajelo. Pan Martin musí být člověk s obdivuhodnou fantazií, většina kapitol končila naprosto nepředpokládatelně a já musel číst dál a dál a dál. Knížka s mou pokulhávající fantazií dělala naprosté divy a se zatajeným dechem jsem sledoval jak se jednotlivé děje vyvíjejí, spřádají a zase od sebe odklání. Velice oceňuji rozepsání jednotlivých rodů na konci knihy, protože jinak bych se ztratil hned na třetí stránce.

wesulle
10.09.2013 5 z 5

Naprosto fenomenální kniha. Nejdříve mi vadilo, že se často střídají postavy a jejich příběhy, ale vcelku rychle jsem si na to zvykla. Je velmi čtivá a napínavá, což se mi líbí. Pokud se tedy rozhodujete mezi seriálem nebo knihou, rozhodně doporučuji knihu!

Temi
07.09.2013 5 z 5

Ďábel je v detailech, jak říká pan G.R.R.Martin, geniální autor této novodobé fantasy série. Celá kniha je plná detailů, které umožňují čtenáři vcítit se krásně do role hlavních hrdinů. Krásně se čte a je plná úžasných zvratů a překvapení v příběhu. Děj je opravdu unikátní! Přivádí nás do úplně nového originálního světa. Postavy jsou všechny něčím výjimečné a každá z nich něčím vyniká. Nikdy nevíte, co se může stát. Myslíte si jednu chvíli, že děj se bude odehrávat tak a tak, ale po chvíli vás kniha opět přesvědčí o opaku. Je to velmi vzrušující a napínavý příběh, který rozhodně stojí přečtení!

Dera
05.09.2013 4 z 5

Opravdu obsáhlá a výpravná kniha.Někdy jsem se ztrácel v ohromném počtu rozmanitých osob.Doporučuji pro usnadnění orientace využívat dodatek na konci knihy,který obsahuje podrobný popis všech rodů a postav vystupujících v tomto románu.Některým čtenářům může vadit střídání dějových a časových linií v každé následující kapitole.Fantasy je zde poskrovnu,což já vítám.Každopádně budu pokračovat ve čtení dalších dílů...

Mistifo
01.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha, ve které si nikdy nemůžete být jisti, kdo bude další na řadě.

Synovea
30.08.2013 5 z 5

Tiež som mala podobný postup ako "Hudis". Najprv som videla seriál. Keďže som vôbec netušila, že existujú knihy, poriadne som sa zažrala do seriálu. Asi tak pred koncom druhej série som zistila, že je to spravené podľa kníh. Keďže som sa nevedela dočkať tretej série, tak som sa začítala ...a..... ZAMILOVALA :) Nič lepšie som doteraz nečítala a to som si myslela, že Pán prsteňov je najkrajšia trilógia :) Hm ...smola...mýlila som sa. Prečítala som 5 kníh a na konci poslednej som zistila, že vôbec nie je posledná :D skoro ma porazilo... Som strašne zvedavá ako sa to skončí, pretože toto je prvý príbeh, pri ktorom neviem predpokladať koniec. A navyše váš hlavný hrdina nemusí byť hlavným hrdinom ;)

Hudis
19.08.2013 5 z 5

V žánru fantasy jsem četl pouze Pána Prstenů a po pravdě řečeno, nebyl to úplně můj šálek kávy. Bylo to pro mě dost těžké čtení. Možná to bude tím, že jsem to četl v 16 letech. Poté sem zkoušel ještě jednu knihu a i když jsem četl, že je to složité čtení, knihu jsem vzdal po 50 stránkách. Od té doby jsem fantasy odsunul někam dozadu, kam podle mě patřilo.

Až jednou jsem si stáhl seriál Game of Thrones. Po prvním díle jsem si říkal: hmm zajímavý seriál, zkusím ještě pár dílů a uvidím. Uběhl druhý, třetí, pátý díl a už sem tušil, že by z toho mohl být trhák. No a když skončila 3-tí série, vygooglil jsem Hra o Tůny - knihy. A od té doby jsem si knihu bral do práce, doma sem u ní ležel, kdykoli sem mohl. No a teď už vím, která sága zaujímá první místo ve fantasy žánru.... alespoň pro mě.

Kniha má vše, co si od ní přeju. Vtip, děj, výpravu, psychologii postav a jejich vývoj. Vytvoření nového světa s popisem rodů, jejich historie a vše kolem toho. Někde sem tu v příspěvku četl, že postavy se nevyvíjí. Byla by hloupost, aby se postavy vyvinuli hned první díl x-dílné série. A podle mě, jsou tam i náznaky vývoje postav. Vztah Tyriona s jeho otcem, Tyrion sám. Jon Sníh ...

Pro mě jedna z nejlepší knih, co jsem kdy četl.

BonnieMC
17.08.2013 5 z 5

Naprosto dokonalé! 5***** a ještě více!!
Oblíbené postavy: Tyrion, Arya, Jon Sníh.
A oblíbené vedlejší: Ohař, Hodor.

Missan
14.08.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Musím se přiznat, že něco tak úžasného jsem dlouho nečetla a asi dlouho číst nebudu. Moc se těším až si přečtu ostatní díly.