Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5854 747

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

markétka2002
09.02.2014 5 z 5

Nikdy jsem to nečetla,ale podle tátova vyprávění je to na mě trochu moc i když já něco vydržím.:DD

AylinLeto
08.02.2014 5 z 5

Hodně náročné na čtení a ačkoliv jsem první viděla seriálové zpracování i tak jsem měla co dělat, abych se neztratila v přehledu postav a to se mi ne vždy stoprocentně dařilo. Ona je to tak trochu četba na víckrát a pak zachytíte i ty nejmenší detaily. Obdivuju proto pana autora, že sám se v tom neztratil. Je super, že příběh je vyprávěn z různých míst a pohledů postav. Celou ságu jsem přečetla jedním dechem a samozřejmě nejvíc se těšila na kapitoly Jona Sněha. Občas mi vadilo až moc barvité popisování jídla a hostin (fakt nedoporučuju číst, pokud zrovna máte hlad :D) A občas mě nudily kapitoly Sansy, kterou tak nějak nemám moc v oblibě. Přijde mi trochu hloupoučká a hrozně naivní. Každopádně se šíleně těším na Winds of winter a doufám, že se jej dočkáme ve slibovaném roce 2015. (On už to stejně všechno má dávno napsané a jen nás mučí :D)

pompačka
02.02.2014 5 z 5

Já ty knížky miluju je to skvělé čtení.Úplně jsem tomu propadla a mám přečteno už všech 5 knížek.Fakt super.

AnneEyre
31.01.2014 3 z 5

Po dokoukání 3. série seriálu se mi konečně podařilo sehnat knihu a začala jsem číst. Musím uznat, že jsem se občas pobavila, četlo se mi to velmi dobře a členění do kapitol podle postav je skvělý nápad. Jenže kapitoly Sansy a Catelyn byly takové uspávací čtení na dobrou noc a překladatelka by zasloužila pár lekcí angličtiny a překladu.
Jsem přesvědčená, že měla překládat, ne přepisovat. "Son in law" bych spíše přeložila jako "zeť" než jako "syn ve sňatku" a pochybuji, že v Sedmi královstvích mají Francii, aby mohl mít rod ve znaku burgundské víno.
Autorovi bych doporučila podívat se někdy na koně, pokud také nešlo o chybu překladu. Rytíř ve zbroji sotva pojede rychlým cvalem na plnokrevníkovi. Nepobízí se koleny ani kopnutím (první nemožné, druhé možná, záleží na koni. Každopádně je to zbytečné rozhození rovnováhy jezdce) a kopnout koně do slabin je kvůli rovnováze a stavbě lidského těla téměř nemožné (ozkoušeno).

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Obdivuji samotného autora, že se sám v tomto ději neztrácí - těch rodů, postav, intrik... Přes gigantičnost dávám jedničku s hvězdičkou :-)

adambílek
29.01.2014 5 z 5

Kapitoly jsou zbytečně dlouhé (těžké na čtení) ,ale celkový dojem je úžasný. Je to skvělá kniha kterou by si měl přečíst každý.

Strangerka
28.01.2014

Jdu takhle okolo bráchy, sedícího u počítače a sledujícího nějaký seriál. Tak se ptám, co to je. Z nějakého důvodu mě to celkem oslovilo, ale jelikož na tolik krve a násilí (zvlášť pak na zvířatech) prostě nedokážu koukat, zkusila jsem knižní předlohu. A rozhodně to nebylo špatně. Baví mě střídání pohledů různých hrdinů, líbí se mi, jak jsou osudy všech nějak propletené, a nejlepší je, že ta kniha je naprosto nepředvídatelná. Jednoho z hrdinů si celkem oblíbíte a postupně přijdete na to, že je to pěkná sv*ně... Dalšího nesnášíte už jen kvůli tomu, z kterého je rodu, a on je to vlastně docela fajn chlapík. A když už si někoho opravdu zamilujete, o pár stránek dál vám ho jen tak mimochodem popraví a ani to nijak dvakrát neřeší.
Je tam všechno, co by tam být mělo: napětí, intriky, zrada, pomsta, ale i láska, přátelství, čest a věrnost... Vývoj událostí mě někdy rozesmál, jindy zase rozbrečel, znechutil, potěšil nebo dokonce naštval tak, že jsem nechtěla číst dál, aby mi někdo další neumřel... Ale nedalo mi to a teď se jdu s chutí pustit do druhé knihy :)

evitschka
27.01.2014 5 z 5

Dobré čtení. Ke knížce jsem se dostala až po shlédnutí necelých 3 řad TV seriálu. V celkovém srovnání se mi samozřejmě víc líbila kniha. I když je pravda, že cca do půlky děje knihy se od sebe kniha a seriál (respektive jeho 1. série) zase tolik neliší. Nebudu tady ale srovnávat knižní a TV zpracování - od toho tu jistě jsou povolanější. Budu hodnotit pouze knihu. Příběh je do detailu promyšlený, při čtení nenastal jediný okamžik, kdy bych se pozastavila nad krkolomnou stavbou děje (což se mi bohužel stává u mnoha fantasy knih). Postavy mají propracované osobnosti. Vyprávění je poutavé až strhující (četla jsem jenom překlad, má angličtina není natolik dobrá, abych si troufla na originál). Líbí se mi členění do kapitol podle postavy, které se kapitola nejvíc týká. Podtrženo sečteno - musím si přečíst další díl! A ještě se na závěr vrátím k tomu TV seriálu - postava Catelyn Stark je mi stejně protivná v knize jako v seriálu :-)

Yalka
19.01.2014 5 z 5

Udělala jsem v případě této knihy velkou výjimku: napřed jsem se podívala na televizní zpracování (v době, kdy jsem knihy četla, byly už na světě první tři řady seriálu) a pak až jsem si koupila knihy. Kupodivu musím říct, že toho nelituju. První řada seriálu je dokonalá. Zorientovat se v desítkách postav a užít si jejich vývoj (to, jak postupně autor dávkuje informace a objasňuje nám motivace postav, je prostě geniální) je díky seriálu snazší. Díky tomu můžu číst knížky v angličtině, jinak bych se neodvážila. Díky dokonalému castingu má seriál (oproti knihám) tu výhodu, že se postavám lépe a rychleji dostanete pod kůži. Jelikož už nemůžu ležet celé hodiny v knihách a přečtení mi trvalo několik měsíců, tak "pomoc" od seriálu oceňuju.
Geniální je, že člověk fandí postupně skoro všem postavám, i když proti sobě "hrají o trůny".
V prvním dílu mi vyhovovala jeho "normálnost". Jsem zvědavá, jak postupně bude přibývat fantasy prvků a jak se s tím kniha i seriál vyrovnají. Příběh Daenerys Targaryen mi přijde oproti zbytku knihy tak nějak mimo. Pohádkovost jak z Tisíce a jedné noci hodně kontrastuje se zbytkem děje. A vůbec: u Daenerys jsem se ještě nerozhodla, jestli jí fandím nebo ne. To je jak na roller-coasteru :-) Herečka to zatím, dle mě, ustála výborně... no jsem zvědavá, kam se její linie vyvine...

Mon12
09.01.2014 5 z 5

Neuvěřitelně úžasná série knih, které jsou prostě skvělé. Ještě po roce si stále vybavuji momenty z knihy, naprosto mě uchvátila. Bylo to mé první setkání s fantasy a jsem neskutečně šťastná, že se mi do rukou dostala právě tato série. Sice konec je zatím v nedohlednu, ale doufám, že to stihne autor dopsat :-)

gmail@kvido.tk
07.01.2014

Kniha se mi moc libila, doporucuji.

angiek
06.01.2014 5 z 5

Tak pan spisovatel má dalšího oddaného fanouška a ačkoli toto byl můj 1.střet s fantasy,není poslední :-)
Velice napínavé,strhující čtení,odložit knihu a vykonat potřebu spánku skoro nemožné.Musela jsem si postupně Píseň ledu a ohně pořídit,vím,že se k nim vrátím.

Tyrionek
04.01.2014 5 z 5

Na tento moment čekám už od začátku seriálu. Je vážně skvělé, když si uvědomíte, že takový velký příběh je zapsán v knize. Až na ty sexuální scény, které jsou popisovány velmi ehm detailně. Představte si to v Hobitovi nebo Pánovi prstenů. V rozhovoru říkal Martin, že Tolkien udělal chybu, že tam ty sex. scény nedal.

Dáma s hrnstjm
31.12.2013 5 z 5

Čtení Hry o trůny jsem pořád oddalovala, chtěla jsem mít doma nejdřív všechny díly - pro jistotu, pokud by mě to hodně chytlo. Hned po přečtení Prologu mi bylo jasné, že mám před sebou něco obrovského, nejen co se počtu stran týče. Příběh je opravdu brilantní a zároveň je to to nejméně fantastické fantasy, co jsem zatím četla. Politikaření, intriky, malé i velké zrady, sobectví, to všechno známe z dějin i současnosti, co všechno je člověk schopen udělat jinému člověku pro svůj vlastní prospěch, to je právě až děsivě skutečné. Moc se mi líbilo, že kapitoly byly věnovány vždycky jedné z hlavních postav, informace o dění jsem dostávala z různých úhlů pohledu, což se hodilo hlavně v druhé části knihy, kdy se události přiostřily. A ještě něco, "Zima přichází," to je heslo s jedním z nejsilnějších významů, co znám... Srdečně doporučuji, ale připravte se na trochu náročnější četbu.

martula.w
26.12.2013 5 z 5

Úžasný námět s perfektně propracovanými postavami! Člověk se může stěží odtrhnout, ale na druhou stranu má strach, co se s jeho oblíbeným hrdinou stane na další stránce... Zkrátka tato kniha a ani její pokračování by neměly chybět v ničím seznamu! :)

mufna
26.12.2013 5 z 5

Naprosto úchvatná série, kde je úplně všechno- láska, zrada, pomsta, přátelství, touha po moci, vůle žít, strach, sobectví, čest až za hrob, vypočítavost, naděje, zoufalství....a hlavně nikdy nikdo neví, kdo je zrovna na řadě, kosí to tam ve velkém - dobré, zlé, malé, velké, ženy, muže i děti, není místo pro slitování. Děj je naprosto nevyzpytatelný a nepředvídatelný, má velice mnoho rovin a postav a všechny jsou strhující. Moje zkušenost je ta, že když někdo začne, tak to ho už nepustí. Jen moc moc doufám, že to stihne celé DOPSAT!

katallinka
21.12.2013 5 z 5

Naprosto skvělá knížka a celá série. Martin ví, jak čtenáře zaujmout a velmi dobře umí vykreslit charaktery postav a svět ve, kterém žijí. Místy je děj trošku složitější. Každá kapitola je psaná z pohledu různých postav a ty se pravidelně střídají a není možné si proto bezvýhradně oblíbit pouze jednoho hrdinu a sledovat jednu linii děje.

Mergirus
18.12.2013

Naprosto strhující knížka, která se přečte jedním dechem. Čím mě rozhodně udrží autor u děje, je, když se střídají osudy osob,a to tu bylo. moc se těším na pokračování. Pomalu ani nevím, komu mám fandit. Tak uvidíme, co bude dál...

sumcicka
15.12.2013 5 z 5

Musím se přiznat, že nemám ráda fantasy. Pána prstenů jsem přečetla s velkým sebezapřením jen proto, že je to taková klasika. Na druhou stranu mě baví spletité ságy sledující osudy několika generací jedné či více rodin a vyrostla jsem na příbězích o Harrym Potterovi. Řekla bych, že právě proto jsem si Hru o trůny zamilovala. Baví mě nejen promyšlený svět, ve kterém se příběh odehrává, ale především postavy, kterými jej autor dokázal zaplnit. Hra o trůny je na první pohled příběhem o boji dobra se zlem, nicméně na ten druhý se ukazuje, že žádná z postav není černobílá - i ti nejkladnější hrdinové mají své temné stránky (snad až na Neda Starka) a naopak. Fantasy prvky pak slouží spíše k dokreslení celého příběhu, za čož má ode mně autor další kladné body. Jediným důvodem, proč jsem knihu nepřečetla mnohem rychleji byl tak fakt, že jsem ji četla v angličtině.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

K celé sérii není co dodat. Naprosto geniální a chytlavá, člověk nemůže přestat číst než ji má celou přečtenou. Pak zbývá jenom počkat na další díly. Ke knihám jsem se dostal až po zhlédnutí první sezóny seriálu v TV a tak jsem si k postavám dokázal i představit jejich vizáž podle herců, kteří je ztvárňují. Do budoucna si sérii zřejmě přečtu znovu.