Dvě věže

Dvě věže https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29868/bmid_dve-veze-SSx-29868.jpg 5 7360 369

Pán prstenů série

Dvě věže jsou druhým dílem románové trilogie Pán prstenů; na stránkách této knihy se podobně jako v předcházející části nazvané Společenstvo Prstenu setkáme s hobitem Frodem Pytlíkem, s jeho věrným sluhou Samvědem a dvěma mladými příbuznými Smělmírem a Peregrinem, s eriadorským Hraničářem Aragornem a s dalšími členy Společenstva Prstenu. Dozvíme se, jak se každému z nich vedlo od chvíle, kdy došlo k rozbití Společenstva až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části příběhu nazvaném Návrat krále.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Two Towers , 1954

Rawen616
23.06.2018 4 z 5

Dvě věže mají stejný problém jako první díl. Jakoby obě poloviny psali různí autoři. Zatímco u jedničky byla k nepřežití první polovina a druhá už bylo to správné fantasy, tady je tomu naopak. První polovina, která sleduje partu okolo Aragorna a vše pomalu graduje k bitvě v Helmově žlebu je skvělá. Děj má spád, sympatické postavy atd. Ale druhá polovina popisující putování Froda, Sama a Gluma je čiré utrpení a nuda. Vyloženě jsem se modlil abych už to měl za sebou(podobně jako oni, takže to možná byl záměr autora jak čtenáři přiblížit nehostinost Mordoru)

D_yabel
16.06.2018 5 z 5

Ve všem větší než jednička. Epičtější, akčnější a podle mě propracovanější.

MrPlankton
31.05.2018 4 z 5

Kniha krásně popisuje záměrně filmově nerozpracované pasáže jako je samotné setkání se Stromovousem ve Fargornu, souboj s Odulou nebo spjatý osud Hobitů s Glumem. Bitva u Helmova žlebu je naopak lépe vyobrazená ve filmech. Druhý díl má určitě lepší spád a akčnost a stejně jako první díl je rozdělen do dvou knih. Na druhou stranu únavnost zbytečného a neustálého popisování terénu brání delšímu čtení v kuse. = Pro mě opět 4 z 5 =

Alvari
18.05.2018 5 z 5

Jak bylo Společenstvo prstenu dějově pozvolné a rozvážné v pozitivním slova smyslu, u Dvou věží jsem měl pocit svižnějšího a akčnějšího děje, hlavně tedy v první části knihy. Druhá část byla sice úplně jiná, ale bavila také. Jen ten Frodo... Jak to jen říct. On je to prostě takový moula a i když nese prsten on, tím kdo zajišťuje, aby byl stále nesen a nespatřen je Sam. Opravdu si nedokážu představit, co by Frodo dělal sám bez svého zahradníka, protože Sam je prostě ten, kdo drží naději pro celou Středozemi na živu.

Predator3313
10.05.2018 3 z 5

Po prvním, vleklém díle jsem čekal, jak bude vypadat díl druhý. Musím říct, že první část s Aragornem a spol. měla celkem tempo. Bohužel jinak to nebyl žádný zázrak. Dost mi chyběla gradace děje… všechno mi přišlo tak nějak moc lineární. Nebyl jsme napjatý, co se bude dít ( i když děj pochopitelně jako velký fanoušek filmů dobře znám, dost věcí ve filmu není ). Nebýt entů, bylo to ještě horší. Ti se opravdu povedli.
Druhá část byla dle očekávání pomalejší, ale musím říct, že jsem ji čekal daleko horší a rozhodně to bylo značně zábavnější, než putování Froda v prvním díle.
Tak či onak, kniha se dá přečíst, ale rozhodně po jejím dočtení neprahnu po tom, přečíst si ji v příštích 10ti letech znovu. Dal bych ***1/2, na 4* to není. Uvidíme co poslední díl.

RyonMathrin
28.04.2018 5 z 5

Co se týče celé trilogie, rozepsal jsem se u Společenstva prstenu. A teď k Dvěma věžím:

Pokračování legendy. Je to dlouhé, protože se dějové linie musí někde zaplétat a někde jen volně plynout vedle sebe, aby pak vyvrcholily v Návratu krále. Ale toto zaplétání a plynutí je napínavé. Stále žasnu, jak se Tolkienovi povedlo poměrně jednoduchý námět (donést kouzelný předmět na určité místo) tak rozvinout a mnoha barvitými epizodami z něj udělat toto ohromné dobrodružství.

Pozor, dále jsou spoilery!

Tento díl je můj oblíbený - jsou tady enti! Enti!!! A Rohan, neohrožení koňáci! Napětí se stupňuje a dílčí vítězství jsou nádherná (bitva o Helmův žleb, pád Železného pasu). Dále kupříkladu Faramirova moudrost a Frodovo uvědomování nesmírnosti jeho poslání.

"Kam jinam mě však pošleš?" řekl Frodo. "Nemůžeš mě sám, jak říkáš, dovést k horám ani přes ně. Přes hory ovšem musím, vázán slibem Radě: buď najdu cestu, nebo při hledání zahynu. A obrátím-li se nazpět, odmítnu-li cestu na jejím hořkém konci, kam se poděju mezi elfy a lidmi? Chtěl bys, abych s tou věcí přišel do Gondoru, s věcí, která tvého bratra dohnala k šílenství? Jaká kouzla by provedla s Minas Tirith? Mají tu být dvě Minas Morgul a šklebit se na sebe přes mrtvou zemi plnou hniloby?"

Nelze také zapomenout na Samovu statečnost před Odulou.
Celkově prostě klasika.

PanKlobouk
13.04.2018 3 z 5

První část knihy je úžasná a čte se sama. Ovšem putování Froda a Sama mě strašně nebavilo a několikrát jsem kvůli této části knihu odložil.

EleanorJane
08.04.2018 3 z 5

Krásně navazující děj. Co víc dodat ke klasice fantasy?

Roselunda 1928
01.04.2018 4 z 5

Čtyři hvězdičky, protože musím udělat nějaký rozdíl mezi prvním dílem a tímto. Některé pasáže se mi četly obzvlášť těžce, nicméně poslední kapitola mě nechala s otevřenou pusou a těším se na Návrat krále.
Zajímavé, že nejvíce z všech postav jsem se vžila do Gluma...

Set123
10.03.2018

Jako jsem ve své recenzi u prvního dílu Společenstvo obhajoval, Dvě věže nyní budu naopak lehce kritizovat.
Nejdříve však ke kladům, kterých je podstatně více.
Rozdíl oproti prvnímu dílu bylo hlavně to, že zde byly hlavní postavy naplno uvedeny do světa, který byl čtenářům vysvětlen a odhalen. Dílo začalo být akčnější a dějově rychlejší, já však tvrdím, že kvalita byla stejná jako u prvního dílu, akorát vzata z druhého konce.
Kniha je rozdělena, stejně jako první díl, na dvě poloviny, s tím rozdílem, že zde je každá z knih o úplně jiném prostředí a vypravěčích příběhu.
První knihu Dvou věží, nemohu nijak kritizovat, jelikož se mi zdála de facto dokonalá, co se však týká knihy druhé…
Druhá kniha se mi nelíbila tolik. Ne protože by byla špatně napsaná, nebo dějově slabá, to rozhodně ne. Tato kniha se mi tolik nelíbí z podstatně prozaičtějšího důvodu. Ptáte se jaký to je? No, nemám rád Froda.
Již od filmů tuto postavu bytostně nesnáším, působí na mne nesympaticky, bez špetky intelektu a silné vůle. Ani Dvěma věžím se nepodařilo mou čistě osobní zaujatost vůči tomuto charakteru změnit a ani Sam Křepelka a Glum to nikterak nezachraňují.
Mám-li však být objektivní musím uznat, že druhá kniha ze Dvou věží, je minimálně stejně dobrá, jako celé Společenstvo prstenu.
Můj konečný názor je tedy takovýto: 5 hvězd a je to málo za takto objektivně téměř dokonalé dílo.

Miro.slav
08.03.2018 5 z 5

Tak, začína rúbačka. Druhý diel je o poznanie akčnejší a rozvetvenejší. Osobne mi učaroval Rohan a ent Stromobrad. Pán Tolkien tu majstrovsky pretavuje staré vikingské a keltské mýty do novej formy (sčasti sa však nevyhol ani istým náznakom toho, že čerpal aj zo slovanskej studnice). Excelentné.

geimz
06.03.2018 5 z 5

V druhom dieli Pána Prsteňov je cítiť znateľný posun smerom od popisnejšieho štýlu Spoločenstva k dynamickejšiemu a dejovejšiemu štýlu Dvoch Veží. Tretia a štvrtá kniha sú vo svojej podstate veľmi rozličné; kým tretia je udalosťami bohatšia a epickejšia, štvrtá je minimalistickejšia, sledujúc len osudy a putovanie dvoch odvážnych hobitov. Aj vďaka tomuto kontrastu a rozdelení knihy na dve časti sa Dve Veže tak dobre čítajú; dej sa totiž neustále hýbe vpred, postavy sú fantasticky napísané a mytológia sveta sa odhaľuje zase o kúsok viac. Čistá radosť z čítania.

radusak9806
01.03.2018 4 z 5

Na jednu stranu, už trochu chybí ten wau efekt, který museli zažívat první čtenáři. Celý ten nový svět, musel být neskutečně okouzlující. Je stále, jen už má člověk přece jen za sebou mnoho filmů a knih, tak už z něj není tak poblázněný.
Určitě jde o neskutečně čtivou záležitost, konec knihy je napínavější než u první a všechny postavy a příběhy jsou zajímavé a nechávají člověka v napětí co se stane. (Neviděla jsem ani jedno filmové zpracování, takže je to pro mně stále novinka). Jen jeden dotaz, jako moc velký rozdíl a kvalita je mezi knihou a filmem??

CharlesWard
28.02.2018 4 z 5

Oproti sterilnímu prvnímu dílu, pokračuje Tolkien po vzoru druhé poloviny dvěma větvenými příběhy. Bravo, ihned se vrhám na Návrat krále.

Koza3
20.02.2018 3 z 5

Jsou to nejsilnější tři hvězdy, které jsem mohl dát, protože lepší tři megasilné než čtyři ubohé. Opět se opakuje lehké spoilerování, naštěstí už ne formou textu, ale stále v podobě ilustrací. To není výtka na autora, ale vydavatele. Proč dáváte ilustraci o deset stránek dříve? Vždyť to přece vyvolá spoiler a ochudí mě to o překvapení. No měl jsem si koupit nějaký starší výtisk bez obrázků. Samotná kniha je hodně dobrá. První půlka je plná akce a napětí, výborná řežba a střet se Sarumanem je k popukání. Druhá půlka je o Frodově a Samově putování pustou zemí. Ze začátku jsem se bavil, ale když se po stovce stránek stále omíjí to samé, přišlo mi to trošku nudné a ztratilo to ten drive z prví půlky. Možná to měl autor prohodit, první takovou tu nudnější neakční omáčku a pak čtenáře zasypat akcí. Ale to se mi to kecá, tohle dílo je bezesporu klenotem a jestli doporučují na základní škole číst Nerudovy povídky, raději bych je nahradil touto perlou. Vždyť to mladé čtenáře mnohem víc dokope ke čtení dalších knih. Těším se na vyvrcholení v Návratu krále.

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Skvělé pokračování Tolkienova nádherného a kouzelného příběhu, ke kterému je vždy radost se vrátit.

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

MirijamFrankl
03.01.2018 4 z 5

Souhlasím s tatjana1737. Kniha jde svižněji, je čtivější a o dost napínavější. Také ubývá zdlouhavých popisů krajiny, přesto si uchovávají svou líbeznost.Příběh jako takový se mi moc líbil, velice dobrý nápad, snad bych víc ocenila, kdyby byl Tolkien více psal o citových projevech svých postav a také přidal víc dialogů- lépe bych se sblížila s postavami a navíc rozhovor umí děj pěkně podržet. I tak se mi druhý díl trilogie velice líbil, o dost víc než část první, a s chutí si přečtu i závěrečný svazek.

Mathrael
31.12.2017 5 z 5

Opět klasika. Po Společenstvu další fenomenální dílo. Není vůbec, co vytknout.

Radous
27.12.2017 5 z 5