Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1179 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

BStone
10.08.2019 3 z 5

Ve srovnání s některými Kingovými fascinujícími knihami je tento román pořád "jen" úžasně čtivý, zajímavý a skvěle napsaný příběh. Proto za tři.

Sorrow
08.08.2019 2 z 5

Tak bohužel, po naprosto famózních sto padesáti stránkách musím konstatovat, že tohle se mojí oblíbenou kingovkou nestane. Druhé dvě třetiny příběhu se ubraly pro mě naprosto nevyhovujícím směrem. Terva ve svém komentáři zmiňuje, že je fajn mít před Outsiderem (mimochodem absolutně nechápu, proč název nezměnili na přiléhavější Cizinec) něco od Kinga načteno a já souhlasím. Ač se mi kniha příběhově netrefila do noty, narážky na postavy a scény z předchozích knih potěšily. Outsider má hodně kingovský nádech zejména ve svém závěru, já bych ale prostě preferovala úplně jinak vyřešenou zápletku.
PS: Milovníci Holly z Práva nálezce si přijdou na své :)

Ivan F
05.08.2019 4 z 5

Kniha, štýl, počet strán, príbeh, chýbajúci "knižný chróm" (však Stephen, vydupal si si The Stand v pôvodnom rozsahu a stálo to za to, aj keď na tých ďalších 200 strán padlo mnoho kanadských stromov - viva environment) idú ruka v ruke s Kingovým vekom. Nemladne, oči slabnú, ale stále má schopnosť pritiahnuť k svojim knihám čitateľov. Lenže už to nie je ono, chýba mi (a to priam bytostne) "drajv" tak typický pre tvorbu z 80tych rokov (aj hudba bola vtedy lepšia) a najmä absencia "chrómu" - čiže kudrliniek v podobe malých odbočiek v deji, ktorými by opísal jednotlivé postavy a zdôvodnil ich jednanie, ktoré tak hojne používal. Ale vek, zrak a vnímanie času sú neúprosné. The Outsider mohla byť pecka, ak by knihu napísal pred 30timi rokmi. Dnes, vo veku zaslúžilého dôchodcu nám pán spisovateľ predkladá síce na svoje pomery čistokrvný príbeh, ale na sto metrov behu už potrebuje viacej nádychov. Nespokojný vyslovene nie som, ale ani spokojný. Na druhú stranu musím uznať, že v dôchodcovskom veku mu to stále píše, a to je dobre. Stephen, želám sebecky nám všetkým, Tvojim verným čitateľom, nech sa Ťa stále drží svieža myseľ a netrápia neduhy jesene života. A ak Ťa potrápia, vysyp ich na papier a hlavne pridaj chróm.

Riokai
05.08.2019 4 z 5

Může obsahovat spoiler!

Kde jsem TO už četl...
Tato kniha je prostě klasický King se vším všudy. Jedná se vlastně o zkrácenou a zlehčenou verzi jeho hitu "To" (chcete-li "IT"), kdy jsem si připadal, že čtu znova stejný příběh, jen na jiném místě, v jiném čase, s jinými postavami a že CIZINEC (El Cuco) je trošku slabší a méně propracována verze TOho. Ve výsledku se jedná o čiré zlo, které je pro detektiva Andersona stejně tak nepochopitelné, jak by to bylo nepochopitelné pro většinu z nás. Na druhé straně stojí čiré dobro, které ve správnou chvíli lehce popostrčí ústřižek od Tommyho a Pentličky na podlahu staré dodávky a tím vlastně způsobí zkázu pana cizince. Kniha jako taková má od začátku velice dobrý spád, což bylo pro mě překvapením a musím říct, že první část byla pro mě o něco lepší, než druhá část, do které začne King vkládat svoje oblíbené zlo v osobě tak podobné člověku. Na rozsahu lehce přesahujícím 400 stránek dokázal King umě vykreslit život na malém městu, tak jako to již nesčetněkrát dokázal v jiných dílech, a ukočíroval postavy tak, aby nebyly otravné a nerušili samotný děj. Jen je škoda, že samotný děj byl neuvěřitelně předvídatelný, protože tohle už prostě jednou napsal, jen v jiném kabátu. Kdo nečekal na konci padoucha, který by jinak o vraždě ani neuvažoval, ale najednou ho zlo přimělo zabíjet v jeho prospěch (John Hoskins by mohl být dospělý Henry Bowers), ruce nahoru! Nikdo? No jo, to už nikoho nepřekvapí (Palec nahoru ovšem za způsob, jakým si zlo Johna získalo. Lehké přejetí prstíkem po zátylku, z toho i mě mrazilo). Celkově musím však uznat, že tyto knihy mě baví a King umí budovat atmosféru jako asi nikdo jiný na světě (při kapitolách rodiny Petersonových a jejich postupném konci mi bylo tak nějak úzko, to je pro mě parádní práce), takže nějaké ty kazy mu rád odpustím. Kdo se nechce trápit s tisícistránkovou obludou v klaunských šatech, má tady odlehčeného bráchu, který mění tváře (a nemusí čekat 27 let na další pastvu, ale jen pár měsíců!) a kterého může slupnout naráz v jedno deštivé nedělní odpoledne tak jako já.

Hanyk
31.07.2019 3 z 5

Od mistra hororu jsem čekal víc

Manyna
28.07.2019 3 z 5

Pane Kingu, tohle teda bylo zklamání. Souhlasím s tím, že začátek byl skvělý, a kdyby kniha pokračovala v tomto tempu, byla by možná i na plný počet hvězd. Ale bohužel druhá půlka knihy byl přešlap, kterému maximálně mohlo věřit malé mexické dítě. :-)

medialstar
28.07.2019 4 z 5

King je výborný vypraveč. Chytne a nepustí. Ke konci sice tempo lehce polevilo a měla bych výhrady, ale i tak dobrý kus.

Solverino
27.07.2019 5 z 5

První půlka jako detektivka a pak... pak nastupuje nadpřirozeno. Dost dobré, slupnete to jako malinu. Klasickej King., prakticky to nemá slabá místa. Doporučuji na přečtení.

čef
27.07.2019 5 z 5

Pouze King mne dokáže vždy snadno přesvědčit, abych četl všechny jeho knihy, i když třeba nepatří do mnou preferované literatury. Proto jsem přečetl i tento mysteriózní thriller, který bych jistě od jiného ani číst nezačal. U Kinga vím, že zde kromě neuvěřitelna je spousta hodně zajímavých myšlenek, které stojí za připomenutí a pochopení. Dále se vždy mohu spolehnout na strhující děj bez vycpávkových odboček, což je dnes skoro výjimka. I když děj v závěru tohoto románu trochu ztratil podle mne úvodní tempo, patří v tomto ohledu stále mezi nejlepší. Kdybychom občas nevěřili na nadpřirozeno, jak bychom vůbec mohli v něco ještě věřit?

Terva
26.07.2019 5 z 5

Jeden člověk
nemůže být
v tutéž dobu
na dvou
místech.

Outsider je perfektní Kingovský příběh, ale pro lepší pocit je dobré mít načteno víc jeho knih. Ani ne tak pro pochopení děje nebo obsahu, ale spíš pro radost, že si čtenář vzpomene na spousty jmen tu použitích a řekne si: já to jméno znám, kdy ho King vůbec použil a v jakém příběhu? Objevují se tu jména jako je Dolores nebo Gerald, ale jen tak okrajově. Je tu velké škála i těch méně známých postav, které se kdy objevily v Kingovo knihách. Samozřejmě je tu i Právo nálezce, ale nemyslete si, že tohle je nějaké pokračování trilogie o Hodgesovi. Ne, ne, tohle je samostatný příběh kdy by se možná dalo říci, že King vykrádá sám sebe, ale není to pravda. Tohle je samostatný příběh a je velmi dobrý.

Malá ochutnávka:
Byl to neoznačený vůz, těžko popsatelný americký, několik let starý sedan.....
Dva černá kluci na chodníku, jeden s nohou na odřeném oranžovém skejtu, druhý s citronově zeleným skejtem v podpaží, sledovali, jak zahýbá na parkoviště u zábavního parku Estelle Bragové, a pak se na sebe podívali.
Jeden řekl: To jsou poldové.
A druhý: A kurva.........

Po zklamání ze Skříňky pro Gwendy jsem opět nadšen z Kingova mistrného psacího stylu, jemných narážek na různé postavy, pozvolnému napětí a vlastně i klasickému Kingovskému finále. Nikde jsem však nenašel informaci o tom, kdo to byla Estelle Bargová. Určitě už někdy byla použita v Kingově nějaké knize, ale prostě jsem si nevzpomněl. Tohle se dobře četlo a určitě je to jeden z těch příběhů, ke kterému se časem ještě vrátím. Vybral jsem čtrnáct citátů a vložil je mistru Kingovi na jeho profil.

Citát: Vesmír nemá žádný konec.

verjan2
24.07.2019 4 z 5

Přečteno jedním dechem! Rozuzlení nepředvídatelné. I když jako většina zde bych dal přednost více klasické detektivce. Líbilo se mi propojení na kancelář "Právo nálezce" a moji oblíbenkyni Holly Gibneyovou :-)

A rovněž se přikláním za změnu distribučního názvu na Cizinec.

MM_Master
23.07.2019 5 z 5

Myslenie prepožičiava svetu dojem usporiadanosti len v očiach tých, ktorí sú dostatočne slabí, aby sa ním dali presvedčiť. /Colin Wilson: Krajina slepcov/

oxiduji
23.07.2019 3 z 5

Já nevím, takové rozporuplné pocity. Čekala jsem detektivku, dostala jsem nějaký namíchaný eintopf. Exaktní věda versus nadpřirozeno. Finále mě zklamalo. Žádné odkud, jak, kam. Prostě konec a šlus. Vše trochu zachraňuje Kingův čtivý styl.

Blasth
22.07.2019 5 z 5

Po delší době zase krásná kingovina, která mi atmosférou připomněla můj oblíbený Salems Lot. Oproti Růženkám a Kouzelné skříňce pro Gwendy Kingovi jednoduše svědčí, když píše sám a ne ve spoluautorství. Kéž by byl příběh ještě delší s ještě hlubším propracováním místa a postav ala Pod kupolí... nebudu se ale rouhat, je to skvělé čtení.

MarianP
18.07.2019 4 z 5

Moja druhá kniha od Kinga, od ktorej som dopredu nič nečakal. Ale to, čo som dostal ma príjemne potešilo a navnadilo na ďalšie kingovky. Outsider je zvláštny žáner, ktorý sa jednoznačne nedá priradiť ani do detektívneho ani do hororového žánru ale do akéhosi mixu "mystery - detektívneho - hororu"? King je famózny rozprávač, ktorý vie, ako vtiahnuť čitateľa do deja. Ten sa spočiatku podobá na klasickú detektívku s tajuplnou zápletkou. Asi od polovice človek začne tušiť, že sa nejedná o úplne klasický a realistický román, a začnú sa objavovať prvky nadprirodzena. Dokopy to však akosi funguje. Dej odsýpa svižne, hoci je kniha na môj vkus pridlhá (na Kingov vkus asi "strednodlhá " :) ). Záver je zvlášť stručný, vo svojej podstate možno niekoho nahnevá, ako to autor rýchlo ukončil. V každom smere je Outsider dobrou knihou, ktorú odporúčam aj tým čo majú radi detektívku a vedia sa odosobniť od trochy nadprirodzena a tým, čo majú radi tajuplný, mysteriózny typ románov.

Bilky
16.07.2019 4 z 5

AUTSAJDER
Na margo sťažností na slovenský i český distribučný názov: podľa mňa je v poriadku, chyba je skôr na strane nášho vnímania a prijímania anglikanizmov do slovanských jazykov, keď funguje len selektívny význam slova. V angličtine totiž nie je hlavný význam dotknutého slova “opak favorita-šampióna” v spojení so športom či schopnosťami, ale celkovo ide o “nečlena, nezaradené indivíduum, človeka zvonku, cudzinca, votrelca atď. “ Viď AJ/SJ slovník:
OUTSIDER = NEČLEN
“a person who does not belong to a particular group”
1. osoba, ktorá nepatrí do určitej skupiny
2. súťažiaci alebo žiadateľ, ktorý má malú šancu na úspech.

Toľko lingvistické okienko strýčka Gúgla, poďme na samotného Oného:

Úvod ako na F1 parádny: trocha túrovania a ostrý štart, potom rovnými nohami na plyn a do akcie. Čistokrvný detektívny príbeh s krvavou obeťou sadistickej svine, trendy premisa ako od škandinávskych ucholakov. Nastupujú krásne vykreslené postavy, vynikajúce motivačné prvky ako hlavných, tak vedľajších hrdinov. Konflikt je naozaj brilantný. Kdesi v tretine som si spomenul na trilógiu Stefenových detektívok s Billom Hodgesom a bum-prásk, zrazu sa v polovici knihy objaví prienik s týmto dielom.
Nebudem prezrádzať, môžem len skepticky poznamenať, že podľa mňa to nebol šťastný krok. Inokedy by som postavu z niektorej Števkovej knihy privítal, ale podivínov a autistov už mám plné zuby a zrovna táto postava mi tam chýbala asi ako Pán Hemoroid v konečníku.

No a záver? Je dodrbaný ako vždy. Kráľ Štefan ani teraz neprekročil svoj tieň a ani tento román sa nepriradí k tým 15%, kde je to kóšer. Pozitívne je, že po posledných srajdách, detských leporelách či poviedkach maskovaných za novely a laškovaním so spoluautorstvom s kadejakým odkundesom od príbuzenstva až po vydavateľa to tentoraz bolo so cťou. Nebojím sa. Vlastne to ešte pokračuje: Nebojím sa napísať, že Števko sa na staré kolená vrátil k svojim koreňom. Som presvedčený, že mnohým ten záver zo starej školy bude prekážať a toto dielo zaradia k vykopávkam, no ja som tiež jedna z nich, takže ma to netankuje ;) Áno, toto dielo zrejme bude patriť k tej menšine autorových kníh, ktoré si už znova neprečítam a štvrtú hviezdu dávam len s odrenými ušami podľa majstrovho veku: 71%

ODPORÚČAM: Mohlo by to byť celkom jedlé pre fanúšikov krimi, ale od polovice už za nič neručím ;) Osloviť by to malo aj fanúšikov Pána Mercedesa a jeho pokračovaní v hlavnej úlohe s dôchodcom Billom Hodgesom. Určite by blahom priadli hinduisti aj prívrženci transcendentálnej mystiky. Naopak: rozhodne neodporúčam pragmatickým jedincom, zarytým materialistom, kritickým realistom a najmä neveriacim Tomášom, Ondrášom ani Oldomášom.

minirock
16.07.2019 4 z 5

Po první polovině knihy jsem si říkal, paráda, Král je zpět. Jeho pár posledních knih bylo pro mě totiž docela zklamání. Jenže druhá polovina je poněkud slabší a konec mě úplně zklamal, čekal jsem nějaké velkolepé vyvrcholení ale tohle se tedy moc nepovedlo. Kingův lepší průměr ale na jeho nejlepší knížky to nemá ani náhodou.

oleg121
12.07.2019 4 z 5

Spoilery: Veľmi dobré, po slabších Sleeping Beauties je King späť vo forme. Len škoda toho, že odkedy do deja vstúpi Holly, ide to na pol plynu.

Kačudovič
10.07.2019 4 z 5

POZOR, KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOŽNÝ SPOILER.

Vidím to obdobně, jako většina z nás. První polovina je strhující (to jsem četl i na místech, kam s knížkou úplně nechodím...), poté dojde ke zlomu. Tady už záleží asi na každém individuálně, co od knihy původně očekával.
Přiznám se, že já se těšil na detektivku bez nadpřirozena (ano já vím, stačilo se pořádně podívat na obálku). Takže jistému zklamání jsem se v tomto ohledu nevyhnul, podobně jako u Konce hlídky.

Vyčítat ale Kingovi, že do knihy zakomponoval styl, kterým se zařadil mezi nejprodávanější současné světové autory, by byl samozřejmě nesmysl. Jenom to beru z pohledu, že já k dokonalému zážitku z jeho děl ono nadpřirozeno nepotřebuji buď vůbec, nebo jen v menší míře. Zdravím touto cestou pány Andyho Dufresna, Paula Edgecomba, Teda Bowdena a také rovněž Annie Wilkesovou :)

To prosím neberte nikdo jako kritiku, i druhá polovina je v daném kontextu napsaná skvěle.

smudlajs
09.07.2019 5 z 5

King je prostě King. Od začátku mi nebylo vůbec jasné, co se z toho může vyklubat a nakonec autor opět nezklamal. Kniha je stylem hodně podobná trilogii s Billem Hodgesem, určitě stojí za přečtení. I když mě trochu mrzí, že King už asi stárne a jeho příběhy už nemají tak "hororové" konce, co mívaly...