Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1176 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

Šimpy
08.06.2019 4 z 5

Jediná otázka, ktorá mi po prečítaní vrta v hlave je, že ako by si poradil s týmto prípadom Fox Mulder?

iveta3689
07.06.2019 4 z 5

Výborné, jako to King umí v tlustých románech a ve starších dílech. Určité scény jsou dost naturalisticky popsané, z první části knihy mi bylo až fyzicky špatně. Pak se začnou objevovat mystické prvky, jak to autor umí. Takže se fanoušek cítí jako doma :) Konec je na můj vkus trochu utnutý, proto dám "jen" 4*.

buldozer5
06.06.2019 5 z 5

Absolutně skvělá detektiva s prvky hororu od Stephena Kinga, co víc si přát!
Knížka je hrozně zajímavá, čtivá, se zápletkou, kterou je takhle schopný zpracovat snad jen King. Když jsem si četl obsah, říkal jsem si, jak se s rozuzlením autor popere, ale samozřejmě nezklamal.
Čtenář neví, komu a čemu má vlastně věřit a King ho napíná až do závěrečného finále, s kterým jsem byl taky nadmíru spokojený.
Po dlouhé době jsem si opět přečetl něco od Kinga a nelituju. Za mě pět hvězdiček.

kap66
06.06.2019 4 z 5

Poslechněte radu 2mig1: nečtěte komentáře (ani anotaci, dodávám já), pokud si chcete počíst! Nečtěte prostě nic jiného než knížku samotnou, pokud vás baví dumat nad otázkou: bude to "obyčejné" vyšetřování vraždy (jako v prvních dvou dílech Billa Hodgese, které mě ke Kingovi přivedly, abych ho už neopustila), nebo to zase hodí do nadpřirozena, jak to udělal v dílu třetím?
Zpočátku se vše zdá tak reálné; pohledy vyšetřovatele a obviněného jsou stejně pravděpodobné - a já uhranutě čtu a čtu, protože je to zase tak skvěle napsané – ty zvraty, ty charaktery, ty dialogy,… Pak mě King už podruhé chytne za ruku a převádí mě přes čáru oddělující čisté čtenáře detektivek a "ty druhé". Sice to nebyl nijak násilný přechod, ale ta má uhranutost byla trochu umenšena – právě o tu jednu hvězdičku. Ještě k tomu jen malinkatou, díky mé oblíbenkyni Holly, která mi onen předěl pomohla zvládnout. Suma sumárum, hodně dobré čtení.

kanitsuj
06.06.2019 3 z 5

!!! Spoiler
Nepatřím mezi fanoušky tohoto autora, jednalo se o druhou knihu, kterou jsem od něho četla (první bylo Osvícení). I v tomto případě byl děj neúměrně natahovaný a vyřešení zápletky nebylo důsledné. Zločin, který se celou dobu vyšetřoval a kvůli kterému zemřeli nevinní, byl nakonec pokryt výpověďmi pozůstalých, kteří neměli žádný problém uvěřit paranormální klíčové události, které ani nebyli přítomni. Příběh pro mne nebyl uvěřitelný /mám asi problém s tím nadpřirozenem, které nedokáži vnímat jen jako zástupný symbol něčeho jiného/, často jsem se ztrácela v množství postav a pointa? Ta byla z mého pohledu slabá, přestože jsem o ní schopna uvažovat nad rámcem tohoto příběhu - zlo, které je dnes a denně pácháno je živeno strachem, bývá maskováno, využívá nevinných a jeho krutost se nedá ospravedlnit. Stojí jaksi stranou, z běžného života ho vědomě vyčleňujeme, nepočítáme s ním, ale víme, že existuje a máme z něho strach - odtud asi ten Outsider.

Veru960
02.06.2019 5 z 5

Kniha je výborná. Nemůže to být ani jinak když je od St.Kinga. V

Dzuda
01.06.2019 3 z 5

SPOILER!!!!!

Kniha se mi moc líbila co se týče čtivosti, konec byl až moc jednoduchý a hladký, ale aspoň co se týče právnického hlediska, tak se to vyřešilo... to co se úplně nevysvětlilo bylo kde se tedy vzal a proč to dělal? Byl to tedy mimozemšťan? Chybělo mi vysvětlení i v ohledu toho nadpřirozena... a nějak jsem úplně nepochopila proč Outsider? Buď to bylo vysvětleno v nějaké nudné pasáži o El cucovi, nebo je to snad jak už psal 2mig1? Že je to nedostatek v překladu a mělo se to tedy jmenovat Cizinec, jako samotná postava, která je původce všeho zla?

2mig1
30.05.2019 4 z 5

KDO JEŠTĚ NEČETL, AŤ NEČTE ŽÁDNÝ KOMENTÁŘE!!! Ani ten můj!

Příběh vraždy chlapce začíná velmi dynamicky. Prolínání scény veřejného zatčení a výpovědí očitých svědků je neskutečně sugestivní. Zápletka je dokonale zamotaná a naprosto jsem se zabral do vymýšlení té správné varianty, jak a co se vlastně stalo. King vás v tuto chvíli nechá detektivní zápetkou natolik pohltit, že přestanete myslet na to, že vlastně čtete Kinga. Napomáhá tomu i fakt, že King nepíše jen ryze horové příběhy. A pak přijde ten zlom, kdy vás King zaskočí obratem ve vyšetřování a vy se vrátíte do doby, kdy jste hltali Akta X (jsem rád, že jsem o tom před čtením nevěděl). Postupně do sebe začíná všechno zapadat, King opět skvěle profiluje všechny postavy a dokáže se vcítit do jejich mysli (červená brčka místo očí - geniální podání dětského vnímání reality). Byl bych dal nejvyšší hodnocení, nebýt však finálního aktu. Přestože i nadále je popis působivý (vstup do jeskyně, kde čekal On), tak celkové tempo si hodně sedne na zadek a čekal jsem od závěrečné konfrontace přece jenom víc. Poznámka na konec - skutečně nechápu rozhodnutí ponechat český název Outsider, když je v překladu celou dobu jmenován Cizinec.

Astonius
28.05.2019 4 z 5

První polovina knihy byla tak super detektivka, že jsem od ní nemohla vůbec odejít - a říkala jsem si, že jestli tuhle zápletku King vysvětlí, bude lepší, než Agatha Christie.... :-) Vysvětlil...... Ale po svém, po Kingovsku - což se dalo předpokládat :-) Říkám si, jak skvělý je to spisovatel a jak velmi dobře umí své řemeslo, protože kdokoli jiný, kdo by se pokusil zpracovat témata tak, jak je vymyslel on, by si na nich nutně vylámal zuby. King má dar i z naprosto praštěných a ujetých věcí udělat texty, při kterých čtenář ani nedýchá. ***** SPOILER ****** Bohužel konec mi to trochu pokazil, vše se vyřešilo tak nějak moc "obyčejně", nenásilně a idylicky, na to, s jakým zlem měli naši hrdinové tu čest - i úplný závěr týkající se očištění jména Terryho Maitlanda mi hodně skřípal, takže jsem za to shodila jednu hvězdu dolů. Ale i tak perfektní knížka, na kterou jsem myslela ve dne v noci.... :-)

Ládja
27.05.2019 3 z 5

Mnohem lepší než poslední Růženky. První půlka skvělá, ale najednou jízda vypadla z koleje a zpomalila a začala jezdi po hrbolech. Utahané, zbytečně natahované. Škoda, že konec nezůstal ve stejných šlépějích jako začátek. Za 3,5* díky konci dávám 3*

hs777
27.05.2019 5 z 5

Prvních dvěstě stran byla jedna velká jízda. Malé městečko, brutální zločin na dítěti, neoddiskutovatelné forezní důkazy proti místnímu oblíbenému trenérovi a na druhé straně téměř stoprocentní alibi. Když bylo jasné, že rozum na to nebude stačit, bála jsem se chvíle, kdy se další vývoj zvrhne a mne zklame. Zbytečně - následující strany byly stejně pohlcující, protože King je prostě geniální. I mně vlezl do hlavy, zpochybnil nezpochybnitelné a donutil mě připustit existenci něčeho mezi nebem a zemí. Jedna z nejlepších Kingovek, které jsem četla.

p.mihoc
23.05.2019 4 z 5

Pokud chcete vyzrazovat děj tak pište SPOILER!!!

HanWali
23.05.2019 4 z 5

za mě perfektní věc, chvilku trochu nuda na konci u Boltonových (za to hvězda dolů), nebyl by to ani King, kdyby nezařadil něco z nadpřirozena, ale super kniha

Lukasitch
23.05.2019 4 z 5

Po Colorado Kidovi, Gwendy a Růženkách jsem začínal být trochu skeptický a přemýšlel jsem, jestli na to King ještě má. Jestli se mu vůbec ještě může podařit usadit mě na prdel a donutit číst. Má a může. Outsider na mě působí jako radostné setkání s dobrým přítelem po několika letech.
Setkání krátké, ale o to silnější - zatímco Růženky jsem četl snad týden, Outsidera jsem prolétl za dva dny.
Kombinace detektivky a hororu se povedla fantasticky, je to napínavé, je to děsivé, je to King. A návrat Holly Gibney (s veselým pleskačem) je příjemným překvapením, co si budeme říkat, ta holka je skvělá, člověk ji musí milovat. Na další knihu s Holly se těším, nepředpokládám totiž, že nás čeká pátrání po neplatiči alimentů či nějakém domácím mazlíčkovi. Ačkoli kdo ví, mistr tvoří a kolo Ka se otáčí.

“People are blind to explanations, that lie outside their perception of reality.”
― Stephen King, The Outsider

Mona-Lisa
23.05.2019 5 z 5

Král hororu ve formě jako ve svých nejlepších dobách. Vleze vám do hlavy, kde vyšťárá všechny vaše ukryté strachy, postupně s jejich pomocí graduje děj do té míry, že posledních padesát stránek nezvládnete přečíst večer a musíte si je naložit až za bezpečí denního světla.
***
"Nevěřím v Boha. Ale věřím ve hvězdy a nekonečnost vesmíru. To je to obrovské Tam Někde. Věřím, že mám v hlavě seřazené půl tucty myšlenek za těm, které si uvědomuju. A věřím tomu, co vložil Doyle do úst Holmesovi: Jakmile vyloučíte nemožné, to, co vám zůstane, jakkoliv je to nepravděpodobné, musí být pravda."

smazenaryba
19.05.2019 4 z 5

Pôvodne som nechcel hodnotiť tak vysoko, ale posledná tretina knihy veľmi príjemne pripomenula Kingove staršie knihy. Štýlovo nadväzuje na trilógiu s Bilom Hodgesom (áno, je to prakticky štvrtý diel a v príprave už je ďalší), takže je to viac menej zasa detektívka, no tento krát so skutočne silným hororovým nádychom. Napriek všetkým tým otravným iphonom, ipadom a hláškam typu "na nete je dnes už všetko" to má priam osemdesiatkovú atmosféru , keď frčal Freddy Krueger, Chucky, Pinhead a podobní krásavci.

Keď sa nad tým zamyslím, kniha aj je namixovaná podobným štýlom ako It, Tretie oko, či Nezbytné veci, akurát všetkých tých malomeštiackych zakomplexovaných hrdinov, závislákov a úchylov čo si idú po krku nahradil tým detektívov a s tým spojené hľadanie dôkazov, výsluchy, telefonáty a podobný balast. Vo výsledku, ak Kingove staršie knihy pôsobia ako osudové eposy, postupne rozvíjajúce a gradujúce vzťahy v komunite, tak tieto novšie "detektívky" sú skôr také seriálové epizódy, ktoré človek pozerá (číta) skôr zo zotrvačnosti. Aj Outsider je skôr seriálová epizóda. Zrejme najlepšia epizóda slušného seriálu, ale stále iba epizóda.

karol.cadex
19.05.2019 5 z 5

Od začátku jsem doufala, že Terry Maitland vstane z mrtvých nebo co, ale že mi tam v půlce vyskočí Holly jako čertík z krabičky a tím se celý děj zbrzdí, to jsem nečekala. První půlka je úžasná, ona vlastně i ta druhá je super, ale asi jsem chtěla od Stephena po Růženkách něco jiného. Na druhou stranu si říkám, kde ten boží dědek furt bere nápady? Outsider má přesah, chvílemi jsem byla příjemně znechucená, postavy jsem milovala nebo nenáviděla tak, jak to má být, takže vlastně asi dobrý a já jsem možná jen nevděčná.

petrarka72
16.05.2019 4 z 5

Není to Kingovo nejlepší ani nejoriginálnější dílo - ale přesto mě Outsider vcelku uspokojil. Pvní čtvrtina je vydatná (variace na Den kobylek mě vždycky dostanou) a pak na mystery linku člověk (bez víry?) hůř naskakuje. Ale použité literární a hlavně mýtické souvislosti (tady William Wilson a mexický El Cuco) tomu dávají další rozměr, Holly je neodolatelná - a děj opět skončil v den mých (a Stephenových) narozenin, což je "zásadní" (kdyby to šlo, přidám vysmátého smajlíka)... Jo! Jen jedna věc. Nepřeložený název je fakt zavádějící. Camus by se určitě nezlobil - kdyby nikoho nenapadlo nic lepšího.

Oksalakka
13.05.2019 2 z 5

SPOILER! Je to v podstatě čtyřka k sérii s Billem Hodgesem a první půlka je rozjetá dobře, veškerá tragédie obviněného z brutální vraždy je vykreslená mistrně. V druhé půlce King bohužel opět sklouzává do bažiny vnitřních monologů a dialogů, ve které utopil Konec hlídky. Dočetl jsem se zaťatými zuby. Většinu Kingů čtu a budu číst víckrát, ale k tomuhle se už stoprocentně nevrátím.

wlado
28.04.2019 4 z 5

Opäť skvelý King. Kniha trochu pripomína klasiku To, no hororu je tu menej. Prvá časť je viacej detektívka a čitateľ absolútne netuší, čo sa z toho vykľuje.