Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1179 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

klarkys
09.07.2019 2 z 5

SPOILER!!
Ach jo...než to sklouzlo do nadpřirozena, tak to byl skvělý příběh...chybí mi do konce asi 30 stran a už se do toho vyloženě nutím. Přechytralá Holly měla zůstat v poslední knize o Hodgesovi,sem mi vůbec nesedla. Pro mě je druhá půlka knihy zklamáním, stejně jako Colorado Kid a zápletka Konce hlídky. Vážně přemýšlím o tom, že Outsider je poslední kniha od Kinga, do které jsem investovala.

Janniska
09.07.2019 5 z 5

Já ho miluju!
SPOILER
návrat Holly s veselým pleskačem??JOHó!!!!!!!:-)

katerina5544
07.07.2019 5 z 5

Bavilo me to. Nektere sceny byly i desive. Doporucuji.

zoubek69
04.07.2019 3 z 5

Určitě velmi dobrá kniha světoznámého pisatele, zde nikdá nezklame;; velmi dobrá tvorba .

rodak
03.07.2019 4 z 5

A mě to celkem bavilo ačkoliv bych se více držel té první detektivní části.

LadyAnn
03.07.2019 4 z 5

Můj oblíbený King sice nezklamal, ale souhlasím s názory níže - že po téměř dokonalém rozjezdu příběh začal stagnovat. Druhá polovina knihy už mě bohužel tolik nebavila, a to je vzhledem k samotnému námětu obrovská škoda. Četla jsem originál, což přispělo k lepšímu čtenářskému zážitku a čtvrté hvězdičce u hodnocení.

MíšaS.
03.07.2019 4 z 5

Heavy66 to vyjádřil přesně. Naprosto souhlasím s jeho hodnocením.
Ale na druhou stranu jsem si spravila chuť po Růženkách.

Mišeec
02.07.2019 3 z 5

Když se nad knihou zamýšlím zpětně, neuvědomuji si žádný extra příběh. Vše se točilo kolem jedné osoby na dvou místech. Překvapivé však je, že mi to jako čtenáři vůbec nevadilo. Bohužel, postrádala jsem více "akce". Těm, co Kinga neznají, tak nedoporučuji jako "prvotinu", zbytku pro doplnění sbírky určitě ano.

heavy66
01.07.2019 3 z 5

Hned na první stránce knihy naloží autor vážené čtenáře do závodního auta, a ďábelskou rychlostí je proveze serpentinami prvních stopadesáti stran příběhu. Pak vás vyklopí před hlavním vchodem do soudní budovy ve Flint City, takže se pořádně praštíte do levé strany hrudi, zhruba tam, kde se nachází vaše srdce. Chcete skočit zpátky do sporťáku a dozvědět se, jak to bude dál, jenže zjistíte, že dál se jede v kolečkovém křesle Lovie Boltonové, a ten příběh, který vás na začátku tak zaujal, už jste někdy předtím četli!

Peršanka
29.06.2019 2 z 5

Já to teda dočtu, ale je to dřina. Když se konečně spojí všechny ach tak kladné postavy k závěrečnému boji se zlem, z dobře rozjeté detektivky šmrncnuté hororem se stanou americkočetnické humoresky.

Adhara
27.06.2019 2 z 5

(SPOILER) Najslabšia Kingovka, akú som kedy čítala. Nikdy som nedala Kingovi menej ako tri hviezdy, ale teraz naozaj musím. Pritom sa to rozbiehalo tak sľubne... jeden páchateľ na dvoch miestach zároveň, to vyzeralo ako skvelá zápletka, v ktorej sa dalo ťažiť zo psychológie, súdu, vývoja postáv. (Spojler) Prvý problém nastal, keď namiesto sľubne rozbehnutého vývoja autor postavy náhle preriedil a dej nadobudol iný smer. A čoraz horší a horší, s čoraz slabšou a slabšou atmosférou a charakteristikami postáv. Vyvrcholenie, stret so samotným zlom, vo mne nevzbudilo ani kúštiček napätia, obáv či strachu – vlastne mi to pripadalo, ako keby sa niekto neveľmi úspešne pokúšal Kingov štýl napodobniť. Toto je naozaj všetko? Tomu som nemohla uveriť – keďže som to mala v čítačke a nevidela som, koľko strán mi zostáva, očakávala som druhé, lepšie kolo. Aj kvôli roztiahnutému záveru. A keď už som naozaj uverila tomu, že druhé kolo bude, zrazu bum – posledná strana. A to ani nevravím o logickej chybe – nadprirodzené monštrum je raz viditeľné na záberoch kamery, raz nie. (/Spojler)

Tydvik
27.06.2019 4 z 5

Ani ne tak komentář, jako spíš osobní poznámky o třech bodech:
1) Moje reakce na první třetinu knihy je dozajista menšinová – nebavila mě. Krutě mě nebavila. Beru ji jako nutné zlo, základ, na kterém bylo třeba postavit pro mě zajímavější zbytek příběhu. No jo no…
2) Rozhodně nemám tendence vytvářet si jakýkoliv vztah k literárním postavám. Jsem čtenář pozorovatel. Jenomže Holly…Holly mi ten systém trochu nabourává. Pro Holly mám prostě slabost.
3) Čím jsem starší, tím je má lenost číst v jazyce anglickém větší. Kinga ale preferuji v originále, díky němu tedy pravděpodobně zcela nevyhniji. A vždy dojde k nějakému zásadnímu doplnění a obohacení mé slovní zásoby. Co to bylo tentokrát? Cowlick :-). A už taky vím, kdo že to byl ten filmový hrdina Alfalfa. Který tedy nosil v rámci své vlasové úpravy na hlavě onen výše zmiňovaný cowlick.
A toť vše k vzdělávací funkci této knihy i celkově …The End.

SONP
26.06.2019 3 z 5

Outsider jako by se skládal ze svou částí: tou první je klasická procedurální detektivka s přepisem výslechových protokolů, zatýkáním a všeho co k tomu patří, jako by to vše vypadlo z pera Ed McBaina. Pak se to zlomí a jednak se ukáže klasické kingovské zlo a jednak se zjeví autistická vyšetřovatelka Holly, kterou známe ze serie o Billu Hodgesovi. Zatímco první půle se mi celkem líbila, ta druhá mi přišla poněkud fádní a kopírující klasické kingovské postupy. Vlastně to jako by to byla taková "monster of the week" z první série X Files. Navíc se mistrovi tentokrát nepodařilo stvořit postavu, která by byla aspoň trochu sympatická - nevím jak ostatním, ale mě Holly přišla děsivě otravná. Na konci zaujala pasáž, která se ve fantastických knihách moc neřeší - nadpřirozeno je poraženo, jenže co na tu haldu mrtvých řeknou orgány činné v trestním řízení? 60%

MaKolar
26.06.2019 2 z 5

Z této knihy jsem byl zklamán. Začátek je poměrně celkem dobře napsaný, nicméně jsem na konci čekal něco víc....Posledních šedesát stran jsem četl na sílu.

Balthazar
26.06.2019

Super *****

Petruse21
24.06.2019 2 z 5

V poslední době je to od Kinga další zklamání. Měl by se podle mě vykašlat na detektivky.

Alix
15.06.2019 4 z 5

Potěšila mne Holly i veselý pleskač, ale konec trošku zklamal, byl moc rychlý a moc jednoduchý. Ale i tak jsem si to užila.

Yummymoon
12.06.2019 5 z 5

Prvních sto stránek jsem se absolutně nemohl odtrhnout. Naprosto neskutečný popis hrůzného případu, kde Stephen dokázal jednotlivé linky (výpovědi svědků, logické úvahy, forenzní důkazy, ...) popsat takovým způsobem, že by se za ně nemusel stydět ani dlouholetý kriminalista. Následných zhruba 200 stránek tempo trochu klesá, nicméně nuda se naštěstí nedostavuje a skládačka se opět transformuje do něčeho úplně jiného - Kingovského. Samotný závěr (konfrontace s "cizincem") je pak neskutečně skvěle napsaný (přesně tyhle konfrontace, ke kterým celá kniha neúprosně spěje, umí dle mého Stephen King ze všeho nejlépe) a potěšil i odkaz na Kingovský multiverse (Ka). Vesměs skvělá Kingovka, která dokazuje to, že autor ani zdaleka nevyčerpal studnu své fantazie a spisovatelského umění, a boří tak všechny antikingovské poznámky o tom, že už je senilní a nedokáže napsat dobrou knihu. Dokáže, nejen dobrou, ale přímo skvělou - a zde je důkaz.... "Peníze nejsou lékem na smutek, ale pomáhají truchlit v relativním pohodlí."

n.ezn.amy
11.06.2019 5 z 5

Skvělá detektivka z pera Mistra, kdy dojde k obvinění oblíbeného trenéra místního baseballového týmu z vraždy chlapce. Ale v době vraždy byl 100 mil daleko, bylo možné být současně na dvou místech najednou? King udržuje napětí na každé stránce a člověka nutí knihu dočíst co nejrychleji. A co je na knize nejlepšího? Návrat Holly a veselého pleskače

kolacky
11.06.2019 5 z 5

Mistr King vynikající jako vždycky, jo, jsem nekritická, protože ho nekriticky "žeru". Milé překvapení byla Holly od Práva nálezce.
Co mě štvalo, byly pravopisné a jiné chyby, chybějící či přebývající uvozovky, špatná slova, nesmysly ("Teď ji ode dveří tiše nepozorovala matka... " - str. 216. "Jack, který si zapomněl špunty do uší...už ten výstřel neslyšel." - str. 381, správně chřestot... a jiné.)