Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1179 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

Greenfingers
26.10.2019 5 z 5

Je v podstatě jedno, jestli Stephen King napíše detektivku nebo horor, případně cokoliv jiného. Vždy je to především silný příběh, který čtenáře zaujme precizním vypravěčským stylem autora a neodmyslitelnou závěrečnou gradací. Postavy z reálného světa jsou vykresleny velmi plasticky a hodnověrně. Ta, jejíž ukrutnosti připomínají staré legendy, budí (jak jinak u Kinga) hrůzu. V knize se snoubí prvky detektivky, thrilleru i hororu a jsou namíchány v tom správném poměru. Doporučuji nečíst před spaním, jinak kdykoliv.

střapatá
26.10.2019 4 z 5

King jakožto autor detektivek mě baví více, než jeho klasická tvorba - proto mě oslovila hlavně první půlka knihy a nemohla jsem se odtrhnout. Potom už dostalo hlavní roli nadpřirozeno (což se dalo očekávat) a můj zájem lehce opadl. Každopádně kladně hodnotím námět - příjemná změna oproti novodobým detektivkám, které jsou všechny na jedno brdo. King prostě pořád umí.

petra1391
24.10.2019 4 z 5

Za mě super kingovka. Opět detailně vypracované postavy, temný zaporák a čtivé odsýpání děje. Zápletka výborná, vyvrcholení mohlo být trochu napínavější, ale jsem spokojená.

vencamf
24.10.2019 4 z 5

První polovina geniální a já se radoval, že tu máme opět Kinga jak za starých časů. Nadšení nakonec nevydrželo, ale i tak jedna z nejlepších novodobých Kingovek!

3DD!3
23.10.2019 5 z 5

Skvělá detektivka, která se v půli překlopí do klasického mysteriózního Kinga jak ho máme rádi. Steve se na stará kolena čím dál víc drží reality, ale v temných a tajemných oblastech je mu stále nejlépe. V zásadě jde o volné pokračování Hodgesovy trilogie s novým bubákem. Nové postavy jsou hodně fajn, civilní a chybující/pochybující, člověk si je brzo oblíbí. Atmosférou to malinko připomělo seriálový Temný případ nebo Ozark jen s Kingovskou fantastikou. Výborná četba. Nechybí odkaz na Temnou věž.

Costanzo
19.10.2019 5 z 5

Outsider je rozdělen na několik částí a odehrává se v poměrně krátkém časovém úseku zhruba čtrnácti dní. Příběh je vyprávěn z pohledu rodiny a Terryho samotného, dále formou svědeckých výpovědí a patologických zpráv, což bylo při změně fontu písma příjemné zpestření. Zhruba do první třetiny knihy si myslíte, že čtete detektivku a úplně vypouštíte fakt, že knihu napsal Stephen King. Záhy však nastává obrat o tři sta šedesát stupňů a do ryze detektivního žánru začínají pronikat hororové prvky, které naplno přebírají kontrolu, když do příběhu vstoupí Holly Gibneyová. Autor zpochybnil nezpochybnitelné a donutil mě přemýšlet o něčem mezi nebem a zemí, co se nedá logicky vysvětlit. A já poprvé beru v úvahu fakt, že jsem se ocitla v Aktech X. Tato kniha dokazuje, že King zdaleka nevyčerpal studnu svého literárního nadání a fantazie. Když se blížíme do finále, čeká nás působivá závěrečná konfrontace, kde se konečně zodpoví všechny vaše otázky. Fox Mulder by měl radost. Za mě plný počet.

SadUnicorn
15.10.2019 4 z 5

Po dočtení této knihy ve mně převažují kladné pocity, i když koncem jsem byla trochu zklamaná. Jakožto milovníka detektivek mě první polovina uchvátila, ale přesné popisy brutální vraždy mi trochu nadzvedávaly žaludek (což ovšem neberu jako mínus). Kniha ukazuje, jak snadno může jeden příšerný čin zničit mnoho životů, jak se může jedno špatné rozhodnutí ošklivě zvrtnout, jak snadno se člověk nechá obrátit proti svým kolegům a známým, jak moc nám mohou sousedé znepříjemnit život, jak moc nám může pomoct si jenom obyčejně promluvit s manželkou a mnoho dalších situací, které jsou reálné ve skutečném světě. Na druhou stranu ukazuje i spoustu věcí a situací nereálných, ale od Kinga jsem ani nic jiného nečekala a toto míchání reality a fikce je vlastně důvod, proč patří k mým oblíbeným autorům.
Hlavní hrdina je sympatický a s jeho rozhodnutími se lze snadno ztotožnit. Kniha je čtivá, napínavá, není problém se začíst, děj má spád od začátku. Jednu hvězdu strhávám za závěr knihy, ze kterého mohl King vytřískat mnohem víc. Tohle mi zkrátka přislo příliš snadné.

Finn69
08.10.2019 4 z 5

Stephen King pořád umí, to je pro nás všechny dobrá zpráva. Outsider se mu vážně povedl. V první polovině jde spíš o detektivku nebo thriller, druhá je více horrorová. Kupodivu jsem si víc užil tu první část, závěr mi přišel trochu moc jednoduchý a předvídatelný. Ale je to ta pravá kingovská klasika, která vás chytí a nepustí.
Náhodou jsem nedávno četl Hořícího muže od Joe Hilla, tak můžu srovnávat - a taťka pořád ještě nad synkem vyhrává :)

bk81
06.10.2019 3 z 5

Ze začátku mě to hodně chytlo, četlo se to samo, ale v poslední třetině tomu docházel dech a konec považuji za slabší. Škoda.

jindrich5708
04.10.2019 2 z 5

Mistra obdivuju a miluju jeho knihy. Tento pokus o detektivku mi ale nesedl. Z Mexika mám rád pouze Tequilu. Celé mi to přišlo (promiňte mistře) jako mexická telenovela nebo jako povídka z cyklu Věřte nevěřte. Není nad mistrovu klasiku.

SilentRosette
27.09.2019 5 z 5

Byla to má teprve třetí kniha od Kinga, ale musím se přiznat, že mě zcela pohltila. Četla jsem dlouho do noci, ale musela jsem ji přečíst.
Zároveň jsem si však jistá, že si už nikdy nedám kantalup...

Sacinka
21.09.2019 4 z 5

Detektivek je hoooodně, ale king je jen jeden.. bavilo mě to celé, asi proto, že jsem neměla žádné očekávání.. prostě jsem četla a těšila se, co se z té klasické vyšetřovačky vyvine. Některé scénky byly nepříjemně mrazivé..

SPOILER: třeba Hoskins přijíždějící na barák, zátylek, když měl tu zrůdičku ve sprchovém koutě.. nebo když si vlál za oknem, nebo si sedl na postel a strašil malé holky.. brčka v očích, jo! když se člověk dokáže vžít .. tak tam byly ty nepříjemné pocity, které King umí vyvolat..
Jedna hvězdička dolů jen za ten konec, který mohl za mě být mrazivjěší. Ale i tak Díky za super čtění!

kirkpatrick
19.09.2019 3 z 5

Tak jsem se opět po dlouhé době pustil do Kinga a musím říct, že ze začátku docela pěkný detektivní nástup a celkem mě to i bavilo, SPOILER ale po zastřelení Terryho a dalším vývoji příběhu, jsem se k závěru už do četby nutil. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale jelikož je to King a přesto dobře napsaný příběh, dávám za tři. Pokud bych to četl možná před dvaceti roky, možná by mě to oslovilo více.

Pralev
19.09.2019 4 z 5

Očima jsem přelétl některá další hodnocení tady a musím říct, že jsou vážně rozmanitá. Já patřím k tomu táboru, který byl hodně nadšený z první zhruba poloviny a pak kroutil hlavou nad druhou polovinou. Celkově hodnotím Outsidera vysoko, protože po strašně dlouhé době jde o Kingovku, která mi ve všech ohledech připomínala jeho starší skvělé romány - dějem, atmosférou, sympatickými postavami, napětím, zkrátka vším.

Pak ovšem přijde naprosto nepochopitelné rozhodnutí v podobě prolnutí s trilogií začínající Panem Mercedesem, kterou jednak já osobně považuji za jednu z nejslabších věcí, co King napsal, jednak je to prolnutí naprosto zbytečné a nesmyslné. Vše, co nově příchozí postava dělá, mohly v klidu řešit stávající postavy, a pro člověka, který Pana Mercedese a další dvě pokračování nečetl, je tu najednou strašná spousta nedovysvětlených narážek na předchozí děj, které opět působí maximálně zbytečně a rušivě (jen jako jakási pomůcka, aby postavy mohly akceptovat přítomnost nadpřirozena).

Když tohle čtenář dokáže překousnout, je to vážně dobrý Kingův román.

Ceeca
17.09.2019 2 z 5

King přečten. Já nevím co říct, píše tak zdlouhavě vždycky. Příběh a ta myšlenka je príma, to se mi vždy líbil zezcátku, ale pak zdlouhavé vypisování, které mi občas trvá než se tím prokoušu????Nevím co říct. King má být mistr hororu, já pořád čekám kdy se budu bát!

TreborDor
14.09.2019 4 z 5

Stephen King si předchozí "veselo-pleskačovou" trilogií nasadil laťku tak vysoko, že ji bude těžko překonávat. Skvěle záhadné a napínavé zhruba první dvě třetiny volně navazujícího Outsidera slibují, že by se na ni mohl alespoň dotáhnout. V poslední třetině bohužel ztrácí dech : / a vyústění působí "nedotaženě"....Pořád je však žánrový a kingovský nadprůměr ; )

klikas
13.09.2019 3 z 5

Přestřelka na skále + chřestýš - pěkná pasáž..jinak průměr...Dá se dočíst...

Závin
12.09.2019 1 z 5

Od SK mám poměrně dost načteno a jsem nucen konstatovat, že Outsider je pro mne velikým zklamáním. Prvních 150 stránek jsem se do knihy nemohl vůbec začíst a ve chvíli, když se to začalo pomalu rozjíždět, tak opět přišlo ochlazení a knihu jsem dočetl víceméně z povinnosti. Predikovatelný závěr víceméně bez napětí a jakékoliv gradace. Nejhorší na tom je, že SK v této knize vykrádá sám sebe. Pro méně znalé, radši sáhněte po starší a násobně lepší Beznaději.

CharlesWard
12.09.2019 2 z 5

Doteď jsem si myslel, že King píše 2 druhy knih: vynikající a průměrné. Příklady těch prvních jsou třeba Osvícení nebo Prokletí Salemu. Do druhé kategorii pak spadají kusy typu Geraltova Hra nebo Misery. Cizinec k nim bohužel přidává ještě třetí kategorii: nepodařené. Do cca poloviny knihy, dokud se řešila situace s Terrym se mi kniha ještě líbila a byla radost jí číst. Od nevhodně zvoleného pseudorozuzlení (spíš Král nevěděl jako celou situaci ukočírovat) najednou kniha ztrácí dech a nastupuje skepse a frustrované kroucení hlavou. Přišlo mi, že se kniha táhla od ničeho k ničemu a vlastně se nevyřešilo vůbec nic. To, že se King přepáleným závěrem, marně snaží zakrýt nudnost předcházejících stovek stránek, taky úplně nepomáhá. Tohle prostě nebylo pro mě.

petaSk
09.09.2019 3 z 5

Zlaté časy pana Kinga jsou pryč. Outsider mě nepřesvědčil, abych se k němu vracela. Byl derivátem jeho brilantních knih. Neoriginální zápletka, a zloduch, kterého jsem v mnoha Kingových knihách viděla v jiných podobách už 100x. Pořád se ale jedná o Kinga a kvalitně napsaný příběh.