Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1179 302

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

Krivas
25.11.2019 5 z 5

Napínavé, má to spád, skvělá atmosféra, krátké kapitoly.
King je prostě výborný vypravěč. Opravdu jsem si to užil

MichelleKing
24.11.2019 5 z 5

Tak tedy ještě ,,za tepla". ☝️
Dneska jsem konečně dočetla Outsidera.
Abych vám něco vysvětlila - to ,,konečně" vlastně znamená - konečně po pěti měsících. Stydím se. Ano, přátelé, stydím se. Stydím se, za to, že jsem knihu odložila při prvním nádechu a kapitole. Když jsem se dostala k - VZNESENÍ OBŽALOBY-
knihu jsem zaklapla a odložila na ,,až bude nálada." Představovala jsem si soud a ty všelijaké soudní řečičky, které tak nějak nemusím, protože se v tom vždycky motám. A pak, když jsem si jednoho dne řekla, že bych knihu mohla dočíst..... nestačila jsem se divit! Všechno bylo naprosto jinak. Všechno bylo úplně jinak. Bylo to opět za hranicí něčeho, co je tááák nepravděpodobné a přesto tomu věříte a bojíte se toho víc, než si dokážete představit. A v tom je KING naprosto úžasný. Nepředvídatelný. Napínavý. King je prostě KING a nic nám nemusí dokazovat.
Nakonec mě OUTSIDER velice příjemně překvapil. PS: Pořád nějak nemůžu zapomenout na tu věc, která měla v očích brčka..... Brrrrrrr....

DennisMoore
24.11.2019 4 z 5

S komentářem k pětihvězdičkovému Outsiderovi jsem si dal trochu času... Až mě to nakonec přimělo ho o jednu hvězdičku připravit. Inu odstup někdy takové věci dělá. Kniha je i tak super, nebojte, a velmi mě bavila hlavně její nepředvidatelnost (tentokrát se opravdu nevyplácí budovat si k nějakým postavám vztah), nicméně ta stoprocentní zábava vydržela asi do poloviny knihy. Pak se totiž stalo něco, co se sice dělo i v závěru trilogie s Billem Hodgesem (na kterou Outsider volně navazuje), ale tam se to dělo lépe - bez spoilerů jde o to, že jedna postava začne věřit věcem, které se jí zdály neuvěřitelné, a to její obrácení na mě působilo velmi nevěrohodně. Stejně jako způsob, jakým se postupně přichází na to "Kdo? Jak? Proč?", a že Holly je vlastně deus ex machina. Když ale odhlédnu od té drzé kritiky (naposledy jsem Stephenu Kingovi něco vyčítal v Dallasu 63), je Outsider stále úžasně čtivý, s atmosférou za milion a lze ho doporučit komukoliv.

Kryptozvědavec
23.11.2019 2 z 5

Polovinu knihy mě autor napínal celkem neoriginální zápletkou, která spočívala v člověku, co byl na dvou místech zároveň. Bohužel ani v závěru do ní ale nepřidal nic originálního nebo nečekaného. Nečetl jsem předtím recenze, takže mě nemile překvapilo, že se detektivní příběh obrátil ve fikci, čtení myšlenek, rakovinu na dotek a polohmotná těla.

Autor se ani nenamáhal dovysvětlit mechanismus ani historii zrůdy, která to všechno spáchala. Nerozumím tomu, proč se knížka jmenuje Outsider, a to se mi u Kingovy tvorby ještě nestalo. Outsider je naprosto průměrný ne úplně dotažený horor bez jediné příměsi Kingovství, kterou bych si po přečtení zapamatoval. Neoslovilo, neurazilo. Ale stejně se dobře čte, což je způsobeno tím, že autor má zjednodušenou techniku psaní vysvětlenou ve své vlastní knize O psaní. Jediné, co je pozoruhodné, je detailnost (a zřejmě i správnost a přesvědčivost) policejního pátrání.

Atmosféru záhady, kterou King porušil až v půlce, kdy už jsem nad jeho knihou bohužel strávil tolik času, že by již bylo škoda ji zahazovat, bych přirovnal ke Spirále, druhého dílu Suzukiho trilogie Kruh („příběh s tou zabijáckou kazetou“).

Mnoho částí děje bylo „připraveno“ tak, že čtenář poznal, že je autor nastavuje, což jsem vydedukoval z někdy zbytečně detailních popisů – byly detailní jen proto, aby byl děj logicky neprůstřelný jakémukoliv pochybování.

Nedoporučuji.

jana14
22.11.2019 2 z 5

Ač velká fanynka pana Kinga (kromě fantasy) tak tato kniha mě zklamala. Začíná nesmírně zajímavě - obvinění z vraždy a sadistické pedofilie! No a pak už to letí. Jenže to letí směrem k nadpřirozenu, což mi normálně nevadí, ale tady velký mistr používá staré klišé - nadpřirozeno- jako "deus ex machina", tj. jako berličku, která má pomoci vysvětlit následující události. No a to nadpřirozeno nás už ničím nepřekvapí, známe ho v mnohých podobách z mnoha dřívějších hororových knížek. A i když jsem četla serii Mr. Mercedes, tak mne přítomnost Holly nijak neobohatila, její vývoj je nepravděpodobný a nereálný, v tomto příběhu na mne působí trochu jako hloupě uměle nastrčená statečná figurka. A vůbec jí nevěřím.

BigDeal
22.11.2019 3 z 5

Som veľký Kingov fanúšik, ale musím priznať, že The Outsider ma sklamal. Prvých 150-200 strán tomu však vôbec nenaznačovalo. Zaujímavá zápletka, dej sa hýbal rýchlo dopredu, dostavil sa zvrat. Hra bola rozohraná a nevedel som ktorým smerom sa bude uberať ďalej. Bol som v napätí.

V druhej polovici sa však dej zastavil a pohyboval len veľmi pomaly. Toto nemusí byť vždy na príťaž - pri Duma Key mi pomalé rozprávanie vyhovovalo. Lenže ak máme brutálneho nebezpečného vraha, veľa mŕtvych a ľudí, ktorí sa snažia zabrániť katastrofe - tu sa pomalé rozprávanie veľmi nehodí.

Druhou nevýhodou je predvídateľnosť. Akonáhle sa dej spomalil, ukázalo sa akým smerom bude nasledovať. A týmto smerom nasledoval až kým kniha neskončila. V podstate som 250 strán čakal kým hrdinovia zistia čo som vedel a urobia očakávané. Prvý krát som sa u Kinga nudil.

Celkovo ide o zaujímavý nápad s výborným rozbehom, ktorý sa nečakane v polovici zabrzdí bez toho aby pripravil prekvapenia. Škoda toho.

Vlk.kh
18.11.2019 2 z 5

Jsem trochu na rozpacích a nejsem si jist, jak přesně uchopit hodnocení knihy. No, ale pokusím se. Takže, vypravěčské umění je jednoznačně na jedničku - nic jiného jsem ostatně od pana Štěpána Krále ani nečekal, protože vyprávět, resp. psát on rozhodně umí, o tom není sporu a zároveň je to asi jediný důvod, proč jsem knihu dočetl až do konce. Ta zápletka je sama o sobě taková "divná" a moc mě nechytla. Bylo tam několik momentů, kdy jsem začal pociťovat napětí a děj mě vtahoval, ale stejně tak mě za chvíli jako by odstředivou silou opět vyplivl ven. Možná rozvláčností některých pasáží, které mě spíš uspávaly, nebo nešťastně podchyceným spojením detektivky a hororu - on totiž ten bubák na mě moc děsivě nepůsobil, spíš vůbec a když už se v podstatě vědělo, o co, resp. o koho jde, už jsem si jen říkal: Nooo, tak se hněte, už to nějak skončete, ať to mám z krku...Od Kinga mám pár srdcovek a stále ho beru, jako jednoho ze svých nej...autorů, ale je třeba neztrácet kritický pohled na dílo a tohle mě opravdu moc nebralo. K Outsiderovi se v budoucnu už určitě nevrátím.

Cherryel
15.11.2019 3 z 5

Od Kinga se mi málo která knížka líbí. Zbytečně hodně rozepsaný děj,ale přitom se tam toho zas tak moc neděje.

Skyer
14.11.2019 3 z 5

Čekala jsem, že to bude klasická detektivka a jak se to začínalo ubírat směrem k nadpřirozenu, tak mě to překvapilo. Zajímalo mě, jak by se to vyřešilo za normálních okolností, takže tohle bylo malinko zklamání. Příběh mě ze začátku bavil, ale jakmile jsem se dozvěděla, kdo je pachatel, tak mi to přišlo hloupé a kniha u mě klesala na atraktivitě.

Žádnou z postav jsem neměla jako nejoblíbenější. Každá udělala něco, proč jsem ji trochu nemusela, ale jejich chování bylo naprosto logické. (Z jejich pohledu to tak bylo normální, ale jakmile jsem se vžila zase do jiné postavy, tak mě ta předchozí trochu štvala.) Bylo to stejné jako ve skutečnosti. Právě kvůli tomu a absenci hrdiny, který by byl za každou cenu sympatický, se mi to líbilo a přišlo mi to přirozené.

Začátek byl slibný, ale bohužel někdy od půlky se kniha začala jen zhoršovat. Třeba v jedné scéně ke konci se někteří hrdinové chovali tak hloupě, i když kvůli svým zkušenostem (nebo smyslům) by měli vědět, co dělat. Proto dávám 3⭐/5⭐.

Epes
12.11.2019 2 z 5

I když nemohu popřít vypravěčské umění autora (místy bylo čtení opravdu napínavé), celkově King ztrácí body za tento příšerný žánrový pelmel. Kombinace klasické detektivky s drákulovským hororem naprosto shodila celou zápletku. Namísto aby se autor držel jasně vystavěných pravidel příběhu, zahnal sám sebe do kouta, odkud si musel vypomoci nadpřirozenými sílami namísto reálného pachatele a přirozeného vysvětlení (tak podstatného právě pro detektivních příběhy). Tím se stalo vyprávění vysoce, resp. zcela nedůvěryhodným. 50 knih na Kingově kontě už je možná moc na to, aby se autor nevyčerpal - takovéto žánrové experimenty mu však pouze ubírají kredit.

Daduna
08.11.2019 5 z 5

Brilantní kniha!! Co víc si přát od tohoto famózního autora strachu? Od začátku až do konce mě kniha nenechala spát! Mrazení v zádech a husí kůže při napínavých pasážích. Méně hvězd si kniha nezaslouží!

Tilikum
07.11.2019 4 z 5

Opět se to četlo lehce, stejně jako všechny Kingovy knihy. Přesto nejsem spokojen tak docela a nedokážu říct proč. Trochu mi připadalo, že autor vykrádá sám sebe a taky to, že je to spíchnuté nějak horkou jehlou. Jako kdyby to odflákl, např. ve všech jeho knihách jsou charaktery perfektně vykreslené a mají hloubku, tady byly ploché jako by je napsala nějaká Nesvadbová. Ne, sorry, to už jsem přehnal :)

Lamička
04.11.2019 5 z 5

Pecka! Zpočátku prvotřídní detektivka, napínavé vyšetřování, thriller jak má být. Musím říct, že pan King je pro mě opravdu pán s velkým P a smekám, dokáže napsat snad cokoliv. Trošku toho nadpřirozena tomu dodalo tu správnou kingovskou šťavu a konec knížky jsem už nezvládala číst večer, protože jsem se fakt bála, takže doporučuji radši přes den ;)

kristeen
04.11.2019 5 z 5

První King, který se mi dostal do ruky...Měla jsem vždycky nějakou představu o tom, jaké jeho knihy jsou, a do čtení se moc nehrnula. Outsider mě ale velmi překvapil - skvělý stal psaní, zajímavá charakteristika postav a - navzdory prvkům sci-fi - uvěřitelný příběh. Postupně se zvyšující napětí, které nepoleví ani v momentě, kdy už víte, s kým “máte tu čest”. Výborné popisy míst, měst i krajiny, zkrátka to nemá chybu.

Blaufik
03.11.2019 5 z 5

Já jsem byla s Outsiderem opravdu spokojená. Autorovo budování napětí, spolu s vyústěním bylo opravdu skvělé a já tleskám, neboť mě kniha opravdu bavila od první až po poslední stranu.
Věřím, že si, nejen milovníci autorových knih, Outsidera užijí. Mohl by se líbit i čtenářům detektivek, kterým v příběhu nevadí trochu nadpřirozena. Pokud vás tedy kniha láká, tak s chutí do toho!

Drndi
01.11.2019 4 z 5

King je má srdeční záležitost, takže jsem ráda, že příběh nebyl jen detektivní a vysvětleni zápletky bylo v pravdě Kingovské:) Určitě jsem od něj četla lepší, ale také mnohem horší knížky, takže hodnocení lepší průměr sedí.

castkov
31.10.2019 3 z 5

Dobrý začátek,ale slabší konec.

bookcase
30.10.2019 5 z 5

Ouu, paráda. První půlka napínavá detektivka, druhá pekelná jízda. Na brčka v očích nikdy nezapomenu.

Ronnie68
30.10.2019 5 z 5

Tak za mě tahle kniha byla zatím to nejlepší, co jsem od pana Kinga četla ... to že se trochu odklonil od hororů k detektivce (thrilleru) mu docela prospělo ... sice konec byl takový trochu zvláštní ... ale i přes to mě kniha celkově nadchla .. a proto jí dávám 5*

AkiKagami
27.10.2019 3 z 5

Tak, po dlouhé době je to přečtené. Nemůžu říci, že se mi to nelíbilo, to ne, ale očekávala jsem něco víc. Takže jsem z toho spíše zklamaná. Čekala jsem tuhnutí krve v žilách atd...To se stalo až na konci knihy. Je to třetí kniha od Kinga a mohu říci, že víc si nekoupím. Možná půjčím v knihovně to možná ano, ale už si nic nekoupím. Jsem nejspíš náročný čtenář, ale jak jsem zmínila, čekala jsem od toho víc. Ale zase to není špatný spisovatel to ne. A z těch tří knih co jsem četla byla tato asi nejlepší to zase jo. Tak uvidíme jestli v knihovně dostane šanci nebo ne.