Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4166 647

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

orinka3
14.11.2015 5 z 5

Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, co už napsali čtenáři přede mnou. Mimořádně povedená kniha, která je podle mě na stejné úrovni s kultovním To. Ostatně, myšlenku z To nacházím i u Osvícení - zhmotněné Zlo ničí hrdiny knihy se stejnou krutostí. Napínavé, psychologicky výborně zpracované. Jednička s hvězdičkou. Ne všechny knihy pana Kinga se mi tolik líbily, jsem ráda, že jsem narazila na tuhle. Čtu ji až po knize Doktor Spánek a i ta je výborná.

Majkrofon
02.11.2015 5 z 5

I keď vyše 600 strán nie je ani trochu málo, tak som ich dokázal prečítať až neuveriteľne rýchlo. Jedna z najlepších Kingoviek čo sa mi zatiaľ dostala do ruky. I keď som už videl film od Kubricka, tak ma to bavilo ako keby som do tohto príbehu išiel ako úplný nováčik (apropo, Kubrick veľa vecí pomenil). Výborný psychologický horor.

veronika5179
29.10.2015 3 z 5

Tato kniha mi byla doporučena jako jeden z nejlepších hororů. No, bála jsem se asi tak 2 odstavce a to ještě jen proto, že jsem strašpytel. Jinak naprostý průměr, místy až groteskní a trapný. Nechápu, jak může mít takový ohlas. Předvidatelná od samého začátku do konce.

jakafe
06.10.2015 3 z 5

Očekávala jsem od toho víc. Osvícení mělo silnou atmosféru děsu opuštěného hotelu, rozkrývání uvažování a motivů jednání jednotlivých postav, i geniální vyprávění a děj samotný, ale nějak jsem na konci byla zklamaná. A to jsem knihu četla o samotě převážně na chatě, kde v noci praskající dřevo obložení skýtalo ty pravé kulisy. Mnohými je Osvícení považováno za vrchol Kingovy tvorby, literárně je to jistě výborné, ale u jiných jeho hororů jsem se fakt bála, proto hodnotím 3 *.

Ruzaaa
29.09.2015 4 z 5

Kniha se skutečně četla sama, zvládla jsem ji za tři dny. Místy to bylo skutečně děsivé, ale nejvíc na mě zapracoval pokoj číslo 217 a jeho obyvatelka. Knihu bych zařadila jako klasiku hororoveho žánru a je téměř povinnost si ji přečíst.

Martia
26.09.2015 5 z 5

Nejdřív jsem přečetla knihu a pak jsem se podívala na film, který je o spoustu věcí z knihy ochuzen. Každopádně pro toho kdo miluje horory jako já je Osvícení ideální. Velký strašidelný hotel ve kterém se staly samé vraždy a sebevraždy a v zimě odtamtud není úniku.
Takže Stephen King je king a jsem zvědavá na "malého" Dannyho Doktora Spánka.

Etelea
08.09.2015 5 z 5

Tenhle příběh mi dlouhou chvíli kazil spaní. Bez legrace. Začátek nenápadný a klidný se postupně mění v psychohoror, který se čte se zatajeným dechem. Miluju a vřele doporučuji.

cat5
27.08.2015 5 z 5

Pomalé ale velmi deprimující deptání postav. Kniha mě pohltila-nemám co dodat.

Juryk
21.08.2015 5 z 5

Jedním slovem perfektní. Přečtení knihy jsem dlouhou dobu odkládal. Jednak to bylo tím, že jsem si ještě pamatoval vzhled Jacka Nicholsona z filmové verze (kterou jsem naštěstí neviděl ani do čtvrtiny), ale také jsem měl v hlavě parodující verzi, která byla k vidění v jednom z čarodějnických dílů Simpsonů. Nemám rád, když mi představivost narušuje filmové ztvárnění, ale nakonec jsem se tedy do knihy odhodlal a už po chvíli jsem si dokázal vytvořit své vlastní představy, jak kdo a co vypadá (díky bohu za to). Děj a napětí se z klidného rozjezdu pomalu stupňuje a čtenář je více a více ponořen do atmosféry, která se z "celkem příjemné" mění na "neskutečně temnou".

spedula
07.08.2015 4 z 5

Super, fakt jsem se místy bála a musela přerušit čteni,ale zvládla jsem to přečíst dokonce. :) Ten mě konec trochu zklamal, čekala jsem od něj více informaci,ale i tak jsem z knihy nadšena.

Pitbullka
06.08.2015 5 z 5

Kniha byla výborná. Ze začátku tam na mě bylo až příliš popisu. Ale za to závěr knihy, ten byl skvělý! A paní ve vaně, brrrr, z téhle scény mi nebylo úplně dobře.

Traum
31.07.2015

Nebyl jsem si úplně jistý, co tomuto dílu dát za hodnocení. Už už jsem sahal po čtyřech hvězdičkách, ale goodreadsovské ,,really liked it" mi nějak nešlo přes prsty. Rozhodně bych tu rád ocenil hloubku, kterou King postavám oproti Kubrickovi dal, protože věřím, že v příběhu, ve kterém je hlavním antagonistou MINULOST (ať už na rovině mezilidských vztahů, či makroúrovni pestré historie hotelu), jsou pečlivě rozehrané interakce uvěřitelných postav nutností. Bohužel finále bylo trošku slabší a co se budování a stupňování atmosféry týče, čekal jsem větší vítr. Na druhou stranu stejně jako u TO mě u Kinga hřál promyšlený mechanismus metafyzického kosmu (v jehož důsledku nastupuje úhlavní zlo), i když v tomto případě ne úplně vysvětlený, spíš mezi řádky.

skocka
28.07.2015 4 z 5

S prvou polovicou knihy som bojovala viac ako týždeň, a dokonca som nad ňou miestami zaspávala, ale tú druhú som zhltla doslova na posedenie. Miestami som sa normálne bála, aj keď ducharinu skôr považujem za vtipnú ako strašidelnú.

Obuvník
28.07.2015 5 z 5

Osvícení je ukázkový příklad motivu prokletého domu. Děj sleduje prakticky pouze tři postavy, které jsou vykreslené řádně ořezanou tužkou. Čtenář tak zná hlavní hrdiny skoro stejně dobře jako sám autor, chápe všechny pohnutky a souvislosti a... zkrátka věří.
Atmosféra je budována pomalu, na pevných základech. Zpočátku vám jemně cinká do spánků jako triangl, později duní hlubokým tónem lesního rohu a nakonec... no, posuďte sami.
Přesně tohle od hororu očekávám. Chci se bát (doma na kanapi to jde lépe než v opuštěném hotelu, kde je cesta na svobodu zapadaná sněhem).

Sapy
21.07.2015 5 z 5

Pokud vás přestaly uspokojovat prvoplánové béčkové horory, přečtěte si Osvícení a poznejte nový druh strachu. Plíživého strachu, který se vám dostane až do morku kostí, aniž byste byli schopní uvědomit si, kdy se tomu tak stalo. King na zhruba čtyř stech stranách čtenáři servíruje komplexní mozaiku roztodivných vlastností a povah hlavních protagonistů, při kterých zabloudí až do nejzazších koutů jejich mysli. Pokud také patříte mezi čtenáře, kteří se nenechají nakrmit povrchním vykreslením charakterů postav, pak si na tomto díle vyloženě smlsnete!

Hanina61
15.07.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších "kingovek". Hrůza znásobená bezmocnosti a odříznutím od civilizace, šílený svět zla snažícího se vtáhnout do sebe vše živé. Opravdu krásně jsem se bála. :-)

magdice
09.07.2015 5 z 5

Dokonalá kniha, která Vás tak vcucne, že nemáte šanci nechat ji na pár dnů odpočívat. Stephen opět předvedl své kvality a vytvořil příběh, který boří veškeré hranice a místo pouhého představování si, jsem byla postavena přímo do děje a prožívala každou sekundu jako bych byla jeho součástí.
Filmové zpracování také nemohu opomenout, protože jako jediná filmová adaptace, na základě knížky, mě nezklamala.

Dera
01.07.2015 3 z 5

Hotel plný strašidel věru neměl blahodárný vliv na Jacka, toho času čerstvě abstinujícího alkoholika. Na duševním zdraví mu určitě nepřidalo prožité dětství, mám na mysli konkrétně jeho otce, který se zrovna nestaral o pohodu a teplo rodinného krbu. Tak mě prostě napadá, že na vyrovnaného a pohodového člověka by byly všechny čáry-máry Overloocku krátké.

Daniel.F
28.06.2015 5 z 5

K dokonalé knize jsem byl - přiznám se - "přiveden" až po zhlédnutí dokonalého filmu. Měl bych číst Kinga častěji, protože tohle byla libůstka.

richard7959
21.06.2015 5 z 5

Pokud existuje dokonalý hororový román, je to Osvícení.