Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4179 649

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

martunka
11.01.2015 5 z 5

Osvícení mám hodně ráda jako knihu i jako film. Myslím si, že tohle se Kingovi opravdu povedlo. Ráda jsem se při četbě nechala děsit.

MichelleKing
27.12.2014 5 z 5

OSVÍCENÍ......moje první ''osvícení'' bylo to zfilmováné s vynikajícím Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Po několika letech jsem si řekla, že bych si mohla prečíst předlohu k tomuto filmu. Knižní zpracování bylo také absolutně úžasné i ( nečekaně ) malinko odlišné. Osvícení patří do mých TOP 10 by STEPHEN KING.
Pro zklamané čtenáře tohoto titulu doporučuji podívat se na film.
Určitě změníte názor a rádi si legendarní OSVÍCENÍ přečtete znovu.

Martyska
22.12.2014 3 z 5

Zo začiatku vyzerala veľmi pozoruhodne, avšak celkový dej a koniec mi také už neprišli.Od konca som čakala viac. Nepopieram, že King má schopnosť zaujať čitateľa, ale mňa zaujalo len to, ako opíše daný moment. Keďže je to horror čakala som, že sa budem báť, ale naopak. Horrorové mi to prišlo moc málo a pri niektorých pasáž priam nudné. Knihu som ale zvládla a dočítala dokonca. Ide sa na film.

tweed
29.10.2014 1 z 5

Můj druhý King, který mě přesvědčil o tom, že King prostě nebude můj šálek čaje. Postavy mi přišly otravné, děj víceméně průhledný, styl psaní nudný a děs se ke mě nedostavil.

themarksokol
27.10.2014

Nebyla špatná, místy mě moc nebavila, ale začetla jsem se a dokončila ji! :)

Toomm
24.10.2014 3 z 5

Paradox jako hrom. Ačkoliv je tohle kniha která mě přivedla ke čtení Kinga, zároveň je to právě kniha která mě skoro nebavila a měl jsem problém ji dočíst. Znám film od Stanleyho Kubricka a ten považuji za vůbec možná nejlepší zpracování knižní předlohy, byť je velmi odlišné od knižního originálu. Osvícení mi přišlo táhlé a ta všude vychvalovaná atmosféra na mě neolehla. Škoda. 50%

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Naprostá bomba. Četl jsem v češtině a v němčině a v obou jazycích to prostě má grády. Jack je jedna z nejlepších literárních postav vůbec.

5/5

střapatá
18.10.2014 4 z 5

V knize byly části, které mě až tak nebavily, avšak jako celek nelze hodnotit jinak než velmi pozitivně. Zvláště druhá polovina příběhu měla spád a místy jsem četla se zatajeným dechem. King skvěle zachytil přerod Jacka od normálního člověka po naprostého šílence. Trochu mě zklamal konec, ale vzhledem k pokračování asi nešlo jinak. (a film je taky boží)

Salonka
16.10.2014 5 z 5

Jedným slovom - P E R F E K T N É.

Stephen King je majster pera, čo v tomto diele ukázal naplno. V mihu ma vtiahol do napínavého, drsného a hrôzostrašného deja, ktorý spočiatku gradoval pomaly a nevinne (ale tušíte, že sa budú diať veľké veci, a to je teda parádne vzrušujúce), a postupne akceleroval do takej miery, že som doslova nestíhala obracať stránky. :-) Pri čítaní som sa zabúdala a tak dokonale vypínala vnímanie zrazu nudného a ošúchaného vonkajšieho sveta, že som si musela napríklad vo vlaku na notoricky známej trase aktívne pripomínať, kde sa nachádzam a kedy vystupujem. :-) Na druhej strane, naozaj intenzívne som vnímala napríklad svoje zimomriavky. :-)

Pri čítaní zapojte fantáziu, predstavte si Peknú vyhliadku, a King vás bohato odmení... Začujete podmanivú hudbu aj desivý klopot, jemný šepot aj neľudský rev. Ucítite vône ľalií aj krvi, zazriete detskú nevinnosť aj stelesnené zlo, ochutnáte lásku aj nenávisť.

Nemám čo vytknúť, teším sa na ďalšie diela a Kráľovi ďakujem za dokonalý a nezabudnuteľný zážitok.

jiri1678
05.10.2014 5 z 5

Výborná kniha, čte se velmi dobře děj má spád a co si takhle vyrazit do nějakého hotelu na úpatí hor jako správce...

nikorka
30.09.2014 5 z 5

Bezprostredné dojmy po prečítaní: výborná na 1*

Bezprostredný pocit počas tzv. peripetie deja: oh môj bože:( Niekedy stačí 5 viet a s človekom to tak neskutočne pohne...

Neuveriteľné vykreslenie jednotlivých pováh, akoby p. King prežil život každej postavy.

"The tears that heal are also the tears that scald and scourge."

Poky
14.09.2014 5 z 5

Po dočtení se mi The shining navždy vryla do paměti jako literární dokonalost. Kdo začíná s Kingem, nechť tohle je jednoznačně jeho první kniha. Hororová atmosféra z knihy přímo sálá a čte se naprosto sama. Škoda, že volné pokračování je tak bídně ubohé, ale to do tohoto komentáře nepatří. Vřele doporučuji! Kniha je ku*evsky dobrá :-))

ShikoZuna
14.09.2014 5 z 5

Knihu som prečítala jedným dychom, ale čakala som že to bude trošku viac hororové. Aj keď som čítala okolo polnoci žiadny strach neprichádzal. Asi ma už len tak niečo nevydesí, ani nikdy nekončiaci maškarný večierok :D Je to veľmi pútavo napísané, postavy a ich vnútorní démoni sú veľmi uveritelne vykreslené. Proste King je king... ako vždy!

H.O.
03.09.2014 2 z 5

Filmové zpracování v podání hl. hrdiny J.Nicholsona se mi hodně líbilo...on fakt podal monstrózně šílený herecký výkon, kterému jsem 100% věřila:-)) - v tomhle směru je tato knížka pro mě opačná výjimka - film paradoxně lepší než kniha. Tuhle knížku jsem prostě nedala, po několika desítkách listů jsem ji doložila. Možná jsem měla vydržet (když to prý až snad od 2. půlky začne vřít), možná u mě nevhodná doba na takové čtivo, možná příliš malé písmenka v trošku již salátovém starém vydání..nevím :-))

Adriassa
02.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Kinga. Napínavé, strašidelné..ještě se těším na film. Určitě doporučuji

Sorrow
01.09.2014 5 z 5

Pro mě stoprocentně jedna z top Kingovek. Nádherně vykreslené postavy, prostředí, vše je dávkováno tak nějak v ideální míře, super vyvrcholení :)
Poprvé jsem tuto knihu četla když mi bylo asi 14 a to jsem tak úplně asi nedokázala docenit její kvality. Teď (21) jsem si jí přečetla znovu kvůli Dr. Spánkovi a byla jsem z ní ještě mnohem víc nadšená. Co se týče strachu, myslím, že jsem se bála zhruba stejně jako tenkrát - takže dost..
Každopádně všem doporučuji!

mailo-s
26.08.2014 5 z 5

Pro Pett: jestli si dáš jako srovnávačku film Osvícení Režie: Stanley Kubrick, tak budeš hodně zklamaná.
Zkusil bych tuhle verzy
Stephen King nikdy nebyl spokojen s Kubrikovou verzí filmu. Právě proto vznikla podle jeho scénáře tato televizní minisérie, která je knize mnohem věrnější.

Pett
25.08.2014 4 z 5

Přečteno, aby mě nic nebrzdilo při případné chuti na Doktora Spánka...a je pravdou, že mě zpomalil opravdu pomalý rozjezd...plno až téměř zbytečných informací, ale...přehoupnutí do druhé půle už bylo značně adrenalinové :)strašidelné...pro mě asi nejsilnější scéna...napadení malého Dannyho v pokoji 217, kdy pak stojí s palcem v puse na schodišti a okolo něj bez povšimnutí běží Wendy za vyšilujícím Jackem...super! A takových je tam víc... drobných náznaků, které mě dostávaly...
Film viděn kdysi a trochu mě to i tak při čtení rušilo, přesto si ho dám ještě jednou jako "srovnávačku"...

Ačánek
23.08.2014 5 z 5

musím říct, že knížka je mooc dobrá. četl jsem ji sice na dvakrát ale byla suprová. Když jsem ji poprvé začal číst, bylo to poprvé co jsem se setkal s Kingem. Netušil jsem ale jak to u Kinga chodí. Přečíst 200 - 300 str a nic moc se nedělo. To mě trochu zaskočilo a tak jsem ji odložil. Pak se mi ale do ruky dostaly nezbytný věci. Tam jsem ale poznal, že to tak u Kinga asi chodí normálně. A když jsem si dočetl nezbytný věci byl sem náramně spokojen. Proto jsem se zase dostal k Osvícení a ničeho nelituji. Kniha je prostě parádní :-)

Kristen23
14.08.2014 5 z 5

Upřímně ... Ten kdo viděl film, nemá tušení, co všechno se za stěnami hotelu Overlook stalo. Kniha je napsaná klasickým "stephenokingovským" stylem, ... Takže takovým způsobem, že knihu nebudete moci odložit. sice jsou některé pasáže poněkud protáhlé, ale poutavosti knížky to nijak neubírá. Knihu jsem koupila tátovi k loňským Vánocům, protože je velký fanoušek filmu. přelouskal ji asi za týden, mě to trvalo o něco déle, protože mě od čtení neustále vyrušovali učitelé :) ... Zkrátka, opravdu čtivá kniha, doporučuji :)