Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4181 649

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

Daniel.F
28.06.2015 5 z 5

K dokonalé knize jsem byl - přiznám se - "přiveden" až po zhlédnutí dokonalého filmu. Měl bych číst Kinga častěji, protože tohle byla libůstka.

richard7959
21.06.2015 5 z 5

Pokud existuje dokonalý hororový román, je to Osvícení.

ellescorpio
14.06.2015 5 z 5

I přes pomalý rozjezd mě kniha opravdu uchvátila, zhltla jsem ji za jeden večer. Jsem moc zvědavá na filmové zpracování, které jsem si šetřila na dočtení...

A asi si budu dávat bacha na keře ve tvaru zvířat :))

wiix
14.06.2015 5 z 5

Úžasné dielo, v ktorom King potvrdzuje svoje kvality. Dokonalo mysteriózny, napínavý thriller s úžasným psychologickým vykreslením postáv, netradičnou zápletkou a desivými scénami. Bravó!

rosemari
12.06.2015 5 z 5

Tlieskam, tlieskam, a dávam knihe 10 bodov s velkou hviezdičkou ako čerešničku na torte. Kniha ma 672 strán a ľudia moji ja som ju prečítala za 2 dni.Kniha vás tak stiahne do deje, že vám bude jedno či je navarené, upratané, prichystane dieťa do školy ..... na spánok za 2 dni dokopy cca 11 hodin.Majstrovské dielo od Kinga a moja prvotina od neho- akurát idem pozrieť sfilmovanú verziu a hneď dneska sa púštam do pokračovania príbehu o Dannym (Doktor Spánok).

Videl niekto film?Prečo sa spomína izba 237 keď je v knihe je 217??

moncam
17.05.2015 5 z 5

Kniha výborná stejně jako film, měla jsem pak těžké noci a pronásledoval mě šílený Jack Torrance. King prostě umí psát horory, v tom je geniální.

józi.odkudkam
07.05.2015 4 z 5

Snad poprvé, kdy se mi film líbil víc, než knižní předloha. Ta se spíš, než Jackovu prohlubujícímu šílenství, věnuje duchařině, rozličným kejklům a samotné schopnosti osvícení. Což taky není špatné, ale viz. první věta. Slušné 4****

LucieRossi
04.05.2015 4 z 5

Skvělá kniha, výborně se četla.

kateeljackson
02.05.2015

Toto je mistrovské dílo co nemá obdoby. Ze začátku jsem se sice trochu nudila ale konec stál opravdu zato.

Terva
19.04.2015 5 z 5

Stephen King napsal v roce 1977 knihu, která vstoupila do dějin jak hororu knižního tak hororu filmového.
V roce 1980 natočil Stanley Kubrick podle této knihy film a do hlavní role Jacka obsadil Jacka.
Jack Nicholson je nezapomenutelný a obrázek z VHS a DVD kde kouká dírou ve dveřích zná snad každý.
Teď po 36-ti letech napsal Stephen King knihu, která nese název Doktor spánek.
Je to pokračování již zmíněného Osvícení.
Pro pořádek jsem si nejprve přečetl knihu první, podíval se na film a hned se pustím do knihy druhé.
Knihu Osvícení pan King věnoval Joemu Hillovi, což je jeho syn,
který do dnešní doby napsal již čtyři knihy, několik povídek a věnuje se i komiksu.

Pár citátů z Osvícení:

Bylo deset hodin. Byt byl naplněný předstíraným spánkem.

Podvědomí k nám nikdy nemluví literárním jazykem.

Do tvého tatínka vnikl hotel!!

kiki11
31.03.2015 5 z 5

Bezesporu jedna z nejvydařenějších kingovek. Přečetla jsem to jedním dechem. Super nezapomenutelný zážitek!

dominik123
11.03.2015 5 z 5

Osvietenie má vlastne všetko čo má strašidelný horor mať. Ale musím poznamenať že pri niektorých kapitolách som sa trošku nudil. Začiatok bol taký nemastný, neslaný, ale postupne napätie narastalo až skončilo vo fantastickom, závere knihy.Určite je kniha o dosť inakšie dielo ako Kubrickov film. Výsledný verdikt nie je úplne stopercentný. Dal by som tak 95 percent. Zvyšných päť percent by som strhol za až prílišnú jednoduchosť a občas aj predvídateľnosť, deja. Moje výsledné hodnotenie síce nie je úplne stopercentné, ale aj napriek tomu si túto knihu prečítajte. Ale musím vás varovať, atmosféra tejto knihy,nie je pre slabšie povahy.

demlice
09.03.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem musela číst pouze ve dne. Večer u lampičky jsem na to neměla! U Kinga obdivuju, jak dokáže pracovat s psychikou hlavních postav. Ježkovyvoči! Vždyť já jsem začala být paranoidní stejně jako rodina Torranceových! Už jen ta myšlenka toho, že každý hotel má své duchy, byla parádní. A že tenhle jich měl požehnaně! Líbilo se mi, jak "osvícení" probíhalo. Vůně pomerančů... Musím si příště v obchodě dávat pozor ;-)
Opět nezklamal!

Fairiella
05.03.2015 5 z 5

Srovnám-li knihu s filmem, musím dát za pravdu Kingovi. Jack se v ní zblázní opravdu o dost "přirozeněji" a taky má jeho šílenství víc rozměrů. Je tu víc znát, jak ho Overlook dostal do své moci. Na některých stránkách cítíte, že je hotel opravdu živý. Jackova žena navíc nepůsobí tak "nablble" a hystericky jako ve filmu. Závěrem jen tolik. Ta keřová zvířata. Už nikdy nebudu věřit živým plotům, sochám a podobným zdánlivě nehybným věcem!

Grety
03.03.2015 4 z 5

(SPOILER) Každý hotel má jeden nebo dva stinné kouty, hotel Overlock je jiný, je to jeden obrovský stín. Drom pohání opilce k nadlidským výkonům a čtenář nezůstává jen u textu, ale má i vlastní fantazii a ta knize dodává ještě větší náboj. Mám ráda happyendy, takže konec mě nezklamal, ale některé pasáže mi přišli příliš dlouhé, proto to hodnocení.

Kiť Kať
25.02.2015 5 z 5

Kingu, tys mě dostal... Asi tak prvních sto až sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, nic moc, vcelku nuda.", dalších sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, už se to trochu rozjíždí, to už musím dočíst, když jsem za polovinou." a posledních sto stran... "Wow, Kingu, to bylo počteníčko!". Ano, začátek pomalejší, ale i kdyby se všechno mělo odehrát na posledních deseti stránkách knihy, tak to stálo prostě za to. Deskripce vyhrocení konečné situace mě prostě pohltila. A to, že i v poslední žhavé chvíli na sebe hotel Overlook nenechal zanevřít a téměř jsem se lekla, že není všem mrtvým konec... prostě čest mistrovi. Možná je má reakce přehnaná, ale myslím, že po vcelku nudném a nic neříkajícím dočtení Kingova "veledíla" Cell byla nevyhnutelná.

Dobře ty, Kingu :).

Renatecka
24.02.2015 4 z 5

Velmi hezky napsané, King je prostě "king". Námětem mi trochu připomněla film 3:15 zemřeš. Doporučuju přečíst.

honzik4422
22.02.2015 5 z 5

Jedno z nejlepších děl od mistra. Super horor s výbornou atmosférou.

Medojed
05.02.2015 5 z 5

Skvělé čtení!

tichackova.h
23.01.2015

Knihu jsem (ostatně jako většinu knih) přečetla celkem rychle...což samo o sobě může vnitřně automaticky znamenat, že mě chytla. Každopádně jsem narazila na pár pasáží u kterých jsem se trochu nudila, zárovaň pak na pasáže, které mě naopak naprosto dostaly. Co se týče filmu - toho s J. Nicholsonem, tak ten je supr, ta podivná atmosféra "prázdného" hotelu, kde stejně přemýšlíš, kdy se za rohem někdo objeví (a že objeví) je neskutečná...a hlavně, Nicholsonovi to prostě sedlo.