Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4181 649

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

Misan1993
17.03.2016 5 z 5

Knížka byla neuvěřitelná. Hned po přečtení jsem letěl na ulož.to pro film, ale ten se tolik nepovedl. Chybí tam spousta detailů, na kterých je ta kvalita postavena.

katy238
16.03.2016 5 z 5

Pomalu postupující šílenství, rakovinu připomínající mrak, ploužící se myslí až do jejího úplného zatemnění. Jak dlouho dokáže otec odolávat pokušení zahubit vlastní rodinu, aby jí pomohl k lepším zítřkům, i když nemusejí nikdy přijít? Jedna z nejlepších knih S. Kinga, jakou jsem měla možnost přečíst. Díky, mistře.

MGT
12.03.2016 4 z 5

Na wikipedii jsem si přečetla jak dopadl film a jsem ráda, že to v knize bylo jinak, Halloranna by mi bylo líto.
Dvě třetiny knihy se mě docela táhly a neměla jsem problém knihu odložit, ale vše naprosto vyvážila doba od natažení hodinek v hale.

alisie
12.03.2016 4 z 5

(SPOILER) Zprvu mi vadil styl psaní, vynořující se myšlenky nešly dost dobře oddělit od současného děje. Postupem času se myšlenky a dějové přeskoky umírnily a člověk se lépe orientoval. Jistá čtivost se určitě nedá upřít, ale nejsem si jistá, že by v tom byl neskonalým přeborníkem, když i já jsem poznala, že po sladce idylické pasáži, která čtenáře ukonejší a ukolíbá do pohody, prostě musí přijít "blesk z čistého nebe". Závěr mě trošku překvapil, ale vlastně nevím, jak moc zapadá do hororového žánru, když ze tří hlavních postav dvě přežily, ale proč by ne. Celou dobu jsem se držela doporučení nečíst o samotě a v noci, škoda, že jsem se závěrem knihy nechala strhnout a dočítala jsem ho osamělá v posteli před spaním, což se nakonec promítlo do snů. Takže vlastně jednou pochvala pro komentář na obalu knihy.

MikeDV3
05.03.2016 4 z 5

Velmi povedená horrorová kniha. Myslím ale že by mohla být o něco kratší. Na tuto knihu mě přivedla scéna ze seriálu přátelé.

Karcoolka2210
05.03.2016 5 z 5

Ak nerátam Geraldovu hru (ktorú nerátam, keďže som ju nedočítala;), tak The Shining je moja prvá kingovka. A ešte aká. Ja som teda nadšená, lebo takto strašidelný príbeh som dávno nečítala. Naposledy asi The Strain, čo už bolo dávno. Takže táto kniha je pre mňa isto prekvapením, teda prekvapila som samu seba, že sa mi tento žáner páči. Teraz si idem pozrieť film :) AJ
PS: Tak, film je na prd. Jack Nicholson ma vytáčal riadne, lebo odobral Jackovi Torrancovi srdce, ktoré v knihe mal. Kto si prečítal knihu, ostaňte len pri nej. Úplne to stačí :)

Damato
12.02.2016 4 z 5

Tak jsem se zas dala přemluvit k přečtení další z Kingových knih a protože jsem na to měla málo času, tak jsem " měla noční" a noc jsem trávila v křesle a dost jsem se bála. Byla jsem ráda, že manžel usnul v obyváku u televize a ani jsem nedýchala, abych ho nevzbudila, protože v tu chvíli, kdy jsem to četla, byl mou jedinou jistotou v nenormálním světě. Ale stálo to za to a při ranní kávě , kdy jsem mu vyprávěla co jsem v noci zažívala - no dávám mu dva dny, než se tady objeví jeho komentář... :-)

Maus
11.02.2016 3 z 5

Miluji Kinga a jeho knihy, bohužel kniha Osvícení mě zaujala zatím ze všech přečtených knih nejméně. Knížka je pěkně napsaná, příběh je taky pěkně vymyšlený, ale sama nevím proč, už bych si ji znovu přečíst nechtěla...

danny_21
08.02.2016 4 z 5

Nadprůměr Kingovy tvorby, a jeden z mála příkladů, kdy Vám fyzickou představu postavy neurčí Vaše fantazie, ale démonický Jack Nicholson ve filmovém ( ne tak povedeném ) Kubrickově zpracování. Véééndy, Danny, Overlock a hlavně REDRUM ( DROM ) se zapsali tučně do mé paměti, tolik opěvovaná Kingova psychologie postav zde podaná nad míru dobře - 80 %

Viky007
05.02.2016 5 z 5

Naprosté psycho! King je totální magor, ale to je o něm všeobecně známo. Nejspíš díky tomu dokázal napsat tak úžasné dílo. Ale co vám budu povídat, byl to nápor na psychiku. No jo, jsem holt chorobný strašpytel. A to čtu Kinga... jak logické.

Odmaskujte se! Odmaskujte se! Odmaskujte se!

dva.v.1
04.02.2016 4 z 5

mistrovské dílo !!
i když vzhledem k superlativům tady napsaným tak trošku zklamání.

hanka616
02.02.2016 4 z 5

Pěkné počtení. Příznivce Kinga rozhodně nezklame.

premacech
27.01.2016 5 z 5

Když jsem ji četl poprvé, nezačetl jsem se. Podruhé také ne, ale napotřetí po 20-ti letech ano. Brilantní kousek! Overlooku, jsem rád, že to s tebou dopadlo tak, jak dopadlo. 95%

orinka3
23.01.2016 5 z 5

Pro Polinea: já jsem starší ročník než ty (tipuju), ale bála jsem se taky. Četla jsem jen doma, ve společnosti, sama bych byla dost vyplašená.

Polineus
23.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl, i když jsem zatím moc knih nepřečetl. Moje v pořadí druhá kingovka, první knížka co jsem od něj četl byl Lunapark. Tady jsem čekal větší množství originality, které se dostavilo.Trochu mě štve, že jsem některými strašidelnými pasážemi proplouval v autobuse. Jinak jsem se co nejvíce snažil číst večer v pokoji pro co nejlepší atmosféru - a jako že jsem se vážně bál. Člověk, než začne číst první horor, který doopravdy za něco stojí, si říká, jak ho asi kniha může vyděsit? Tady to funguje úctyhodně.

Romanka89
14.01.2016 5 z 5

Podobně jako třeba u Mechanického pomeranče jsem viděla nejprve film od Kubricka. Až po té jsem objevila knihu, a jsou to dvě samostatná díla, která bych si nedovolila porovnávat. Je jasné, že v knize je toho víc, ale myslím že to není tak podstatné, viděla jsem i jiné zpracování, asi třídílné, kde se to podle mne více drželo knihy, ale pokulhávalo zpracování, bylo to prostě béčko. Každopádně kniha je jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga.

8Martin
02.01.2016 5 z 5

Z knihy jde opravdu strach, ale nutí vás to pořád číst dál a dál. Užasné čtení.

sackettboy
30.12.2015 5 z 5

Skvelá kniha 668 strán som prelúskal za 5 dni i pri nepriaznivých okolnostiach pre čítanie. Aj keď som si tak nejako ten koniec predstavoval u Kinga si človek nemôže byť ničím istý. Román bol tak skvelý, že ma láka filmové spracovanie z 80-tých rokov.

TheKing
28.12.2015 5 z 5

"Páni!", slovo které bylo první a poslední na dlouhou dobu, co jsem vyslovila, když jsem knihu dočetla. Než jsem ji začala číst, tak jsem si říkala, že je určitě hodně přeceňovaná, ale... Fu, je to vážně skvělé čtení. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a po dlouhé době nečtení, jsem ji překvapivě přečetla za dva dny. I teď mám smíšené pocity. Kniha mě dokázala vystrašit, neuvěřitelně pobavit, donutila mě přemýšlet a na konci jsem si i pobrečela. Prostě kniha jak má být! Zkrátka: nejděsivější, nejpropracovanější kniha vůbec (teda, co jsem zatím četla) ať už od Mistra Kinga nebo ne. Jedině doporučuji! Podle mne, kdo tu knihu nečetl, velmi prohloupil.

Eigis
25.12.2015 5 z 5

Jak je u pana Kinga dobrým zvykem, má i v této knize výborně zvládnutou psychologii postav, což ve spojení se slušným námětem a napínavým dějem dává dohromady velmi kvalitní literární počin.