Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/bmid_osviceni-Kro-29672.jpg 5 4202 4202

Osvícení série

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining , 1977

Christo
03.04.2014 5 z 5

Přečetl jsem si ji po druhé, kvůli pokračování, které se chystá a také na druhé přečtení jsem si ji náležitě dopodrobna vychutnal. Pamatuji si, že před patnácti lety jsem Osvícení četl s napětím, co bude dál. Nyní jsem se spíš kochal detaily a přemýšlením, co King zamýšlí s postavami v Doktoru spánkovi...

sipkulka
24.02.2014 5 z 5

No j no to už je skorem klasika kdo nečetl osvícení jako by nežil :) Moc hezká knížka a moje první Kingovka :)

MaggieEvans
24.02.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, jen mě trochu zklamal konec, jinak úžasná atmosféra.

Mrazulka
22.02.2014 5 z 5

Musím souhlasit s názory, že se jedná o jednu z nejlepších knih od Kinga.
Četla jsem ji několikrát a zcela určitě ne naposled.

Irika
08.02.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla! Těžko se od toho odtrhává a člověk hltá každou stránku. Úžasná kombinace reálného světa s nadpřirozenem, takové osvícení může být pěkně danajský dar. Jedině mi tam chybělo vysvětlení pár detailů - proč se hýbala zvířata, co bylo na tom dětském hřišti a jak se na celou věc nakonec díval Ullman... Ale i tak dávám knize 100% a mohu jen doporučit.

inmax
06.02.2014 4 z 5

Moje první Kingovka, navíc čtená bez znalosti filmu a musím říct, že docela zklamání. Na to, jak je kniha chválená, tak jsem se při jejím čtení moc nebál, a to jsem vždy četl až někdy po půlnoci a následná cesta na wc byla v pohodě :) Jinak je to ale docela poutavé čtení.

Manyna
05.02.2014 5 z 5

DROM..co víc dodávat :)

Rawen616
03.02.2014 4 z 5

Horrorová klasika která asi nikoho vyloženě nezklame. Velmi pěkně popsané gradující šílenství otce, které vede až k tragickému závěru.

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Kdo se bojí, nesmí do lesa a číst tuto nejlepší hororovou knihu :-) Taaakže, kolik statečných tu je??? :-))

domi88
11.01.2014 3 z 5

na 250 stránce mě Wendy i Jack už pěkně štvali. A to upozornění na obálce?

namoki
26.12.2013 5 z 5

Musim rict, prvni jsem videla vyborny film s J.Nicholsenem a moc jsem uz nechtela cist. Ale sla jsem do toho a vubec nelituji, skvele napsano!

popomala
26.12.2013 5 z 5

Úžasná, dle mého téměř dokonalá kniha, která je dnes už klasika. Jedna z nejlepších knih od pro mě jednoho z nejlepších autorů. To je setsakramentsky zaručený úspěch.

Betty11
15.12.2013 5 z 5

Kubrick je dobrej a do filmu z knihy toho dostal fakt dost, ale kniha je kniha. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, vyhýbala jsem se jí, protože jsem viděla film, který mně jako by okradl o mou představivost. Ta už byla dopředu dána filmem - ale nakonec mi to nevadilo. Co ke knize říct - je to klasika od Kinga - prostě vřele doporučuji.

aannyy
15.12.2013 4 z 5

Musím říct, že mě teda mrazilo. Fakt jsem se i celkem bála. Četla jsem to až po shlédnutí filmu s Jackem Nicholsonem a musím říct, že z knihy jsem měla fakt strach. Četla jsem ji na praxi, byla jsem sama v maringotce na kraji lesa, takže jsem se pak bála každého šustnutí. Každopádně kniha jako taková opět skvělá.

Kula
07.12.2013 4 z 5

Na obálce psali, nečíst v noci a o samotě, musím přiznat, že Kubrickova ztvárnění jsem se bála víc, ale kniha povedená. Nicméně z Kingových knih u mě rozhodně nestojí na "bedně".

MorriconeTheGod
03.12.2013 3 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení, byla to celkem dobrá kniha, ale nic, co by ve mě zanechalo nějakou nesmazatelnou stopu. Dobrou knihu poznám podle toho, že zraje a léta po prvním přečtením získává v mysli stále větší a větší místo a váhu. Tahle, alespoň u mě po létech jednoznačně vadne. Ale kdo má rád takové ty knižní jednohubky a čtení na jeden dech, tak jistě bude spokojen.

Beruskazelena
25.11.2013 5 z 5

Kniha je velmi poutavá, čtivá a děsivá. V jistých pasážích cítíte nepříjemné mrazení v zádech, obzvlášť pokud máte silnou představitost. Autorovi se podařilo nejen zkonstruovat skvělé děsivé scény, ale i velmi dobře vystihl vnitřní pocity a myšlenky jednotlivých postav. Knížku jsem přečetla až po shlédnutí filmu, takže jsem si za Jacka Torrance automaticky dosadila postavu J. Nicholsona, který se mimochodem pro tuto roli neskutečně hodí. Až s knihou jsem pochopila zásadní věc, co to je vlastně to osvícení apod. (ale nejspíš to bude jen mou "zabržděností"). Když jsem teď "osvícenější", hodlám opět shlédnout filmové zpracování...

fear
04.11.2013 5 z 5

Tak mě z toho teda mrazilo slušně. Když jsem se přistihla, že obracím stránky se značnou úzkostí, tak mě to překvapilo a mírně šokovalo, protože ač jsem neuvěřitelnej strašpytel, u Kinga se nebojim. Teď mě ale strýček King vyděsil. Určitě by měl radost. Možná to bude hodně souviset s tím, že zfilmovanou verzi jsem shlédla dávno předtím, než jsem ho začala číst a tudíž mi představivost fungovala mnohem lépe a jela na plný obrátky. Po scéně s milou, už zralejší :) dámou v pokoji 217, jsem myslela, že do svojí koupelny nevkročím.. je tam přece vana..a závěs..brrrrr!
Výborná kniha, ale jsem ráda, že ji mám už přečtenou. :D

renefer
24.10.2013 3 z 5

Kinga jsem četla coby teenager a líbil se mi. Teď jsem se k němu zkusila vrátit, ale nějak se už nechytám. Rozčilují mě psychotické vpisky do textu i absolutní neschopnost Wendy bránit se. Prostě typický horor, kdy lidi chodí do míst, kam by člověk se zdravým rozumem nevstoupil, dělají věci, které jsou postavené na hlavu a při útěku klopýtají na schodech...

wooloong
24.10.2013 4 z 5

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně, abych si rozšířila své doposud poměrně chabé znalosti "klasické hororové literatury". Asi čtrnáct dní jsem ji obloukem obcházela a říkala si, jestli není na čtení už příliš velké šero nebo jestli se do ní mám pustit těsně před spaním. Nejsem zrovna hrdina, a jak nerada přiznávám, před pár lety jsem se po shlédnutí některých dílů Akt X choulila pod peřinu v liché naději, že co není vidět, to emzáci, divnolidi a duchové nechají na pokoji. Nakonec jsem odvahu přeci jen sebrala. A bylo to nakonec podstatně slabší než moje očekávání. Keřová zvířátka ani dáma z 217 mě nezahnaly pod peřinu ani náhodou, A moje nejstrašidelnější scéna? Ta s Dannym a hasícím přístrojem.