Osudné svědectví

Osudné svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503961/bmid_osudne-svedectvi-MAx-503961.jpg 4 1536 357

Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Poté co se Erika připojí k vyšetřování případu, zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna, a než se v hluboké noci vloupá k nim domů, dlouho je sleduje. Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka, jenž ji zavraždil proto, aby nebyl odhalen a dopaden. Pak ale přijde šok a Erika musí přehodnotit vše, co si do té doby o Vicky myslela a věděla. A s omezeným množstvím indicií a téměř žádnými důkazy musí najít vraha, než udeří znovu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Fatal Witness , 2022

manasx
31.07.2023 5 z 5

Po dlouhé době jsem se dostala zase k detektivovi Erice Fosterové a pořád mě to hodně baví. To je sázka na jistotu!

libuse6749
30.07.2023

Když jsem sahala po nejnovější knize v krimi sérii s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou, naprosto přesně jsem věděla, do čeho jdu. Krimi případy Roberta Bryndzy patří k mým oblíbeným již od první přečtené knížky. Osudné svědectví má stejnou atmosféru jako předchozích šest dílů, znáte velmi dobře hlavní hrdinku Eriku i její spolupracovníky z vyšetřovacího týmu. Stejně tak znáte již i rukopis autora, a pokud vás bavilo předchozích čtení, nebudete se nudit ani zde.

Akce začíná doslova od první kapitoly a v druhé se již Erika ocitá na místě činu, kde byla brutálně zavražděná žena. Pokud jste dosud tento díl nečetli, tak vás nalákám na téma, které dnes frčí a tím jsou podcasty o skutečných zločinech. Právě těmi se zabývala jedna z obětí a evidentně již byla sexuálnímu predátorovi natolik blízko, že už pro něj začala být nebezpečná. Po jakých stopách půjde Erika se svým týmem si musíte již přečíst sami, ale prozradím, že to nebude mít vůbec lehké.

Když to shrnu, knížka mi bavila od první do poslední stránky. Pro toho, kdo má čas, je to záležitost jednoho dne, protože příběh je velice čtivý a kapitoly většinou krátké. Pachatele jsem tentokrát po indiciích v knize tušila, i tak se mi finále knihy líbilo. Stejné jako dějová linka z osobního života Eriky.

Co dodat, těším se na další díl.

Čenichnaknihy
29.07.2023 5 z 5

Začínáme Roberta podezřívat, že jsou pro něj návraty k sérii Eriky fosterové jako příjezdy domů. Vrací se do známého prostředí, kde je mu dobře, kam ukládá víc a víc ze sebe.

Do dalšího případu slovenské vyšetřovatelky pracující v Londýně zase voperoval spoustu vlastních zkušeností. Přibyla postava pocházející z Nitry, zapracoval i svůj divadelní původ.

Jestli se Bryndzovi něco nedá vytknout, je to, jak rok co rok drží ve svých knížkách trend s dobou. Tentokrát si vzal na paškál autorku podcastu. Což je v době, kdy na vás podcasty skáčou i z ledničky, dost trefné téma.

Asi není potřeba dodávat, že je knížka super čtivá, příběh uhání po stránkách. Hodně pomůže i to, že zhruba v třetině knížky přijde zásadní zvrat.

Jeden vroubek u nás ale autor přeci jen má. Když jsme s ním dělali před Vánoci rozhovor pro náš web, dušoval se, že mu vadí, když postavy v knížce zvrací. A že pokud může, snaží se těmto scénám vyhnout. A co si myslíte, v Osudném svědectví se přesně taková scéna objevuje.

mekkejla
28.07.2023 4 z 5

Bylo to čtivé jako vždy. Erika je moje oblíbená hrdinka a moc bych jí přála trochu víc štěstí nejen v kariéře. Tak snad s Igorem... Jinak jedna hvězda šla dolů za to, že odhalení vraha mě trochu zklamalo. Vzhledem k tomu, že tam byly 2 velmi podobné postavy, tak mi tak nějak splynuly v jednu a vlastně nevím, která z nich to byla ...

Sarrah
28.07.2023 5 z 5

Zase a opět dokonalé, ale fakt jsem měla tentokrát o Eriku strach.

gordon13
27.07.2023 5 z 5

Nový díl s Erikou a mohu jen konstatovat - skvělý příběh! Kniha mě skutečně velmi bavila a budu se těšit od autora na další slíbené :-)

bafuskyBaf
24.07.2023 5 z 5

Prosím další díl.. Robert Bryndza zase nezklamal. Přečteno jedním dechem. Musím napsat, že příchod Igora to zase pozvedl a jsem zvědavá na vývoj mezi Erikou a Igorem.

krejcovka76
16.07.2023 5 z 5

Druhý příběh tohoto autora a na rozdíl od prvního mě tenhle bavil. Vraha jsem odhadla brzo, ale potřebovala jsem zjistit, jaké cesty a nitky ho pomůžou odhalit. Celá vyšetřovací parta mě bavila, takže za mě 5*

Evule *
13.07.2023 5 z 5

Tuto detektivní sérii považuji za jednu z nejlepších a ani tento díl mě nezklamal. Napínavé a velmi čtivé, vrah mě překvapil. Jsem ráda, že to Erika zvládla a těším se na její další případ.

veronika7608
11.07.2023 2 z 5

Zbytečná dlouhá kniha na to, co se v ní děje. Moc mě to nebavilo.

Liss93
08.07.2023 5 z 5

Poslední (doufám že jen prozatím) díl série o Erice. Tentokrát se Erika nachomýtne na místo činu omylem, ale o to intenzivněji se pustí do vyšetřování případu, který se začne postupně čím dál víc zamotávat. Najít podezřelé není tak těžké, ale najít důkazy je mnohem těžší. Naštěstí se ve chvíli, kdy už to vypadá na uvíznutí ve slepé uličce, objeví nové skutečnosti, které změní pohled na celý případ. Do toho se Erika stěhuje a potkává dávnou lásku. O napětí až do poslední stránky rozhodně není nouze. Tak snad Erika neřekla poslední slovo a ráda bych ji někdy viděla spolupracovat s Kate.

magic11
08.07.2023 5 z 5

Prostě Bryndza, sázka na jistotu, že vás to bude bavit

Míša02
07.07.2023 4 z 5

Opět další skvělá kniha ze série. Čte se krásně jednoduše, příběh rychle plyne a pořád se něco děje. Jen tedy bylo poměrně brzy jasné, kdo je pachatel. Čekala bych větší překvapení.

Vknihách
01.07.2023

Osudné svedectvo
ROBERT BRYNDZA

Po dlhšom čase som sa s chuťou zahryzla do krimi príbehu. Výber padol na knihu Roberta Bryndzu. Konkrétne ide o 7. pokračovanie série s hlavnou hrdinkou Erikou Fosterovou.
Hneď na úvod každému potencionálnemu čitateľovi dávam na známosť, že od Roberta je toto moja druhá prečítaná kniha a práve s Erikou Fosterovou som nečítala ani jednu. Vôbec to však nevadilo. Kniha obsahuje samostatný príbeh, vyšetrovanie vraždy, no Bryndza nám priblíži aj osobný život Fosterovej- udalosti, ktoré ju doviedli do nového domu, čo tomu predchádzalo a míľniky z jej života, vôbec nebudete stratení, séria sa dá čítať aj samostatne.

Byrokrati obyčajne kašlú na podstatu toho, čo robia. Iba ich vzrušuje, keď ti môžu odmietnuť podať informácie.(str.245)

Kniha sa mi páčila, a to veľmi.
Začnem však obálkou Zbožňujem, ak obálka korešponduje s príbehom a je na nej vystihnutý nejaký moment, prípadne detail z príbehu a Osobné svedectvo toto spĺňa do bodky. Pri čítaní niektorých častí sa vám chĺpky na tele postavia do pozoru, a to aj vďaka obálke.
V prológu sa odohráva vražda. Nie je v príbehu jediná, ale perfektne navodí tú správnu krvavú atmosféru. Útok je z pohľadu obete, Bryndza vymyslel perfektný, neokukaný postup trýznenia, ktorý popísal bravúrne. Strach, bezmocnosť, bolesť, dokonca aj posledné výdychy obete boli tak uveriteľné, akoby som v miestnosti stála s vrahom.
Spustí sa vyšetrovanie trestného činu. Hľadajú sa podozriví. Ja, ako zarytá fanúšička záhad, som samozrejme upodozrievala každého muža, ktorý sa v knihe ocitol. Novými a novými zisteniami Eriky, som ich postupne vylučovala, no Bryndza má talent ťahať ma za nos a vylúčení podozriví sa opäť dostali do hry. No na koho padol Čierny Peter som si musela počakť až do nervy drásajúceho záveru.
Väčšinou mám problém pamätať si mená, prípadne rolu postavy v príbehoch,v ktorých sa to ľuďmi len tak hemží. V knihe Osudné svedectvo tomu tak nebolo. Postavy sú opísané tak, že si ich jednoducho dokážete vizualizovať a ak nepomôže toto, charakterové črty vám budú v orientácii kto je kto veľmi nápomocné. Nie každý autor to s postavami takto vie.
Čo sa týka samotnej postavy Fosterovej, bola presne taká, ako by som si predstavovala, že bude.Je húževnatá, inteligentná, rázna, tvdohlavá, nebojácna ale Akoby fungovala len zo zotrvačnosti, čomu sa však netreba diviť. Posledných päť rokov života jej toho naložil na bedrá poriadne veľa a jediné, čo jej pumpuje krv do žíl, je práca, ktorou žije. V novom dome sa preto ani nedokáže zabývať, občas som mala dojem, že ani nechce. Pre koho vlastne?!
Vďaka vyššej moci za Argos(obchodná sieť, ktorá ponúka hádam všetok sortiment aj s donáškou). Za túto vsuvku som autorovi naozaj vďačná. Erika si zaslúži trochu svetla do svojho života v pološere. Snáď Bryndza príde s ďalšou knihou, prípadom pre Fosterovú a bude jej/nám dopriate pokračovanie z jej súkromia.
Parťáci Mossová a Peterson boli skvelý tím nielen v práci, ale aj v súkromí. Dbali o seba navzájom a neváhali podať pomocnú ruku. Nie ako kolegovia, ale priatelia.
Pátranie po možnom motíve a spojitosti medzi postavami ma neprestane nikdy udivovať. Najmä ako v tomto prípade, kde bolo informácií spočiatku žalostne málo, inšpektori dokázali vydolovať priam neexistujúce súvislosti.
Kniha nemá ani 400 strán, ale dokázala som ju prečítať za necelé dva dni. Našepkám, že to je práve kvôli štýlu Roberta, krátkym kapitolám, ktoré udržujú živú dynamiku deja a hlavne preto, že som Osudné svedectvo nedokázala pustiť z rúk. Ani stranu som sa nenudila. Bryndza ma svojím príbehom doslova prišpendlil ku kreslu a pustil až po dočítaní poďakovania (mimochodom, Felton? TEN FELTON sa podieľa na jazykovej korektúre v angličtine?!? paráda!)
Môj obľúbený autor M.W. Craven o knihe Osudné svedectvo povedal: Kľukaté, temné a oživené protagonistkou, ktorá si vás získa od prvej strany.
Nedá sa nesúhlasiť :)

ellypusik
30.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Bryndza za mě zatím nikdy nezklamal. Při předposledním díle jsem myslela, že je série u konce a trochu mě udivilo, že to autor nijak na začátku této knihy nevyjasnil, ale to není žádná výtka. Série s Erikou mi sedí více než s Kate a celý její tým je už moje srdcovka. Přiznám se, že vraha jsem tušila hned, co vstoupil na scénu a trochu mě udivilo jeho/její chování na konci. Kdyby se nestala ta tragédie, kdy zabil svoji blízkou osobu, byl by pro mne vzorec přijatelnější. Takto se vrah ukázal jako "obyčejný zvrhlík", což mi nesedělo do promyšleného chování předtím. Ale kniha čtivá, napínavá. Milostná zápletka hlavní hrdinka byla příjemné zpestření a moc páru fandím do dalších dílů!! Jednoduše řečeno: jako vždy pecka!

Hatshepsut
29.06.2023 5 z 5

Myslela jsem, že budu mít po takové době problémy si vzpomenout na příběh Eriky, ale vše mi čtením krásně naskočilo. Je fakt, že po dočtení minulého dílu jsem nechápala autora, že sérii takto ukončil? A ejhle je tu další díl a mně se moc líbil. Bohužel jsem si vraha tipla vcelku rychle, nicméně zápletka byla povedená a konečně snad na Eriku čeká i nějaké to štěstí.

edith79
29.06.2023 4 z 5

Erika se vrátila, ale tak nějak neslaně, nemastně. Příběh začíná drsně, vypadá to na hodně zajímavé vyšetřování a navnadilo mě to hodně.
Jenže to prostě nebylo ono. Jako by tuto knížku autor napsal, aby uspokojil touhu fanoušků Eriky po jejím návratu. Nejvíc mě mrzel konec, který byl zbytečně rychlý a Erika se zachovala dle mého názoru hodně hloupě. I přes tyto moje výtky je to za čtyři hvězdy, protože jako všechny knihy autora se to četlo samo.

Dumicek
29.06.2023 5 z 5

Erika je zpět a opět je to příjemná oddychová kniha,ktera se čte sama..není překombinovaná, námět je uvěřitelný a děj plyne v krásném tempu. Erika si pořídila nový domov,její osobní život zažije rozvoj a vraha snad stihnou odhalit.

Snapeova
29.06.2023 3 z 5

Již sedmá oddychová detektivní kniha s Erikou. Musím říct, že mě celkem i bavila. Bylo to hlavně kvůli vývoji Eričina soukromého života. Z toho si po dočtení pamatuji nejvíc. Pak si ještě vybavuji velmi zajímavý začátek a něco málo kolem vyšetřování. Není to tak dlouho, co jsem knihu dočetla, ale bohužel už nejsem schopná si vzpomenout na závěr knihy. Detektivka by asi neměla člověku utkvět v paměti jen díky zajímavému osobnímu životu hlavního vyšetřovatele.

Nuttelka
26.06.2023 5 z 5

Bože, to se tak skvěle četlo! Otáčíte stránky a jste na konci, ani nevíte jak :-) Knihy od Roberta jsou neskutečně čtivé, že je vždy slupnu jak maliny na posezení. Erika je v tomto díle skvělá, méně problematická a nová postava Igora?? Moc se mi líbí! Snad se brzy dočkáme dalšího dílu. A samotný případ byl skvěle promyšlený, i když ke konci už trošku tušíte :-)