Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1237 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Oroslav
08.10.2013 4 z 5

Postavy Edgara aj Wiremana ma od zaciatku zaujali. Stephen verne ozivil emocie chlapov, ktory oba prezivaju prave dost krusne obdobie - fyzicke aj dusevne. Namet je ako pisem, super. Mal som napinave chvilky s touto knihou, ale nasli sa aj (pre mna) aj trosku malaatne epizody. Rozhodne vsak, dej sa ku koncu zvazuje a nastupuje povestna Kingova gradacia deja kedy knizku proste nejde odlozit. Sledujeme cestu Edgara a jeho coraz viac tajomnejsie a coraz viac nadprirodzenejsie temne casy na Dume Key. Urcite precitajte, pre Kingovych fanusikov, lahodka.

Enehy
04.10.2013 5 z 5

Jednoznačně kniha určená pro ty, co si rádi hrají se svou fantazií a trochu se sami sebe děsí.

danae1515
22.09.2013

Moje první kniha od Kinga, nevěděla jsem, co očekávat....., asi jsem nepochopila konec. Ale líbila se mi. Doporučuji.

agar
31.08.2013 5 z 5

výborná kniha, zajímavá. začátek trošku roztahaný, ale pak se děj dostane do rychlejšího tempa. Jen ten konec mě zklamal.

Neobee
05.08.2013 1 z 5

No, snad nejhorší kniha, kterou jsem od Kinga četla... Pro mě až příliš utahaný a nudný děj, a proto jsem po 150 stranách čtení vzdala. Příště, jestli se ke knize vrátím, snad dočtu...

kemlinka
03.08.2013 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Kinga. Výborná!

mbarca
27.07.2013 4 z 5

Divná, divná, divná. Zatím nejdivnější knížka, kterou jsem od Kinga četla, ale stojí za to :)

Jančislava
03.07.2013 5 z 5

Po přečtení se Ostrov Duma Key hned zařadil na první místo v mém žebříčku Kingovek! Četla jsem jí už několikrát a vždy se na ní těšim. Doporučuju jí i přátelům. Je to krásný příběh i děsivý! No úplně mě dostala! Mohu všem doporučit

Skye Isis
27.06.2013 5 z 5

První polovinu knihy jsem si říkala: Nudááá, to snad ani nepsal King. Druhou polovinu knihy jsem se děsila, kdy se mi v pokoji objeví mrtvá holčička omotaná chaluhami. King nezklamal.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších! Edgar v sobě po těžké nehodě objeví skrytý talent. Ostrov mě zcela fascinoval a s napětím jsem očekávala další namalovaný obraz. Závěr knihy jsem četla prakticky se zadrženým dechem, uvolněně nadechnout jsem se mohla až po dočtení.

Jamal
31.05.2013 5 z 5

Skvělý příběh, děj postupně graduje, ani chvíli jsem se nenudil...prostě King :)

lazarus
28.04.2013 4 z 5

Tak dobojováno, zapečetěno, utopeno.
Oproti Marguisovi mě příběh bavil zhruba po tu obligátní 400stou stranu. Další děj se zvrhnul v hektickou honičku za duchy, která byla míň a míň uvěřitelná s blížící se poslední stránkou.
Docela dost mě vadilo Kingovo vyhrožování - toho vidím naposled, to se zase posere, to bude ještě horší, etc.
Moc mě to do jeho stylu psaní nesedí. Okrádá to děj o napětí a hlavně moment překvapení.
Přišlo mě to jako když děcko nemůže s vyprávěním vydržet a v rámci upoutání pozornosti vykecává předčasně pointu.
Úvod děje, až do vernisáže byl příjemným čtením s roustoucím napětím a prvkem mystiky. Zbytek byl na mé gusto trochu moc béčkovou akcí.
Škoda. Mistr King podle mě nepotřebuje líbivé, jednoduché finále. Jeho vyprávění je výborným čtením samo o sobě.
Nesla-li by se dějová a linka v duchu prvních čtyřset stran až do závěru, dostal by zasloužených pět hvězdiček.
Takhle dávám jen čtyři a to ještě s odřenýma ušima.

Marquis
17.04.2013 2 z 5

Zatiaľ najhoršie, čo som od Kinga čítal. Dej sa neuveriteľne vlečie (rozbehne sa až okolo 400-tej strany!), zápletka je čudná, takže to nezachránia ani sympatické postavy. Pán King by už mal spisovateľské remeslo radšej zavesiť na klinec, toto mu nevyšlo... Aspoň že knihou Pod kupolou si napravil reputáciu.

Sysie von Kopri
10.02.2013 5 z 5

Pro mě nejlepší knížka od něj. Postupné rozuzlování příběhu, kdy střípek po střípku zapadá do děsivého příběhu u kterého běhá mráz po zádech a který postupně nabírá na síle tak,že na konci jsem se nemohla dočkat až dočtu stránku.. Skvělé!

doktorking
06.02.2013 5 z 5

Tohle skvělé dílo hlásalo že se King po své nehodě vrací ke starým kořenům a s tím nezbývá než souhlasit.Napínavý příběh se skvělými postavami např. Witerman který má nezapomenutelné hlášky.Dokonalé popisy obrazu,strhující děj a hruzy nahánějící PERSE.Je to takový Pytel kostí jinak...Dokonce se mi Duma key MOŽNÁ líbilo víc.Jinak celkově nečekejte od tohoto díla žádný optimismus.Verdikt je jasný STEPHENE JEN TAK DÁLE.

Kirtans
17.01.2013 5 z 5

Nesouhlasím s tím, že by to bylo nudné, nebo se to táhlo, řekla bych, že to příjemně ubíhalo (až nečekaně). Strašně mi to sedlo, sice to není děsivé až běhá mráz po těle ale mě se to líbilo moc (sice to někdy zavánělo přeháněním ale výsledek byl skvělý). (moje fobie z děsivých dětí to ještě umocnila ve snu)
Naprosto souhlasím s příspěvek pode mnou.. :)

Flipper
06.01.2013 4 z 5

Kým sa v tejto knihe King pohybuje po mostíkoch tajomna a len v miernych náznakoch odhaľuje a pripravuje na niečo veľké, čítanie je neskutočne dobré. Možno je to tým pribúdajúcim optimizmom hlavnej postavy pána umelca Freemantla a jeho viac než optimistického okolia (terapeuti,Wireman atď). A práve do toho sľubne sa začínajúceho, dvojzmyslami a vtipnými rečičkami vyzbrojeného prostredia sa začína pomaly zadierať tajomno...
Jeho gradácia je neuprosná a vtedy sú tie momenty, keď musíte ísť robiť niečo iné ako čítať neznesiteľné. Samotne to naladí až moc. Konečné odhalenie je akási hororová recyklácia všetkého možného od lode duchov, cez ostrov kostlivcov, jednej banshee atď, kde je všetko poprepletané, až niekedy "over the top", každopádne i keď finále nie je doménou, samotná kniha o rekonvalescencii, pozitívnemu prístupu (anger manageemntu) a glosujúcej postavy Freemantla by bohate stačili. To však len mierne naštrbí inak skvelú knihu.

mrliš
11.12.2012 1 z 5

Nic moc, jedna z horších knih od Kinga. Několikrát jsem měl problém s tím, jestli knížku vůbec dočtu. Na konec jsem zvládl zdárně dočíst a usoudit, že tato kniha nestojí za ztrátu času a peněz.
Jednu hvězdičku dávám za konečnou výpravu do zarostlé části ostrova.

Jajulle
07.11.2012 5 z 5

Ze začátku jsem se docela nudila, byla to taková normální knížka, postrádala jsem napínavý děj a pořás čekala, kdy se něco začne dít. A pak se konečně stalo, druhou polovinu jsem přelouskala během pár dní a né a né na ní přestat myslet. I když je trochu složitá na pochopení, je výborná a na mně tak nějak zapůsobila. Dlouho jsem přemýšlela jestli 4 nebo 5 hvězdiček, nakonec jsem se rohodla, že jí dopřeju...

Lenka Žofka
06.11.2012 4 z 5

Opět Pan King v plné kráse. Jeho schopnost popsat pocity postav, celkově je vykreslit a do toho přidat neobyčejný příběh, kdy dychtíte po každém dalším střípku skládačky...

malířství tajemno

Stephen King