Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1241 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

fear
01.10.2012 4 z 5

Tahle knížka se mi osobně líbí i kvůli tomu, že když vás autor cpe všemi těmi děsy a hrůzami hned od začátku a tak nějak průběžně, tak to tolik neprožíváte, ten strach :) U tady té je nejdřív všechno "normální" docela dlouho a pak najednou BUM, strašidelná scénka, která by vás za normálních okolností nechala chladnými, ale v tomto případě vám leze mráz po zádech..

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

"Život vie viac než lásku dať. Ja si sem idem po poklad. A kto chce hrať, ten musí platiť. Vieš, že sa to každému vráti. Veď všetci sme si prišli po poklad." /Shark Puppy/

Alix
03.09.2012 5 z 5

Na Kingovy knihy bych potřebovala zvláštní hodnocení, protože každá jeho kniha mne znovu překvapí. Nepřipomíná mi to ani knihu "TO", ani Doriana Graye, ani Pytel kostí. Nepřipomíná mi to vůbec nic, protože King je neopakovatelný a žádná jeho kniha se s ničím srovnávat nedá.

Edgar Freemantle se snaží zapomenout na své neštěstí a na malém ostrově zkouší zapomenout na to, co se mu v životě totálně pokazilo. Začíná kreslit to, co vidí nebo možná to, co si myslí, že vidí. A postupně zjisí, že na tom malém ostrově není náhodou.

oolinkaa
30.08.2012 2 z 5

Bohužel nedočteno, nějak mě kniha neuchvátila.. Lepší byl řbitov zvířátek..

kilometr
01.06.2012 4 z 5

Další výborná kniha pana Kinga,které ale k dokonalosti pár bodíků chybí.85%.

Horxus
28.05.2012 5 z 5

Mám ráda Kinga, ale nelze si nevšimnout, že většina jeho knih se trošičku opakuje a v tomto případě se děj podobá knize od Wilda Obraz Doriana Graye. To ale nicméně nemění nic na tom, že je to skvělá a čtivá kniha. I když by jí neuškodilo, kdyby byla, ostatně tak jako většina Kingových knih, o trošku kratší, skvěle jsem se "bavila" jestli se dá toto slovo u tak strašidelné knihy použít.

nikorka
24.05.2012 5 z 5

Najviac sa mi páči, keď King vie tak úžasne prepojiť dej príbehu s dejom minulosti, z ktorej sa vynorí niečo strašné a hrozivé. Veľmi silne na mňa pôsobila teta s alzheimerom a jej príbeh z detstva a celej rodiny.. A to postupné zisťovanie pravdy.. Málo kníh ma prekvapí, ale King je autor, ktorý to dokáže takmer vždy :)

Vendulin
14.03.2012 4 z 5

Vynikající "Kingovka", skvěle budovaná, postupně stále více tíživá atmosféra, kdy společně s hlavním hrdinou čekáte, co děsivého se přihodí. Tak nějak to od začátku pobytu na ostrově visí ve vzduchu a blíží se to...Možná jen od toho závěru jsme čekal trochu víc.

Calwen306
14.03.2012 5 z 5

Zaujímavý a netypický príbeh plný hodnotných myšlienok. Som veľkou fanúšičkou Stephena Kinga a touto knihou mi opať raz dokázal prečo je "kráľom" medzi spisovateľmi.

zahadum
11.03.2012 4 z 5

jeden ostrov, jedna ruka, jedna loď, jedno dávne tajomstvo ukryté v mori, jeden Wireman, ( muchacho ) možno sí. možno no.

mythragon
14.01.2012 5 z 5

Když při bouračce ztratíte ruku, střelíte se do hlavy a kulka vám uvízne v lebce nebo spadnete a nabijete si hlavu, je nejlepší se přestěhovat rovnou na Duma Key, kde se vám objeví nějaká zvláštní "superschopnost".
Seznamte se s Eddiem Freemantelem, člověkem, který se zotavuje po těžké autonehodě a tak se vydává na nějakou dobu na Ostrov Duma Key, kde objeví svůj dosud neobjevený talent - a to, že umí zatraceně dobře malovat. Což nastartuje řadu pěkných i nepěkných událostí.
Kniha se mi líbila, sice mě neuchvátila jako některé jeho další díla, ale stejně dávám 5 hvězd. Je to prostě další ze série Kingových povedených knih.
Je to jen mnou, nebo Vám taky kniha něčím připomíná "To"? Možná sí, možná no, jak by řekl Wireman...

Gard
06.01.2012 5 z 5

i / jsem nadšená lehkostí a samozřejmostí,se kterou je kniha napsána, pochopitelně je to znát, zvlášť při srovnání s některými méně vydařenými

ii / bavila by mě i kdyby pojednávala pouze o uzdravování a malování, protože ví o čem píše

iii / intermezza ...Jak namalovat obraz... pokládám za geniální, některé postřehy týkající se malování by bylo možné i zevšeobecnit, platí pro veškeré umění. Dokonce jsem měla pocit, jakoby přímo psal o psaní, o svém psaní.
Přesně tak ve svých knihách King postupuje. Vezme okoukané klišé a doplní je právě o ten jeden předmět, který stvoří něco nového.
Například v Tommyknockerech - létající talíř (plný duchů) v Pod kupolí - zásah mimozemské civilizace (dětská hra).

iv / pobavilo mě a nadchlo číslování jednotlivých částí kapitol, originální a hravé

v / máloco mě tak vyděsilo jako ptáci létající břichem vzhůru, já tu volavku přímo viděla!

vi / ďábel (pravda) tkví v detailu! Souhlasím!!

vii / Linda Bartošková je geniální překladatelka

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

DUMA KEY je duchařina ne nepodobná PYTLI KOSTÍ, jen je podle mého názoru o chlup lepší. Možná to bylo Floridskou atmosférou a lodí duchů pohupující se na vlnách ve Freemantelových obrazech, či prostě jen stylem vyprávění. Nevím, ty obrazy mě prostě pohltily. Kingovi se také do děje podařilo zakomponovat příběh o přátelství, u kterého si vzpomenete na jiné dva parťáky co si museli odkroutit svůj trest ve věznici jménem Shawshank.

Titleist
12.12.2011 3 z 5

Popravdě mě to docela zklamalo. Je to určitě výborně napsáno, ale bohužel mi z nějakého důvodu Edgar nebyl sympatický a docela jsem se chvílemi nudil!

Tereyciiik
25.10.2011 5 z 5

Perfektní příběh, skvěle popsané napínavé scény, až si skoro člověk myslí, že je zažívá sám.. Knihu jsem přečetla najednou a několikrát.. Zatím nejlepší dílko od Kinga =o)

anniva
08.10.2011 5 z 5

Jedinná knížka od Kinga,kde jsem už v půlce tušila (věděla) konec...
Přesto mě bavila od první do poslední strany.

Faustka
05.10.2011 5 z 5

…“Fungovalo to, protože lidé věděli – že to, nač se dívají, pochází z nějakého místa, které se nachází daleko mimo talent. Ten pocit, který tyhle obrázky z Dumy vzbuzovaly, byla hrůza stěží držená na uzdě. Hrůza, která čeká, až nastane. Přilétající na zteřelých plachtách“.
Lastury pod Velkým růžákem bubnují na poplach. Osudy Elizabeth Eastlakeové a Edgara Freemantlea se protínají. Ostrov Duma Key ukrývá tajemství, které je lépe nepoznat – ale tvé smysly už jsou probuzeny… a ty víš, že není cesty zpět. Slova „Jak namalovat obraz“ byla vyřčena.

Renava
19.09.2011 3 z 5

Po dlhej dobe som siahla po majstrovi hororu, ale akosi som sa pri tejto knihe nestihla báť... ani len zimomriavka... A to napriek 556 stranám :-(

audrey
25.08.2011 5 z 5

Právě jsem dočetla, je to sice úplně jiné než ty tzv. tradiční kingovky, ale přesto přitežlivé už jenom změnou prostředí,... Vůbec to není nudné a zdlouhavé (jako se píše v komentářích,...).

Tuffy
21.08.2011 5 z 5

Fascinující román, který čtenáře provede tajemnými kouty lidské paměti, temnými vodami představivosti a zubatými nástrahami uměleckého talentu. :)
I když je pravda, že na To, Řbitov zvířátek či Osvícení to nemá, ale stejně si dle mého názoru knížka zaslouží vysoké hodnocení. :)

malířství tajemno

Stephen King