Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1237 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

Janniska
22.03.2015 5 z 5

výborné.Stephen King mě nemůže zklamat...

Lucouš
18.02.2015 4 z 5

Ze začátku celkem nuda, ale pak to do sebe všechno zapadlo a to nejlepší bylo na konci, který byl ovšem předvídatelný avšak infarkt Wiremana mě poněkud zaskočil.

jirincz
06.02.2015 odpad!

Je mi líto, ale musím takhle... Přečetl jsem přes 200 stran a nic mě neupoutalo. Nudné, popisné, dějově prázdné... Za celých 200 stran jsem se v podstatě dozvěděl, že měl hlavní hrdina úraz, přijel na nový ostrov a začal kreslit... To je opravdu málo. Asi se to mohlo rozjet časem, ale prostě pokud je půlka knihy o ničem a nechytne, tak to je smutné...

Эva
06.01.2015 5 z 5

Myslím, že Ostrov Duma Key nejvíce ocení čtenáři znalí Kingova díla. Najdou se tam podobné motivy jako v ostatních jeho knihách. Pořád mi bylo něco povědomé. Místy jsem poznávala To, Perse jako Pennywise, jindy zase jinou knihu... Ale obrovský čtenářský zážitek! A strašně jsem se bála...

BukaJ
29.11.2014 4 z 5

Mám z knihy smíšené pocity. Tuto knihu jsem četl velmi dlouho, poněvadž mi dělalo problémy se do knihy pořádně začíst. Kniha se mi zdála roztahaná a u mnohých pasáží jsem téměř usínal. Chyběla mi tam špetka napětí. U pasáže, kdy hledali Perse kdesi v kůlně...jsem se skoro smál, místo abych se bál. Prvně se píše, že si na tmu Edgar zvyknul, byť jen částečně, viděl Jacka jak leze po žebříku, ale poté po sobě šlapali, až málem vylili obsah s baterkou...kterou Edgar držel v jedné ruce jako socha svobody.. Dále rozhovor s panenkou mi přišel, jako by Stephen nevědě, jak dále pokračovat, jak navázat spoje.. Tak to vzal od cesty pěkně přes Jackovo břicho. A doslova jsem žasnul, jak nechtěli dělat rámus se zamčenými dveřmi Hnízdiště volavek, aby neprobudili nad sebou spící netopýry, ale za minutu na téměř stejném místě stříleli do čtyř metrového aligátora s pistolí vyrobenou zlobivými židy, ze které všem po výstřelu zaléhalo v uších. Netopýři nadále spali, až se jim za ušima prášilo. Puška zřejmě nebyla nastavena na netopýří, nízkofrekvenční vlny. A také jsem přesně nepochopil, odkud se vlastně přesně vzala Perse. Jestli ji poprvé nakreslila Libbit a tim stvořila onu porcelánovou figurku.. Nevím, ale dost možná, že mi tento fakt unikl skrze dosti velkých prodlev při čtení této knihy.. Ale musím zase konstatovat, že se mi líbilo, jak Stephen krásně vykreslil charaktery postav, kolik přátelství a lásky se v knize vyskytlo, především lásky ke své dceři "internetové Zdalii". Každá z postav má něco do sebe a vzajemná souhra mezi nimi je velmi procítěná. Závěr knihy se mi rovněž velmi líbil, i když nebyl úplně z nejšťastnějších.. Stephen je pro mě umělec, stejně jako Edgar a i přes to, že jsem knihu né vždy úplně hltal, cosi ve mně zanechala, což je důležité a proto musím hodnotit toto dílo kladně.

smudlajs
18.10.2014 4 z 5

Opět výborná kniha. King prostě umí zaujmout a nepustit čtenáře ze svých spárů dokud knihu nedočte. Jen stále nemůžu přijít na to, zda se toto dílko dá považovat za příběh s happy endem. Z jednoho úhlu pohledu možná ano...

Nagadir
03.09.2014 4 z 5

Mezi nejstrašidelnější Kingovky to zařadit nemůžu, ale bylo to dost napínavé a dokázalo si to udržet mou pozornost.

D.Zitik
29.06.2014 5 z 5

Co vše může dokázat obyčejná pastelka :)

sitra
21.06.2014 5 z 5

Supr. Napínavé az do konce...

Betty11
09.06.2014 4 z 5

Jedna kniha a co člověk to názor. Já Kinga miluju, a pokud, čas dovolí matce samoživitelce s pubescentní dcerou číst, tak je to ve většině kingovka. Ostrov Duma Key - nemuhu říct špatně, jen tentokrát asi jinak, kniha se (pro mě) rozjela v napínavost až od strany cca300 - zrealizovaná výstava obrazů. A pak už to frčí, vyloženě jsem se nebála, ale napínavé to bylo, takže jsem si nakonec přišla na své. Do té doby bylo tempo pomalejší - i když zase na druhou stranu měla jsem možnost díky pozvolnému nástupu seznámit se s Wiremanem, Edgarem a nakonec i s Jackem - jsou to fajn chlapíci.
I když to hodnotím tentokrát čtyřmi hvězdami, tak doporučuji - přečtěte si to a sami uvidíte :o)

Kodetka
30.05.2014 5 z 5

Opět výborná kniha. Pokud chcete na chvíli opustit realitu, rozhodně sahněte po této knize. Jde o typickou Kingovku plnou tajemna a nadpřirozena.

petka-2007
30.05.2014 5 z 5

Přečteno... Ze počátku se mi zdálo, že kniha je zbytečně rozvláčná, řeší se detaily, ale časem zjistíte, že vše do sebe postupně dobře zapadá...Nechybí napětí a tajemno. Wireman bude bavit :-)

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Ostrov Duma Key rozhodně není špatná kniha, jen jí prostě něco chybí. King opět výborně vykresluje charaktery, tentokrát ale musím vytknout asi až příliš rozvláčný úvod celé knihy. Freemantle je dobrák, nejlepší postavou je ale pravděpodobně Wireman, který má výborné hlášky. S tou duchařinou si myslim, že to King tentokrát trošku přehnal,ve svých dílech je přece jen silnější, když je zlo uvěřitelnější. Při čtení jsem měl pocit, že lehce vykrádá sám sebe - vzpomněl jsem si na Mrtvou zónu (podobný osud hrdinů), na Nezbytné věci a místy i Rose Madder. Neříkám, že je to špatně, jen mi prostě v té knize něco chybělo. Přesto hodnotím velmi vysoko. 75%

bornthisway
21.04.2014 4 z 5

Mám ráda, když narazím na takovou knihu, která mě dokáže zaujmout do té míry, že se mi promítá i do snu, což se v tomto případě stalo - na jednu stranu bylo fajn si Dumu připomenout i mimo bdělý stav, ale na druhé straně lidská fantazie může být někdy mocná věc, že? Znalci Dumy určitě pochopí! ;)
King to zkrátka opět dokázal - skvělý námět, nápady, postavy (moc mě bavila sehranost Edgara s Wiremanem) a do toho ta správná dávka napětí, záhad a tajemna kolem rodiny Eastlakeových.
Na závěr ještě musím pochválit českou obálku, ta se povedla!

ejwa1937
11.03.2014 5 z 5

Zatím nejúžasnější kniha, jakou jsem od Kinga četla. I po letech, od přečtení, je mi z obsahu trochu úzko... Tahle mě opravdu dostala.

Mikko
02.03.2014 5 z 5

Rozjíždí se pomalu, jak to už u mistra Kinga je zvykem, ale jakmile se jednou rozjede, tak se už nezastaví. Jako vždy dobře napsané postavy (nejzajímavější zřejmě Wireman) a nálož děsivých scén. ( první vstup dvojčat na scénu stál za to). Je až k nevíře s jakými tématy umí King pracovat a měnit je v horory. I když takový Řbitov Zviřátek nebo TO, ne zarylo do křesla o poznání více, tak přesto nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdama. Určitě stojí za přečtění ........ "Ať se den vydaří ! Ty se pak vydaříš taky."

Selket
27.02.2014 5 z 5

Svojí strukturou mi trochu připomínal Dům v růžích, detaily, na kterých pak záleží, návraty do minulosti, nadpřirozené schopnosti. Moc se mi to líbilo.

Cibak
08.02.2014 5 z 5

No pastelky už do ruky nevezmu!

LanaNed.
02.01.2014 5 z 5

Od Kinga už jsem četla několik děl (To, Rose Madder, Nadaný žák/Tělo, Puls...), ale žádné ve mne nezanechalo tak silný zážitek jako Duma. Absolutně skvělá kniha, ze které vám bude běhat mráz po zádech a budete se bát v noci usnout, aby vás náhodou nepřišly navštívit Libbithiny mrtvé sestry-dvojčata. 555 stran napětí. Kniha se vyšvihla na No.1.
PS: Ještě více mě udivuje, že ačkoli je kniha z roku 08, tudíž jedna z těch "nových", King se za ni vůbec nemusí stydět. Díla ostatních autorů s časem upadají, o něčem takovém však u Kinga nesmí být ani řeč. Jen tak dál!

sutek
27.12.2013 5 z 5

Pomalu odvíjející se děj a zdánlivě nepodstatné věci, které jsou ve skutečnosti podstatnější než se zdají a dodávají nádech tajemna.

malířství tajemno

Stephen King