Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4 5740 739

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Natyna3
25.11.2015 3 z 5

Tato kniha byla z mého oblíbeného žánru. Možná mám příliš vysoké měřítko, ale po přečtení série Johna Flanagana, Hraničářův učeň mě Eragon příliš neohromil. Když si ale uvědomím věk autora, stává se toto dílo obdivuhodným. Všimla jsem si také že se autor inspiroval u jiných spisovatelů, což určitě není nic spatneho, ale s mírou!! :D

Teron
23.11.2015 2 z 5

Snadno dostupný příklad toho, jak napsat naprosto průměrnou fantasy, se kterou si odbudete svůj čas slávy a obliby, bude hitem vánočních trhů, bude průměrně zfilmována, pak z ní udělaj nudnou mlátičku na několik herních platforem, ale za pár let po posledním dílu si na ni nikdo nevzpomene.
Nečetl jsem originál, nicméně první díl je psán natolik průměrně jak obsahově, tak i jazykově, že mi v hlavě neutkvělo prakticky nic a nemám potřebu v četbě pokračovat.
O vyprázdněnosti svědčí i to, že místo další tvorby vycházejí maximálně průvodce po jeho světě a de luxe komplety již publikovaných svazků. Je věčná otázka, zda by si autor "škrtl" v případě, kdyby neměl rodiče nakladatele.
Takže tentokrát bez odkazu, protože tohle mi za recenzi nestojí. Jedna hvězdička za přínos vytvoření učebniceového příkladu průměru, druhá proto, že se mi líbí Fragmentová vazba.

Fantasy01
23.11.2015 5 z 5

Musím říct, že jsem celou edicí odkazu dračích jezdců nadšená. Eragon je neobyčejná kniha z neobyčejným příběhem. krásně se čte a bohužel se někdy čte tak dobře že jí mám za chvíli přečtenou. Do knihy se tak vžiju že se někdy neubráním slzám, smíchu a případným uculování :D. Paoliniho nápady jsou jedinečné a k věku autora je neuvěřitelné něco takového vůbec vymyslet, to že vymyslel celou Alagaësii je neuvěřitelný talent. Někdo sice může být jiného názoru, což není špatně ale myslím že by se rozhodně neměl Eragon nazývat vykrádač Tolkiena. Eragona jsem milovala už od dětství jsem neskutečně ráda že něco takového vzniklo a doufám, že to bude i pokračovat. jistě že má Eragon i nějaké záporné stránky, nic není dokonalé.

tynka65
15.11.2015 5 z 5

Jedna z mých největších srdcovek ♥

lordik
13.11.2015 5 z 5

Kniha výborná snadno se čte a rychle mizí nepřečtené stránky.

Beauty
11.11.2015

Báječná kniha bohužél jsem si to zatím nepřečetla

Vittani
08.11.2015 5 z 5

Kniha je dobrá a tlustá, o mých oblíbených zvířatech, z mého oblíbeného žánru... Je tak akorát mezi světem fantasy a drsnou realitou. A občasné vtipy jsou také vítané. Prostě poklad... Celou sérii jsem přečetla dvakrát a pořád mě baví. Jediná pravopisná chybka, které jsem si všimla, je na straně 411 vlevo dole- Orich se zachechtal. Ovšem to dokáži pochopit :-).
Kdybych měla za každou hvězdu dát "plusko", neboli něco dobrého, čeho jsem si u této knihy všimla, měla by jich doopravdy hodně... Zde je maximum pět hvězd, takže dávám šest! :-)
Četla jsem ji poprvé v osmi letech, podruhé v jedenácti.

kuceju
07.11.2015 4 z 5

Myslím, že tu bude pár menších SPOILERŮ i z dalších dílů ...Eragona jsem četla asi ve dvanácti. Totálně jsem ho zbožňovala, a nedokázala jsem si připustit, že by v něm něco bylo špatně. Teď zpětně si konečně uvědomuju, že má bohužel i pár mínusek. Zaprvé - jak říká Roselunda - amatérismus. Někdy je text takový prosťoučký, nedomyšlený a kostrbatý- a s mým smyslem pro perfekcionismus si toho bohužel dost všímám. Ovšem musím taky brát v potaz autorův věk. Mám patnáct a nedokážu si představit, že bych já sama takový příběh v tomhle věku vymyslela a napsala a to už pár rozepsaných "pokusů" mám. Paolini za tohle má můj obdiv.
Další, co mi vadilo, byl čas a vzdálenost, kterou urazili, když jeli do Teirmu a potom když jeli z Gileadu k Vardenům. To je prostě blbost... Potom mi trochu vadila Eragonova naivita. Sice je mi jasný, že patnáctiletý kluk bude naivní - stejně jako já a všechny jiný patnáctky :D - ale nad některými jeho rozhodnutími jsem kroutila hlavou.
A poslední, co mi asi v celé sérii vadilo nejvíc, byli elfové. (Sice se to týká spíš dalších dílů, ale nadvakrát se mi to nechce psát.) Ne, že bych elfy neměla ráda, ale v ODJ na mě byli prostě byli až moc úžasní, dokonalí, nepřemožitelní a nadpozemsky moudří. Nějaká ta chybička? Radši ne. I když...ta chybička by mohla být právě ta jejich dokonalost :D Někdy mě děsně štvali a měla jsem chuť jim nakopat.... Proč Eragon nemohl zůstat obyčejným člověkem? - protože úžasní elfové...grrr. Podání elfů v LOTRu se mi teda zamlouvá víc...
Tahle kritika ale neznamená, že by se mi Eragon jako celek nelíbil, jsem ráda za čas trávený s ODJ a myslím, že si celou sérii ještě párkrát přečtu...:) Jako plusko jenom podotknu, že autorova fantazie je záviděníhodná a rozhodně obdivuju promyšlenost celýho světa.
Sice je to v něčem copyright LOTRa, ale i tak... Safira byla ztvárněná opravdu skvěle a hrozně jsem se bavila při jejích výchovných projevech k Eragonovi :D
Moje nejoblíbenější postava je bezpochyby Angela (a Solembum). Kdykoli se na scéně objevila Angela se Solembumem, nedokázala jsem se ubránit pitomýmu uculování, případně řehotem. Opravdu by mě zajímalo, jestli Paolini napíše další knihu, ve které by byla nejen Angelina tajemství poodhalena. 4,45*

Roselunda 1928
05.11.2015 4 z 5

Tahle kniha je velmi rozporuplná...

U postav se moc nezdržím. Eragon je takovej dost naivní, Bromovo tajemství mi mohlo být jasné už na začátku, Arya mohla dostat víc prostoru. Na konci působila dost nafrněně.
A na Murtagha si pořád dávám pozor.

Co se mi líbilo?
- Autor má očividně velmi velkou fantazii.
- Příběh. Sice jsou některá Eragonova rozhodnutí divná a něco dost neuvěřitelné, ale na patnáct let to je fakt dobrý. A jo, je to místy podobné Hobitovi, ale to mi nevadilo.
- Safira byla super :3

Co se mi nelíbilo?
- Překlad. To byla největší slabina. Tak podivná čeština nebyla ani v Inkarceronu. Ale je dost možné, že to bylo příšerně napsané už v originále a prostě se to líp přeložit nedalo...
- Ano, chápu, Eragonův život musel být náročný, ale nemusel na konci každé druhé kapitoly omdlít.
- Patnáctiletý kluk a už se chce mstít smrtí?
- V první polovině z toho byl cítit velmi silný amatérismus (existuje to slovo vůbec?).
- Nedomyšlenosti typu "Mám strach, že se všichni jednou ráno probudíme s podřezanými krky." Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako vtip, ale vadilo mi to.
- Vůbec nechápu, proč, když někdo má dlouhý monolog, je v půlce konec přímé řeči a pak zase začátek. To ti lidi maj dvě hlavy nebo co?

Vím, zápory převažují nad klady, ale jinak se mi to líbilo. Takže čtyři.

P.S.: Nebyla by sója levnější než maso? Ale nemůžu vědět, jestli se tam pěstovala... Jo, to maso na začátku mi taky přišlo divné a neuvěřitelné, ale okay.

Iwíček
04.11.2015 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Myslím si, že věk autora vůbec není dílu na závadu. Ba naopak, vymyslel spoustu věcí, o kterých si myslím, že by je dospělý nevymyslel.

Misan1993
04.11.2015 5 z 5

Koupě této knihy byla SKVĚLÁ VOLBA! Vlastně né jen knihy, ale celého kompletu a ani při nejmenším toho nelituji. Neřízeným tempem jsem prolétl první díl a už předemnou na stole stojí Eldest. Poklona autorovi, tohle fantasy já můžu.

mirkol
03.11.2015 5 z 5

Kniha výborná, ale film, no dělalo mi práci najít tam něco co je podle knížky správně.

spaceblood
18.10.2015 5 z 5

Nato že je tohle čistě fantasy mi naprosto kniha vzala dech. Těším se moc na delší díly. Hned po přečtení knihy jsem si pustila film... no tak oproti knize byl film čirá hrůza .

livres
06.10.2015 5 z 5

Série se mi velice líbila, úžasná fantasy o dracích. Když sem potom viděla ten film.......no oproti knížkám, hrůza se o tom filmu vůbec zmiňovat. Ale knížky - NÁDHERA :DDD.

roso.mak
29.09.2015 2 z 5

Když mám číst něco v cizím jazyce, vybírám si zásadně bestselery. Za prvé aby mě to bavilo a za druhé, protože v angličtině si tu knihu musím zakoupit, tak proč riskovat škvár. (Kniha v angličtině a její druhý díl je k zakoupení v bazaru).

Když už jsem si jí koupila za drahý peníz (nedejte se mýlit, jinak si knihy poctivě půjčuji v knihovně, ebooky nekradu), tak jsem ji dočetla, ale že bych byla nějak nadšená... Chápu jak jí mohl někdo vydat (také bych chtěla tatínka nakladatele), ale nechápu, proč zrovna tato kniha a ne jiná se stala takovým fenoménem. Rozhodně by jí udělalo lépe, kdyby byla tak o polovinu tenčí.

Jinak to nebylo zas tak zlé čtení, i když dílko je to lehce naivní. Ale to spousta bestselerů.

Sali88
29.09.2015 5 z 5

Kdysi jsem četla první dva díly odkazu, ale nějak jsem se potom nedostala k dalším, až po celkem dlouhé době teď, a myslela jsem si, že se mi bude kniha číst pomalu, ale opak je pravdou, čte se mi parádně a strašně mě baví :)

delatrix
29.09.2015 3 z 5

Eragon není tedy nijak úžasný, ale celkově Odkaz Dračích jezdců je dobrý nápad.

TaLu
20.09.2015 5 z 5

Hodnotím plným počtem, protože jako kniha pro mládež napsaná v žánru fantasy si podle mne ten plný počet zaslouží.
Dějově vypracované, napětí, dobrodružství, zajímavé postavy a Safira ta prostě nemá chybu.
Udivující, vzhledem ke stáří autora.
Přiznám se, že jsem dost netrpělivě očekávala film, protože se teď zfilmování podobných děl docela daří, přece jen už filmaři inspirovaní Pánem prstenů a Harry Potterem vědí jak na to. To jsem si alespoň myslela - ovšem tak neskutečně nepovedený film jsem dlouho neviděla a doufám, že dlouho neuvidím. O to větší obdiv jsem pocítila ke knize. Časem si určitě přečtu i další díly.

eva.t
19.09.2015 2 z 5

ShiYuAkai
17.09.2015 5 z 5

Četla jsem všechny díly a moc jsem je milovala. Nikdy mi nepřišly nudné, spíš originální a nechápu jak tomu někdo může říkat Harry Potter a Pán prstenů v jednom, Já myslím že si vůbec nejsou podobné a že Odkaz dračích jezdců je rozhodne na stejne úrovni jako ,,vychvalovaný" Harry Potter a ,,geniální" Pán prstenů. Ty jdou taky sice hezký a nápaditý, ale nemají o to více originálnější nápady než ostatní bestsellery.