Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

JanaŠ.051
25.08.2018 5 z 5

Opäť skvelé.

L.Helena
23.08.2018 3 z 5

Moje druhá kniha od PS a opět mám stejný problém s jejím stylem psaní, dlouho mi trvá, něž se začtu. Prostě mi vadí, že je to psané hovorovou češtinou (resp. spíš pražským nářečím) a to mě v psaném textu přímo bije do očí a nedovoluje mi to soustředit se na obsah textu. Navíc chybějící uvozovky v přímé řeči to ještě umocňují. Připadá mi, že to ani není psané, ale diktované do nějaké aplikace, která převádí mluvený text na psaný.
Příběh je to pěkný, ze života, ale tím stylem vyprávění mi momenty, které by měly být dramatické, připadají, jako by se děly jen tak mimochodem. Postrádají tu pravou dramatičnost, nevyvolávají emoce.

asterixka
21.08.2018 5 z 5

Nestalo se nic a přitom se stalo všechno... Petra Soukupová opět ukázala, že psát ona prostě umí (a to čím dál líp :). Vřele doporučuji!

Eifka
15.08.2018 5 z 5

Když se to vezme kolem a kolem, v knize se vlastně nic zas tak zásadního neodehrálo (ve smyslu velké zápletky), ale Petra Soukupová tento "obyčejný" příběh dokázala napsat tak, že jsem celou dobu měla pocit, že se koukám na napínavý film. Autorce se podařilo střídáním pohledů tří hlavních postav celý příběh vygradovat a opravdu se to četlo samo.

Kniha je obrazem dnešní doby, kdy bohužel velká část dětí je svými rodiči vychovávána přesně jako Viktor - kupování věcí (elektronika...), které děti "potřebují", nahrazuje čas a pravidla, které od svých rodičů mají dostat...ale pro rodiče je pohodlnější strčit dítěti do ruky tablet/mobil, než mu vymyslet program... Viktorova proměna je naprosto reálná, a moment, kdy se raduje z kočky víc než z xboxu, byl krásný:-)
Ve výchovách Evy a Hany jsou přesně vidět rozdíly, jak jsme byli před 20 lety vychovávání my, a jaké jsou "trendy"(:-P) dnes. Nám se rodiče opravdu věnovali, ale mám ve svém okolí dost matek, které si až po narození prcka uvědomily, že se jim nechce všechen čas věnovat dítěti a vymýšlí alternativy, aby je výchova stála co nejmíň úsilí (tak jako Hanu)

Je úžasný, jak má Petra naprosto jasný rukopis, nepíše knihy jak na běžícím páse, o to jsou její příběhy pro mě cennější (doporučuju každému rozhovor na dvtv:-)

zalkia
11.08.2018 5 z 5

Kniha opět nezklamala, doporučuji!

Mermaid
03.08.2018 4 z 5

Kniha je čtivá a napínavá, chtěla bych ale zdůvodnit, proč není stoprocentní. Autorka tam nastínila postavu a později z ní udělala typově někoho docela jiného. Nevím, jestli si prošla vývojem v dětské knize o Snížkovi, ale tady šlo o divný skok.
Změna vztahu mezi dvěma postavami byla tak překotná, až se tomu nechtělo věřit a konec knihy byl za mě trochu odfláknutý.
Myslím, že autorka sama při psaní ještě často nevěděla, jak se její postavy budou vyvíjet a jak to dopadne a je to poznat.
Nadprůměrná kniha to ale je, přečtu si ji klidně znova,, jen myslím, že třeba Mornštajnová to umí líp.

vivienna
01.08.2018 4 z 5

Kniha této autorky je moje první. Nejdřív jsem byla zaskočena zvláštním stylem psaní, ale zvykla jsem si a kniha se četla dobře. Autorce se podařilo popsat právě prožívající okamžiky a situace očima dítěte, matky a babičky. Čtení mi přišlo často smutné, ale výstižné pro dnešní dobu, kdy mnoho dětí vyrůstá obklopeny virtuálním světem, ale chybí jim čas strávený s nejbližšími, kteří je uplácí penězi a dárky….

Jizi
26.07.2018 5 z 5

Petra Soukupová je 100% moje nejoblíbenější česká současná autorka a moc dobře jsem věděla, proč si mám na její poslední knihu udělat čas - resp. proč si ji nebrat, když jsem čas neměla, pánžto o jejím díle platí, že si na sebe ten čas prostě udělá.
Všem, kdo její knihy znají, bude stačit, když napíšu, že je to Soukupová v plné síle. Tentokrát dopřála ve vší autentičnosti běžného, každodenního, rodinného života prostor i příběhu a rozhodně to neubírá na síle výpovědi. Znovu jsou tu postavy tak lidské, že je to jako číst dokument, jsou v mnohém jako vy a já, jsou rodiči, prarodiči, dětmi, vnoučaty, snaží se žít, jak nejlíp dovedou, snaží se dělat všechno, co je v jejich silách a ono to, jak jinak - nezapomínejte, že tohle je opravdový život! - někdy vyjde a jinde ne, a taky to je občas fakt velkej průser, ale čas plyne a každý zítřek bude jednou včerejškem a je potřeba jít dál, i když se občas zdá, že není kam...

kdu
25.07.2018 3 z 5

Nuda, nuda, šeď. A navíc se to špatně četlo. Nikdy jsem tak moc nepostrádala uvozovky pro přímou řeč! Asi stokrát jsem se díky jejich úplné absenci zamotala do toho, kdo co řekl.

erik385
24.07.2018 2 z 5

Bol som sklamaný. Spočiatku ma to vtiahlo, ale potom sa mi postupne príbeh rodiny zajedol. Prišlo mi to chvíľami ako z nejakej telenovely. Nič nové, nič zvláštne, klasický príbeh o tom, ako nevieme spolu v rodinách komunikovať, hoci sa máme v podstate radi. Hm...pekné, ale pre mňa také príliš "letné" čítanie. Pozitívne hodnotím štýl (stručný, úderný) a autentický ponor do duše malého chlapca.

Měňavka
21.07.2018 3 z 5

Můžu si udělat puntík, že jsem přečetla knihu od této autorky, ale nic víc. Jediné, co mne snad zaujalo, je název knihy - to spisovatelka vychytala = Nejlepší pro všechny. Ale kdo to vlastně z těch tří klíčových postav byl? Určitě všechny. Všichni chtěli být nejlepší a přitom vlastně nebyl nikdo. Opět opakovaný námět, který se snad už u českých autorů stává tradicí či nevím co (už jsem se zmínila v jiných komentářích). Paní Soukupová je vynikající, dokáže se tolik vžít do svých postav, vykreslit jejich životy a pocity, má svůj styl psaní, který chytne, ale jak mám načteno a srovnávám, nejsou ty náměty pro mne už zajímavé. Pořád všude problémy v rodinách, trauma v dětství, dopad chování dospělých na život dětí, problémy s komunikací, nevěry..... Kdo o tom ještě nepsal?

elenai
20.07.2018 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od Soukupové, kterou jsem měla možnost číst. Za prvé, její styl psaní, byť místy drobet chaotický, se mi líbí. Taky mi přijde zajímavé střídání ich a er formy. Za druhé, líbila se mi provázanost s knihou "Kdo zabil Snížka", kterou doporučuji všem, byť je to kniha dětská. Za třetí, výborné vykreslení tří ústředních postav, obvzlášť Viktora. Mám doma dcerku jeho věku, takže jsem jeho jednání chápala. Hana byla pro mě ztracená existence. A Evy mi bylo líto. Za čtvrté, takový bonus - autorka v knize prostřednictvím Hany vyjádřila opovržení nad nekonečnými seriály, byť k takovým tvoří scénáře. To mě celkem pobavilo. :-D

votev
15.07.2018 5 z 5

Zajímavý styl, pohled na jednu věc ze tří stran, ze života, čtivé

Ivuska1988
09.07.2018 5 z 5

Tato kniha byla pro mě ze začátku pořádný tvrdý oříšek. Trvalo mi dost dlouho než jsem se začetla, ale potom se četla jedním dechem. Kniha je nádherná, příběh je o obyčejných lidech, kteří žijí obyčejné životy a mají starosti jako my. Při čtení této knihy jsem si stejně jako hlavní hrdinka uvědomila co je pro nás v životě nejdůležitější.... naše rodiny, naše děti...
Hlavní hrdinka Hana je matka desetiletého chlapce Viktora, který je pěkný zvíře, má hodně průšvihů a dělá jeden naschvál za druhým. Matka už neví co s ním dělat a tak se rozhodne, že pošle chlapce k babičce na vesnici, která je doma a má víc času na něj.
Matka chlapce totiž hraje v seriálech a na chlapce tím pádem nemá moc času.
Ze začátku je chlapec u babičky nešťastný, ale po čase se změní, nedělá průšvihy, babičce i mamince pomáhá, má spousty kamarádů .....
Když se matka podívá na Viktora jak je šťastný, vše si uvědomí ...

Paja85
06.07.2018 5 z 5

Bála jsem se, že to bude takové hodně težké, ale četlo se to dobře. Život vykreslen tak jak někdy je, Vikiho mi bylo líto, že se mu nedostávalo od maminky té "správné" pozornosti. U babičky se měl myslím fajn, bez Iphone atd :-) Knížka k zamyšlení i nad tím, jak dnes žijeme a vedeme děti a že zahrada a 2 kamarádi jsou někdy víc než virtuální svět.

allebra
06.07.2018 5 z 5

Zpočátku jsem si musela zvykat na autorčin styl psaní a přeskakování mezi postavami. Když jsem se zorientovala, četlo se mi mnohem lépe. Sice mi přímá řeč občas chyběla, ale na druhou stranu v knize nebyla žádná hluchá místa, čímž se to dorovnalo. Ovšem ty vztahy byly někdy docela "síla", zpočátku jsem musela na většině postav hledat něco sympatického a pozitivního. Nakonec jsem na každém našla i kladné vlastnosti a ty okamžiky byly poměrně silné, i když to chvíli trvalo, než jsem si k některým postavám našla cestu. Moc se mi líbilo sbližování babičky s vnukem, především ta pozdější proměna, jak se z rozmazleného spratka stává docela fajn kluk. Kniha přiměje k zamyšlení, doporučuji.

Alča I.
06.07.2018 4 z 5

Tentokrát jsem si knihu zakoupila ve formě mluveného slova. Spisovatelka krásně popsala problematiku dnešní doby. Mluvené slovo v podání zvláště herce Ciny bylo perfektní. Určitě se k této spisovatelce vrátím.

pavel9410
24.06.2018 5 z 5

Precteno jednim dechem. Zabavne, velice dobre napsane (i kdyz zit v takove rodine bych asi nechtel)

stehlicek
22.06.2018 5 z 5

Asi takhle: jsem zabedněná předsudky vůči českým autorům. Nevyhledávám knihy, kde neteče krev. A přímo nesnáším, když se ve vyprávění střídá více postav. Knihu jsem si vypůjčila, abych zjistila, co na ní proboha všichni vidí. Mno. Vcucla mě hned od prvních stran a nedalo se jinak, než ji přečíst na jeden zátah, do pozdních nočních hodin. Přesně jak tu někdo psal, ta kniha je tak strašně dobře napsaná!! Prostě si ji okamžitě přečtěte, bez diskuze :-) Osobně dávám šest hvězdiček z pěti. Howgh.

simona4901
20.06.2018 5 z 5

Jako všechny knihy této autorky mě moc bavila. Mírným zklamáním byl rychlý závěr.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 146x