Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2427 2427

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

DasaN
06.06.2019 3 z 5

Podle toho jak všude knihu prezentují jsem od toho čekala víc. Námět je zajímavý, ale odhalení vraha a závěr je odfláknutý.

Mysias
03.06.2019 4 z 5

Kniha koupena náhodou, snad kvůli obálce. Protože jak si vybrat v knihkupectví s hromadou knih jen tu jednu?? :-DD Chvíli jsem ji odkládala, četla stále něco jiného a pak ji vzala do ruky... No a četla a četla a četla :-) Obzvláště oceňuji vědecká pojednání a vysvětlení, přišlo mi to jako super koření do klasické detektivky. Aspoň něco jiného, v té záplavě detektivek. Profesor docela akční, to jo, policie docela tupá, to jo. Ale jinak fajn. :-) Asi si přečtu Hračkáře :-)

Shanib
03.06.2019 4 z 5

Vždy jsem trochu opatrná, co se týče knih, o kterých všichni mluví. K Šelmě jsem přistupovala zrovna tak. Andrew Mayne však ve mě budí naději, že přináší originální sérii, která snad časem neomrzí, jako například Dan Brown. Šelma se četla jedna báseň, děj příjemně utíkal, vědecké aspekty sice nebyly vždy zajímavé, ale nevadily. Ich forma potěšila, ačkoliv ne vždy jsem si byla jistá, zda se mi sebereflexe Thea líbí, něco mi na tom zkrátka nesedělo. Postavy byly dobře představeny, ale přiznám se, že jsem čekala větší zápletku kolem vraha. Říkala jsem si, kdo by to tak mohl být. SPOILER - pak přišlo zklamání, protože to byl někdo, koho jsme vůbec neznali. No a nakonec kvantita citoslovcí v závěru byla opravdu trestuhodná.

Zahonek
02.06.2019 5 z 5

Mně se to docela líbilo. Bylo to napínavé, místy mrazivé, odsejpalo to. Občas teda trochu předvídatelné, konec možná zbytečně urychlený.

Denisa153
31.05.2019 4 z 5

Velmi napínavé, musela jsem číst a číst ani odskočit jsem si nemohla. Jen mě rozčilovali a nebavili vědecké pasáše, jinak to bylo super.

Tyrkysová
30.05.2019 4 z 5

Andrew Mayne rozhodně umí psát velmi čtivě. Díky krátkým kapitolám zhltnete celý román za chvíli a rozhodně se nebudete nudit. Příběh je napínavý a indicie vedoucí k vyřešení případu jsou podávány opravdu zajímavou formou z pohledu vědce, navíc ze zcela nekriminalistického oboru jakým je bioinformatika, a tudíž i nezkušeného z pohledu klasických vyšetřovacích metod.
Velké finále celého Theova pátrání je v knize bohužel trošku "urychleno" - pro větší spád děje, ale na úkor přidání více detailů a také motivací, které by celý příběh učinily reálnějším. Škoda. Věřím ale, že i tuto drobnost autor časem vychytá ;-)

Vlaďka189
29.05.2019 3 z 5

Opět jsem se nechala zlákat mediální masáží, bohužel. Námět zajímavý, knížka se mi četla dobře i přes odborné části, ale ten konec to bylo moc. Že by autor najednou nevěděl jak to smysluplně ukončit, tak pro nás připravil šílený nesmyslný závěr. Jedna hvězda navíc za úchvatnou obálku. Pokračuji Hračkářem, tak snad to bude lepší.

bara9550
28.05.2019 2 z 5

Nevím, jak bych knihu měla popsat..
Četla se dobře o tom žádná, svižně..
SPOILERY!

Nicméně, příběh byl pro mě až moc neuvěřitelný. Profesor, který se dá do hledání padoucha, jak z kriminálky New York - Horác. Občas nějaký trable, párkrát dostane trochu přes hubu, důvěřuje už od pohledu špatným lidem.
Na to, že "tu" holku vlastně vůbec neznal, tak ho to celé až moc zajímá.
Až moc mu toho prochází, na to, že je to Amerika...
Ještě, aby v tom příběhu nebyla nějaká pěkný servírka, se kterou nakonec utvoří páreček.. odlehčeníčko od vraha - masakrátora nevinných studentek.

No co, profesor si šel zase vykopat pár mrtvol, co, že policie ví, že jim je vykopává po celém státě, necháme ho to dělat dál, jsou to přece mrtvoly po medvědovi..

Co mě mrzelo, že vraha vůbec neznáte, takže si na něj neuděláte žádný obrázek, nemáte na něj názor, možná, kdyby byl vrah opravdu medvěd, bylo by to větší překvapení a lepší konec, než ten, který tam skutečně byl - chlap jako hora kterého znáte cca, ... 5 řádků. pomasakruje další půlku města a kohokoliv dalšího kdo mu vleze do cesty - tentokrát už to nejsou jen mladé slečinky, ale kdokoliv, třeba i policejní konvoj. Pro našeho člověčího Medvěda? Žádná překážka! Naštěstí profesůrek se svojí novou ovdovělou láskou, odrovnají tohohle mutanta levou zadní. Konec, zvonec...

Vím, je to kniha, ale je to vážně... trochu moc.

Allia
26.05.2019 3 z 5

Já tedy knihu nečetla, (měla jsem ji jako audio verzi) a nějak ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Z jedné strany je hlavní hrdina sympatický, z té druhé by jste mu nejraději nafackovali :-D Příběh i námět je velmi poutavý, ale ten konec, to byla kovbojka na druhou a z malého houžvičky udělá skoro až superhrdinu, i když se to snad dá i pochopit, ale ten konec no potěš, jako by autor nevěděl co s ním. Taky mi moc hlava nebere, že by všichni policisté v okrese byli líní a neschopní a pokud už nejdete X mrtvol, že by ho už (hlavního hrdinu) neměla pod palcem FBI. Možná to moc komplikuju a mám o policejních složkách až romantickou představu :-D Také jak už někteří přede mnou psali, chybí vysvětlení proč, aspoň kratičké. Ale času při poslechu nelituju. ;-)

Avila
26.05.2019 3 z 5

Tak úplně nevím co si o této knize myslet. Hlavní hrdina Theo byl sympaťák ze začátku spíš moula, pak se změnil ve "slečnu Marplovou v kalhotách".... poté zase moula kterému dá každý nakládačku a nakonec jak tu několikrát padlo Terminátor. Téměř až do konce se to četlo dobře příběh se vyvíjel a měl spád. Ale ten konec.... Jako by to dopsal někdo úplně jiný. Žádné vysvětlení proč vrah zabíjel jen jedna velká krvavá lázeň. A to BUM! BUM! BUM! a PRÁSK! PRÁSK! PRÁSK! To mě fakt dostalo.

hanzmb
21.05.2019 3 z 5

Zcela nechápu autora při psaní této knihy. 95% je jasných 5*. Má to spád, logický příběh, normálního hrdinu, jehož IQ a logika vítězí jak nad policajty, tak nad galerkou. Pak najednou střih a je tu přestřelka jak z déčkového (béčkový je ještě příliš inteligentní) thrilleru. Z normálního chlapa je superman a vše končí bez pořádného logického vysvětlení PROČ vlastně k těm vraždám docházelo. Zastřelit (autora) by bylo jen malé vyrovnání skóre.

alnahu
20.05.2019 3 z 5

Já nějak nesdílím nadšení s ostatními čtenáři, čekala jsem trochu víc.Záhadné vraždění obětí ,které si Šelma pečlivě vybírá a pro polici je to jasný případ že vrahem je medvěd.Čemuž profesor Cray nevěří a proto vynaloží všechny své schopnosti ,aby tohoto sériového vraha odhalil.

molka1266
20.05.2019 1 z 5

Přiznám se, že jsem čekala trochu víc, kniha mi připadala taková překombinovaná, hodně odborných názvů a podrobné popisování, knize škodí.

Madelisi
18.05.2019 4 z 5

Ta obálka je nádherná. Pěkná na omak a hezky se vyjímá v knihovně. Příběh je rovněž napínavý, hlavní hrdina má netradiční povolání s jehož pomocí hledá sériového vraha. Důmyslně používá svoje vědecké techniky a to je podle mě největší kámen úrazu tohoto příběhu.
Techniky do děje zapadají, ale na druhou stranu není zřejmé, do jaké míry jsou realistické. Byla tato kniha napínavá detektivka, nebo spíše novodobá pohádka bratří Grimmů?
Nicméně čtení jsem si užila, kapitoly měly dokonalou délku, že se člověk vždy něco dozvěděl, byl zvědavý, co se dál stane, ale zároveň nebyly ukončeny uprostřed děje, takže by bylo nutné okamžitě číst další kapitolu, aby se ukojila zvědavost. Jako by jejich délka byla podle nějakého vzorce.

LordP
18.05.2019 3 z 5

Začne to rozumně skončí, přehnaně

janastok
17.05.2019 4 z 5

Zajímavý, originální thriller. Místy nezáživné vědecké pasáže, ale hlavní hrdina je vědec, takže to sedí. Theo je sympaťák, zarputile chce prosadit svou verzi zločinu, i když mu nikdo nevěří
(policisté jsou vykresleni jako hlupáci a doplatí na to) a tolikrát dostane nabančíno. Vše si musí udělat sám, přes objevení mrtvol až k zneškodnění zločince. Hvězdu dolů za uspěchaná krvavá jatka na konci. A musela jsem se smát tomu " bum, bum,bum,prásk,prásk,prásk".

Akkiki
15.05.2019 3 z 5

V některých pasážích byla až moc odborná, ale jinak není vůbec špatná. Rozhodně ji mohu doporučit.

pidalka777
14.05.2019 4 z 5

Že začátku mě moc nezaujala, už už jsem si říkala že ji odložím. Jenže jsem se hecla a četla dál. Nakonec jsem tomu ráda, protože od půlky to nabralo na zajímavost a konec byl boží.

anastazie43
13.05.2019 4 z 5

Na začátku knihy jsem měla pocit že mi někdo do ruky dal nějakou vědeckou knížku a nějak mě to nebralo ,ale postupně jsem se do knihy zacetla a příjemné mě překvapila. Theo mi přišel vtipný a dej byl napínavý. Za mě můžu doporučit a určitě si ráda opět přečtu pokračování ????

Hell_Rihova
13.05.2019 4 z 5

Tato kniha mě mile překvapila, začala jsem jí číst bez větších očekáváních, kdy jsem se musela překousat přes začátek, ale zhruba po třiceti stránkách mě kniha opravdu chytla. Sice mě mrzelo, že hned z epilogu mi bylo jasné, kdo Šelma je, ale nakonec jsem byla překvapená, proč to tak bylo a kde to vlastně začalo. Hlavní hrdina mi byl sympatický, fandila jsem mu, aby všemu přišel na kloub. Hračkáře jsem si koupila po přečtení Šelmy a hned jsem se do něj pustila, tak snad bude stejně překvapivý, jako Šelma.