Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2422 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Atanone
10.05.2019 5 z 5

Napsáno zajímavě, chytře a hlavně - napětí od A až do Z. A ve chvílích, kdy napětí trochu povolilo, vystřídaly ho informace. Hromada věcí, o kterých nemám ani páru, vedle těch, o kterých jsem sice už něco slyšela, ale nenapadlo mě chtít se dozvědět víc. A navíc hlavní hrdina k sežrání ( pardón, k tomu výrazu mě navedl název knihy). Není nad hrdinu, který se umí i uvěřitelně bát, ale přesto se nevzdá. Palec nahoru a po dlouhé době mám fakt chuť přeskočit pořadník a dát si Hračkáře. I když dle anotace bych nerada vstupovala do stejné řeky.

NADEI
10.05.2019 3 z 5

Námět na knihu dobrý, samotný Theo Cray a jeho myšlenkové pochody ve vědecké oblasti taky, něco zajímavého jsem se dozvěděla, ale jeho doslova nesmyslné jednání mi přišlo docela přitažené za vlasy. Místo doktora biologie tak trochu terminátor- škoda.

kaca.ka
09.05.2019 4 z 5

Tak jo, ruku na srdce - líbilo by se mi to stejně s míň sympatickým hlavním hrdinou? Rozhodně ne. Jasně, vždycky je hlavní hrdina důležitý, ale tady hraje fakt velkou roli. Kniha je zajímavá, pravděpodobnost všech činů i postupů diskutabilní, ale to nic nemění na tom, že se mi to super poslouchalo (příjemně načtená audiokniha!) a chci víc! Tohle prostě zafungovalo.

moff
09.05.2019 5 z 5

Theo Cray je hlavní hrdina, vědec, bioinformatik a trochu zvláštní chlapík, nicméně génius. Začátek knihy je takové seznámení s myšlením a prací Thea. Od druhé třetiny knihy se děj opravdu rozjede a graduje poslední stranou. Některé stopy a myšlení hlavního hrdiny mě občas udivily, ale celkově se mi kniha líbila a musím doporučit.

Kate72
09.05.2019 2 z 5

Vědecké analýzy mě moc nebrali. Do půlky nuda, v druhé polovině se to trochu rozjíždelo a na konci thriller jak vyšitej :). Biolog terminátor, jak tady někdo napsal a to doslova:), seděl by i agent 007.

bookcase
07.05.2019 5 z 5

Dobré to bylo, zajímavé spojení zločinu a vědy. Theo je hodně nevšední postava.

Maki21
06.05.2019 5 z 5

Knížka je čtivá od začátku do konce, hrdina není žádný detektiv ale úplně obyčejný člověk což je podle mě super. Moc se mi líbí že tam není jen hlavní děj a to kdo je vrah ale i spoustu vedlejších a samozřejmě i trochu té romantiky :)

Lenka.Vílka
06.05.2019 3 z 5

(Nepřišla jsem na to, zda je hlavní hrdina obyčejný hrdina nebo prostě klasický terminátor: My Hero - Foo Fighters)

Hodně rychle jsem pochopila, proč je kniha takový hit. Ve světě to je určitě klasická letadlová kniha. U nás by možná byla taky. Cesta Praha Brno je krátká. Proto hodně oceňuji, že Kalibr nově i nějaké tituly vydává současně jako paperbacky, přesto ne všechny. Co bohužel zůstalo, je ten debilní formát na výšku a papír, který z těch necelých čtyři sta stran dělá strašně těžkou knihu. Tím by jste někomu mohli už solidně ublížit. Ale nemůžu mít všechno, že jo? :)

Kniha není klasická detektivka. Hlavní hrdina Theo je normální chlap (relativně, pro potřeby děje, jinak by v knize nebyl), profesor na vysoké. Dívka, která byla jeho studentkou, je nalezená mrtvá, on si skoro ani nepamatuje, že jí kdy učil. Takže ze začátku tam není ani žádné tajemství, které by mohlo být odhaleno, které Theo na konci odhalí nebo Thea potopí. Takhle to na začátku působí. Zůstane to tak nebo nezůstane? Odpověď v knize.

Jenže potom se z Thea stane variace na Dívku v vlaku (ale tady nikdo nepije, jenom má problémy s emocema), protože mu na tom něco smrdí. Nevěří, že to má na svědomí medvěd (což čtenář anotace stejně ví, plus první kapitola) a pustí se tak nějak do vlastního vyšetřování. Protože je to všechno takové zajímavé a chce to prozkoumat. A prostor na to má, protože policie svého vraha už má. Nebo že by ten zamyšlený detektiv nebyl zase až takový trumbera? Odpověď v knize.

Je to spíš takový dobrodružně vzdělávací román o zajímavé věci. Protože...většina čtenářů stejně neví, zda ty technické věci a genetické věci sedí. A i kdyby neseděly, je to napsané poutavě a to stačí. U Marťana jsem taky neřešila, zda to má všechno autor správně (jak bych na to přišla, že jo? Zrovna já?!?!?!!), ale já jela na jeho vlně, kterou napsal dostatečně poutavě. Se Šelmou to bylo to stejné.

Nejsem si jistá, zda bych četla podruhé, ale na poprvé mě to vlastně bavilo. Je to něco jiného. Pointa všeho mi přišla uvěřitelná. Popis strohý, jak se teď převážně píše. A konce krátkých kapitol mi připomněly styl psaní Chrise Cartera. (Poslední věta je vždy odjištěný granát informací, ale nebouchne v první větě další kapitoly.)

Theo mi nijak zvlášť nepřirostl k srdci (to k dobrému hodnocení knihy nepotřebuju, jestli mám ráda hlavního hrdinu, tak pět. Jestli ne a je ještě k tomu vůl, tak odpad. Takhle nehodnotím.) Ale líbilo se mi jeho přemýšlení. Správnej divnej patron. Psáno v první osobě, ať se mu dostaneme pořádně do hlavy.

Obálka je ale nádherná. My holky jsme holt straky. Kdo knihu držel v ruce, ví, co tím myslím. To, co nejde vidět, pokud čtete eknihu.

Nehledejte za hodnocením nějaký chyták. Jasně, je to komerční tahák. Polovina lidí píše, že to bylo super a druhá že nudný průměr. Za mě kniha splnila to, co měla. Čas na trávě (s první polovinou knihy) utekl příjemně, četlo se mi dobře a začetla jsem se poměrně rychle. Tady fakt nejsou žádné dlouhé úvody. Do ničeho. Jasně, za rok si možná nevzpomenu, o čem kniha byla (dokud si nepřečtu tenhle komentář...proto se vždy tak rozepisuju), ale to, do háje, nevadí. Teď jsem si to užila. Ostatní jde stranou. Až budu toužit po hluboké sondě, mám na to jiné tituly. Ale dvojku asi přečtu.
(Ještě k hodnocení. Prostředek knihy se trochu táhl, ale dala bych tři, i kdyby se to netáhlo.)

Škoda toho, že hlavní hrdina furt ryl ksychtem do betonu a věčně ho někdo mlátil, ale on byl ok. Supermanovi to žeru, ale tady jsem měla problém....

("...dám vám na tu první dobu nějaké léky proti bolesti. Za pár dní uvidíme, jak se vám povede. A potom bych doporučila ibuprofen nebo pivo.")

(Taky jste si všimli, že poslední dobou knihy, které vycházejí u nás, a zároveň u našich slovenských bratrů, mají ve většině případů přesnější překladový název, který víc odpovídá tomu, o čem kniha je, právě v tom slovenském překladu?)

Skyer
05.05.2019 4 z 5

Většinou, i když mě kniha baví, se musím do čtení nutit. Ale u Šelmy jsem se nemohla odtrhnout od děje a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

georginaa
05.05.2019 5 z 5

Byla jsem skeptická, co se reklamy týče, jelikož co se hodně propaguje, většinou se mi to nelíbí. Ale tato kniha mě mile překvapila, hltala jsem stránku po stránce a i když se mi něco nezdálo, dočetla jsem ji za jeden večer. Nelíbí se mi třeba, že úplně ze všech policajtů autor udělal neschopné a líné a nevěřící, kteří vše házejí pod koberec. Mohl aspoň jednoho, který by zapochyboval a trochu mohl profesorovi věřit. No v každém případě si myslím, že se příběh povedl, byl neotřelý a splnil svůj účel....nechal Vás přemýšlet do posledního dílu, kdo by to mohl být.

koki.veru
04.05.2019 5 z 5

Super příběh,začetla jsem se hned po pár stránkách a byla zvědavá jak to dopadne :-) velice povedený a originální thriller :-)

Janisss
04.05.2019 5 z 5

To teda páni! Dlouho jsem si takhle parádně nepočetla, klobouk dolů! Výborný příběh, napětí, zvraty - za mě naprosto dokonale napsané napínavé čtení!

burilltomas
03.05.2019 2 z 5

Měl jsem mnohem větší očekávání kvůli promu knihy - nebyla špatná, ale místy dost prázdná...

kahuda01
02.05.2019 4 z 5

Začátek trochu nudil kvůli množství odborných výrazů, střed byl dobrý a konec mě trochu zklamal - čekal jsem nějaké wow zakončení. I tak jsem spokojen, kniha se četla velice dobře - solidní thriller.

Carabus
01.05.2019 1 z 5

Málokdy před závěrem nedočtu knihu. Vlastně se ani do knížek, o kterých nejsem moc přesvědčen, že je dočtu, moc nepouštím - prolistuji, pročtu některé bloky a poté je většinou dám k ledu, co kdyby.... někdy....
Tato knížka mně chytila od začátku, měla tempo, byla čtivá, prostě měla ten “správnej detektivní drajf”; ale pak se to začalo nějak komplikovat. Za polovinou knihy jsem pochopil, že policejní orgány v USA jsou většinou naprostí blbci, kteří nepoznají, že člověka zabilo zvíře ale opět zase člověk (to nechci poukazovat na seriály typu Kriminálka Miamy, Las Vegas, či jak se jmenují, kde je to naopak a kde názorně ukazují, jak by mělo vypadat využití forezních disciplín v kriminalistice - pokud by na to byly peníze). Tolik mrtvých a všechno medvěd nebo puma? Většina byla zahrabaných a vůbec nebyli ožraní (pardom za ten výraz) od predátora, co je zabil. Události nabraly tak nevěrohodný směr, kterým se to vše ubíralo, že to jsem už nedal. Hvězdička za ten skvělý rozjezd.

jprst
29.04.2019 2 z 5

Opět jsem podlehl anotacím a spoilerům, ale už to opravdu víckrát neudělám (alespoň doufám). Můj velký omyl, za který jsem byl potrestán tím, že i špatné knihy neodkládám bez dočtení. A přitom zajímavý námět, ale takto zpracovaný?

Hany.Honey
29.04.2019 3 z 5

Zajímavý. Pak trošku neuvěřitelný, jak profesor biologie, víceméně, přijde na všechny souvislosti a všechno najde, přestojí, přežije. Konec snad dobře dopadl. Nebylo až tak patrno.

janina66
29.04.2019 5 z 5

Mně se kniha moc líbila. Velice čtivá a napínavá.

Marta08
29.04.2019 4 z 5

Zajímavé téma, "jiná" detektivka. Souhlasím s ostatními hodnoceními, první půlka mě bavila hodně, v okamžiku, kdy Theo začal "zakopávat" o mrtvoly na každém rohu mě nadšení začalo opouštět. Měla jsem pocit, jak kdyby autorovi došlo, že už je v půlce příběhu a chtěl všechny dějové linky rychle dokončit. Příběh tedy hodnotím jako průměrný, čtvrtou hvězdu dávám za obálku, která je skvostná.

kikies
28.04.2019 5 z 5

Výborný kousek! Napínavé, chytlavé, originální prostředí, téma, zajímavé postavy. Knihu jsem fakt nemohla odložit. Je pravda, že ta závěrečná přestřelka byla dost šílená a trochu snížila celkový dojem z knihy, ale jinak jsem dlouho nečetla knihu, která by mě takhle chytla a vtáhla!