Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

elenai
31.07.2021 4 z 5

Zezačátku to byl těžký boj s Nastereou. Přiznám se, že jsem se absolutně neorientovala, jako bych předchozí díl snad ani nečetla. Rozsáhlý úvod, který měl skoro dvě stovky stran, mi kromě pár zajímavých informací o Nastereách, několika bolestných setkání a otravného Armina nic moc nepřinesl. Pak se konečně Ilan vrátila do známého prostředí ke známým tvářím a hnedle byla kniha čtivější. Posledních sto stran jsem zhltla na jeden zátah a přiznám se, že jsem se neubránila jistému smutku. Obvzlášt poté, co mi byli tak hezky představeni téměř všichni členové pětadvacítky, až jsem si je ještě víc oblíbila. Stehlíková v tomto díle přitvrdila - v počtu stran, počtu smrtí a filosofii svého světa. Jsem zvědavá, jak bude pokračovat dál. Jen ať to prosím netrvá tak dlouho!

shadowhunter06
28.07.2021 5 z 5

I třetí díl Nasterey mě naprosto nadchl. Kdybych měla srovnat s Fajou, mým nejoblíbenějším dílem série dosud, asi mi chyběl celkový vztah Pětadvacítky s Ilan. Přijde mi, že už je Ilan více na vážkách, co se týče jejího postoje k nížinám a sklenařům. Nevím proč, ale více se mi zamlouvá Ilan, která má blíže k nížinám než k Duvalskému pohoří, jelikož jsme všichni viděli, co s Ilan její náhlá moc nad duvaly udělala. K tomu se váže můj skeptický náhled na budoucí vývoj Ilaniny osobnosti. Ke konci se mi vůbec nelíbila Ilan, která jako by ztratila všechny emoce a šla za určitým cílem, který musí splnit.

I přes všechny obavy, kterými mě určité vývoje děje naplnily, se velmi těším na další pokračování! Myslím, že i Nasterea hrdě dostála předchozím dílům a pokračuje v úžasném příběhu Duvalského pohoří.

ikul
27.07.2021 3 z 5

Zpočátku jsem byla úplně nadšená z příběhu Ilana, ale třetí díl mě zklamal. Nějak mě to nebavilo a ztrácela jsem se ve zmateném ději. Chyběla mi pětadvacítka. Jako by to ztratilo šťávu a také původní směřování příběhu.

Gurus
27.07.2021 3 z 5

Asi zatím nejslabší díl. Řekl bych, že tady by bylo méně lépe. Začátek mě fakt nebavil, a pořád jsem si říkal kdy tam bude už konečně pěta dvacítka. Konec se mi celkem líbíl, až na jednu věc viz níže.

*SPOILER*
Nemám rád, když se hlavní hrdina nějakým způsobem změní/znetvoří. Neříkám, že Ilan je automaticky zrůda ale vystouplé naběhlé žíly a další věci....nevim proč zrovna musi vypadat jako Nasterea.

RaDaR26
27.07.2021 5 z 5

Petra Stehlíková nepřestává překvapovat a nedále rozvíjí svůj mistrovsky zpracovaný příběh. Nevím, co mě nadchlo víc, jestli život na druhé straně retey, nasterey, tajemství modrého sklenitu, anebo rozevírající se nůžky mezi pětadvacítkou a Ilan. Konec stejně jako u předchozích dílů vyvolává tolik otázek, že se nemohu dočkat už dalšího dílu…

padola
27.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Naslouchače i Faju jsem si moc užila, ale tohle je hrozně překombinované. Těšila jsem se, že se podíváme za reteu a dozvíme se, jaké bytosti se můžou vyvinout v místě, kde biologická hmota nepřežije - a namísto toho tu máme tajná podzemní města, kde žiji lidé (jak?) a záhadnou řeku, a tajemství a zase tajemství a ještě jedno ... člověk si chvilkama připadá jak v konspirační teorii. Na scénu nastupují "vyvolení", co zachraní svět a příběh se zplošťuje. Takže bohužel jenom dvě hvězdičky. Jednu za to, je "vyvolená" je i dívka.

aliesse
26.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásná série od české autorky světových kvalit. Čekání na tento díl bylo trochu delší, ale kniha mě nezklamala, možná jen tím, že jsem očekávala trilogii a tím pádem ukončení příběhu, které se nekonalo, naopak se otevřelo spousta nových otázek. Oproti předchozím dílům v ději není zas tak velký posun, spíše přichází "proložení" dalšími tajemstvími, to ale nic nemění na tom, že se to příjemně čte. Postavy se zajímavě vyvíjejí. (začátek spoileru) Trochu mě zklamal konec tohoto dílu. Doufám, že odhalení Ilan bude ještě dodatečně "prožito". Toto mi přišlo takové uspěchané, nedotažené, odhalení od vedlejších postav bylo pomalu lepší než když na to přišel Kapitán. Chápu, že v kontextu ostatních událostí to asi dává smysl, ale osobně bych si přála, aby toto dostalo víc prostoru, koneckonců tajila to před Kapitánem celé tři knihy... (konec spoileru).

Karolina90
24.07.2021 3 z 5

(SPOILER) U prvního a druhého dílu jsem přeskakovala některé části až ke konci. Tady jsem přeskakovala i několik odstavců najednou už na začátku.
Moc se mi líbí námět, postavy, zápletka. Podle mě má příběh velký potenciál, ALE ty zbytečné pasáže, kdy Ilan přemýšlí pořád o tom samém, pořád opakuje jednu básničku a to, že kapitán je z nížin a ona Sklenař a to je ta propast (občas už jsem protáčela oči v sloup)...
Doufala jsem, že už se dozvím něco konkrétního, ale všechno bylo v hádankách a většina nakonec vůbec nedávala smysl. Sérii asi dočtu, ale jen abych věděla, jak to dopadne.

Tamten
24.07.2021 4 z 5

Mírné zklamání proti předchozím dílům. Od skvěle propracovaného a fungujícího sci-fi / fantasy světa jsme se dostali do fáze proroctví, předpovědí, básniček, kde každá blbost má svůj důvod a vše souvisí se vším. Tím se fungující svět dostává spíše na úroveň pohádky a přestává být zajímavý, neboť pak už je možné cokoliv. Na druhou stranu kniha se stále čte velmi dobře a doufejme, že se další díl vrátí do původních kolejí.

Chikko
23.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Fakt, že Ilan nechala shnít Vargase ve vězení mě zklamal. A hodně. Víc, než Ernův odchod (i když ten je v závěsu). Jinak jsem knihu zhltla za pět dní, stejně jako předchozí díly a moc se mi líbil. Jen jsem myslela, že už bude poslední a konečně se dozvíme všechno a tak jsem teď rozpolcená mezi nadšením, že ještě není konec a neštěstím, že budeme zase muset čekat. Snad tentokrát ne tak dlouho. (Prosiiiim) :D

Ishir
23.07.2021 4 z 5

Strhávám jednu hvězdu za tu absurdní smrt bojovníka.

Klivine
22.07.2021 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil. I když se mu dostávalo (a někdy stále dostává) značné kritiky, kvůli časovému skoku mezi druhým a právě třetím dílem, se mě osobně líbil.

Nejspíš je to i tím, že jsem celou sérii začala číst roku 2021. Beru ji tedy jako jeden celek. Po zjištění že se plánují další dva díly, se nemůžu dočkat. Jen doufám že to nebude trvat déle než rok.

V tomto díle jsou představení členové pětadvacítky a tak nějak i rozmístění měst. Také se mi líbil vývoj Ilan. Už to není není ta malá drzá holčička.

Podle mě děj navazoval ale i tady něco najdu, a to častou nadávku "do prasečí řiťě" lepší by bylo zůstat u "amarijských věží".

Opravdu dobré

Gilnien
21.07.2021 3 z 5

Na tenhle díl jsem se opravdu těšila. Kupovala jsem ho hned první den, co byl knihkupectvích, hned jsem začala číst a... pocítila zklamání. Dočetla jsem to až dneska, spíš z přesvědčení. Ne, že by kniha nebyla dobrá, vůbec ne. Ale prostě jsem se nedokázala začíst. Nebylo to prostě tak mega napínavé, nebo možná bylo, ale i zbytečně zdlouhavé, což člověka trochu "prudilo". Později jsem zjistila, že čtu pentalogii (myslela jsem si celou dobu, že jde o trilogii), takže se vytratila i radost z toho, že všechno vyjde najevo a dočtu rozuzlení. Navíc tím, že jsem knihu nepřečetla rychleji, mi nějaké souvislosti a vysvětlení chyběly.

hanavka
19.07.2021 5 z 5

Přečetla jsem všechny 3 dosud vydané knihy v závěsu a rozumím kritikům, kteří si stěžují, že je Nasterea táhlejší než Faja. Nicméně je také nabitější informacemi, zatímco Faja byl plný akce. Takže pokud se čtou díly jako jeden příběh, je přirozené, že je třeba občas zpomalit a dát prostor uvažování nad skrytou symbolikou - to se mi u Faju vyloženě nedařilo, cítila jsme nutkání číst hlavně rychle dál a dál. Tady jsem si dovolila semtam převalit větu líně po jazyku a zkusit přijít na nějakou tu drobnost sama. Moc se mi to vskutku nedařilo. S výjimkou hádanky, kolik "modrých uniforem" nakonec bude, jsem nerozluštila zhola nic :) Hodnotím tedy knihu 5 hvězdičkami. Svět jako tento si méně nezaslouží.
Také souhlasím s názorem, že tento díl už do YA nepatří, chvílemi jsem měla dobře nahnáno a když se buni napoprvé objevil v ložnici, tak jsem málem lezla po zdi, brrr.
Moc se těším na další díly a věřím, že se Stehlíková dočká minimálně evropského úspěchu. Ilanin svět by si to rozhodně zasloužil.

Leeonteena
19.07.2021 4 z 5

Hmm, ty dva roky čekání byly dlouhé a trochu mám pocit, že jsem z toho příběhu vyrostla. Jinak si to neumím vysvětlit, když tady čtu ty pozitivní recenze. Faja se mi líbila strašně moc! Proto jsem pokračování nedočkavě vyhlížela. Nebylo to špatné, byla tam pěkná místa, ten svět a postavy miluju! Ale chvilkama jsem se v knížce trochu loudala. Nicméně dávám 4* s nadějí, že se to v dalším díle zase rozjede.

Tritvaetna
19.07.2021 4 z 5

Trochu jsem váhala mezi 4 a 5 hvězdičkami, 4,5 se bohužel neumožňuje, a nakonec jsem si nechala prostor na zlepšení. Pomalejší rozjezd mi ani nevadil, ale souhlasím názorem níže, že jsem se ve všech těch symbolikách občas slušně ztrácela a všechno mi asi pořád není jasné (jak přesně je to s těmi městy v kruhu? Už jsem si kvůli tomu nakreslila mapu a pořád to nechápu), jak přesně s tím souvisí 25-ka. Ilan mi většinu času vpohodě, jenom abych ji pak v jisté části v Brötlu měla chuť přetrhnout, jak je blbá - naštěstí se toho potom začalo dít tolik, že jsem byla přivedena na jiné myšlenky - chápu, že autorka potřebovala nějak rozehrát děj, ale tohle působilo hrozně zbytečně, hlavně ve srovnání s rizikem. Konec mě trochu děsí, hlavně doufám, že proměna Ilan nepřipraví lidské pocity, mám pocit, že by to knize trochu vzalo rozměr - ale docela spoléhám na to, že s něčím takovým by se autorce nechtělo pracovat. Prasečí řiť jako nadávka mi nevadí, ale byla trochu nadužívaná, hlavně zezačátku. A jinak mi ani nepřijde, že by to bylo nějak zvlášť YA, spíš taková nezařaditelná fantasy, protože YA bývá city nadupané a to se tady opravdu říct nedá.

JanaT.
19.07.2021 5 z 5

Přidávám se na stranu nadšenců. V knize se objevila spousta nových nápadů, prostředí, postav. Nepřišla mi nastavovaná nebo zdlouhavá,jak to u pokračování někdy bývá. Líbí se mi symbolika čísel, příběh je prošpikován tajemstvími, dává příležitost si zapřemýšlet. A to mě na něm hodně baví. Už mám v hlavě jakousi plastickou představu duvalského světa, ale líbila by se mi v dalším dílu kromě slovníčku taky mapa. A tím se dostávám k jediné své výhradě - další díl ještě není! Kvůli Nasteree jsem si přečetla podruhé Faju i Naslouchače a udělala jsem dobře. Zopakovat si oba předchozí díly doporučuji, mě osobně bavily jako poprvé a přechod ke 3. dílu byl pak plynulý a přirozený. Mít tak další díl rovnou...

Marekh
18.07.2021 5 z 5

Příběh je originální a kniha se mi líbila. Oproti předchozím dílům je kniha rozsáhlejší, ale to mi vůbec nevadilo, začetl jsem se a plně jsem se ponořil do příběhu. Souhlasím s názorem na zadním přebalu knihy: „Na čtenáře čeká akce, dobrodružství, nebezpečí, výborně a detailně propracovaný svět i postavy…“ Jak už jsem psal u předchozích dílů, kniha je srovnatelná se zahraničními tituly tohoto žánru a nepochybně by kniha obstála i na zahraničním trhu.

V nejlepším tento díl skončil, budu zvědavý na 4. díl. Původně jsem si myslel, že se jedná o trilogii a tento díl bude závěrečný, ale jedná se o pentalogii. Autorka umí psát poutavě, byla by škoda nevyužít potenciálu, který tento příběh má a klidně může být podobná bichle jako tento díl. Otázkou však zůstává, kdy 4. díl vyjde? Práce na této knize musela zabrat hodně času, tak uvidíme. Snad se brzy dočkáme, abychom se mohli pustit do dalšího dobrodružství. :)

Oceňuji SLOVNÍČEK v závěru knihy.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Teprve když člověk ztratí něco, co kdysi považoval za všední a obyčejné, náhle si uvědomí, jak moc důležité to je.

… přátelství je o odpuštění. O přijetí člověka takového, jaký je. Že přátelství je dlouhá cesta.

Ale to, že to nechápu, neznamená, že je to špatné.

Na každé lži je vždycky trocha pravdy, protože každá lež z pravdy vychází.

evickakyticka
18.07.2021 3 z 5

Po nějaké době jsme se dočkali pokračování. Škoda, že jsem si neoživila první dva díly než jsem se pustila do tolik očekávané Nasterey. Zpočátku mě Ilan docela štvala, jak malé umíněné děcko. Nakonec jsem se ale do příběhu ponořila a čtení si užívala. Tento díl se mi líbil, ale ne tolik jako předchozí dva. Nová postava, buni, mi nevadila, ale víc mi bylo sympatické přátelství Héchají.

Další díl bude asi běh na dlouhou trať, snad neztratím slinu a budu se těšit.

Nelaach
17.07.2021 5 z 5

Kniha je dokonalá, svět je vymyšlený naprosto úžasně a představivost, s kterou autorka svět vytvořila, je neuvěřitelná. Mně nepřišlo, že by se děj zdlouhavě táhnul, naopak si myslím, že se tam stihlo všechno až moc rychle pokazit. Nemůžu se dočkat dalších dílů a už teď je mi líto dne, kdy přečtu poslední díl.