Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

certik003
20.08.2021

Před čtením jsem naposlouchala předchozí dva díly a jsem ráda, protože jinak by mi, po té časové prodlevě, asi trvalo dost dlouho než bych se dostala do děje. A ten se mi moc líbil, jediná zadrhnutí pro mě byla když se Ilan pokoušela odhalit dávné tajemství a házela čísly a názvy sklenařských měst. Bohužel ale nemám asi dost velkou fantazii a hodně bych uvítala mapu tohoto světa. Je vlastně s podivem, že na přebálce žádná není, protože u tohoto žánru málokdy chybí. Tohle byly asi jediné pasáže, které mě pak už začínaly nudit. Čekala jsem, jestli bude mít autorka odvahu nechat některé postavy umřít, ale to se kromě jednoho případu, nestalo. Nevadilo mi, že nás autorka přenesla do dalšího světa a musela jsem si zvykat na další postavy a tajemné tvory, i když jestli hodlá v každém díle přidat další svět, už se v nich nejspíš nebudu orientovat. Co mi ale vadilo moc, je to, že většina postav se stávala nesnesitelnými a nesympatickými a vyústilo to změnou Ilan v hotové monstrum. Tohle bylo velké zklamání. Protože po přečtení druhého dílu jsem byla zklamaná, že na ten třetí budu muset tak dlouho čekat. Po přečtení této knížky si říkám, budu vážně číst pokračování? Jako vím, že určitě budu, jenom je mi tentokrát jedno, kolik let bude trvat než vyjde další díl, protože v příběhu nezůstala prakticky žádná postava, o kterou bych se bála a nedočkavě čekala, co s ní bude dál.
Super je slovníček na konci, jenom je škoda, že jsem to zjistila po přečtení knížky.
31/2

Alíša236
20.08.2021 3 z 5

Docela zklamání, příliš zmatečné, překombinované, někde naivní, nedotažené a nevyvážené a žádný "aha" efekt se nekoná ani tam, kde se konat má, protože to co Ilan už pochopila já tedy nechápu a dobře vysvětleno opravdu není a to není dobré, když se čtenář nevyzná už vůbec v ničem. Nějaký spád má kniha až v druhé polovině a bojím se dalšího natahování v dalších dílech. Tři knihy by bohatě stačily....

Ay.Le
18.08.2021 3 z 5

S těžkým srdcem musím konstatovat, že série má sestupnou tendenci :( Začalo to skvěle vypracovaným světem, kdy příběh měl svou integritu, dostatek tajemna, aby se to dalo zpracovat, a rychlý spád, nicméně v Nasteree se to úplně rozpadlo, děj je příšerně zašmodrchaný, zároveň se ale paradoxně pořád točíme v kruhu stejných otázek, čísel, hlavní postavy sice odkryly nové aspekty, ale dominantní stránky jejich osobností jsou statické, bez vývoje, nepoučily se... Je mi to strašně líto, protože si nedovedu představit, jak chce autorka tenhle zmatek spojit v nějaký uspokojivý konec, a upřímně se bojím, že tam ten "aha efekt", kdy vše zapadne na své místo a my uvidíme a pochopíme, nebude reálné uskutečnit... Ale snad se mýlím, uvidíme, s čím přijdou dva poslední díly.

tlllk
18.08.2021 5 z 5

Nič sa nedalo robiť, začal som čítať a bol som úplne mimo, takže som musel knihu odložiť a vrátiť sa aspoň k Faji. Kniha je parádna, len aby som sa v rozumnom čase dočkal pokračovania.

Tereza0107
16.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Achjo, opět tak napínavý konec a teď si budu muset zase pár let počkat. Kvůli třetímu dílu jsem si musela dát rereading celé série a i tak jsem měla pocit, že místy ve všech těch záhadách a změti sklenařských čísel trochu plavu. Hromada věcí zůstala nezodpovězených a naťuknutých. Není mi moc jasné, v co se vlastně změnila Ilan, kdo je buni a proč ochrnul na půl těla, když mu Ilan snědla drobek? :D A na Kozlowské chápu jen to, že dvakrát bouchá holí, všechny nenávidí a má něco společného s podzemními branami.
No budu doufat, že další díl bude maličko více srozumitelnější a autorka se bude snažit zodpovědět čtenáři nějaké otázky a ne jen přidávat další světy, postavy, záhady, superschopnosti atd.

⭐️ "Ať už chystáš cokoliv, mysli - a mysli dobře Ilan, "řekl Vargas nakonec. Beze slov jsem se od něj odvrátila. On věděl, že já lžu a já věděla, že lže on. Bránili jsme urputně svá tajemství, přestože bychom jeden pro druhého riskovali život. Bylo to tak ... sklenařské.

⭐️"Konečně pořádná noc a to sklenařský smrádě to musí celý po..kazit," spustil Gerard.
"Nevím, proč jste tak naštvaní," zahlásila jsem. "Všichni jste se probudili vedle krásných žen, Erno dokonce vedle tří. Jenom já jsem měl po ránu v pokoji jeho." Loupla jsem očima po smrdutém starci. Oči všech se závistivě upřeli na Erna.
"Jsi prostě smolař, Ilane," odpověděl se smíchem bojovník.

Gi-Gi
15.08.2021 5 z 5

Tak jsem doufala, že se něco dozvím.... A mám hlavu zamotanou... Jupiii

jaroiva
15.08.2021 2 z 5

V první části byla k uzoufání vysoká frekvence slovního spojení "do prasečí řitě", což přebilo moje vnímání veškerého děje. Dávkovala jsem si četbu tak na max. 2 prasečí řitě denně, takže mi šla četba zpočátku velmi pomalu.
Ale ani poté, kdy frekvence této nadávky klesla na max. 1 v každé kapitole, mě děj neuchvátil. Někde na začátku poslední třetiny mě kousek opravdu bavil, ale pak to sklouzlo už do nějaké naivní dětské fantasy a tím mě už odradilo od četby dalšího případného dílu.
Za mě má série prudce klesající úroveň. Škoda. Naslouchač se mi opravdu hodně líbil.

Turmee
14.08.2021 2 z 5

Já jsem byla zklamaná. Možná to bylo tím, že jsem si neoživila předchozí dva díly, možná tím, že jsem myslela, že jde o poslední díl. Každopádně otázky z předchozích dílů zůstávají nezodpovězené a objevuje se miliarda dalších, ne vždy logických.
Celkově se mi příběh zdál nějak plochý a jednoduchý. Zajíždí do typických a neoriginálních kolejí YA fantasy. A ten konec? Uspěchanější, zmatenější a bizarnější být snad ani nemohl...

rilajaan
14.08.2021 4 z 5

Trošku jsem se ztrácela. Možná bych to trošku zkrátila, ale bylo to pořád dobré.

Stephaniee
12.08.2021 5 z 5

Já potřebuji pokračování! A to nutně! Tohle byl opravdu skvost. 3. díl je nacpaný akcí, nebezpečím a je v něm odhaleno mnoho tajemství, u kterých jsem zůstala s otevřenou pusou. Za mě série patří k nejlepším fantasy knížkám, které jsem četla. Po skvěle zpracovaném světě a postavách se mi bude moc stýskat.

Korejš
12.08.2021 4 z 5

Nejdříve jsem si připomněl oba předchozí díly a poté měl v plánu Nastereu přečíst na jeden zátah, protože mě série Naslouchač prostě baví. A ono nic....příběh se ze začátku tááááááhnul jako smrad a já ne a ne se překousat přes půlku knihy. Přeci jen se povedlo a když se příběh začal rozjíždět a konečně mě čtení začalo bavit, paní spisovatelka utnula konec a nechala ho pěkně otevřený a připravený pro další díl. Fakt díky, budu teď muset čekat další 4 roky a pak se znovu prokousávat rovnou přes předchozí 3 knihy... Naslouchač nastavil laťku velmi vysoko ale i tak si Nasterea zaslouží krásné 4 hvězdy.

Chou
11.08.2021 4 z 5

První půlka se celkem táhla, ale další část už byla lepší. Jen mě štve, že to už neukončila. Jen doufám, že na další díl nebudeme čekat zase skoro dva roky.

ivca79
10.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Po dlouhém čekání a velkém těšení jsem si musela před čtením po těch letech přečíst i ty předchozí díly. Díky čtení na jeden zátah mi spousta věcí docvakla, na rozdíl při čtení druhého dílu, který jsem přečetla normálně po přestávce.
Co mi celkem vadí je přerod hlavní hrdinky v naivní důvěřivou slepici. Maminka Heda působí jako moudrá ženská, tak mě překvapuje, že její 14-ti letá dcera po tom, čím vším prošla, je taková naivní trubka. Na jednu stranu je nedůvěřivá k lidem se kterými tráví poslední roky, přičemž si myslím, že někteří plní roli ochranitelských starších bratrů, Vargas si na ní očividně kompenzoval otcovskou roli a pak se na scéně objeví namachrovaný blbeček a ona do všeho skočí nejen po hlavě, ale hlavně bezhlavě. A přitom jí ani není sympatický. Doufám, že další díl začne používat mozek, přesně tak jak jí doporučil Eliasz.

Margherita_N
10.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo překombinované. Přiznávám, že v příběhu už se nevyznám. Ilan má spoustu superchopností, které se postupně odhalují, ale ani ona nedokáže vyjádřit, kým přesně je, když se jí v ruce rozežhnou duvaly. Myslím, že několik vyvolených bojovníků, kteří s ní v závěru knihy procházejí podzemím na druhou stranu retey, to vyjádřilo za čtenáře - neví, co tam dělají, co je tam čeká, kdo je to vede. Vyprávění je od začátku do konce pochmurné... A otevírá cestu dalšímu, stejně temnému dílu. Tak nevím no, je to napsané dobře, ale všechny ty záhady knize ubírají minimálně jednu hvězdu.

Deia
04.08.2021 4 z 5

Na túto knihu som sa veľmi tešila, veď druhá kniha skončila tak, že nutne som potrebovala ďalší diel. No a po pár rokoch som sa dočkala a... trochu (viac) ma sklamal. Hneď na začiatku knihy, v úvode, sa dozvedáme, že Ilan sa nachádza na popravisku v meste. Hneď potom sa ale v deji presúvame do podzemia Duvalského pohoria, kde je Ilan väznená nastereami. A táto časť mi prišla strašne zdĺhavá a veľmi ma nebavila, pretože som sa veľmi chcela dozvedieť, prečo Ilan skončila na popravisku a ako sa tam dostala a čo s ňou bude. Presne kvôli tomu mi dej prišiel veľmi rozťahaný, nevedela som nejak udržať pozornosť a myslím, že by sa mi to čítalo oveľa lepšie, keby tá úvodná kapitola v knihe nebola. Celkovo mi dej prišiel dosť zamotaný, v podstate bol celý o riešení hádanky a občas som sa v tom dosť strácala. Tiež sa mi nepáčilo, čo sa začalo diať s pětadvacítkou, aj keď po istých vysvetleniach sa to dalo (čiastočne) pochopiť. Koniec knihy ma opäť pohltil, aj keď aj tam mi niektoré veci prišli trošku cez čiaru. Svet je to ale ináč úžasný, originálny, samotná kniha je opäť napísaná veľmi čtivo a aj keď táto časť nebola tým, čím som čakala, že bude, tak na ďalšiu časť som veľmi zvedavá a dúfam, že sa jej dočkáme skôr ako tejto.

šneki
03.08.2021 4 z 5

Návrat do světa byl fajn, ale z Nasterey je docela poznat, že je to takový mezi díl. Celá kniha je jen o řešení hádanky a jinak se toho tolik nedělo. Sice jsem dávala rereading, takže dlouhou pauzu vinit nemůžu, ale dělalo mi problém se občas začíst, protože mě to místy prostě nezajímalo. Snad to další díly zase zvednou.

Handis
03.08.2021 2 z 5

Po predchozich dilech zklamani.

KristinTj
01.08.2021 2 z 5

Při čtení třetího dílu už se koušu do paty. K pokračování mě nutí seriálový syndrom - chci vědět, jak to dopadne. A také proto si neodpustím ani zbytek série. Za mě by mohly být všechny dosud napsané díly zkrácené do jedné knihy, příběh by se vyčistil od balastu a zbytečných zamotávek. Druhá věc, kterou nedokážu spolknout, je neuvěřitelnost - nelogické a nesmyslné drobnosti, co nefungují, i když přijmu, že se pohybujeme v postapo. Přesto děkuji autorce za originalitu a krásu světů jejích knih.

Eva88
01.08.2021 4 z 5

Paní Stehlíková, Vy nám dáváte. :-) I přesto, že - jsem se chvilkama špatně orientovala, těžko se mně navazovalo na předchozí děj a ano, i pro mě byla první půlka knihy taková "nijaká". I přesto, že za mě byl tento díl nejslabší, tak se moc těším na pokračování, které určitě bude opět stát za přečtení. Poklona před Vaší fantazií a schopností vtáhnout do děje. Závěr knihy jsem opět zhltla na jeden zátah. :-)

HynekBee
01.08.2021 4 z 5

Dávám 5 hvězdiček. Proč ne plný počet?

Do dvacáté kapitoly nás autorka seznamuje, co je "na druhé straně". A i když je tam pár napínavých momentů, tak mám pocit, že je autorka plně nevyužila. Příběh v této části na mě působil tak nějak ploše.
A tak , jak jsem psal výše, mě příběh chytil až po XX kapitole, kdy už to dostalo svou šťávu a příběh konečně dostal spád. A tak se budu zase těšit na další pokračování.