Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1983 1983

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

czerwa
06.10.2021 3 z 5

Považovala jsem sérii za trilogii, tudíž jsem po většinu četby nechápala pomalu se táhnoucí děj a narůstající počet záhad a otázek... A byť mi tedy nakonec došlo, že k rozluštění se v této knize nedoberem, připadalo mi to už dost překombinované.
Nasteree chybí lehkost a spád prvních dvou dílů.
K tomu násilně opakující se "do prasečí řitě" a na konci už dost nesnesitelná Ilan.
Tak uvidíme, co bude dál....

namornice
04.10.2021 5 z 5

Okamžitě po dočtení Faji jsem se pustila i do  Nastarey.
Třetí díl mi přišel o malinko slabší než předchozí díly, ale i tak to byla jízda!
Začátek se trochu táhl, naštěstí se to po pár kapitolách rozjelo. Děj se dost zamotal, přibylo dalších hádanek a záhad -  až jsem se v tom trošku ztrácela. Naštěstí velká část knihy byla totálně nervydrásající a mělo to tu neopakovatelnou atmosféru prvních dvou dílů. Trochu mi vadilo upozadění pětadvacitky, doufala jsem v prohloubení vztahů mezi Ilan a bojovníky a chyběla mi i interakce mezi ní a kapitánem. Jsem zvědavá jak to všechno bude pokračovat a doufám, že se to celé někam pohne. Z té matematiky a všech těch pětek a devítek jsem měla trochu zmatek v hlavě a tak doufám, že příští díl nebudu muset číst s kalkulačkou. Ale i když to byl nejslabší díl z celé série, nedokázala jsem se od stránek odtrhnout. Teď mi nezbyde, než přemýšlet, co to všechno má znamenat a čekat na další díl. Ch jo.

Silencia
30.09.2021 4 z 5

No, asi jsem Ilan minule přechválila. V tomto díle už se chová jako jiné hysterky a vydává se bezhlavě vstříc nebezpečí. Navíc se už docela ztrácím v básničkách, tajemstvích a odkazech. Občas nevím jestli něco nevysvětlili nebo jsem to jen nepochopila. Jsem ale zvědavá, co bude dál, snad to bude rychle.

Hakate
28.09.2021 5 z 5

Do prasečí řitě, i tento díl byl neskutečná jízda. Trochu pomalejší začátek a následně spád, na který jsme zvyklý.
Některá tajemství jsou odhalená, některé otázky zodpovězeny, čekají nás akce/ reakce - důsledky jednotlivých činu, ale také další a další hádanky.

Setkáváme se opět se starou dobrou pětadvacítkou, mrchou Kozlovou a se spousty a spousty dalšími postavami.
Malou třešničkou je malý stařík Buny, který mi velmi připomíná známého skřítka Dobbyho.

Ilan dospívá a mnohý mě svým chováním opravdu vytáčí, ale také se potvrzuje, že Ilan není jen obyčejná dívka, ani obyčejný sklenař..
Byla brousič, pak dívka ...a co bude dál? .. to se snad brzy dozvíme v dalším díle.

Kate72
28.09.2021 4 z 5

První a druhý díl jsem prostě zhltla. Tady jsem se skoro do půlky nemohla nějak dostat do děje. Tak určitě to bude také díky tomu, že už to bude nějaký pátek, co jsem obě knížky držela v ruce. ;) Ale i tak jednička, dvojka, prostě to byla pecka.

FiFoj
23.09.2021 4 z 5

Uf. Třetí díl měl pro mě výrazně více třecích ploch než díly předešlé. Ilan opět často působí jako bipolární spratek, který se ještě ke všemu chová a rozhoduje naprosto iracionálně, což je ovšem bravurně vyváženo atraktivitou světa, ve kterém se děj odehrává a který by mohl konkurovat nejednomu vydařenějšímu LSD výletu. Podvědomě jsem si vsugeroval (my bad), že se jedná o poslední díl, proto jsem byl frustrován nedostatkem odpovědí, kterých se mi na rozdíl od nových otázek většinou nedostávalo. Občas jsem nedovedl přiřadit jméno, místy jsem se ztrácel. V několika případech si nejsem jistý, zda-li něco bylo vysvětleno, nebo jsem to jenom nepochopil. Každopádně je na celé sérii něco neuvěřitelně poutavého a jsem moc zvědav, jak se s tím autorka popere, jelikož já jsem slušně zmatenej. Snad se vyhne modelu "LOST", kdy se nabalují další a další otázky a v cíli čtenář místo zasloužené macaté odpovědi dostane další kýbl otázek. No uvidíme, já u toho budu.

krausmary
23.09.2021 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila a ani v nejmenším mě nezklamala. Pravda, začátek byl trošku delší, vlekl se, ale i tak jsem zoufale chtěla vědět, jak to s Ilan bude. Z druhého dílu jsem si odnášela spoustu nezodpovězených otázek a hádanek a třetí díl mi odpovědi nechtěl dát zadarmo, ale přesně takové knihy mám ráda. Svět sklenitu pořád překvapuje a odhaluje svoje tajemství, Ilan stále všechno zkoumá svojí dětinskou zvědavostí, o všem přemýšlí a snaží se všechno vyřešit, všem pomoct a všechno vědět. Začíná ale pomalu dospívat v ženu a ponořuje se stále hlouběji do zapomenutých tajemství sklenařů a mě zajímá jak se s tím vším vypořádá. A i když je začátek pomalejší, druhá polovina knihy je naopak nabitá vším. A je to pecka! Každopádně je toho ještě hodně, co musí Ilan najít a zjistit a já se moc těším až to budu hledat s ní. :)

teeyinka
20.09.2021 4 z 5

Nestačí mě udivovat neskutečná fantazie autorky a do detailu propracovaný svět. Místy mi sice třetí díl připadal až příliš popisný a zdlouhavý, první třetinu jsem marně vzpomínala, co se to vlastně všechno událo v minulých dílech, ale i tak super počtení, které jsem hltala!

annes
20.09.2021 4 z 5

No jako kdybych si nepřečetla dva předešlé díly před čtením trojky tak bych se vážně ztratila v odkazech na dej a v historii stopro (a nebylo jí tam pomálu:-D)..jinak doufám že nejpozději příští rok bude čtyřka! Takže Stehlíková PIŠ:-):-):-)
A teda ještě Vargas a Raven jsou dle mého pěkní blbci, protože Ilan měli říct dávnou to co se dozvídáme ke konci a nemuselo by to dopadnout jak to dopadlo..chlapi zase dělají problémy:-D;-) tak snad se to ještě vzpamatuje a dopadne to dobře (dle mých představ:-))

Szigeti
19.09.2021 5 z 5

Nesklamala, teším sa na 4 a 5.

PetraBery
18.09.2021 5 z 5

I pro mne je třetí díl série o něco málo slabší než předchozí knihy, ale přesto dávám plný počet. Návrat do světa sklenařů, mezi pětadvacítku a do kůže Ilan mě bavil. Hádanek přibylo, takže další díl bude nutností.

Karimah
16.09.2021 4 z 5

Předchozí dva díly mě bavily mnohem víc. Tohle bylo místy zdlouhavé a občas jsem se v tom i ztrácela. Přesto se moc těším na pokračování.

Cartyra
14.09.2021 5 z 5

Tahle série je naprosto skvělá! Už od prvního dílu mě úplně pohltila svou originalitou. Klobouk dolů před autorkou, která se vyrovná ostatním zahraničním kolegům...

Kexina
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Uznávám, že s ohledem na množství náznaků a přihlouplých říkanek by si člověk měl vzít ke knížce tužku a papír a psát si poznámky, aby to všechno pobral. Přiznám taky na rovinu, že jakožto zarytý odpůrce matematiky jsem se poněkud nudila u počtů "až čtyři budou pět, tak pět bude devět".
Ale to nic nemění na tom že se opravdu těším, až jednou vyjde další pokračování.

Johncze
10.09.2021 3 z 5

Prvních 150 stránek odehrávajících se dole je opravdu jedna velká šeď a nuda. Nic moc se neděje a děj se příliš neposouvá. To je pak vynahrazeno zbytek knihy, kdy se opět z čista jasna objevují nové postavy a děj se rozbíhá do všech stran až jeden málem neví, kam dřív skočit. Závěr mi přišel trochu jako z Duny, kdy se najednou z hrdiny stává téměř bůh, což obvykle nedopadá dobře, tak další díl snad překvapí.

devildeny
09.09.2021 4 z 5

Část z podzemí mi chvílemi připadala zdlouhavá, opakující se myšlenky apod., ale zpět na povrchu se to začalo pomalu rozjíždět a na konci už jsem se nemohla odtrhnout. Některé souvislosti jsem úplně nepochopila, ale bylo to krásně propracované. Těším se na další...

Calwen89
06.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Bohužel zklamání. Oproti předešlým dílům je to opravdu nudné, zbytečně natahované, většina neobjasněných situací se tam neustále opakuje ačkoliv k žádnému rozuzlení vůbec nedojde. Jako by nás autorka musela desetkrát upozornit - "Pozor tohle je zajímavé, počkejte si..." a z toho jsem pravidelně tloukla hlavou o zeď. Více mi už lezla na nervy pouze její oblíbená (rádoby vtipná) hláška: "Do prasečí řitě", kterou v knize chcete slyšet maximálně jednou. Důležité poznatky by se daly shrnout na jednu stranu - Nasterea není jen zlá, existuje i jiný svět, Ilan dospívá a tak se jí nevyhne ani první láska, podzemní dědeček je jako vykrádání Dobbyho, jeden z 25tky zemře (zrovna jeho mi teda bylo líto) a v poslední řadě Ilan není obyčejná dívka ani obyčejný sklenař. To je vše, přesto natahované na 500 stran. Od dalších dílů mě to ale neodradilo a jsem opravdu zvědavá, jak se z tohohle autorka hodlá vymotat, protože je tam stále více otazníků a návazností ovšem rozuzlení zatím žádné.

vanda8670
05.09.2021 4 z 5

Z kraje knihy mi trvalo se trochu zorientovat. Pak už super. Co mně v ději rušilo to opakující se "do prasečí řitě".

marra82
03.09.2021

Nevím, proč jsem si myslel, že bych měl číst poslední díl. Hlavní hrdinka projde na "druhou stranu" a tam zjistí pravdu, prozře, "break-through"...konec. Překvapivě ne, a ačkoli se začínám trochu ztrácet v těch proroctvích a nemám dost dobře představu o tom, co by mělo následovat, pořád mě to zajímá, a chci pokračování. Jo, tohle je zajímavé čtení, které stojí za pozornost.

x.petulaa
02.09.2021 4 z 5

Na knížku jsme dlouho čekaly a teď mě děsí, že budeme čekat zas! Doporučuji počkat si na všechny díly série a pak je přečíst, protože se tam objevuje opravdu hodně jmen, souvislostí, meziřádková sdělení, tajemství apod. a opravdu jsem se v tom dost ztrácela. Tento díl mě nezklamal, i když byl dějově a akčnostně slabší než předešlá dvě díla, moc hezky se to četlo, byla jsem napjatá a zase velmi oceňuji slovník na konci knihy!