Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1983 1983

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

terimila
13.12.2021 4 z 5

Po Fajovi, kterej byl dost průměrnej (Ilan na lepanec, oříškový oči, kam se podíváš, náhlý wow-prozření a rozlousknutí hádanek, na které byli jiní krátcí), jsem si od Nasterey až tak moc neslibovala. A ona překvapila. Není to tak fascinující jako Naslouchač... ale je to hodně dobrý.
To nejpodstatnější na úvod - jenom JEDNY oříškový oči za celou knihu, pokud jsem dobře četla! (Skoro až mám pocit, že autorka zdejší hodnocení čte a bere v potaz. :-) Furt je to dost překombinovaný a těžko se v tom orientuje, ale ten zmatek už není tak strašnej jako ve dvojce. Některý kousky informací do sebe začínají zajímavě zapadat, vylézá zajímavé dilema, věci nejsou černobílý, Ilan se začíná chovat trochu normálněji, pětadvacítka se v krizi chová jako lidi a ne jako dokonalí superhrdinové, závěr je dobře propracovaný... a asi nejvíc se mi líbila malá nasterea, která je svým způsobem až krásná. Mám ráda, když se z děsivých a odporných monster začne loupat něco, co je vlastně jaksi pochopitelné a čímsi respektuhodné. A teď budu do dalšího dílu dumat nad posledníma pár větama - jsi to, co jsme my. Jako fakt?
Po jedničce jsem hlásala, že tohle chci do knihovny. Po dvojce, že už si tím nejsem tak jistá. Teď se to zase překlopilo. Pokud budou ostatní díly aspoň jako Nasterea, tak to beru.

hanaseidl
12.12.2021 4 z 5

Z prvních dvou dílů jsem byla nadšená. Opravdu hodně. Dokonce jsem před třetím dílem udělala přípravu a přečetla si znovu oba dva. Ale byla jsem poměrně zklamaná. Děj úplně vyjel ze zajetých kolejí. Navíc mě neustále štvalo, že hrdinka odhaluje indicie jen tak. Prostě se podívá na šutr a vyhodnotí z toho děsné proroctví. Celkově teda úroveň šla dost dolů. Doufám v další díly.

Chytuš
10.12.2021 3 z 5

Pětky se míhají
Devítky střídají
Pětadvacítka s Ilan se tím provlává
Chytuš to nezvládá
Tajemství mnoho
Nechápu co mám z toho
Čekat dalších mnoho let
Na to jak se spasí svět

… ach jo. Natěšení obrovské, ale pak jsem se nemohla přinutit to celé dočíst. S Nastereou jsem kroužila tam a zase zpátky, se skřípěním zubů kousek po kousku, aniž bych tomu propadla tak, jak jsem propadla předchozím dílům. Důvodů může být strašlivě moc, čtecí krize, předvánoční shon a ten bordel kolem nás – to všechno ze subjektivních důvodů, ale jsou tu i důvody, které se týkají přímo knížky – například záhady z předchozích dílů nejenom že nejsou vysvětlené, ale pořád se to celé zamotává do větších a větších záhadností. A pak je tu taky ta prasečí řiť – panebože, ještě jednou to uslyším a budu opravdu nemilosrdná. Tohle je takový ten klasický mezidíl – myslíte si, že vám přinese mnoho (a on dostrká mnoho prasečích řití, skoro ob stránku a už je tam), ale nakonec odpovědi žádné. Nevím, nevím, jestli dokážu po dalších letech začít číst další díl, protože vzhledem k mé děravé paměti už mi nezbydou ty správné otázky, na které DOUFÁM v dalších dvou dílech už konečně budou odpovědi...

stojinek
09.12.2021 3 z 5

Konečně jsem se dočkala třetího dílu a byl pro mě trochu zklamáním...již nebyl tak napínavý a strhující jako předchozí dva díly. Nicméně mě kniha bavila a závěr...možná pro mě překvapující, čekala jsem, jak to vše nakonec dopadne...evokuje to ve mě možný příslib dalšího dílu???

Pettato
08.12.2021 5 z 5

Třetí díl pro mě nebyl tak napínavý a akční jako předchozí dva, autorka se ale věnovala objasnění minulosti sklenářů a konečně poodhrnula některá tajemství, která dosud skrývala. Závěr knihy mi svou dynamičností opět navodil těšení se na další díl.

Fortuna7
05.12.2021 5 z 5

Tohle je boží! Mě Faja trochu zklamal, takže jsem se Nasterey bála, ale jsem nadšená.
Celá kniha je napěchovaná akcí a ten konec je hodně velká pecka.
Petra Stehlíková dokázala vytvořit úžasný svět plný tajemství a já už se nemůžu dočkat dalších dílů, abych se konečně dozvěděla jak to vše dopadne.

MíšaS.
01.12.2021 1 z 5

Nedočetla jsem. Největší problém byl, že jsem si absolutně nemohla vzpomenout, co že se to dělo v předchozím díle. Celou třetinu knihu jsem se nudila, a tak jsem zbytek jen prolítla a zjistila jsem, že když si knihu nepřečtu, o nic nepřijdu. Nechci dávat hodnocení odpad, když jsem to nedočetla, ale víc jak jednu hvězdu si ta třetina knihy nezaslouží...

flare
30.11.2021 5 z 5

Pekna mladeznicka taskarice..snad nebude produkce dalsiho dilu trvat nejaky ten lorn, pac se mi to z hlavy vsechno vytrati...

baraka7
23.11.2021 4 z 5

Opět to byla síla. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Simy
19.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha opět super, jako pokračování nezklamala a to hlavní si zachovala.. vtáhnout a přečíst jedním dechem. Patřím mezi čtenáře co po třech stránkách usnou, zde problém nebyl... Uvítal byl lepší rozdělení děje a posledních 10% rozložil alespoň do 20% přišlo mi to uspěchané a v menším počtu lidi jsem čekal na závěrečný přelet nějaký dialog. Trosku zamrzel i “pomalý děj” bez významných “objevů” které navíc obstaral v podstatě jen “zvláštní stařík” jehož úlohu jsem poradně nepochopil a byt mi nevadil, přišel mi tam trošku navíc. Závěrečná scéna jakoby vypadla z prvního Matrixu, jen tady Neo nezastavoval kulky

janka2000
16.11.2021 5 z 5

Konečně po letech čekání je tu 3. díl Naslouchače. Předchozí díl končil velmi akčně, a proto jsem akci čekala i v počátku knihy. Opak byl pravdou. První část nám vytváří ideologický základ pro úžasný a překvapující děj části druhé. Bylo to plné novinek, šokující a ten konec. Jen nebyla naplněna má očekávání, co se týče milostné linky.

dominika2585
15.11.2021 5 z 5

Netřeba zdlouhavého hodnocení, celá série Naslouchače je skvělá a řadím ji mezi nejlepší knihy, které jsem dosud četla.

Klara1909
14.11.2021 5 z 5

Absolutní bomba! Nemohla jsem přestat číst. Všechny tři díly jsou úžasné, koupila jsem je nebo pujcila spoustě lidi a i jim se moc líbily. A to byli čtenáři různého věku od 16 let do 75 let.

lenka7767
14.11.2021 4 z 5

Mně se kniha oproti předchozímu dílu líbila mnohem více. Vadila mi ale nelogičnost některých dějových zvratů. Autorka píše hodně květnatě a neustále popisuje vzhled zúčastněných, což akorát natahuje děj. Tyhle pasáže jsem obvykle přeskakovala. Ale děj mě opravdu vtáhl a nemohla jsem knížku odložit a ještě pár dní po dočtení jsem nad příběhem přemýšlela. Takže to je asi známka toho, že knížka byla fajn. Na další díly se těším a doufám že na ně nebudu muset dlouho čekat.

Nicole_picole
12.11.2021 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání. Další díl je předpokládám plánován, protože děj je naprosto neuzavřený..ale popravdě se mi už další díl číst nechce. Zmatené, zamotané a... nelíbilo se mi jak to vlastně zatím dopadlo.

Chajda69
11.11.2021 5 z 5

Trochu nižší hodnocení než první a druhý díl má Nasterea z mého pohledu oprávněně. Přece jen byly pasáže v Omstaklandu s Bunim ne úplně záživné... a kniha také dost trpí tíhou nevysloveného. Těch napůl vyřčených věcí, které vyvolávají otázky, je bohužel více, než odpovědí. A chápu, že tohle někoho může silně iritovat, ani já z toho nejsem kdovíjak nadšený - je jedna věc hledat odpovědi na naznačené otázky v "našem" světě, a něco úplně jiného hledat odpovědi na otázky ve světě fikčním - dost dobře to v tom druhém totiž není možné.

Anebo možná je. Možná už z toho, co Stehlíková odhalila v Naslouchači, Fajovi a Nasteree, je možné pochopit to, co se s Ilan stalo a co se ona sama snaží pochopit. Ale do dalšího dílu na tuhle kardinální otázku uspokojivou odpověď nalézt nelze.

Jen na okraj - popis toho, jak došlo ke zotročení sklenařů, jak se vzdali vlastní svobody... jak je někteří považují za něco jiného, než lidský druh... Stehlíková dokáže tyhle paralely se světovými dějinami stavět úžasně. Mrazivě.

Jessybelle
11.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem se přemýšlela nad počtem hvězd, nakonec jsem dala pět, ale ... něco mi tu trochu "vadilo".
Možná proto, že jsem znovu přečetla oba předchozí díly těsně před tímto...
Nelze upřít, že je čtivá a zajímavá, leccos se dozvíme, ale spousta zůstává skryta...
Jediné, co mě docela mrzí a štve, je to, že budu zas bůhvíjak dlouho čekat na další díl.

parvitas
10.11.2021 4 z 5

Ja som ju asi zabudla ohodnotiť a aj napísať názor, to sa mi už dávno nestalo... Takže prvé dojmy sú už prekryté časom (od prečítania uplynulo pol roka), ale pocity ostali.
Prvý je ten, že Ilan dospela, už to nie je nevinné dieťa, búri sa, ale to bolo aj predtým, no nadávky nie sú výrazné, takže nevadí, patrí to k vývoju postavy Dalším je radosť z opísania zvyšných členov dvadsaťpäťky. Oceňujem, že minulosť dalších členov sa poodhalila a kedže je ich ako hadov, úprimne, aj som rada, že sa v tom autorka nestratila. Oceňujem najmä zmenu prostredia.
A veľmi ma zaujímajú Nasterey, takže tie časti, kde mihli, ma fascinovali. História sklenárov aj celej krajiny je dalšia oblasť, ktorá je dôležitá, no tým, že je to tretí diel, už veľa tajomstiev neostáva. A trochu ma nudila symbolika čísiel, mala som pocit, že je to dostatočne spomenuté aj v predchádzajúcich častiach, no ale ide o myšlinkové pochody hlavnej postavy, teda aj ona ich musí pochopiť. Ale páči sa mi nový uhol pohľadu na postavy a to, že nie sú iba čiernobiele. (Dedko, ktorý mizne, je skvelý, to je asi moja najobľúbenejšia postava.) Ale asi už nejdem viac písať, aby som neperezradila dej. :) Som zvedavá na pokračovania.

101evca
08.11.2021 2 z 5

Naslouchač je skvělý, Faja už mě tolik nebavil, ale Nasterea byla za mě rozhodně nejslabší. Připadala mi zbytečně utahaná, první dvě třetiny téměř bez nějakého smyslu a logiky. Měla jsem pocit, že neustále nic nechápu, autorka věčně mlžila a nebo jen něco lehce naznačovala a vlastně se nic zásadního v knize nestalo. Svět sklenitu a sklenářů je zajímavý, ale to je tak všechno. Další díl už asi číst nebudu. Škoda.

mondulinecka
07.11.2021 5 z 5

Po přečtení některých komentářů jsem začínala číst s menší obavou a úplně zbytečně! Tohle byla stejná jízda, jako předešlé 2 díly! A já se nemůžu dočkat, jak tohle celé nakonec dopadne! Ilan je sice občas na facku, ale je to furt jen puberťák, no :-D takže za mě opět 5* nemělo to chybu!