Nasterea

Nasterea
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1985 1985

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

x.petulaa
02.09.2021 4 z 5

Na knížku jsme dlouho čekaly a teď mě děsí, že budeme čekat zas! Doporučuji počkat si na všechny díly série a pak je přečíst, protože se tam objevuje opravdu hodně jmen, souvislostí, meziřádková sdělení, tajemství apod. a opravdu jsem se v tom dost ztrácela. Tento díl mě nezklamal, i když byl dějově a akčnostně slabší než předešlá dvě díla, moc hezky se to četlo, byla jsem napjatá a zase velmi oceňuji slovník na konci knihy!

Kocourek
01.09.2021 4 z 5

Autorka nás trochu napínala s vydáním trojky. Na začátku jsem se trochu ztratila, než jsem se rozvzpomněla na předchozí děj, ale kniha nezklamala. Nebyla tak akční, jako předchozí, ale otevírá mnoho otázek. Kniha je sice určena pro adulty, ale i důchodci si jí užijí. A vzhledem k tomu, že autorka má ráda stejné autory jako já, nezbývá než jí fandit a těšit se na další dva díly.

Marsoa
01.09.2021 3 z 5

Bohužel tentokrát to nebyla už taková jízda jako dvě předešlé knihy. U konce knihy se vyskytlo místo, kde jsem se musel nutit číst dál. Naštěstí konec to trochu napravil. Tak a ted čekat na další díl a hlavně nezapomenout všechna ta jména a souvislosti.

Tonksová888
30.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Sérii jsem naštěstí objevila jen pár týdnů před vydáním 3.dílu takže jsem četla všechny díly pohromadě ale i přesto jsem měla problém zapamatovat si všechny ty hádanky, významy čísel atd. Taky se mi moc nelíbilo chování Ilan k pětadvacítce (nechápu proč musí všechno tajit i před svými přáteli) a strašně mě mrzí smrt Erna!
Nasterea sice nebyla tak dobrá jako předchozí díly ale i tak se mi líbila a měla jsem ji za pár dnů přečtenou.

toni-az
30.08.2021 3 z 5

Na tento díl jsem se musel nějakou dobu těšit a dopadlo to jako obvykle, když má člověk příliš vysoká očekávání. Tedy ne že by to bylo špatné, ale tak nějak to nebylo to, na co jsem si zvykl v předchozích dílech. Takové nemastné neslané úvahy pořád kolem dokola, přitom dost překombinované i když řemeslně samozřejmě skvěle napsané.

Dal bych i 4*, ale jedna dolů za nejčastější větu knížky, která mě opravdu vytáčela od asi tak druhého použití.

Do prasečí řitě!

mil
29.08.2021 5 z 5

Jsem naprosto spokojená. Opět spousta napětí, tajemství se postupně odkrývají. Už se těším na vyvrcholení.

Steiniglovka
28.08.2021 4 z 5

Nebudu popírat, že první dva díly byly mnohem čtivěji napsané, ale přesto jsem si čtení užila. Miluju tenhle příběh, je to zase něco jiného :) třetí díl nám naservíroval mnohem víc otázek, než zodpověděl, ale je to pěkně rozjetý, věřím, že se máme na co těšit. Petra Stehlíková má dar psát, to už mi nikdo nevezme :)

Luccinda
28.08.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si před Nastereou dala rereading předchozích dílů, protože jsem se chytla hned na začátku a nemusela jsem dlouze vzpomínat, kde se hlavní hrdinka nachází a jak se tam vlastně dostala. Snad to jediné, co mě při čtení maličko mrzelo, bylo to dlouhé čekání na opětovné shledání Ilan a Pětadvacítky. Začátek knihy byl kvůli tomu mírně rozvleklý, nicméně autorka píše čtivě a poutavě, takže jsem neměla nejmenší problém se do knížky začíst.

Přestože tempo vyprávění není tak svižné jako dříve, i přesto mám pocit, že se toho v knize stalo opravdu hodně. Jak by ne, když se autorka rozepsala na 500 stran. Ale jsem za to ráda a nelituju jediné věty. Zároveň jsem se v Nasteree dozvěděla velké množství nových informací o Duvalském pohoří i o samotných postavách, obzvlášť jednotliví členové Pětadvacítky dostali v knize hodně prostoru. Já jsem tedy maximálně spokojená a už se moc těším, až si Nastereu přečtu znovu, nejspíše před vydáním čtvrtého dílu, které doufám bude co nejdříve!

Ailee
28.08.2021 4 z 5

Opět poslechnuto jako skvěle namluvená audiokniha. Dějově trochu prázdnější, než předešlé díly, klade otázky, ale dává málo odpovědí a některým je složité porozumět. Prodleva mezi jednotlivými díly tomu pak ještě nahrává. Možná trochu překombinované, člověk musí dávat pozor a domýšlet si, ne se jen nechat hýčkat slůvky na stříbrném podnose, musí se trochu snažit. Ale takový Naslouchač prostě je. Všechny díly nemohou být top. Však nás ještě dva čekají.

mamboleta
27.08.2021 4 z 5

Se třetím dílem přibylo více momentů, které mi dost unikaly. I když byla Nasterea skvěle napsaná, dost jsem se ztrácela. Tak snad do příštích dílů zmoudřím a prozřu. :)

DuncanIdaho
26.08.2021 5 z 5

Bylo to opět skvělé čtení, kterému jsem obětoval každou volnou chviku. Toto by měl někdo zfilmovat.

dakr
26.08.2021 3 z 5

Tak já Vám nevím. Radši bych si klidně počkal rok navíc na lepši verzi. Chápu, že kritizovat je jednoduché. Ale přechozí díly super a na tento jsem se moc těšil což byla asi chyba. Na začatku knihy byl parádní rozjezd, něco jsme se dozvěděli a konec taky dobrý i když ne moc logický, ale to mezi tím nemá ani logiku, postavy nedělají co mají a co bych od nich očekával, věci důležité pro děj padají z nebe a nikdo se na ně ani nesnaží přijít. Když po něčem pátrám tak se radši nikoho na nic neptám. To jako proč? Kouzelnej stařík funguje jen jako "Deus ex machina" a chvilku má nedpozemnské schopnosti pak zmizí, objeví se jen tak a jen překáží. Velká část dějě je tak nějak umělě naaranžovaná jen aby nakonec vyšli dvě velké scény/dějové zvraty . O další díly mám velké obavy, ale co, bůh ví co bude v roce 2025.

hlavinka
26.08.2021 2 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. O to víc, že kvůli covidu vyšla později.
Ale bohužel jsem zklamaná. Minimálně do půlky knihy jsem se nemohla začíst, přišlo mi to rozvláčné.
Konec otevřený. Upřímně nevím, zda si další díl pořídím. Pokud by měl tak o 100 stran míň a ubíhal by lépe, tak závažím. A byl by opravdu poslední.

anishta
25.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Whaaat? ... Kdy bude prosím další díl?? Teď? HNED!!!?
Mám husinu... HUSINU (Husařinu, zimomriavky)!!! Dlouho se mě nějaký příběh tak nedotknul.. Já vlastně ani nevím co říct, ani mi vlastně nevadí spasitelský syndrom na konci a prostě... Je to skvělý, geniální a jsem ráda, že to není jen trilogie, i když asi umřu při čekání na další díl...

Andrea81
25.08.2021 3 z 5

První dva díly prostě super, tento poněkud pokulhává. Každopádně.....jak to bude dál????!!!

bgott
23.08.2021 3 z 5

Další díl série a poněkud rozpačitý dojem. Velkou měrou k tomu určitě přispívá prodleva od vydání posledního dílu, opravdu jsou to 4!! roky? Osobně nemám čas (chuť by byla) číst Naslouchače a Faju znovu, jen kvůli tomu, abych si oživila postavy a situace. Takže v průběhu čtení Nasterey jsem tápala, nevěděla, nevzpomněla si... A nelze než se připojit k předchozím komentářům, které ani samotný příběh nehodnotí příliš pozitivně. Jakéhosi posunu jsme se dočkali, ale za cenu většího zmatku a vnášení dalších neznámých. Prostě tomu nějak "spadl řemen", což je u série, která byla tak výborně rozjetá, velká škoda. Asi pochopím, že autorka má spoustu nápadů, kam příběh může směřovat, ale je nutné je použít všechny nebo skoro všechny? ;-) A povede to vůbec k cíli? A dočkáme se ho? A co na to Jan Tleskač?
P.S. Třeba nápad použít nadávku "do prasečí řitě" bych fakt oželela.

Lenisk@
22.08.2021 3 z 5

Stojím si za tím, že Petra Stehlíková je výborná spisovatelka, která stvořila něco nového a originálního. Kdyby se narodila v zahraničí, brzy se přidá ke klasickým autorům fantasy žánru. Před Nastereou jsem se rozhodla oživit si celou sérii a naprosto jsem jí zase propadla. Naslouchač a Faja jsou prostě geniální. Ale teď už musím přestat pět chválu, pokud mám hodnotit tuto konkrétní knihu. Náboj předchozích dílů se poněkud vytratil, snad mi chybělo dobrodružství, které bylo nahrazeno dalšími a dalšími záhadami, snahou je vysvětlit a zbytečně často se opakující nadávkou. Mám upřímně strach, že to autorka všechno tak zbytečně překombinovala. Co když se už z toho v dalších dílech nevymotá?

*Pájuše*
22.08.2021 2 z 5

Upřímně, nevím, co si o knize myslet. Jaksi se vytratilo to "wow" z knihy, které jsem očekávala po prvním i druhém díle. Nemyslela jsem, že to u této série někdy napíši, ale... jsem zklamaná. A to hodně! Tento díl rozhodně nedosahuje kvalit předchozích dílů. Ba jim ani nesahá po kotníky.
Kniha nepostrádala čtivost a jistou dávku napětí, ale to, co nám autorka podala v příběhu, bych nazvala "patlaninou studenta druhého stupně". Tuna tajemství navazovala na další tajemství a to tajemství se pak skládalo z dalších tajemství. Byla jsem ztracená, stejně jako "svobodní sklenáři" v jejich historii. Dokonce i chování pána pětadvacítky bylo nějak "nucené" a vskutku prapodivné. Vůbec jsem to nepochopila.
Co ale považuji za pokrok - konečně se v knize dal taky prostor někomu jinému, než zvídavému dítěti. A ačkoliv jsem měla Ilan ráda, po tomhle dílu si nejsem jistá, jestli chci vědět, jak tato série bude pokračovat. Škoda.

Kremen
22.08.2021 2 z 5

Bohužel zklamání a asi nejsem sama - dle současného hodnocení. Naslouchač a Faja jsou na velmi vysoké úrovni. Očekávaný další díl Nasterea místo vysvětlení vše víc zamotal a nyní mám pocit, že série bude natahována donekonečna. Někdy: "méně je více". Doporučuji návrat k stylu u prvních dvou dílů.

GeRaltzRiVie01
22.08.2021 3 z 5

Čekal jsem, že se bude jednat o poslední díl. Takto mi tedy přišlo strašně zdlouhavé - hlavní otázky se opakovaly pořád dokola.. A odpovědi stále žádné. Kapitán a vlastně i celá pětadvacítka nedostali vůbec žádný prostor - pořád jen Ilan a její vnitřní úvahy o... ničem?