Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Knižní_kout
04.07.2021 5 z 5

Jsem hrozně ráda, že mě to čekání na třetí díl minulo. Lupla jsem si všechny tři díly najednou a asi jsem udělala nejlépe, jak mohla. Ale co teď? Mám z třetího dílu hroznou depku, že musím čekat na čtvrtý díl (jako doufám, že to zase nebude 3 roky :D). Mám čtenářskou kocovinu a teď nebudu schopna číst něco dalšího... Moc děkuji, Petro. :D Příběh mě opět totálně dostal a nevím, co víc bych měla říct. Když máte před sebou veledílo, kde každá postava má hloubku, svět je dokonale propracovaný a vše autorce baštíte, netřeba potom slov....jen...jedno velké DÍKY.

KudrnatáHolka
03.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Pro mě byl třetí díl, na který jsem se vážně hodně těšila, velkým zklamáním. Autorka v Naslouchači i Fajovi ukázala, že psát umí, že umí pracovat s dějem i čtenářem. Ale třetí díl... Z toho zůstal pocit podivně nastavované kaše. Vše důležité by se dalo stáhnout na 150 stránkách, možná i méně. Těžko říct, co autorka zamýšlela přidání postavy Odona, zda se projeví nějak i v dalších dílech. A buni? Přišel mi zatím trochu jako deux ex machina, bez něho by Ilan nenašla nekropoli ani meče. Od hledání a úkolu, který Ilan dostala, jsem čekala přece jen více.
Teprve ke konci knihy se autorka jakoby vrátila ke stylu psaní, který tak dobře ukázala v předchozích dílech a pro který si ji myslím čtenáři zamilovali. Dějový, čtivý, plný napětí. Takový byl (bohužel až) konec třetího dílu, proto dávám tři hvězdy. A jen doufám, že čtvrtý a pátý díl ukáže, že autorka se bude té dějovosti a čtivosti držet, že ta vzestupná tendence, která se zatím velmi nesměle ukázala až ke konci Nasterey, nabere daleko vyšších obrátek.
P.S. Co se týká nadávky "do prasečí řitě", která je tu také hodně komentovaná, nevadila mi přímo ta nadávka, ale její na mě až příliš časté opakování.

Dandy1
03.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Chvílemi jsem chtěla knihu zahodit. Děj neubíhá, a konec příběhu tam není. Nic se nevyřešilo. Chybí i linka rozvíjejícího se vztahu mezi kapitánem a Ilan. Autorka to natahuje aby vydělala na dalším díle. Byla to ztráta času.

rumova_kulicka
01.07.2021 2 z 5

Celou první třetinu jsem myslela, že knihu odložím. První dva díly jsem zhltla, ale u tohoto jsem se teda dost trápila, ani nedokážu specifikovat proč. Nicméně mě to neodradí od přečtení dalších dílů, až vyjdou.

Reniee
30.06.2021 5 z 5

Když jsem začala číst 3.dil, přečetla jsem si komentáře zde a byla zklamaná a v tu chvíli se mi dojem z knihy zklazil. Pořád jsem čekala, že to bude hrozné, jak se tady píše, ale nebylo. Nechápu proč se zde kniha tak odsoudila. Mně se líbila a budu se těšit na další díl, i když prasečí řitě by tam přeci jen mohlo být o moc míň..ze začátku mi to hodně vadilo, k Ilan se mi to nehodilo, ale pak jsem si už nak zvykla. Jen doufám, že se na další knihu nebude čekat moc dlouho.

mrník
29.06.2021 4 z 5

První dvě byly výrazně lepší, ale nestěžuju si...

Ewilka
29.06.2021 5 z 5

Když čtyři roky čekáte na třetí díl jedné z nejlepších českých fantasy, rozporuplné recenze nejsou to, co byste chtěli slyšet. Bála jsem se, že budu zklamaná. Než jsem se tedy na Nastereu vrhla, přečetla jsem si předchozí dvě knihy znovu. A myslím, že jsem udělala dobře. I zde se do děje vracejí postavy, o nichž jste si mysleli, že už o nich neuslyšíte, objevují se nové charaktery skrývající mnohá tajemství a sklenařský svět ukazuje svou další tvář. Autorka nás tímto dílem přesvědčila, jak málo toho o sklenitu, Duvalském pohoří, tajemné historii i samotné pětadvacítce víme. A jak už je zvykem, na některé otázky (snad) dostaneme odpovědi až v příštích dílech.

katulkav
29.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Další knize z pentalogie Naslouchače musím udělit opět plný počet hvězdiček. Je pravda,že jsem se v tajemstvích ztrácela mnohem více než v předchozích dílech,ale věřím,že s příchodem dalších dvou se vše rozuzlí a já "zaslechnu".
SPOILER ALERT...Začátek byl o něco chladnější a část v podzemí mi včetně Armina a Podforttové byla lehce nesympatická,ale po návratu Ilan k Pětadvacítce se kolo fantazie roztáčelo na plné obrátky a moje nadšení z tohoto příběhu bylo zpět. A teď budu opět netrpělivě čekat až paní Stehlíková dopíše čtvrtý díl. A doporučuji číst všechny najednou,což jsem udělala a tím mi neunikly souvislosti,které bych si za dobu od dočtení předchozích dílů již nepamatovala.

maryska09
28.06.2021 4 z 5

Na třetí díl série jsem se těšila, celý sklenařský svět je fascinující a závislost moderních lidí na energii je skoro absolutní. Bohužel jsem se brzy začala ve všech těch tajemstvích, náznacích a symbolech ztrácet a před blížícím se koncem knihy mi došlo, že tento díl opět není poslední a nic nevyřeší. Další si ráda přečtu, ale mám obavy, že než vyjde, nebudu si složitý děj předešlých pamatovat.

ElessaRiverbow
28.06.2021 5 z 5

Prostě WOW! Páni! Tahle kniha byla vážně něco a i když má skoro 500 stránek, zhltla jsem ji za pár dní. Svět v předchozích dvou dílech jsem si naprosto zamilovala a teď ho mám ráda ještě mnohem víc. Moc se mi líbila všechna ta odhalování tajemství kolem pětadvacítky a toho, co je na druhé straně. Ilan se změnila a její změna se mi zamlouvá. Konec byl napínavý a opět zase otevřený, tak snad další díl nebude až za moc dlouhou dobu. Je to skvělá série, která mi každým dílem přijde lepší a lepší.

Epes
27.06.2021 2 z 5

Vydání třetího dílo bylo opakovaně odkládáno, a jestli po tu dobu autorka hledala příběh, tak ho nakonec nenašla. Oproti předchozím knihám je tato jen málo dějová, spíše se zde propracovává logika vybájeného světa a nejméně do poloviny se vlastně nic neděje. Příběhová linka Pětadvacítky, Kapitána a jeho komplikovaného vztahu s Ilan nebo tajemství kolem Nasterey se rozvíjí jen minimálně, čímž se autorka zřekla toho, co bylo v předchozích dílech nosné. Zatímco na třetí díl jsem čekal netrpělivě, čtvrté pokračování mě právě přestalo zajímat a už se k sérii Naslouchač nevrátím.

Nelmal
27.06.2021 5 z 5

Líbilo se mi to. Bylo to napínavé , některá tajemství se prozradila, jiná zas vznikla. Škoda kapitán byl upozaděn, ale to se napraví

Siwan
26.06.2021 2 z 5

Hmmm...tak po prvních dvou dílech je to zklamání. Ano, svět nasterey zajímavé, zbytek - čirej holej vopruz. Ilan bych vzala za ty vzdychací komentáře po hlavě, chemie a nádech čehosi s kapitánem v tahu. Ten tam celou knihou vlastně provlaje se zamračeným ksichtem a tím to končí...zbytek postav - bože asi jsem zapomněla, že tam byl někdo další...no nevím, prostě není to temné ani to není veselé, je to podivně nijaké. Zklamání.

donnaluccia
24.06.2021 5 z 5

Docela mě mrzí, že je tady tolik negativních komentářů. Těšila jsem na třetí díl a po přečtení těch komentářů tady, jsem byla trochu skeptická. Když jsem měla třetí díl doma, tak jsem si znovu přečetla první dva, abych si příběh znovu oživila, při jejich čtení, mě přišlo, že jsem tam objevila nové věci, nebo jsem si to zas tak dobře nepamatovala. Na člověka to určitě působí jinak, když ten příběh čte s odstupem času a musím říct, že mě to zase úplně vtáhlo, že třetí díl je stejně dobrý jak ten první, mě naopak ten druhý přišel takový míň akční. Akorát jak nadávala Ilan, tam toho mohlo být méně. A celý třetí díl opravdu od začátku gradoval! Někde jsem četla komentář, že tam nebylo nic vysvětleno, za mě tam toho bylo vysvětleno úplně akorát. Autorka něco nechala i naší představivosti, kvůli které přece knihy čteme. Jinak já jsem vůbec překvapená, že z tohoto žánru fantasy se v česku najde spisovatel, který by se vyrovnal zahraničním a to tak opravdu je. České fantasy mě prostě dosud moc neoslovilo. Takže za mě paní Stehlíkové velká poklona! Na této úrovni mám stejně oblíbenou spisovatelku Samanthu Shannon, akorát možná ta už píše zbytečně složitě. Takže zatím z fantasy moje srdcovky!

pobijecmuch
23.06.2021 odpad!

Nasterea, aneb třetí kniha ságy synové a dcery Jakuba skláře. Vůbec nechápu to nadšení některých čtenářů z této knihy.
Hlavní postava Ilan je příšerně nesympatická, dokonce napíši, že je namyšlená a panovačná. Děj knihy je nastavovaný zápletkami a postavami, které jsou místy opravdu nudné a hlavně nelogické. Několik roků (3. díly) skrývání v nějakém nikábu a vystupování za kluka je hodně pohádkové. Parta kolem pětadvacítky působí jako bojovníci z Oktagonu.
Celá kniha mně připadala, že byla napsána pod nátlakem vydavatele, nebo snad party nedočkavých fanoušků. Předpokládám, že to paní Stehlíková chtěla podat úplně jinak.
Korunu celému tomuto knižnímu zmaru dává klení Ilan - "do prasečí řitě", které působí jak hláška od taťky Šmouly.
Nejsem fanoušek této série (ani autorky) a pokud už nebude napsán žádný další díl, tak mně to rozhodně vadit nebude. Asi budu první, ale tuto nudnou knihu budu hodnotit velmi nízko.
Možná tam někdo najde Spoiler, tak to se omlouvám, ale jinak to nejde.

P-puma-
23.06.2021 2 z 5

Vůbec si nejsem jistá jak Nastereu hodnotit. Ale asi špatně i několik dní po poslechu jsem nenašla nic pozitivního. To co se mi na autorce líbilo, tedy postava Ilan, se změnila v nesnesitelnou postavu okolo které se točí svět. Propadla se do klišé, že ona jediná dokáže zachránit svět. Úplně jsem nesnášel věty "To musí vědět " kvůli Tomu se musí objetovat" " To ji bude stát život " nevím co je to To. Z knihy nebylo To zřetelné, spousta hádanek, náznaků, ale děj se neposouval. A to co jsem milovala jiskreni mezi Ilan a Kapitánem bylo naprosto zazděno. Z Kapitána se stal osel co stojí opodál. Nic nic dobrého co by mě vedlo dal a nutilo mě nedočkavě čekat na další díl. Celou knihu jsem si držela dlaň na čele a říkala si "proč to děláš?"

Soulmate
22.06.2021 1 z 5

K prvnímu dílu jsem byla skeptická, ale absolutně jsem si ho zamilovala. Druhý díl byl taky fajn, mně hlavně bavily interakce mezi Ilan a pětadvacítkou, kterých se tady skoro nedočkáme. Tenhle díl se mi četl těžko, postrádal logiku a byl spíše utrpením. Zdlouhavé, nic se nedozvíte a podle mě kniha zasloužila více péče. Kdyby toto byl první díl, dál určitě nečtu. Jak zmiňují ostatní, série ztratila své kouzlo. Pro mě určitě. Ono i to dlouhatánské čekání tomu moc nepřidává. Další díly už nejspíše číst nebudu. Škoda, tohle mělo velký potenciál, ale to kouzlo je zkrátka pryč.

havranice
22.06.2021 2 z 5

Knihu na straně 320 odkládám, opravdu mě to nebaví a dál už čtením nechci ztrácet čas. První dva díly se mi moc líbily, sice jsem tam nevnímala žádný větší přesah nebo myšlenkové či životní obohacení, ale bylo mi při četbě těch dvou dílů fakt dobře na duši, hluboce jsem u četby zrelaxovala a prožívala jsem čtenářské uspokojení. Třetí díl mi nic takového nepřináší. Je to nudné, záhady jsou iritující, v něčem působí jakoby hloupě, nedotaženě, nezajímavě, přitaženě za vlasy. Ilan bez psychologie vztahu ke kapitánovi vlastně také není nijak zajímavá. Pětadvacítka ztratila kouzlo, vše ztratilo kouzlo........
Update: Tak nakonec jsem po komentářích zde, že to začne být zajímavé na posledních 100 stranách, tomu ještě chtěla dát šanci a knihu dočetla. Opravdu posledních 100 stran začalo slibně, ale pak se to zvrtlo v cosi, co pro mě bylo stravitelné ještě méně. Proměna Ilan na konci působila už jak z hloupého akčního scifi filmu. Linka kolem tlukoucích bran mě iritovala- Ilan je jakýmsi zásadním středem všeho dění na zeměkouli, vše dostává nereálný mysticko-velikášský nádech, působí to odosobněně, nevěrohodně, šroubovaně. Celou knihou se linou záhady zakódované v jakési numerologii, "logika" té symboliky na mě ale působila velmi nepřesvědčivě a vágně. Často jsem tedy nechápala, jak Ilan k různým vyvozením došla - tím jsem ztrácela zapojení a zájem. Ke konci opět náznak zajímavé psychologie vztahu Ilan - kapitán, promarněno, nerozvinuto. Vlastně knihu odkládám s pocitem, že jsem ztratila spoustu času čtením kraviny....Taková škoda!!! Knihu bych řadila do young adult - chtěla jsem to doporučit 13leté dceři. Ale v tomto díle je pětadvacítka mimo jiné prezentovaná jako parta chlapů, co má pořád v posteli v každém městě spoustu ženskejch. Což je jako jakési archetypální vzory mužství poněkud snižuje a podle mě to vlastně snižuje i ducha celého příběhu. Také to knihu vyřazuje z vhodnosti četby ve 13 letech. Vlastně nevím, jaké kategorii bych teď řekla, že je kniha určena.

Christo
21.06.2021 2 z 5

Dvě hvězdičky pouze za to, že jsem Nastereu zvládl dočíst. Na mě už příliš komplikované, dost jsem se už ztrácel v ději (prostě pozornost je nižší, když děj nebaví). Kouzlo něčeho nového a zajimavého po dvou knihách vyprchalo a je tu něco dalšího, co mě minulo. Další díly už si nenaservíruji.

protokol
21.06.2021 odpad!