Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1978 1978

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

protokol
21.06.2021 1 z 5

ono majú byť 2 ja som niekdečítal že 4 knihov tento príbeh končí

Akcula78
21.06.2021

Nikdy by mě nenapadlo, že tomuto žánru, tak hodně propadnu. Normálně čtu úplně něco jiného. První dvě knihy jsem poslouchala jako audioknihu a poprvé v životě jsem si knihu koupila, protože jsem nemohla vydržet, až se někde objeví třetí díl zdarma. Zatím jsem na začátku, ale nějak jsem si na ní vytvořila závislost. No nevím, co budu dělat, když další dva díly, jsou ještě v autorčině hlavě.

Natálie740
20.06.2021 5 z 5

Stejně jako díly předešlé ani tento nezklamal. Kniha, od které se člověk neodtrhne dokud ji celou nepřečte. Laťka stále stoupá a já jsem zvědavá, jak se příběh bude vyvíjet dál. Taky se nemůžete dočkat dalšího dílu?!

alissis
19.06.2021 4 z 5

Třetí kniha se mi zdála zdlouhavá. Spíše to bylo o myšlenkách Ilan. Zajímavý a překvapivý konec.

Ma-Kli
18.06.2021 5 z 5

(SPOILER) No možná to je tím, že jsem sérii Naslouchač objevila teprve před týdnem a půl a za tu dobu přečetla všechny tři knihy hned po sobě, ale já jsem z Nasterey jako z celku nadšená. První díl je moc fajn čtení, které postupně, pomalu, ale jistě chytne a už nepustí. Ve Fajovi se to pořádně rozjíždí a v Nasteree pro mě nastal obrovský výbuch všeho, co mám v knize ráda. Já tajemství a záhady a hádanky miluji. Podlě mě je logické, že když někdo stráví čtyři měsíce v kobce, tak se změní. Těžko mohla z podzemí vyjít stejná Ilan. Že to bylo místy komplikované a musela jsem se občas zastavit a něco přečíst ještě jednou, abych to pořádně pochopila? Výborně! Já ráda nad příběhem přemýšlím, a čím víc mě nutí zastavovat se a přemýšlet, tím víc je jasné, že jde o kvalitní a dobře promyšlené vyprávění. Nevím, mně právě spousta věcí do sebe zapadala. Ilan se chová přesně tak, jak ji popsal Vargas - zbrkle. Kapitán je mučen minulostí i současností (pomalý rozklad pětadvacítky) a taky se podle toho chová. Rusovlasá žena byla možná nastrčená Kozlowskou, která potřebovala rozptýlit kapitána, což byla součast jejího ďábelského plánu (a možná taky ne a moc se do děje vžívám a rusovláska tady byla jenom proto, aby si Ilan uvědomila své city). Jsem ráda, že se ukázala drsná stránka pětadvacítky, že to není černobílá skupina hrdinů. Vykreslení jejich charakterů jsem si naprosto užívala - a postavu Kapitána prostě miluju. Tak komplexní anti-hrdina! Třeba se mýlím, ale z mého pohledu se v Nasteree rozehrála velká hra - a troufám si doufat, že ne všechno je ve skutečnosti tak, jak to teď vypadá. Moje osobní teorie je, že to směřuje ke konfliktu, kde uprostřed bude stát Ilan s nastereami a proti ní budou jak lidé z nížin, tak sklenaři (protože Armin). A vysekat by ji z toho mohl - kdo jiný než Kapitán :-) ...- jen doufám, že se to nezvrhne na "válku hodných upírů, které vede nadpřirozeně skvělá Bella Swan, s rodinou Volturiů" z Twilight ságy a že děj bude nadále tak bohatý a promyšlený a plný zvratů a překvapení a odhalení a vlastně všeho.

Děkuji, paní Stehlíková, za tuto sérii, protože rozezněla mé srdce tak, jako Ilaniny ruce spící modré duvaly.

Laf
18.06.2021 5 z 5

"No páni" bylo první, co mne napadlo po dočtení posledních slov v této knize. Na pokračování se vyplatilo čekat. Hned od první stránky jsem byla vtažena do děje a netrpělivě sledovala, co dalšího Ilan objeví a jaká další tajemství poodhrne. Říkala jsem si, že snad tento díl přinese nějaké odpovědi. Ano, to přinesl, ale na druhé straně vzniklo spoustu nových otázek a všechno se tak zamotává, že jsem zvědavá, jak to vlastně celé dopadne a netrpělivě budu čekat na pokračování.
Celou sérii mohu jen a jen doporučit. Autorka píše poutavě a ani chvilku jsem se nenudila.

ZoeChaya
18.06.2021 odpad!

Téměř 400 stran nulového děje, nadávky, plno otázek, plochost postav... Poslednich 90 stran, kdy se děj trochu rozjel, mě už neuspokojilo. Tento postup autorka předvedla už v druhé knize Faja, ale ve třetím díle opakující se pasáže a nepostupující děj ještě rozšířila. Pokud bude série pokračovat i dále tímto způsobem, vyhnu se jí. Je zbytečné ztrácet čas, když se vše dozvíte na posledních stranách. Kdyby autorka zvolila menší počet stran/knih, zřejmě by celá série mohla dostat ode mě lepší hodnocení.

Linda007
17.06.2021 5 z 5

Skvělé, čekám na další díl.

lvice_elaa
17.06.2021 3 z 5

Děsně mě to mrzí a ještě víc asi štve, ale taky se musím přidat k týmu zklamanejch. Už když jsem na obálce četla tu básničku, tak mě to trochu vyděsilo. To vážně autorka nedokázala vymyslet nic lepšího? A ten děj - překombinovanej, trapný chování postav, ubohý nadávky. Jako nevím, snad se ukvapuju, ale mám z toho pocit ohromně promrhanýho potenciálu :-( To bych si radši počkala další dva roky, ale na něco lepšího.

protokol
16.06.2021 1 z 5

hm to sklamanie s 3 knihy . čím to asi bude . že by autorka mala máločasu. nemyslím nakolko niekolko x prekladali vydanie knihy. asi to bude nedostatok inspirace. a čo sa hádanky tíka ( když ze čtiř se stane pjet prestane nam patriť sviet. ň kolko divalovích bojovníkov sa dostalo do jaskyne na konci knihy a kto ich čaká na druhej strane :-) len typujem.

alenkacermi
15.06.2021 3 z 5

Naslouchač a Faja....to bylo úžasný. Tady nevím. Byla jsem z toho rozpačitá. Jako by Ilan i Kapitán byli úplně jiný. Nejdřív jsem to přisuzovala většímu odstupu od prvních dílů a pořád jsem čekala na něco.....a nic. A ještě překvapení..... nevěděla jsem, že budou další dva díly, tak snad se to zlepší, určitě si je přečtu.

Nel-ly
15.06.2021 3 z 5

Nemám ráda retrospektivu. Díky prologu mi přijde, že pak první polovinu knihy každý bral jako zbytečné zdržování - přitom to bylo tak zajímavé rozšíření světa. Mně se rozšiřování líbí, děsně mě sice mate a ničemu moc nerozumím, ale MODLÍM SE, aby to autorce všechno vyšlo a zapadlo do sebe jako celek. Koneckonců budou ještě celé dvě knihy, takže času je dost a teď mi hodnocení ještě nepřijde vhodné... protože tenhle díl na mě působil jako klasický prostřední - rozšiřující, zamotávající, nic moc nevysvětlující.

DO PRASEČÍ ŘITĚ doufám, že se to celé propojí a že Ilan se naučí i jiné nadávky - kor, když v minulých dílech je nepoužívala.

Taky se mi nelíbil vývoj kapitána, který mi nepřišel navazující na děj druhého dílu, ale tak to může být můj osobní pocit. Celkově mi chyběly větší interakce s pětadvacítkou než jen pokusy o vtipné scény.

Na závěr VŮBEC NETUŠÍM, CO SE SAKRA BUDE DÍT a je to nervydrásající a neuvěřitelný zároveň, protože to doopravdy neumím předpovědět. A to mě fascinuje a zároveň se bojím, protože prostě doufám, že to autorka v hlavě všechno má a nakonec to bude fungovat tak, jak zamýšlela.

Hodně na hraně 3/4 hvězdiček... a to hodnocení se bude odvíjet od pokračování, teď ale bohužel spíš dolu (možná kdyby nebylo tolik těch prasečích řití :D)

Rozari
14.06.2021 3 z 5

Jako dobrý, ale první dva díly byly lepší. Místy jsem tápala, když se v ději odkazovalo na předchozí knihy (a to jsem je četla teprve loni).
Celkově se mi kniha líbila, ale čekala jsem, že tam bude vysvětleno a objasněno víc - defacto jsme se toho moc nedozvěděli a naopak dostali další nálož tajemství a otázek.
Až bude vydáno pokračování, budu si muset přečíst znovu všechno najednou, abych měla návaznost.
Jo a toho nadávání bych u hlavní hrdinky trochu ubrala :-)

3129
13.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Pro mě je bohužel kniha velkým zklamáním. Hrozně jsem se těšila na třetí díl, i když mně druhý nenadchl jako první. První díl byl brilantní, druhý se blížil spíše už průměru, ale taky ok, i když v tom druhém už leccos napovídalo, že to autorka nemá asi tak úplně promyšlené. A třetí díl to jen potvrdil. Štvalo mě, jak Ilan pořád na něco ptá? Strašně mě to mátlo a přišlo mi, že autorka sama nezná odpovědi. Prostě těch tázacích vět bylo až moc. Hádanky a tajemno mám ráda, ale já jsem opravdu i při nejlepší snaze tápala, co nám tím autorka vlastně chce říct. Tajemno je super, když během knihy získáváte i NĚJAKÉ dopovědi, ale když dostáváte jen hádanky a žádné odpovědi? Tak je to otravné. Linka s kapitánem, kterak se zamiloval do rusovlásky mi přišla nevěrohodná, jako spousta linek, které k tomu v druhém díle ani náznakem nesměrovala. Asi bych toho měla víc, ale tak nějak se mi to nechce rozbírat. Z mého pohledu má série bohužel sestupnou tendenci a kvalitativní rozdíly mezi nimi jsou poměrně značné. Tak mě to mrzí, protože jsem chtěla být nadšená. Ono se to pořád dobře čte, ale já potřebuji, aby příběh dával smysl, tady mi ten smysl nějak unikal. Škoda.

momo01
12.06.2021 2 z 5

Do vepřového rypáku!!! Tak dlouhé čekání na třetí díl a po přečtení cítím rozpaky a zmar. Dobrou polovinu knihy jsem čekala, kdy skončí úvod a začne se něco dít. K tomu všemu velká část textu byly věty tázací. Druhá polovina byla už lepší. Závěr měl gradaci, ale přece jen se toho příliš málo uzavřelo a teď zas musíme čekat na pokračování. Navíc neoplývám schopnostmi symbolologa Roberta Langdona, abych během čtení pochopila všechny ty hádanky, kódy a jinotaje. Takže teď doufám, že další dva díly budou mít zase šmrnc, protože pořád se nevzdávám a těším se na ně.

Mabie
10.06.2021 2 z 5

Jsem tak zklamaná - čekání na další díl bylo dlouhé a jeho kvalita oproti předchozím dvěma dílům je výrazně pod mým očekáváním. Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, odkládala jsem ji, děj mi přišel zmatený, postavy nevěrohodné, celé to bylo zbytečně popisné, jako by to ani nebylo pokračování série, kterou jsem předtím tak hltala. Zhruba za polovinou knihy se sice děj trochu rozhýbal, ale i nadále tu byla spousta věcí, které v předchozích dílech nebyly ani náznakem - neustálé omílání hádanek, tajemství, záhadných čísel… v celé knize bylo vlastně více zamotaných situací než řešení a posun v ději za celou knihu skoro nula. Často jsem se ztrácela a překombinované konstrukce napoprvé nechápala (myslím, že toto zaznělo i v jiných komentářích), takže myslím, že jednodušší linka by byla ku prospěchu jak kvůli čtenářům, tak kvůli příběhu samotnému.
A úplně nejotřesnější v celé knize mi připadá Ilanina do zblbnutí se opakující nadávka “do prasečí řiti” - opravdu trapné, devalvovalo to hodnotu textu i samotné hrdinky.
Kdyby toto byl první díl, nikdy bych po druhém nesáhla.

Ewiczka_areebah
10.06.2021 3 z 5

Očividně jsem tady jediná, ale i když knížka byla skvěle napsaná a autorka opět projevila svou neuvěřitelnou schopnost popsat a stvořit nádherný svět s úžasným příběhem tak po takové době čekání jsem zklamaná. Tenhle díl hodně pokulhává za předchozími díly. :(

Andrea.Mayer
08.06.2021 4 z 5

Třetí díl začíná přesně tam kde druhý skončil, máme tu Ilan, která se po útoku na Omstakland ocitne na druhé straně Duvalského pohoří. Pětadvacítku, jejíž bojovníci se budou muset vypořádat se svou minulostí. Dvě mocné ženy, usilující o jejich vlastní spravedlnost. Nepřeberné množství nervy drásajících hádanek a pár monster k tomu. Připraveni?

Po velmi zdlouhavém začátku, který místo kýžených odpovědí vyvolal jen řadu dalších otázek, se Ilan opět vydala na cestu s pětadvacítkou. Co jsem v příběhu opravdu postrádala byl právě kapitán, jehož postava v tomto díle ustupuje do pozadí. Naopak více prostoru se dostalo dalším bojovníkům a objevilo se i pár úplně nových postav. Dozvídáme se také něco málo o nastereách a více z historie sklenařů a pětadvacítky. Co se všech ostatních hádanek, čísel a souvislostí týče, autorka spíše mlží.

Musím říct, že mě osobně v některých pasážích iritovala Ilan. Nevím, jestli se autorka jen snažila poukázat na skutečnost, že se pod mantií skrývá dospívající dívka, ale sklenař a brusič Ilan mi vyhovoval mnohem víc. V předchozích dílech se její charakter zdál mnohem vyspělejší a ani zdaleka ne tak ukňouraný jako tomu bylo v Nasteree. Navíc její oblíbená nadávka “do prasečí řiti” se objevovala na můj vkus až moc často.

I přes pomalejší start byla kniha velmi čtivá a závěr famózní. Autorka chytře začala knihu prologem a já jsem se děsila chvíle, kdy na onu scénu dojde. Neblahé tušení se totiž ukázalo jako správné! V knize je pár zlomových okamžiků, které mě zachytily naprosto nepřipravenou, i slzička ukápla a to už je co říct.

Nicméně jsem z knihy spíše frustrovaná, přijde mi, že jsem se nedozvěděla vůbec nic. Takže doufám, že si autorka s dalším dílem nebude dávat na čas a hlavně, že nám konečně naservíruje nějaké odpovědi.

Lokina
08.06.2021 4 z 5

Tak jsme se všichni dočkali a po čtyřech letech je tu další pokračování úžasné série od Petry Stehlíkové. Čekání na další díl bylo opravdu dlouhé a obávala jsem se oprávněně, protože z předešlého dílu jsem si pamatovala nepatrné útržky. Proto mně dělalo problém se ze začátku do knihy začíst, ale postupem času se to zlepšilo.
Ilan jsem měla ráda, ale tady se ukázalo, že se z ní stává puberťák, kterým cloumají hormony.
Byla jsem vděčná, že opět můžu být součástí tak skvěle vymyšleného světa. Velkým pomocníkem mi byl slovníček na konci knihy, protože v knize je použito plno cizích výrazů. K tragické smrti jedné z postav se ani nebudu moc vyjadřovat, protože bych si svými slzami zničila počítač.
Je pravda, že někdy toho tajemna, záhadných čísel a jmen bylo trochu moc, takže jsem se občas ztrácela a nedávalo mi to smysl. A i neustálým opakováním hádanek, na které se stejně nenašlo odpovědi. Když už jsem byla ale pohlcena koncem, který mně sebral dech a nějakým způsobem všechno do sebe zapadalo, najednou byl konec.
Takže se budu modlit ke všem svatým, aby autorka si pospíšila s dalším pokračováním.

Arsinoe_06
08.06.2021 3 z 5

Ja vam nevim...Jako porad je to skvele fantasy, na ceske pomery nadstandart, je to neskutecne promyslene, ale...na me asi az moc prekombinovane, ja se popravde ve vsech tech symbolech, cislech, znamenich a buhvicem trochu ztracela...mozna by to chtelo precist jeste jednou trochu pomalejsim tempem :-D no jsem zvedava na dalsi dil, ale je mi jasny ze jakmile bude az dyl nez za mesic :-D tak budu muset precist zase vsechny 3 znovu, abych se v tom zorientovala aspon zakladne...a vlastne nevim jestli uplne chci...mozna trochu jednodussi linka by pribehu neublizila, pro nas mene bystre :-D prvni dil mne nadchl, druhy byl taky super, ale k tomuhle zadne superlativy pridat nemuzu, je mi to lito....3,5 hvezdy...