Útok na pekárnu

Útok na pekárnu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305853/bmid_utok-na-pekarnu-u7K-305853.png 3 661 148

Murakami/Menschik série

Třetí ilustrovaný svazek, který svými grafikami doprovodila německá výtvarná umělkyně Kat Menschik, obsahuje dvě povídky. Oba texty spojuje téma, totiž nezvladatelný, krutý hlad. „Měli jsme každopádně hlad jako vlci. A vlastně ne jen tak obyčejný hlad. Spíš to byl pocit, jako když člověk spolkne samotnou prázdnotu vesmírnou.“ Dva mladí muži – vyzbrojeni kuchyňskými noži – se vypraví do pekárny, aby tam utišili svou potřebu. Nakonec k násilí nedojde, jen majitel je donutí poslouchat úryvky z Wagnerových oper... Při druhé loupeži žádná obyčejná pekárna není po ruce, a tak muž a žena vezmou útokem provozovnu McDonaldu. S brokovnicí v ruce. Někdo poslouchá žízeň, někdo svůj hlad.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Pan-ja šugeki / Pan-ja saišugeki , 1981

Marekh
01.09.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četl v roce 2017 a nyní 3 roky poté jsem se k ní znovu vrátil. Je to zajímavý příběh o tom, jak může hlad ovlivnit myšlení lidí. Některé situace mi připadaly legrační, ale také k zamyšlení. Čtenáři, kteří chtějí vyzkoušet nějakou krátkou knihu od Murakamiho, mohou si tuto knihu přečíst. Kniha má křídový papír a pěkné ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Na světě totiž jsou i nesprávné volby, které přinášejí správné výsledky, a také správné volby, které je nepřinášejí. K vymanění z této absurdní situace - protože jak jinak to chcete nazvat? - je nutné přistupovat k věcem tak, že ve skutečnosti nemáme volbu vůbec žádnou.

ZÓNA
11.08.2020 2 z 5

Měli bychom mít hlad, pokud čteme tuto povídku?
Nejspíše ano.
Jinak marně pátrám po jakémkoliv přesahu této knihy. Možná nabádá naopak k tomu, abychom hlad nikdy neměli, protože potom by se nám mohli stát nemilé věci.
Knihu jsem přečetl na koupališti v obležení nasycených těl. Možná někdo trpěl hladem, ale většina z nich zřejmě dobrovolně.
Příběh je milý, nekonfliktní, až nevědomě sterilní. Tentokrát mě neuchvátily ani obrazové plochy.
Zklamání, které brzy odezní, protože nemělo čas zasáhnout...

Anna 13
24.07.2020 4 z 5

Až dostanete hlad, sáhněte místo po pečivu po této knize...
Zážitek z knihy tím ještě umocníte.

Po zklamání z Podivné knihovny a z Birthday Girl jsem příjemně překvapená. Spánek je nejcennější dílo této ilustrované série, ale Útok na pekárnu se drží jen pár stovek metrů za ním.

Můžeme ho prostě jen přečíst a nic neřešit. Brát to tak, jak to je. Užít si to a příliš nad tím nefilosofovat.
Ale myslím, že zrovna u této povídky bude větší množství z nás číst mezi řádky, protože k tomu příběh nádherně vybízí... A proto mě i zaujal a bavil.
Poprvé mám u Haruki Murakamiho pocit, že jsem to snad i trochu pochopila. Pokud vůbec autor chtěl, abychom v tom viděli něco víc než jen to, co uložil na papír, že? Ale v tom je kouzlo literatury: každý v tom spatří něco jiného, i to, co druhý nemá šanci vidět. Možná i to, o čem neví ani sám autor.

Zajímavé, unášející, jiné... Poutavé a své. Odvážné.

JessieEx
13.07.2020 5 z 5

Nechápu, proč jsem ji tak dlouho odkládala!! Z řady Spánek, Podivná knihovna a Útok na pekárnu je tato rozhodně nejlepší a hned jsem si musela koupit i Birthday Girl.
Je to vymazlená jednohubka plná absurdit, humoru i hlubokých myšlenek. Autor ani tentokrát nešetří odkazy na západní kulturu a vážnou hudbu. Doporučuji!

klara225
07.07.2020 3 z 5

Kdyby to byla moje první povídková kniha od Murakamiho, vůbec bych z ní nebyla nadšená. Tím, že jsem už věděla, co mám čekat, mě kniha nezklamala. Dokonce si myslím, že jsem ji i částečně pochopila.

MOu598
24.06.2020 2 z 5

Opět útlá knížka - přečteno za 20 min. Opět nerozumím, co tím hlubokého chtěl autor říci. Stejná ilustrátorka - ale už se mi nějak okoukala. Nic víc.

goodness
15.06.2020 3 z 5

Co to ten Murakami proboha bere??? Zdálo se mi to nebo tam mluvilo pečivo??? Pozor při čtení budete mít hroznou až neukojitelnou touhu dát si Mekáč!!!! Proč mi to nikdo neřekl?!

PetrCepek
20.05.2020 2 z 5

Zbytečnost vyštrachaná z úplného spodku šuplíku mého oblíbeného Haruki Murakamiho, kterou tentokrát nezachránila ani tradičně skvělá německá ilustrátorka Kat Menschik. Horší než špatný Spánek, hloupější než primitivní Birthday Girl, divnější než Podivná knihovna. To není nic proti Murakamimu, jehož romány jsou vynikající. Afterdarku bych dal šest hvězd a Kafkovi na pobřeží třeba i sedm. Jen ty jeho samostatně vydávané povídky se mi prostě vůbec nezamlouvají.

Elevant
04.04.2020 5 z 5

Řekněme, že Hlad hlavních postav je metaforický. Bude to tak zábavnější.
Hlavní hrdina popisuje svůj hlad jako neukojitelný, všepožírající, závratný... není právě taková i existenční úzkost? V první části knihy mohou být hrdinové částečně nihilističtí - odmítají práci, chtějí jen ukojit svůj hlad. A tak se vydávají vyloupit pekárnu, ale když jim je nabídnuto pečivo zdarma, ztrácí zájem. Nakonec přistoupí na jakousi dohodu s majitelem pekárny zahrnující Wagnerovy opery, o které přesto ví, že nedává smysl. Není tedy jejich hlad jen touha po nějáké 'esenci'? Po něčem, čím by vystoupili z řady, porušily pravidla, našli vlastní individualitu? A možná ze stejného důvodu také odmítají pracovat, aby si na jídlo vydělali. Brání se ideálu pracovitého a poctivého japonce, který je kulturně hluboce zakořeněný...

eraserhead
02.04.2020 4 z 5

Ačkoliv krátká, kniha je velmi hezky zpracovaná, že člověku ani nepřijde, že jsou tov lastně jen pouhé dvě povídky. Tu druhou jsem před lety četl v jedné antologii, propojení s první ji ale dává trochu zajímavější rozměr. ÚTOK NA PEKÁRNU je zvláštně zajímavé podivno, v němž se vlastně nic moc nestane, ale Murakami umí odhalit a předestřít všechno krásu a zajímavost toho nic.

KillHurt
31.03.2020 4 z 5

Murakami mě nikdy nelákal. Tato útlá knížečka pro mě byla dobrým navnazením na obsáhlejší jeho kusy. Děj ubývá velmi rychle a nenudí. Jako seznámení s autorovým style ideální. Co dál?

Christo
22.03.2020 4 z 5

Příjemná ukolébavka na jednu snovou noc...

misa5176
23.02.2020 4 z 5

Kniha byla opravdu zajímavá, líbí se mi jak Murakami dokáže vykreslit některé myšlenky. Celkově se s jeho stylem dokážu hodně často ztotožnit. Kniha byla krásně filozofická a dle mého názoru na to jak byla krátká i hodně povedená. Mám moc ráda když po přečtení nějaké knihy můžu přemýšlet o jejím obsahu a co bylo vlastně její pointou. A ani zde to nebyla vyjímka - Murakami dokázal krásně ukázat, že každý z nás musí naplnit svůj osud. I tak jsem se ale nedokázala příliš v knize najít. Čekala jsem od ní něco trochu jiného, byla mi od ostatních až moc vychválena. I tak to ale není ani první ani poslední kniha od Murakamiho, kterou si přečtu

antonin0999
14.02.2020 3 z 5

Asi budu patřit k menšině, ale ilustrace mě bohužel vůbec nezaujaly. Povídky mi nepřipadají špatné - jsou svižné a mají myšlenku - ten nápad a atmosféru si budu pamatovat. Někdy je i v kratším formátu obsaženo více než v sáhodlouhém románu. Dvojka lepší jedničky. Cítil jsem to prázdno v žaludku, v člověku jako takovém. Hlad po nespoutanosti.

DarkNatureHope
10.02.2020 5 z 5

Tento titul se mě zaujmul nejvíce ze všech knih autora Murakamiho, které ilustrovala Kat Menschik. Děj plynul tak klidně, že na samém konci knihy jsem měla pocit, který nejde popsat. Měla svoji osobitost. Murakami je můj oblíbenec.

tlllk
06.02.2020 4 z 5

toto je asi taký Murakami ako hranolka kompletný obed, ale i tak vás prekvapí chuťou...

martina.culik
24.01.2020 2 z 5

Mé první setkání s autorem a asi to nebyla úplně ideální volba, protože povídka mě nijak nenadchla a nemám ani pocit, že bych si od Murakamiho chtěla přečíst něco dalšího.

hakunamatata
14.11.2019 3 z 5

Tato povídka patří mezi slabší. Nějak se vytratilo Murakamiho tajemné a nepochopitelné napětí. Bylo to jen nepochopitelné. A obyčejné.
Kniha obsahuje dvě povídky, obě utekly jako voda a v paměti mi neutkvěla ani jedna.
Avšak ilustrace Kat Menschik jsou opět dokonalé!

Lady.Lucrezia
09.10.2019 4 z 5

Rozhodně zajímavá útlá knížečka s překrásnými ilustracemi. Mé první setkání s autorem, a několikáté s hladem a Wagnerem :D . Jemný filosofický příběh doplněný snovým světem, spolu s nečekanými reakcemi aktérů... Už teď je mi jasné, že to nebude poslední kniha z pera H. Murakamiho, kterou budu číst.

Tyrkysová
18.09.2019 4 z 5

Útok na pekárnu je mým prvním setkáním s Haruki Murakamim, a současně setkáním velmi krátkým na to, abych si mohla dovolit jej s někým či něčím srovnávat. Ze samotných povídek mi ale prýští jisté absurdno a nenápadný filosofický přesah směrem k všudypřítomnému konzumu. A podivné snové ladění textu tomu jen přidává na zajímavosti. Každopádně mě to navnadilo se podívat i po jiných Murakamiho knihách, tentokrát delšího formátu, aby stihly opravdu zapůsobit :)
3,5/5*